Luty 2013r

 


K I N O   S E N I O R A    19 II    14.00     TANGO LIBRE    
              
                  Belgia, Francja, Luksemburg 2012 , 90 min.

   Reżyseria: Frederic Fonteyne
   Wykonawcy: Zacharie Chasseriaud, Francois Damiens, Jan Hammenecker i in.

   JC jest strażnikiem więziennym, zwyczajnym człowiekiem wiodącym monotonne życie. Jedyną ekstrawagancją na jaką sobie pozwala jest nauka tanga raz w tygodniu. Pewnego wieczoru, podczas zajęć poznaje Alice, radosną trzydziestolatkę. Następnego dnia JC spotyka Alice w więziennym pokoju widzeń. Alice pojawia się tam, żeby odwiedzić dwóch więźniów - męża i kochanka. JC staje się świadkiem i uczestnikiem barwnego życia kobiety, która żyje zgodnie z własnymi pragnieniami i wedle własnych reguł. Film jest ostatnią częścią trylogii Fonteyne’a traktującej o kobietach i miłości. Po dwóch wcześniejszych częściach - "An Affair of Love" i "Gilles' Wife", w rytmie tanga, oczami zakochanego strażnika więziennego, oglądamy portret kobiety, która akceptuje ograniczenia, które życie przed nią stawia.
   

 

 FERIE Z FILMEM    12 II    10.00     ZAKOCHANY WILCZEK    
              
                  USA 2010 , 88 min.

   Reżyseria: Anthony Bell, Ben Gluck
   Animacja

   Dwa wilczki są swoimi kompletnymi przeciwieństwami. Ona należy do rasy Alfa – jest zwinna, zdyscyplinowana i wychowywana na przyszłą przywódczynie stada. On jest Omegą – uwielbia zabawę, śmiech i radości. Niestety sztywne zasady wilczego stada nie pozwalają im się przyjaźnić ze względu na różniące ich pochodzenie. Pewnego dnia oba wilczki zostają schwytane i wywiezione tysiące kilometrów od swojego domu. Czeka je teraz długa i niebezpieczna wędrówka pełna przygód.
   

 

 

    14 II    10.00     KRÓLEWNA ŚNIEŻKA    
              
                  USA 2012 , 106 min.

   Reżyseria: Tarsem Singh
   Wykonawcy: Julia Roberts, Lily Collins, Armie Hammer i in.

   Klasyczna historia odświeżona w pomysłowy sposób. Twórcy nadali starej bajce efektowne, zabawne oblicze na miarę XXI wieku. Zła Królowa, zaślepiona pragnieniem zdobycia majątku, co rusz podnosi podatki ludziom w miasteczku, choć ci już i tak przędą poniżej średniej krajowej. Opętana kultem młodości, desperacko próbuje zatrzymać czas, a jej celem jest wyjść bogato za mąż i pozbyć się problemów finansowych. Dzielna Śnieżka zamierza jej odebrać nie tylko władzę, ale także kandydata na męża, bo przystojny książę już dawno wpadł jej w oko…
   

 

 

    19 II    10.00
11.45
    GORYL ŚNIEŻEK W BARCELONIE    
              
                  Hiszp. 2011 , 89 min.

   Reżyseria: Andres G.Schaer
   Wykonawcy: Elsa Pataky, Rosa Boladeras, Pere Ponce i in.

   Bohaterem filmu jest wyjątkowy mieszkaniec ogrodu zoologicznego – jedyny biały goryl na świecie. Jego gęste, śnieżne futro wywołuje zachwyt wszystkich dzieci, ale dla innych człekoształtnych lokatorów zoo małpiszon-albinos jest źródłem wstydu. Odtrącony i wyszydzany przez swoich ziomków, dzielny biały gorylek postanawia wyruszyć w sekretną misję do samego serca wielkiego miasta, gdzie rezyduje wszechwładna wróżka, która jako jedyna może przemienić go w zwykłego goryla. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda sprytnej małpki oraz towarzyszącego jej przyjaciela - wesołej czerwonej pandy. Ścigani przez kłusowników, wywołają w metropolii prawdziwe białe szaleństwo!
   

 

     1 - 7 II    16.30     KURCZAK ZE ŚLIWKAMI    
              
                  Fr./Niem 2011 , 91 min.

