Styczeń 2012r

 


    2 - 5 I    16.30     BABY SĄ JAKIEŚ INNE    
              
                  Polska 2011, 90 min.

   Reżyseria: Marek Koterski
   Wykonawcy: Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Michał Koterski i in.

   Dwóch facetów jedzie samochodem i przeklina kobiety. Przeklinają jak tylko mogą, bez owijania w bawełnę i wymieniają : baby zakłócają oglądanie telewizji, nie radzą sobie za kierownicą, ich torebki są jak worki bez dna, w których trudno cokolwiek znaleźć, ciągle gadają. Jadą i dochodzą do wniosku, że… baby są jakieś inne! Część z tych zarzutów to błyskotliwie i bardzo dowcipne komentarze, i – jak na Marka Koterskiego przystało – opowiedziane jego karkołomnym językiem i specyficzną składnią, z neologizmami i powtórzeniami nadającymi zdaniom odpowiedni rytm. Z każdym kilometrem upewniamy się, że pełna nienawiści, szowinistyczna litania wad płci pięknej świadczy tak naprawdę o słabości facetów: zgorzkniałych, niedocenionych, pozbawionych umiejętności wyrażania emocji, niepewnych siebie, bezradnych. Facetów zdominowanych przez kobiety, które po latach starań wywalczyły swoje prawa, zyskały niezależność, decydują o sobie. Wulgarna krytyka bab maskuje potężne pokłady męskiej frustracji. Panowie mnożą oskarżenia, w końcu jednak uświadamiają sobie banalną prawdę – że kochają kobiety i nie potrafią bez nich żyć.
   

 

 

           18.30     WYJAZD INTEGRACYJNY    
              
                  USA 2011, 85 min.

   Reżyseria: Przemysław Angerman
   Wykonawcy: Tomasz Kot, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Katarzyna Glinka, Katarzyna Figura, Sławomir Orzechowski, Bartłomiej Topa, Grzegorz Halama, Mariusz Czajka, Robert Gonera, Zbigniew Buczkowski i in.

   Bohaterami filmu są pracownicy korporacji Polish Lody i wybrani klienci firmy. Wszyscy trafiają do malowniczo położonego kompleksu hotelowego, aby pod wodzą ambitnego, choć fajtłapowatego dyrektora kadr, zacieśniać zawodowe więzi i świętować sukcesy lidera branży lodziarskiej. Życie spłata im złośliwego figla, gdy prezes korporacji zostanie omyłkowo zameldowany w jednym pokoju z ponętną modelką i przebojowym dziennikarzem. Lawina komicznych nieporozumień i skandal, jaki wywoła zawiązanie tego przypadkowego trójkąta, wywróci do góry nogami stosunki panujące dotąd w firmie. Czy "Polish Lody" przetrwają gorącą integrację? Największa filmowa impreza jesieni, oprócz ekstremalnej dawki humoru i doborowej obsady, oferuje znakomity soundtrack zawierający najnowsze polskie przeboje oraz zaskakujące covery polskich hitów w wykonaniu zespołu Indian peruwiańskich.
   

 

 

           20.30     JAK ONA TO ROBI ?    
              
                  USA 2010, 95 min.

   Reżyseria: Douglas McGrath
   Wykonawcy: Sarah Jessica Parker, Greg Kinnear, Pierce Brosnan i in.

   Adaptacja pełnej inteligentnego humoru, mnóstwa przezabawnych sytuacji i niezwykłego ciepła światowego bestsellera Allison Pearson „Nie wiem, jak ona to robi”. Kate Reddy, zaprzeczając wszelkim stereotypom, utrzymuje cały dom z mężem i dwójką dzieci, pracując jako dyrektor finansowy w dużej firmie, budząc podziw przyjaciół i kolegów. Gdy jej klientem zostanie uwodzicielski Jack Abelhammer, Kate przyjdzie zmierzyć się z pokusą wielkich pieniędzy i jeszcze większych namiętności, kosztem szczęścia u boku dobrodusznego męża.
   

 

 

    6 - 12 I    16.30     KOBIETY Z 6. PIĘTRA    
              
                  Francja 2011, 104 min.

   Reżyseria: Philippe Le Guay
   Wykonawcy: Fabrice Luchini, Natalia Verbeke, Sandrine Kiberlain, Carmen Maura i in.

   Wdzięczna i sympatyczna komedia obyczajowa, zgrabne, urocze, lekkie kino, z aspiracjami do bycia satyrą na francuską wyższą klasę średnią. Paryż, 1960 rok. Jean-Louis i Suzanne wiodą spokojne życie w eleganckiej kamienicy. Porządek ich codzienności zostaje zburzony przez sześć kobiet, które przybyły z Hiszpanii w poszukiwaniu pracy. Jedna z nich, niezwykle piękna Maria,jako pokojówka wprowadza porządek w domu Jean-Louisa i jak się potem okazuje chaos w jego sercu. Zderzenie hiszpańskiego temperamentu i radości życia z konserwatyzmem francuskiej klasy średniej tworzy prawdziwie wybuchową komediową mieszankę.
   

 

 

           18.30     PINA    
              
                  Francja, Niemcy, Wielka Brytania 2011, 103 min.

   Reżyseria: Wim Wenders
   Wykonawcy: Pina Bausch, Regina Advento, Malou Airaudo, Ruth Amarante, Jorge Puerta, Rainer Behr, Andrey Berezin i in.

   Film jest biografią zmarłej choreografki Piny Bausch. To hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości – uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. Pina Bausch - najsłynniejsza niemiecka choreografka niemieckiego pochodzenia zmarła w 2009 roku, pięć dni po tym, jak zdiagnozowano u niej raka. Miała 68 lat, przygotowywała się do realizacji filmu razem z Wimem Wendersem, który miał opowiadać o niej, jej teatrze Tanztheater Wuppertal Pina Bausch w Wuppertalu w Niemczech, jej świecie kroków, rytmów, emocji. Pina lubiła kontrasty, stawiała swoim aktorom przeszkody na scenie, opowiadała wciąż tę samą historię. W jej wersji miłość dziewczyny i chłopaka zawsze naznaczona była smutkiem, tęsknotą oraz przeciwnościami, jakie stawia na drodze los. Film Wendersa to świadectwo talentu, pracy oraz wyobraźni Piny. Fragmenty spektakli, wypowiedzi współpracowników. Słowa przywołujące metodę pracy, osobowość człowieka, tęsknotę, gdy odszedł. Sposób, w jaki Wim Wenders okiełznał przestrzeń teatralną oraz naturalne lokacje, w których umieścił aktorów Piny, by tam odegrali swe role do końca, budzi niemy podziw. Architektura niczym choreografia, taniec mówiący więcej niż niejeden dialog.
   

 

 

           20.30     GUNNAR SZUKA BOGA    
              
                  Norwegia 2010, 90 min.

   Reżyseria: Gunnar Hall Jansen
   Wykonawcy: Gunnar Hall Jensen, Zulfikar Fahmy, Øyvind Rydland, Elin Sander i in.

   Gunnar to przykładny ojciec średniozamożnej norweskiej rodziny. Na pierwszy rzut oka ma wszystko: udane życie rodzinne, wygodny dom z dużym ogródkiem, samochód i dobrej klasy sprzęt. I choć wydaje się, że Gunnar nie ma powodów do zmartwień, to jednak daleko mu do pełni samozadowolenia. W tym wygodnym i poukładanym świecie za pieniądze można kupić wszystko, ale wszechobecny brak duchowości na dłuższą metę staje się nie do zniesienia... Brak absolutu rodzi niepokój, a poczucie duchowego wypalenia powoduje wewnętrzne wyjałowienie. W konsekwencji nieodzowna okazuje się potrzeba zmiany. Gunnar decyduje się na wyjazd do pierwszego chrześcijańskiego klasztoru w Egipcie, gdzie chce odnaleźć zaginioną w sobie duchowość. To tutaj wspólnie z trójką przyjaciół stanowiących jednocześnie jego ekipę filmową, chce poszukać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Czy jednak ten sposób życia, jest tym, czego żyjący w konsumpcyjnej i materialnej rzeczywistości Gunnar tak naprawdę potrzebuje? Norweski dokument Gunnar szuka Boga jest nie tylko inspirującą filmową medytacją na temat syndromu wypalenia, zablokowania emocji oraz zagubienia we współczesnej rzeczywistości, lecz również pełną humoru i ironii przypowieścią o współczesnym przedstawicielu klasy średniej, jego potrzebach, sposobie myślenia i zachowania.
   „Gunnar szuka Boga to szczery film, o dużej sile wyrazu, opowiadający o konfrontacji człowieka z duchowością i metafizyką. Polecić go można każdemu, kto szuka inspiracji w jaki sposób zorganizować własne życie. Bez względu na to, czy ktoś jest religijny, czy nie, ten film i tak usatysfakcjonuje wszystkich.” Sørnett
   „Gunnar szuka Boga to ironiczny, prowokujący do myślenia film, który nie pozostawia widza w spokoju.” Dagens Nćringsliv
   „Bohater filmu Gunnar szuka Boga to symbol naszych czasów. Wielu najpewniej dzieli lub zaraz zacznie dzielić z nim doświadczenia”. Stopklatka
   

 

 

    13 - 19 I    16.15     SŁUŻACE    
              
                  USA 2011, 146 min.

   Reżyseria: Tate Taylor
   Wykonawcy: Emma Stone, Viola Davis, Sissy Spacek, Bryce Dallas Howard i in.

   Pełna ciepła opowieść o niezależnych i silnych kobietach; piękny, mądry i ważny film, o którym mówi się, ze powalczy co najmniej o kilka (głównie aktorskich) Oscarów. Akcja filmu toczy się w stanie Missisipi w latach 60. ubiegłego wieku. Skeeter właśnie skończyła studia. Marzy o karierze pisarki, nie mysli o małżeństwie i dzieciach, ku konsternacji swojej matki i konserwatywnych przyjaciółek. Przeprowadza wywiad z Aibileen, czarnoskórą służącą w jednym z najbogatszych białych domów w okolicy i zaczyna pisać książkę o bolesnych doświadczeniach czarnych służących, poruszając tym samym niebezpieczny temat tabu. Naraża nie tylko dobre imię, ale i życie wielu osób. Wspólny cel i wielka przyjaźń, zapoczątkują rewolucję, która na zawsze odmieni los milionów ludzi.
   

 

 

           18.45     NIE TEN CZŁOWIEK
      W najbliższą sobotę, tj. 14 stycznia o godzinie 18.45,
      po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu PAWŁEM WENDORFFEM.
   
              
                  Polska 2010, 90 min.

   Reżyseria: Paweł Wendorff
   Wykonawcy: Brtosz Turzyński, Wojciech Pszoniak, Piotr Adamczyk, Gabriela Muskała, Jacek Braciak, Bartłomiej Topa, Dariusz Majchrzak, Sławomir Orzechowski, Jan Frycz, Jacek Braciak, Ewa Dałkowska, Andrzej Mastalerz, Lesław Żurek

   Utrzymana w groteskowym tonie bezkompromisowa kpina z naszych czasów. Kalejdoskop zabawnych, choć poważnych postaci i sytuacji, spointowanych swoistym mottem: „w życiu trzeba robić to, co się najbardziej lubi!” Prawie trzydziestoletni Kuba decyduje się podjąć pierwszą pracę, zostaje dostawcą zakupów. Nie przypuszcza, że będzie to jeden z najdziwniejszych dni w jego życiu i jak ważną rolę, będzie miał tego dnia do spełniania. Twórcy o swoim filmie: O czym jest film „Nie ten człowiek”? Odpowiedź jest dość prosta: Dokładnie o tym, co widać na ekranie. Gdyby dało się to opowiedzieć z pomocą słów, kręcenie filmu nie miałoby sensu. Zadaniem twórców filmowych jest pokazywać „bohaterów w działaniu” w sposób jak najbardziej uczciwy. A to może się nieuchronnie wiązać z tym, że twórcy gotowi są przyznać, iż ludzkie zachowania pozostają dla nich zagadką. Ale koniecznie muszą swoim filmem dowieść, że zagadka jest na tyle intrygująca, że samo szukanie jej rozwiązania może już być ciekawym zajęciem. A dowieść tego mogą tylko w jeden jedyny sposób – bawiąc widza swoimi poszukiwaniami.
   

 

 

           20.30     COMBAT GIRLS. HONOR I KREW
   UWAGA! zmiana godziny seansu
   W dniu 14 stycznia (sobota) projekcja filmu COMBAT GIRLS.HONOR I KREW
   rozpocznie się o godz.21.00 (zamiast planowanej 20.30).
   Przepraszamy za zmianę
   
              
                  Niemcy 2011, 103 min.

   Reżyseria: David Wnendt
   Wykonawcy: Alina Levshin, Jella Haase, Gerdy Zint i in.

   Adaptacja pełnej inteligentnego humoru, mnóstwa przezabawnych sytuacji i niezwykłego ciepła światowego bestsellera Allison Pearson „Nie wiem, jak ona to robi”. Kate Reddy, zaprzeczając wszelkim stereotypom, utrzymuje cały dom z mężem i dwójką dzieci, pracując jako dyrektor finansowy w dużej firmie, budząc podziw przyjaciół i kolegów. Gdy jej klientem zostanie uwodzicielski Jack Abelhammer, Kate przyjdzie zmierzyć się z pokusą wielkich pieniędzy i jeszcze większych namiętności, kosztem szczęścia u boku dobrodusznego męża.
   

 

 K I N O   S E N I O R A    17 I    14.00     80 MILIONÓW    
              
                  Polska 2011, 105 min.

   Reżyseria: Waldemar Krzystek
   Wykonawcy: Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Wojciech Solorz, Olga Frycz, Agnieszka Grochowska i in.

   Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze SB podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i … cinkciarze.
   

 

     20 - 26 I    16.30     LISTY DO M.    
              
                  Polska 2011, 120 min.

   Reżyseria: Mitja Okorn
   Wykonawcy: Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Beata Tyszkiewicz, Agnieszka Dygant, Katarzyna Burakiewicz, Tomasz Karolak i in.

   Ciepła, komedia obyczajowa rozgrywająca się w czasie świąt Bożego Narodzenia. To film, w którym pogubieni życiowo bohaterowie odkryją, że to, co ich spotkało, to właśnie miłość. W jeden wyjątkowy dzień w roku, pięć kobiet i pięciu mężczyzn przekona się, że przed miłością i świętami nie da się uciec. Właśnie w świąteczny, jakby nie było magiczny, wigilijny dzień, przydarzają się im małe cuda. Znajdują miłość, przyjaźń, odwagę, rodzinę i w końcu siebie. Magia świąt połączy ze sobą ich losy, zmieniając im życie nie tylko w ten dzień, ale już na zawsze.
   

 

 

           18.45     NIEBEZPIECZNA METODA    
              
                  Francja/Kanada 2011, 99 min.

   Reżyseria: David Cronenberg
   Wykonawcy: Vigo Mortensen, Keira Knightley, Michael Fassbender, Vincent Cassel, Sarah Gadon i in.

   W konwencji klasycznego dramatu kostiumowego rozgrywającego się w początkach XX wieku w wytwornych wnętrzach oraz pięknych plenerach Wiednia i Zurychu, reżyser ukazuje konflikt między duszą a ciałem. Zygmunt Freud i Carl Jung, dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki 18-letniej pięknej Sabinie, cierpiacej na ataki histerii. Pewnego dnia pacjentka przywieziona zostaje do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung. Już wkrótce ich więź przerodzi się w cos znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem. Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek w pełen erotycznych perwersji, gorący romans. Historia skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy kobieta pozna sławnego Freuda. Ta znajomość doprowadzi do przełomowych odkryć dotyczących ludzkiej seksualności.
   

 

 

           20.30     ATTENBERG    
              
                  Grecja 2010, 103 min.

   Reżyseria: Athina Rachel Tsangari
   Wykonawcy: Ariane Labed, Vangelis Mourikis, Evangelia Randou, Giorgos Lanthimos i in.

   Oryginalny, nietuzinkowy obraz, wyróżniający się stylem : film rozwija się w serii oderwanych, mocno wystylizowanych i ekstrawaganckich scen. Jego styl jest zdystansowany, obiektywizujący, beznamiętny - analogiczny do sposobu, w jaki postrzega rzeczywistość bohaterka. 23-letnia Marina mieszka z ojcem w typowym fabrycznym miasteczku nad morzem. Ponieważ ludzie wydają jej się dziwni i odpychający, zawsze zachowuje dystans. Trzyma się z daleka od świata i ludzi, których obserwuje z dystansem antropologa. Uwielbia filmy przyrodnicze Davida Attenborougha (tytuł pochodzi od jego przekręconego nazwiska) oraz lekcje wychowania seksualnego, które otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki, Belli. Marinę zastajemy w trudnym momencie życiowym: jej ojciec, architekt, który zaprojektował pół miasteczka, jest śmiertelnie chory na raka...
   

 

 

    27 I
30 I - 2 II
   16.15     NIC OSOBISTEGO    
              
                  Holandia, Irlandia 2009, 95 min.

   Reżyseria: Urszula Antoniak
   Wykonawcy: Lotte Verbeek, Stephen Rea i in.

   Prosta, kameralna opowieść o spotkaniu dwojga samotników. Młoda dziewczyna Anne, wkrótce po rozstaniu z mężem porzuca swoje dotychczasowe życie w Amsterdamie i zaczyna jeździć autostopem po zalanej deszczem Irlandii. Bez określonego celu i kierunku, jakby tylko uciekała przed przeszłością. Jest szorstka, nieufna, opryskliwa - wygląda na to, że nikogo, poza samą sobą, nie potrzebuje. Pewnego dnia dociera na odludzie, do domu owdowiałego Martina. Zawierają umowę: ona, za jedzenie, będzie prowadzić mu dom i pomagać w ogrodzie. Ale jest jeszcze dodatkowy warunek: żadnych imion, żadnych osobistych pytań. Bohaterowie przywiązują się do siebie niemal wbrew własnej woli.
   

 

 
      N O W E   H O R Y Z O N T Y   T O U R N E E   -   1 1.   M F F      

    27 I    18.00     NAGRODA    
              
                  Meksyk, Francja, Polska, Niemcy 2011, 115 min.

   Reżyseria: Paula Markovitch
   Wykonawcy: Paula Galinelli Hertzog, Sharon Herrera, Laura Agorreca, Viviana Suraniti

   nagrody: MFF w Berlinie 2011 – najlepsze zdjęcia i scenografia (Srebrny Niedźwiedź), MFF w Erywaniu 2011 - najlepszy film, Festival Internacional de Cine de Guadalajara 2011 - najlepszy film i aktorka, Festival de Cine de Lima 2011 - najlepszy film, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Nagroda Publiczności.
   To autobiograficzna historia - zaznacza Paula Markovitch - Jej akcja rozgrywa się w miejscach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w targanej faszyzmem Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie? Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku reżyserki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem jednostki. Dominuje w nim atmosfera dorastania w miejscu nieprzyjaznym, zbudowana w dużym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia, która została nagrodzona na Berlinale w 2011 roku.
   

 

 

           20.30     CODE BLUE    
              
                  Holandia, Dania 2011, 90 min.

   Reżyseria: Urszula Antoniak
   Wykonawcy: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins, Sophie van Winden

   Code Blue, drugi po znakomicie przyjętym Nic osobistego pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji Piętnastka reżyserów tegorocznego festiwalu w Cannes. Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. Kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Żyje w pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie - oboje będą biernymi świadkami brutalnego gwałtu.
   Urszula Antoniak jest częstochowainką, absolwentką IV LO im.H.Sienkiewicza. Mieszka i tworzy w Holandii. Uznawana jest za jedną z najbardziej obiecujących europejskich reżyserek.
   

 

 

    28 I    14.00     POZA SZATANEM    
              
                  Francja 2011, 110 min.

   Reżyseria: Bruno Dumont
   Wykonawcy: David Dewaele, Alexandra Lematre, Aurore Broutin

   Poza szatanem to najnowsze dzieło Bruno Dumonta, autora nagradzanych w Cannes Flandrii i Ludzkości. Gdzieś w okolicach Boulogne-sur-Mer, na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche, w szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Chodzi po okolicy, pali ognisko, poluje. Od czasu do czasu klęka, modli się, wpatruje się w horyzont. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę czy przeciwnie - tym, który może je pokonać?
   

 

 

           16.00     PEWNEGO RAZU W ANATOLII    
              
                  Turcja, Bośnia i Hercegowina 2010, 150 min.

   Reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
   Wykonawcy: Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan

   nagrody MFF w Cannes 2011 - Grand Prix
   Najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. W chłodnej opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy. Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności. W Pewnego razu w Anatolii bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.
   

 

 

           18.45     CODE BLUE    
              
                  Holandia, Dania 2011, 90 min.

   Reżyseria: Urszula Antoniak
   Wykonawcy: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins, Sophie van Winden

   Code Blue, drugi po znakomicie przyjętym Nic osobistego pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji Piętnastka reżyserów tegorocznego festiwalu w Cannes. Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. Kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Żyje w pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie - oboje będą biernymi świadkami brutalnego gwałtu.
   Urszula Antoniak jest częstochowainką, absolwentką IV LO im.H.Sienkiewicza. Mieszka i tworzy w Holandii. Uznawana jest za jedną z najbardziej obiecujących europejskich reżyserek.
   

 

 

           20.30     NAGRODA    
              
                  Meksyk, Francja, Polska, Niemcy 2011, 115 min.

   Reżyseria: Paula Markovitch
   Wykonawcy: Paula Galinelli Hertzog, Sharon Herrera, Laura Agorreca, Viviana Suraniti

   nagrody: MFF w Berlinie 2011 – najlepsze zdjęcia i scenografia (Srebrny Niedźwiedź), MFF w Erywaniu 2011 - najlepszy film, Festival Internacional de Cine de Guadalajara 2011 - najlepszy film i aktorka, Festival de Cine de Lima 2011 - najlepszy film, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Nagroda Publiczności.
   To autobiograficzna historia - zaznacza Paula Markovitch - Jej akcja rozgrywa się w miejscach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w targanej faszyzmem Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie? Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku reżyserki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem jednostki. Dominuje w nim atmosfera dorastania w miejscu nieprzyjaznym, zbudowana w dużym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia, która została nagrodzona na Berlinale w 2011 roku.
   

 

 

    29 I    14.00     CODE BLUE    
              
                  Holandia, Dania 2011, 90 min.

   Reżyseria: Urszula Antoniak
   Wykonawcy: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins, Sophie van Winden

   Code Blue, drugi po znakomicie przyjętym Nic osobistego pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji Piętnastka reżyserów tegorocznego festiwalu w Cannes. Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. Kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Żyje w pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie - oboje będą biernymi świadkami brutalnego gwałtu.
   Urszula Antoniak jest częstochowainką, absolwentką IV LO im.H.Sienkiewicza. Mieszka i tworzy w Holandii. Uznawana jest za jedną z najbardziej obiecujących europejskich reżyserek.
   

 

 

           15.45     NAGRODA    
              
                  Meksyk, Francja, Polska, Niemcy 2011, 115 min.

   Reżyseria: Paula Markovitch
   Wykonawcy: Paula Galinelli Hertzog, Sharon Herrera, Laura Agorreca, Viviana Suraniti

   nagrody: MFF w Berlinie 2011 – najlepsze zdjęcia i scenografia (Srebrny Niedźwiedź), MFF w Erywaniu 2011 - najlepszy film, Festival Internacional de Cine de Guadalajara 2011 - najlepszy film i aktorka, Festival de Cine de Lima 2011 - najlepszy film, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Nagroda Publiczności.
   To autobiograficzna historia - zaznacza Paula Markovitch - Jej akcja rozgrywa się w miejscach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w targanej faszyzmem Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie? Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku reżyserki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem jednostki. Dominuje w nim atmosfera dorastania w miejscu nieprzyjaznym, zbudowana w dużym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia, która została nagrodzona na Berlinale w 2011 roku.
   

 

 

           18.00     KOŃ TURYŃSKI    
              
                  Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011, 146 min.

   Reżyseria: Béla Tarr
   Wykonawcy: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos

   nagrody: MFF w Berlinie 2011 - Główna Nagroda Jury (Srebrny Niedźwiedź)
   Koń turyński Béli Tarra - ulubionego nowohoryzontowego twórcy i bohatera festiwalowej retrospektywy w 2004 roku - jest najbardziej zagadkowym filmem powstałym w ostatnim czasie. Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem, utrzymany w mrocznej atmosferze, film jest refleksją nad rozpadem świata. Autorem scenariusza został jak zwykle współpracownik i przyjaciel Tarra, pisarz, autor Szatańskiego tanga - László Krasznahorkai. Punktem wyjścia Konia turyńskiego jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia bitego przez chłopa przy drodze. Filozof obejmuje zwierzę za szyję i płacząc, popada w obłęd, który na zawsze oddzieli go od świata. Tarr i Krasznahorkai podkreślają, że to właśnie Nietzsche był dla nich źródłem inspiracji. W swym dziele Tarr zawarł wszystko, co zawsze składało się na jego charakterystyczny styl: niechęć do słów, czarno-biały obraz, powolne tempo. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.
   

 

 

           20.45     Z DALEKA WIDOK JEST PIĘKNY    
              
                  Polska 2011, 77 min.

   Reżyseria: Anka i Wilhelm Sasnal
   Wykonawcy: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska

   nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie Nowe Filmy Polskie
   W rozpadającej się podkarpackiej wiosce ludzie żyją głównie ze zbieractwa różnego rodzaju zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci. Główny bohater - Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką - zbiera złom. Gdy wywiezie matkę do domu starców, zyska dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku. To opowieść o bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji. Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów.
   

 

 

    30 I    18.00     POZA SZATANEM    
              
                  Francja 2011, 110 min.

   Reżyseria: Bruno Dumont
   Wykonawcy: David Dewaele, Alexandra Lematre, Aurore Broutin

   Poza szatanem to najnowsze dzieło Bruno Dumonta, autora nagradzanych w Cannes Flandrii i Ludzkości. Gdzieś w okolicach Boulogne-sur-Mer, na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche, w szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Chodzi po okolicy, pali ognisko, poluje. Od czasu do czasu klęka, modli się, wpatruje się w horyzont. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę czy przeciwnie - tym, który może je pokonać?
   

 

 

           20.15     PEWNEGO RAZU W ANATOLII    
              
                  Turcja, Bośnia i Hercegowina 2010, 150 min.

   Reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
   Wykonawcy: Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan

   nagrody MFF w Cannes 2011 - Grand Prix
   Najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. W chłodnej opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy. Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności. W Pewnego razu w Anatolii bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.
   

 

 

    31 I    18.00     Z DALEKA WIDOK JEST PIĘKNY    
              
                  Polska 2011, 77 min.

   Reżyseria: Anka i Wilhelm Sasnal
   Wykonawcy: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska

   nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie Nowe Filmy Polskie
   W rozpadającej się podkarpackiej wiosce ludzie żyją głównie ze zbieractwa różnego rodzaju zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci. Główny bohater - Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką - zbiera złom. Gdy wywiezie matkę do domu starców, zyska dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku. To opowieść o bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji. Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów.
   

 

 

           19.30     KOŃ TURYŃSKI    
              
                  Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011, 146 min.

   Reżyseria: Béla Tarr
   Wykonawcy: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos

   nagrody: MFF w Berlinie 2011 - Główna Nagroda Jury (Srebrny Niedźwiedź)
   Koń turyński Béli Tarra - ulubionego nowohoryzontowego twórcy i bohatera festiwalowej retrospektywy w 2004 roku - jest najbardziej zagadkowym filmem powstałym w ostatnim czasie. Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem, utrzymany w mrocznej atmosferze, film jest refleksją nad rozpadem świata. Autorem scenariusza został jak zwykle współpracownik i przyjaciel Tarra, pisarz, autor Szatańskiego tanga - László Krasznahorkai. Punktem wyjścia Konia turyńskiego jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia bitego przez chłopa przy drodze. Filozof obejmuje zwierzę za szyję i płacząc, popada w obłęd, który na zawsze oddzieli go od świata. Tarr i Krasznahorkai podkreślają, że to właśnie Nietzsche był dla nich źródłem inspiracji. W swym dziele Tarr zawarł wszystko, co zawsze składało się na jego charakterystyczny styl: niechęć do słów, czarno-biały obraz, powolne tempo. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.
   

 

 

    1 II    18.00     GRABARZ    
              
                  Węgry 2010, 85 min.

   Reżyseria: Sándor Kardos
   Wykonawcy: Mari Törőcsik, István Anga-Kakszi, Alina Papp, Géza Bereményi

   nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Specjalne Wyróżnienie Jury, nagroda FIPRESCI
   Adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodzieńcu obejmującym posadę grabarza w San Rocco. miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien… Film zrealizowano za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Nie daje on takiego obrazu przestrzeni jak zwykła kamera czy aparat fotograficzny. Przed oczami widza, od strony lewej do prawej, pomału przesuwa się otoczony czarnym tłem prostokąt z fotograficznymi obrazami. Niekiedy tworzą surrealistyczne czy abstrakcyjne kompozycje. Tak oto reżyser zabiera widza w czasy prehistorii kina, umożliwia mu doświadczenie charakterystycznych dla poprzedzających epokę X muzy metod konstrukcji obrazów filmowych.
   

 

 

           20.00     ARIRANG    
              
                  Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011, 146 min.

   Reżyseria: Kim Ki-duk
   Wykonawcy: Kim Ki-duk

   nagrody: MFF w Cannes 2011 - Un Certain Regard Award, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - najlepszy film w konkursie Filmy o Sztuce
   Arirang Kim Ki-duka, koreańskiego mistrza kina metafizycznego, nagrodzony Un Certain Regard Award na tegorocznym festiwalu w Cannes, to - jak piszą krytycy - piękna i frustrująca, do bólu szczera, filmowa psychoterapia. Po wypadku na planie poprzedniego filmu Sen Kim Ki-duk spędza dwa lata na dobrowolnym wygnaniu, w nieogrzewanej chacie na koreańskiej prowincji. Żyje jak pustelnik, bez bieżącej wody i ogrzewania, pośród walających się pamiątek po dawnych sukcesach. W dialogu ze sobą z ekranu i ze swoim cieniem analizuje źródła własnej twórczości, emocje i kompleksy. W przerwach między oglądaniem dawnych filmów, obrazów i plakatów artysta majsterkuje w domowym warsztacie, konstruuje pistolet, z pomocą którego ostro rozliczy się z postaciami z dawnych lat.
   

 

 

    2 II    18.00     ARIRANG    
              
                  Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011, 146 min.

   Reżyseria: Kim Ki-duk
   Wykonawcy: Kim Ki-duk

   nagrody: MFF w Cannes 2011 - Un Certain Regard Award, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - najlepszy film w konkursie Filmy o Sztuce
   Arirang Kim Ki-duka, koreańskiego mistrza kina metafizycznego, nagrodzony Un Certain Regard Award na tegorocznym festiwalu w Cannes, to - jak piszą krytycy - piękna i frustrująca, do bólu szczera, filmowa psychoterapia. Po wypadku na planie poprzedniego filmu Sen Kim Ki-duk spędza dwa lata na dobrowolnym wygnaniu, w nieogrzewanej chacie na koreańskiej prowincji. Żyje jak pustelnik, bez bieżącej wody i ogrzewania, pośród walających się pamiątek po dawnych sukcesach. W dialogu ze sobą z ekranu i ze swoim cieniem analizuje źródła własnej twórczości, emocje i kompleksy. W przerwach między oglądaniem dawnych filmów, obrazów i plakatów artysta majsterkuje w domowym warsztacie, konstruuje pistolet, z pomocą którego ostro rozliczy się z postaciami z dawnych lat.
   

 

 

           20.00     GRABARZ    
              
                  Węgry 2010, 85 min.

   Reżyseria: Sándor Kardos
   Wykonawcy: Mari Törőcsik, István Anga-Kakszi, Alina Papp, Géza Bereményi

   nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Specjalne Wyróżnienie Jury, nagroda FIPRESCI
   Adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodzieńcu obejmującym posadę grabarza w San Rocco. miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien… Film zrealizowano za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Nie daje on takiego obrazu przestrzeni jak zwykła kamera czy aparat fotograficzny. Przed oczami widza, od strony lewej do prawej, pomału przesuwa się otoczony czarnym tłem prostokąt z fotograficznymi obrazami. Niekiedy tworzą surrealistyczne czy abstrakcyjne kompozycje. Tak oto reżyser zabiera widza w czasy prehistorii kina, umożliwia mu doświadczenie charakterystycznych dla poprzedzających epokę X muzy metod konstrukcji obrazów filmowych.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.pdf)   Druk
KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE