30 filmów: Oscary 2019, nowe filmy polskie , nagradzane filmy europejskie, głośne dokumenty, klasyka
bilet 10 zł

30 FILMÓW NA 30-LECIE KINA

W marcu 2019 kino OKF ILUZJA obchodzi 30-lecie istnienia. 11 marca 1989 roku odbyła się tu pierwsza projekcja
– „Gwiazda Piołun" Franciszka Kluby, z udziałem reżysera.
Z tej okazji proponujemy widzom całoroczny przegląd filmów pt. 30 FILMÓW NA 30-LECIE KINA. Filmy będą prezentowane we wtorki,w cenie „taniego poniedziałku" czyli po 10 zł. W przeglądzie znajdą się zarówno filmy nowe, jak i te z klasyki kina, które weszły na stałe do historii sztuki filmowej.
Ponieważ 24 lutego odbyło się rozdanie Oscarów, rozpoczynamy ten cykl  właśnie od filmów oscarowych, które – być może – część widzów przeoczyła w regularnym repertuarze. Zaczynamy od najważniejszego polskiego filmu ostatnich lat, nominowanego do Oscara w trzech kategoriach , zdobywcy Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego filmu, czyli „Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego.

 

26.03 | 19:00 ZIMNA WOJNA
Francja/Polska/Wielka Brytania 2018, 84 min.
reż. Paweł Pawlikowski
wyk.: Tomasz Kot, Joanna Kulig, Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Ferency
3 nominacje do Oscara: Najlepszy reżyser Paweł Pawlikowski, Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepsze zdjęcia Łukasz Żal
Film w reżyserii twórcy oscarowej „Idy". Historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Rok 1949. Nowa władza potrzebuje nowej sztuki, bliskiej ludowi. Na fali przemian dwoje inteligentów jeździ po wsiach, nagrywa śpiew kobiet, pamiętających dawne przyśpiewki. A na przesłuchaniach do tworzonego przez nich zespołu Mazurek (nawiązanie do Mazowsza) pojawia się Zula. Prosta dziewczyna z trudną przeszłością, ale i charyzmą, energią, błyskiem w oku. Między nią a kompozytorem Wiktorem rodzi się uczucie.
Pawlikowski opowiada o miłości niemożliwej. O ludziach, którym rzeczywistość nie pozwala być razem. W tle wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Jednym z głównym bohaterów filmu jest muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

 

2.04 | 18:25 GREEN BOOK
USA 2018, 131 min.
reż. Peter Farrelly
wyk.: Mahershala Ali, Viggo Mortensen, Linda Cardellini, Sebastian Maniscalco
5 nominacji, 3 Oscary : Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy Mahershala Ali, Najlepszy scenariusz oryginalny
Pełna humoru i ciepła, oparta na faktach historia pianisty Dona Shirleya, oraz jego kierowcy i ochroniarza – Tony'ego Vallelongi. Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.

 

 

  9.04 | 18:00 ROMA
Meksyk/USA 2018, 135 min.
reż. Alfonso Cuaron
wyk.: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Daniela Demesa
10 nominacji, 3 Oscary : Najlepszy reżyser Alfonso Cuarón, Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepsze zdjęcia
ROMA to barwny portret konfliktów rodzinnych i społecznej hierarchii pośród politycznego chaosu, opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Cleo i Adela pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci, Sofia usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne? Starając się nadać nowy sens miłości i poczuciu solidarności w kontekście hierarchii społecznej, gdzie klasa i rasa są ze sobą pokrętnie splecione, Cleo i Sofia po cichu zmagają się ze zmianami przenikającymi ich rodzinny dom w kraju, w którym dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.
Cuarón zadbał, by „Roma" sprawiała wrażenie dzieła niedzisiejszego, w najszlachetniejszym sensie tego słowa. Podobnie jak reżyserzy tworzący w okresie złotego wieku kina autorskiego, Meksykanin nigdzie się nie spieszy i nie stara się przykuć uwagi widza za sprawą mnożenia kolejnych fabularnych atrakcji. Zamiast tego, demonstruje godną podziwu wrażliwość na szczegół. Właściwość ta znajduje swoje odzwierciedlenie w języku filmu, ze szczególnym uwzględnieniem pracy operatorskiej.

 

16.04 | 18:40 FREE SOLO: EKSTREMALNA WSPINACZKA
USA 2018 100 min.
reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
wyk.: Alex Honnold, Tommy Caldwell, Jimmy Chin
Oscar : Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Zapierająca dech w piersiach przyroda i przerażający plan - wspinaczka na wysokość 2300 m po niemal pionowej skale, i to bez zabezpieczenia. Alex Honnold postanowił dokonać niemożliwego i spełnić życiowe marzenie - wspiąć się na majestatyczny El Capitan w parku narodowym Yosemite. Cel uda się osiągnąć, ale tylko wtedy, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, a jak wiadomo, przy tego rodzaju wspinaczce możliwa jest nieskończona liczba scenariuszy, wystarczy obluzowany kamień, silniejszy powiew wiatru. "Free Solo" zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też motywacje ekstremalnego wspinacza. Często niezrozumiałe dla postronnych, którzy nie wiedzą, po co ryzykować życie dla czegoś tak błahego jak sport wyczynowy, uprawiany w dużej mierze tylko dla samego siebie i ciągłego przekraczania własnych granic. Alex niczego nie tłumaczy, ale po prostu wspina się dalej, wyznaczając limity ludzkiej wytrzymałości.

 

  23.04 | 20:30 FAWORYTA
USA/Irlandia/Wielka Brytania 2018, 120 min.
reż. Yorgos Lanthimos
wyk.: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz
10 nominacji, 1 Oscar : Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Olivia Colman
Wywrotowa komedia, pełna czarnego humoru, rozsadzająca zasady rządzące kinem kostiumowym. Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

 

30.04 | 18:00 BOHEMIAN RHAPSODY
USA/Wielka Brytania 2018, 134 min.
reż. Bryan Singer
wyk.: Rami Malek, Gwilym Lee, Joseph Mazzello
5 nominacji, 4 Oscary : Najlepszy aktor pierwszoplanowy Rami Malek, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż, Najlepszy montaż dźwięku
Porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddie'em Mercurym, który - przełamując stereotypy i konwencje - zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury'ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury'ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie.
Energii dostarcza filmowi duża dawka muzyki oraz dynamiczna gra Ramiego Malka. Jego Freddie jest głęboko niepewny siebie, ale na zewnątrz asertywny i zdecydowany, towarzyski i bardzo samotny, żądny sławy, ekstrawagancki i – zwłaszcza na scenie – prawdziwie charyzmatyczny.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

KASA CZYNNA OD GODZ.12.00 
W przypadku wcześniejszych seansów
kasa czynna na godzinę przed seansem

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-22-40

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-200 Częstochowa
biuro : tel. (34) 324-60-58
Biuro kina nie prowadzi rezerwacji biletów.

e-mail: okf@okf.czest.pl

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl


Od dnia 1 lipca 2017 w MGS obowiązuje
nowy numer rachunku bankowego

Bank Citi Handlowy

Nr: 50103011040000000093245000