   Reżyseria: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
   Wykonawcy: Mathieu Amalric, Edouard Baer, Maria de Medeiros, Golshifteh Farahani i in.

   Nasser Ali, wybitny skrzypek, traci swój ukochany instrument. Żadne inne skrzypce nie potrafią ich zastąpić. Załamany artysta zaczyna wątpić w sens życia. Przez siedem dni i nocy Nasser Ali przeprowadza rozrachunek z samym sobą, a my razem z nim odbywamy podróż po kolejnych etapach jego życia. „Kurczak ze śliwkami” przypomina baśń, która toczy się swoim własnym, niezależnym od zewnętrznego świata rytmem, jest jak sentymentalny spacer przez dawny świat, który dawno przestał istnieć. Daje nam szansę, by go dowolnie modelować używając własnej wyobraźni. Obok lukrowanych scen miłosnych uniesień, znajdziemy puszczającego bąki Sokratesa, czteroletniego chłopca pytającego sąsiadkę, czy zapalą wspólnie opium, sfrustrowaną matematyczkę i historie o podstępach opowiadane przy szachowym stole przez anioła śmierci. To melodramat totalny, w którym bohaterowie kochają całym sercem a pozbawieni miłości zmieniają się w ludzi o sercach z kamienia bądź też poświęcają własne uczucie dla dobra innych. Nic nie dzieje się tu "na pół gwizdka". Nikt nie idzie na kompromis. Tę gigantycznych rozmiarów sercową tragedię twórcy ubierają w równie imponujące szaty wizualne. Obrazy, jakie Satrapi i Paronnaud wyczarowują na ekranie, robią naprawdę duże wrażenie.
   

 

            18.15     KANADYJSKIE SUKIENKI    
              
                  Polska 2012 , 125 min.

   Reżyseria: Maciej Michalski
   Wykonawcy: Anna Seniuk, Zofia Czerwińska, Ewa Kasprzyk, Piotr Polk, Elżbieta Jarosik, Ewa Kolasińska, Magdalena Malina, Karolina Dryzner, Wiktor Zborowski i in.

    PREMIERA. Saga rodzinna pełna niespodziewanych decyzji, kolorowych charakterów i nietuzinkowych postaci. Historia oparta na faktach. Polska wieś lat 80-ych. Zbliżają się urodziny Zofii. Na wielkim przyjęciu specjalnymi gośćmi mają być jej mąż Tadeusz i córka Amelia, którzy od 10 lat mieszkają w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama… Wymuszone decyzje matki na jej dzieciach, próba zagłuszenia prawdziwej namiętności i kradzież biżuterii Poli Negri - stanowią tylko przedsmak historii, przewrotnie ukazanej oczami małego obserwatora - dziewięcioletniego chłopca.
   
   Maciej Michalski
   Od kiedy pamięta, interesowała go kamera, rejestrowanie i przesyłanie obrazu, działanie światła na obiektyw. Na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu zamiast pędzla używał kamery. Jego pierwsze filmy przypominają ruchome obrazy malarskie. Wizualność, która była na początku, pozostała nadal. Teraz doszła do tego historia.
   1 lutego wchodzi do kin film „Kanadyjskie sukienki”. Po „Królowej Śniegu” to drugi pełnometrażowy film fabularny reżysera, scenarzysty, montażysty, kompozytora, projektanta kostiumów i scenografii, Macieja Michalskiego. Silna wizja reżysera sprawia, że już na etapie scenariusza wie, jak będzie wyglądał montaż.
   „Kanadyjskie sukienki” to barwna opowieść o polskiej wsi w latach 80-ych. To oparta na faktach historia ludzi, którzy tęsknili do swoich bliskich, którzy wyjechali z kraju. To w końcu popisowe role najlepszych polskich aktorek. Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Zofia Czerwińska, Elżbieta Jarosik, Ewa Kolasińska uwierzyły w wizję Macieja Michalskiego i wystąpiły w jego filmie. Poza filmami, Maciej Michalski realizuje również teledyski, między innymi dla De Mono, Justyny Steczkowskiej, czy Anity Lipnickiej. Jego wizjonerskie podejście do wideoklipu sprawiło, że dwukrotnie reprezentował Polskę w konkursie OGAE Video Contest. W 2010 roku jego teledysk do piosenki „Kin Tu Jestem” Justyny Steczkowskiej został wybrany najlepszym w Europie.
   
   Anna Seniuk
   Jedna z najlepszych polskich aktorek znana jest szerokiej publiczności przede wszystkim z genialnej roli Magdy Karwowskiej z serialu "Czterdziestolatek". Seniuk wystąpiła też w serialach Czarne chmury, Szaleństwa Panny Ewy. W filmach fabularnych można ją było oglądać w Lalce, Potopie, Kunf-fu, Pannach z Wilka. Pojawi się także w najnowszym filmie Wałęsa.
   Jednak to udział w niezależnym filmowym przedsięwzięciu Macieja Michalskiego, czyli główna rola w Kanadyjskich sukienkach nazywany jest jej wielkim powrotem na duży ekran.
   Tomasz Raczek rolę Zofii, osamotnionej matki rodu walczącej o godne życie swojej rodziny, nazywa jej rolą życia.
   Jako matka rodu bywa dzielna, bywa zabawna, ale najczęściej zbliża się do wymiaru tragiczki. To zaskakujące, że tak bogatej palety możliwości aktorskich Anny Seniuk tak długo nie wykorzystywał robiony za solidne pieniądze „polski film dotowany. (portalfilmowy.pl). Sama Seniuk przyznaje, że stworzyła życiową kreację, ale dodaje: to rola mojego dotychczasowego życia.
   Aktorka występuje przede wszystkim w teatrze (związana jest z Teatrem Narodowym w Warszawie). Znana jest z dziesiątek ról Teatru Telewizji. Dzisiaj swój czas dzieli na promocję filmu Kanadyjskie sukienki i reżyserię dwóch jednoaktówek Sławomira Mrożka w warszawskim Centrum Sztuki FORT.
   Reżyser Maciej Michalski wymarzył sobie, żeby w jego nowym filmie zagrały znane i cenione polskie aktorki. Marzenia potrafią się spełniać i Anna Seniuk twierdzi, że po kilkunastu minutach rozmowy z Michalskim już wiedziała że zagra w jego filmie. Zaufała mu tak bardzo, że dziś mówi nawet, że zagrałaby wszystko o co reżyser mógłby ją poprosić.
   - Choćby po to, by Seniuk mogła dostać nagrodę za tę rolę, „Kanadyjskie sukienki“ powinny trafić do konkursu jakiegoś festiwalu filmowego – dodaje Raczek.
   
   Ewa Kasprzyk
   Nagrodzona za najlepszą kreację aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, laureatka Złotej Kaczki za rolę w filmie „Wojna polsko-ruska”. Ewa Kasprzyk znana jest z wyrazistych ról w filmach Romana Załuskiego „Kogel-Mogel” i „Komedia małżeńska”, z roli ekscentrycznej Ilony w serialu „Złotopolscy”, czy z brawurowej adaptacji tekstu Pedro Almodovara „Patty Diphusa”.
   Od 1 lutego Ewę Kasprzyk można zobaczyć w kinach w najnowszym filmie Macieja Michalskiego „Kanadyjskie sukienki”. Grana przez nią Barbara to jedna z najbarwniejszych i charakternych postaci. Moment, w którym wyrzuca przez balkon rzeczy swojego męża Zygmunta (Piotr Polk), czy scena kłótni z Zofią (Anna Seniuk), dodają „Kanadyjskim sukienkom” przyspieszenia.
   Barbara, w której rolę wciela się Ewa Kasprzyk, jest kuzynką Poli Negri. Jak mówi reżyser Maciej Michalski, scenariusz filmu oparty jest na faktach. Nie wiadomo natomiast, czy to pokrewieństwo to prawda, czy raczej filmowa fikcja i czy przedstawiona w filmie kradzież biżuterii Poli Negri rzeczywiście miała miejsce.
   Film „Kanadyjskie sukienki” w kinach od 1 lutego.
   
   Źródło: Tongariro Releasing
   

 

 

           20.30     TAM, GDZIE ROSNĄ GRZYBY    
              
                  Polska/USA 2012 , 93 min.

   Reżyseria: Jason Cortlund, Julia Halperin
   Wykonawcy: Tiffany Esteb, Almex Lee i in.

   Kameralny dramat osadzony w środowisku nowojorskich restauratorów, a także zjawiskowych plenerów lasów New Jersey. Powstał z pasji i zamiłowania do filozofii slow food. Pośród niewątpliwe pięknej panoramy amerykańskich lasów i wysublimowanych nowojorskich restauracji rozgrywa się historia dojrzałej miłości dwojga ludzi, których wspólna droga na pewnym etapie życia rozwidla się. Lucien i Regina, bohaterowie filmu, to amerykańskie małżeństwo z kilkuletnim stażem. Ich rytm życia wyznaczają pory roku i czas, kiedy w lasach New Jersey zbierają dzikie i nietypowe grzyby. Sposób zarobkowania (leśne wiktuały sprzedają do eleganckich nowojorskich restauracji), stał się tym samym sposobem na życie, wyznaczając rytm każdego dnia.Sezonowość ich pracy łączy się jednak z brakiem stabilności finansowej i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Regina, chcąc zmienić zaistniałą sytuację, zatrudnia się w modnej restauracji jako pomocnik kucharza. Lucien nie chce jednak zmieniać swojego antysystemowego stylu życia, i proponuje żonie, aby opuścili swoje mieszkanie i spróbowali żyć w drodze, blisko lasów, całkowicie poświęcając się zbieraniu grzybów i innych darów natury. Icho odmienne pragnienia i oczekiwania od życia wystawiają małżeństwo na twardą próbę. Czy wyjdą z niej zwycięsko?
   

 

 

    8 - 13 II    16.30     BEJBI BLUES    
              
                  Polska 2012 , 98 min

   Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
   Wykonawcy: Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki, Klaudia Bułka, Michał Trzeciakowski i in.

   Nowy film autorki „Galerianek”. Film przedstawia historię niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. Ojciec Antosia to nastoletni Kuba. Natalia nie jest pewna, czy kocha Kubę, a Kuba nie wie, czy kocha Natalię. Jednak dziewczyna chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę Natalia zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania...
   

 

 

           18.30     SUPERMARKET    
              
                  Polska 2012 , 84 min.

   Reżyseria: Maciej Żak
   Wykonawcy: Mikołaj Roznerski, Marian Dziędziel, Izabela Kuna, Wojciech Zieliński, Tomasz Sapryk i in.

   Niezwykły thriller, pełen pozornie błahych wydarzeń, których konsekwencji nie sposób przewidzieć. W Sylwestra, niczym niewyróżniające się małżeństwo Wareckich, wracając samochodem do domu zatrzymuje się w przypadkowym sklepie. Mąż idzie kupić szampana. Żona zostaje w samochodzie i czeka. Mijają godziny, a on nie wraca. Nikt nie może go znaleźć. Splot pomyłek i przypadków zamienia losy bohaterów w koszmar. Bez wyraźnej przyczyny i powodu, bohaterowie znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Tytułowy supermarket, kolorowy, świąteczny w nastroju, z przyjazną atmosferą i otwartością dla klientów to tylko zewnętrzna powłoka, złudzenie. To, co brudzi ludzkie sumienia, ukryte jest na zapleczu.
   

 

 

           20.30     BEJBI BLUES    
              
                  Polska 2012 , 98 min

   Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
   Wykonawcy: Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki, Klaudia Bułka, Michał Trzeciakowski i in.

   Nowy film autorki „Galerianek”. Film przedstawia historię niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. Ojciec Antosia to nastoletni Kuba. Natalia nie jest pewna, czy kocha Kubę, a Kuba nie wie, czy kocha Natalię. Jednak dziewczyna chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę Natalia zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania...
   

 

 FILMOWA WALENTYNKA    14 II    13.30     SWING    
              
                  Polska 2012 , 76 min.

   Reżyseria: Abelard Giza
   Wykonawcy: Julia Kamińska, Kacper Ruciński, Ewa Błachnio, Szymon Jachimek, Karolina Wróbel i in.

   PREMIERA. Pierwszy kinowy film twórców Kabaretu LIMO , szalona komedia pomyłek. Marek – fan internetowych forów – postanawia odświeżyć związek z Lucyna za pomocą seksu grupowego. Namówienie swojej dziewczyny i przyjaciela na swing wydaje się być misją niemożliwą i, na szczęście dla widzów, faktycznie nie jest łatwe. Wbrew pozorom SWING to opowieść o miłości, przyjaźni oraz tak rzadkiej dzisiaj szczerości. “SWING” Abelarda Gizy rózni sie od klasycznych produkcji filmowych – znajdziemy tu bowiem elementy teatru, kabaretu i sitcomu.
   

 

 

           15.00     ZAKOCHANI W RZYMIE    
              
                  Hiszp./ USA/ Wł. 2012 , 102 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Ellen Page , Jesse Eisenberg, Woody Allen, Roberto Benigni i in.

   Komedia poświęcona Amerykanom i Włochom zmagającym się w Wiecznym Mieście z rozlicznymi miłosnymi perypetiami, które odmienią ich życie na zawsze. Allen przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób : znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodej pary z prowincji, oraz amerykańskiego reżysera operowego. Film przypomina przewodnik turystyczny nie tylko po Wiecznym Mieście, ale także po kinie Woody'ego Allena
   

 

 

           17.00     SWING    
              
                  Polska 2012 , 76 min.

   Reżyseria: Abelard Giza
   Wykonawcy: Julia Kamińska, Kacper Ruciński, Ewa Błachnio, Szymon Jachimek, Karolina Wróbel i in.

   PREMIERA. Pierwszy kinowy film twórców Kabaretu LIMO , szalona komedia pomyłek. Marek – fan internetowych forów – postanawia odświeżyć związek z Lucyna za pomocą seksu grupowego. Namówienie swojej dziewczyny i przyjaciela na swing wydaje się być misją niemożliwą i, na szczęście dla widzów, faktycznie nie jest łatwe. Wbrew pozorom SWING to opowieść o miłości, przyjaźni oraz tak rzadkiej dzisiaj szczerości. “SWING” Abelarda Gizy rózni sie od klasycznych produkcji filmowych – znajdziemy tu bowiem elementy teatru, kabaretu i sitcomu.
   

 

 

           18.30     BEJBI BLUES    
              
                  Polska 2012 , 98 min

   Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
   Wykonawcy: Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki, Klaudia Bułka, Michał Trzeciakowski i in.

   Nowy film autorki „Galerianek”. Film przedstawia historię niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. Ojciec Antosia to nastoletni Kuba. Natalia nie jest pewna, czy kocha Kubę, a Kuba nie wie, czy kocha Natalię. Jednak dziewczyna chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę Natalia zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania...
   

 

 

           20.30     ZAKOCHANI W RZYMIE    
              
                  Hiszp./ USA/ Wł. 2012 , 102 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Ellen Page , Jesse Eisenberg, Woody Allen, Roberto Benigni i in.

   Komedia poświęcona Amerykanom i Włochom zmagającym się w Wiecznym Mieście z rozlicznymi miłosnymi perypetiami, które odmienią ich życie na zawsze. Allen przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób : znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodej pary z prowincji, oraz amerykańskiego reżysera operowego. Film przypomina przewodnik turystyczny nie tylko po Wiecznym Mieście, ale także po kinie Woody'ego Allena
   

 

     15 - 21 II    15.30     SWING    
              
                  Polska 2012 , 76 min.

   Reżyseria: Abelard Giza
   Wykonawcy: Julia Kamińska, Kacper Ruciński, Ewa Błachnio, Szymon Jachimek, Karolina Wróbel i in.

   PREMIERA. Pierwszy kinowy film twórców Kabaretu LIMO , szalona komedia pomyłek. Marek – fan internetowych forów – postanawia odświeżyć związek z Lucyna za pomocą seksu grupowego. Namówienie swojej dziewczyny i przyjaciela na swing wydaje się być misją niemożliwą i, na szczęście dla widzów, faktycznie nie jest łatwe. Wbrew pozorom SWING to opowieść o miłości, przyjaźni oraz tak rzadkiej dzisiaj szczerości. “SWING” Abelarda Gizy rózni sie od klasycznych produkcji filmowych – znajdziemy tu bowiem elementy teatru, kabaretu i sitcomu.
   

 

 

           17.00     PIĄTA PORA ROKU    
              
                  Polska 2012 , 96 min.

   Reżyseria: Jerzy Domaradzki
   Wykonawcy: Ewa Wiśniewska, Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski i in.

   Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Witek to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara, nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.
   

 

 ZŁOTA PIĄTKA 2012 - najlepsze filmy ub. roku    15 - 21 II    18.45     RÓŻA     - 3 miejsce    
              
                  Polska 2011 , 94 min.

   Reżyseria: Wojciech Smarzowski
   Wykonawcy: Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Jacek Braciak, Kinga Preis i in.

   Szokujący obraz relacji Mazurów z kolejnymi „kolonizatorami” : Niemcami, Polakami, Rosjanami. Lato 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, dociera na Mazury. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża, mazurska autochtonka, przeszła gehennę w czasie tragicznej ucieczki Mazurów, zimą 1944/45, gdy nadciągał front radziecki. Róża broni swojego miejsca w świecie - nie mieści się w panujących podziałach na swoich i obcych, jest nieustannie atakowana, pogrążona w piekle narodowych, obyczajowych i religijnych barier. Losy Róży i Tadeusza są podobne, ale to, co widzieli i przeżyli nie odebrało im zdolności kochania. Pojawia się uczucie czyste, zrodzone na przekór okolicznościom. Wg Smarzowskiego to film o miłości, miłości na gruzach, miłości w czasach nieludzkich.
   

 

 

           20.30     SAMSARA    - 4 miejsce    
              
                  USA 2011 , 100 min.

   Reżyseria: Ron Fricke
   Wykonawcy: Christy Chung, Tsepak Tsangpo, Lisa Gerrard i in.

   Niespotykana uczta dla oczu, fenomenalny obraz dokumentalny. Ten poetycki film bez słów to zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia. Samsara zabiera nas w miejsca piękne i dotąd nieznane, pokazując przy tym potęgę natury, wpływ cywilizacji na przyrodę i życie człowieka, diametralnie odmienne życie ludzi w różnych zakątkach świata i skłania do refleksji nad kierunkiem, w którym podąża współczesna cywilizacja.
   

 

 

    22 - 28 II    16.30     NIETYKALNI    - 1 miejsce    
              
                  Francja 2012 , 112 min.

   Reżyseria: Oliver Nakache, Eric Toledanko
   Wykonawcy: Francois Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny i in.

   Prosty, bezpretensjonalny film, który na przemian wzrusza i bawi. Niezwykła opowieść o niemal bajkowej przyjaźni Drissa - chłopaka z przedmieść, który właśnie wyszedł z więzienia, ze sparaliżowanym milionerem Philippe, który zatrudnia go jako opiekuna. Pozornie wszystko ich dzieli: status społeczny, wrażliwość na sztukę, sposób wysławiania. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która uczyni ich... nietykalnymi! Ten film to także opowieść o chęci życia i usilnych próbach czerpania z niego radości.
   

 

 

           18.30     JESTEŚ BOGIEM    - 5 miejsce    
              
                  Polska 2012 , 110 min.

   Reżyseria: Leszek Dawid
   Wykonawcy: Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Wajda i in.

   Oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiej sceny muzycznej. Opowiada o ludziach, którzy ją tworzyli, o tym kim byli, gdy zakładali zespół i jak wpłynęło to na ich życie. Film przedstawia historię powstawania kilku konkretnych piosenek, ale przede wszystkim pozwala odnieść ich teksty do życia bohaterów i być może po raz pierwszy w pełni zrozumieć, co znaczyły. Jest także okazją, by posłuchać najświeższych kompozycji Rahima i Fokusa – to oni bowiem skomponowali muzykę do „Jesteś Bogiem”.
   

 

 

           20.30     MIŁOŚĆ    - 2 miejsce    
              
                  Austria 2012 , 125 min.

   Reżyseria: Michael Haneke
   Wykonawcy: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Alexandre Tharaud i in.

   Jedno z największych arcydzieł współczesnego kina, film o sile miłości, czułości i poświęceniu oraz umieraniu. Głównymi bohaterami są Georges i Annie, małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Annie przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę. Poruszające, mądre i niełatwe kino, a przy tym niebywale proste i szczere. To mały, wielki film. O miłości, której oddało się życie, miłości, która jest czymś więcej niż mechanicznym przywiązaniem, o miłości wreszcie, której dziś prawie już nie ma, bo mało kto daje sobie na nią czas. „Wyszłam z kina ze ściśniętym gardłem. Najnowszy film Michaela Hanekego jest dla mnie arcydziełem.” Barbara Hollender, Rzeczpospolita
   

 

 

SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE