Marzec 2013r

 


K I N O   S E N I O R A    19 III    11.00
14.00
    KANADYJSKIE SUKIENKI    
              
                  Polska 2012 , 125 min.

   Reżyseria: Maciej Michalski
   Wykonawcy: Anna Seniuk, Zofia Czerwińska, Ewa Kasprzyk, Piotr Polk, Elżbieta Jarosik, Ewa Kolasińska, Magdalena Malina, Karolina Dryzner, Wiktor Zborowski i in.

   Saga rodzinna pełna niespodziewanych decyzji, kolorowych charakterów i nietuzinkowych postaci. Historia oparta na faktach. Polska wieś lat 80-ych. Zbliżają się urodziny Zofii. Na wielkim przyjęciu specjalnymi gośćmi mają być jej mąż Tadeusz i córka Amelia, którzy od 10 lat mieszkają w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama… Wymuszone decyzje matki na jej dzieciach, próba zagłuszenia prawdziwej namiętności i kradzież biżuterii Poli Negri - stanowią tylko przedsmak historii, przewrotnie ukazanej oczami małego obserwatora - dziewięcioletniego chłopca.
   

 

     1 - 7 III    16.30     5 ROZBITYCH KAMER    
              
                  Francja/ Izrael/ Palestyna 2011 , 90 min.

   Reżyseria: Emad Burnat, Guy Davidi
   Dokument

   Nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”, fascynujący obraz dokumentujący nie tylko zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski, przeciwko przemocy i opresji. Palestyński rolnik – Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Emada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji.
   

 

 

           18.30     TURYŚCI    
              
                  Wielka Brytania 2012 , 98 min.

   Reżyseria: Ben Wheatley
   Wykonawcy: Alice Lowe, Steve Oram, Eileen Davies i in.

   Jedna z najbardziej oryginalnych brytyjskich komedii ostatnich lat jest nominowana do 7 nagród BIFA, przewrotne love story wymieszane z gęsto lejącą się krwią. Zakochana para, Tina i Chris, podróżują z przyczepą kempingową trasą największych atrakcji turystycznych Anglii. Muzeum starych tramwajów w Crich, jaskinia strachu w Shipton czy muzeum ołówków w Keswick, to według nich, idealny pomysł na wymarzone, romantyczne wakacje. Gdy na drodze zakochanych staną zbyt głośni nastolatkowie, wścibski turysta lub nieuprzejma kelnerka, Chris i Tina postanawiają usunąć każdego, kto odważy się zmącić ich spokój. Choć na co dzień bynajmniej nie przypominają ekscentrycznej pary z „Urodzonych morderców” Olivera Stone'a, to okaże się, że temperament mają dość podobny.
   

 

 

           20.30     PRZEWODNIK PO BELGRADZIE Z PIOSENKĄ WESELNĄ I POGRZEBOWĄ    
              
                  Chorwacja/Francja/ Niemcy/ Węgry/ Serbia , 88 min.

   Reżyseria: Bojan Vuletic
   Wykonawcy: Julie Gayet, Marko Janketić, Anita Mancic i in.

   Bałkańska satyra na komedię romantyczną o czterech "mieszanych" parach z różnych krajów, które spotykają się we współczesnym Belgradzie i doświadczają niemożliwości wielkiej miłości. Film w humorystyczny i lekko ironiczny sposób pokazuje życie współczesnych Serbów marzących przybliżeniu się do Europy. Poprzez spotkania mieszkańców Belgradu z obcokrajowcami i ich romanse możemy poczuć jak mocno bije serce Serbów. I jak bardzo pragną pokazać swoją nową, wolną od konfliktów twarz. Reżyser oprowadza widzów po tajemniczych uliczkach, w których czają się zarówno prawdziwe romanse, jak i fatalne zauroczenia. Przy akompaniamencie tradycyjnych bałkańskich melodii snuje cztery opowiastki o skrajnie różnych obliczach miłości.
   

 

 C O   T Y   W I E S Z   O   K O B I E C I E   . . .

W DNIU KOBIET czyli 8 marca bilet na każdy film dla każdej KOBIETY 10 zł    8 - 14 III    16.30     SIŁA KOBIET    
              
                  Francja 2010 , 85 min.

   Dokument

   Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR - fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach - na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa. Polski tytuł nie kłamie - to rzeczywiście kino o kobiecej sile. Z dzielnic biedoty tworzy współczesne dzieło sztuki, perwersyjny video-art. A w jego centrum mądre, piękne twarze. W filmie wykorzystano muzykę brytyjskiego zespołu trip-hopowego, Massive Attack.
   

 

 

           18.30     TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI    
              
                  Wlk. Brytania 2011 , 117 min.

   Reżyseria: Michael Winterbottom
   Wykonawcy: Freida Pinto, Riz Ahmed, Roshan Seth, Kalki Koechlin, Anurag Kashyap i in.

   Kolejna po "Tess" R. Polańskiego filmowa adaptacja klasycznej XIX-wiecznej powieści Thomasa Hardy'ego, przesiąknięta atmosferą Indii współczesna "love story". Piękna, delikatna i zmysłowa dziewiętnastoletnia Hinduska o imieniu Triszna (w tej roli Freida Pinto, znana z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy") mieszka wraz z rodziną w Osian - małej wsi w hinduskim Radżastanie. Pielęgnując tradycyjny model życia, Triszna jest przywiązana do rodziny, ale żyjąc według utartych w Indiach społecznych zasad i schematów, nie do końca je akceptuje. Pewnego dnia, podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców, w leżącym nieopodal jej wioski hotelu poznaje Jaya Singha. Przystojny i bogaty dwudziestoletni Hindus, wykształcony w Wielkiej Brytanii, zawitał tam z przyjaciółmi podczas ostatniego dnia ich wspólnych hucznych wakacji. Młodzi zakochują się w sobie. Pochłonięci namiętnością powoli zaczynają z czasem jednak dostrzegać jak poważnie różnią się od siebie, ich związek ulega stopniowemu rozpadowi i wchodzi na równię pochyłą …
   

 

 

           20.30     BARBARA    
              
                  Niemcy 2012 , 105 min.

   Reżyseria: Christian Petzold
   Wykonawcy: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Rainer Bock, Christina Hecke i in.

   Jeden z najlepszych filmów niemieckich dekady, okrzyknięty arcydziełem i niemiecką „Casablanką”. Ten intensywny od pierwszej do ostatniej minuty wybitny popis sztuki reżyserskiej, jest intrygującą mieszankę melodramatu i filmu obyczajowego, która następnie została poddana procesowi filtracji w schizoidalnej maszynerii Stasi. NRD, 1980 rok. Barbara, z zawodu lekarka, chce wyemigrować do RFN i składa w tej sprawie odpowiednią aplikację. Za karę zostaje przeniesiona z placówki w stolicy, do szpitala w małym miasteczku. Rozpoczyna tam pracę na oddziale chirurgii dziecięcej, kierowanym przez dr André Reisera. Z czasem na jaw wychodzą kolejne fakty z jej przeszłości. Tymczasem Jorg, jej kochanek mieszkający po stronie zachodniej, planuje organizację jej ucieczki przez Morze Bałtyckie. Barbara żyje w oczekiwaniu...
   

 

 

    15 - 21 III    16.30     NIEULOTNE    
              
                  Polska 2012 , 90 min.

   Reżyseria: Jacek Boruch
   Wykonawcy: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Andrzej Chyra, Joanna Kulig, Ángela Molina i in.

   Wyciszony, wzruszający film o bólu, jaki wiąże się z pierwszym złamanym sercem, pulsująca emocjami historia miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów. Reżyser o filmie: „Nieulotne to współczesna próba przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata. Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów, nie nachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia. Razem z nimi, a właściwie dzięki nim, mamy okazję sami stanąć naprzeciw własnej natury i zadać kolejne pytanie bez odpowiedzi.” Autorem zjawiskowej urody zdjęć jest Michał Englert, który otrzymał nagrodę na festiwalu w Sundance.
   

 

 

           18.30     ZAMIESZKAJMY RAZEM    
              
                  Francja/ Niemcy 2011 , 96 min.

   Reżyseria: Stéphane Robelin
   Wykonawcy: Daniel Brühl, Jane Fonda, Geraldine Chaplin, Pierre Richard, Claude Rich, Guy Bedos, Bernard Malaka i in.

    Pogodna, ciepła, dowcipna i poprawiająca nastrój komedia z legendami kina w obsadzie; film o radości życia oraz o tym, że młodym można się czuć bez względu na wiek. Niezależna Jeanne, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości...
   

 

 

           20.30     NIEULOTNE    
              
                  Polska 2012 , 90 min.

   Reżyseria: Jacek Boruch
   Wykonawcy: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Andrzej Chyra, Joanna Kulig, Ángela Molina i in.

   Wyciszony, wzruszający film o bólu, jaki wiąże się z pierwszym złamanym sercem, pulsująca emocjami historia miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów. Reżyser o filmie: „Nieulotne to współczesna próba przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata. Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów, nie nachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia. Razem z nimi, a właściwie dzięki nim, mamy okazję sami stanąć naprzeciw własnej natury i zadać kolejne pytanie bez odpowiedzi.” Autorem zjawiskowej urody zdjęć jest Michał Englert, który otrzymał nagrodę na festiwalu w Sundance.
   

 

 

    25 - 28 III    16.30     WESELE W SORRENTO    
              
                  Dania/ Francja/ Niemcy/ Szwecja/ Włochy 2012 , 116 min.

   Reżyseria: Susanne Bier
   Wykonawcy: Pierce Brosnan, Trine Dyrholm, Molly Blixt Egelind, Sebastian Jessen, Line Kruse i in.

   Komedia romantyczna - kino gatunkowe w najczystszej postaci, niepoprawnie optymistyczna opowieść o tym, że czasem wszystko się zaczyna, kiedy myślimy, że już po wszystkim. Ta brawurowa opowieść ze świetnie nakreślonymi postaciami, pełna pikantnych dialogów i humoru, opowiada o dwóch bardzo różnych rodzinach, które przyjeżdżają do pięknej willi położonej w cytrusowym sadzie nad morzem. Okazją do spotkania jest wesele, podczas którego nic nie przebiega zgodnie z planem, a zarazem wszystko zmierza do przewrotnego i radosnego finału. Film działa jak rozgrzewający i napełniający radością balsam, od razu po wejściu do europejskich kin stało się kasowym przebojem.
   

 

 

    22 - 28 III    18.30     WYRĘCZONY ZARĘCZONY    
              
                  Polska 2012 , 96 min.

   Reżyseria: Piotr Matwiejczyk
   Wykonawcy: Dawid Antkowiak, Katarzyna Maczel, Piotr Matwiejczyk, Paweł Kozioł, Jeremi Wolski, Magdalena Woźniak, Andrzej Gałła, Teresa Sawicka i in.

   Komedia, historia pary 30-latków, Sławka i Kasi, którzy przez 8 lat związku żyją na kocią łapę. Sławek jest zagorzałym przeciwnikiem instytucji małżeństwa, co ochoczo wszędzie ogłasza, a w szczególności wśród swoich kolegów: Pawła, Piotra i Jeremiego. Natomiast Kasia to dziewczyna skrycie romantyczna, która już by chciała stanąć na ślubnym kobiercu. Szczególnie teraz, kiedy niedawno jej siostra wyszła za mąż i rodzice zadają pytania: "a kiedy będziemy się bawić na twoim ślubie?". Kasia wpada na pomysł jak podstępem sprawić by jej facet w końcu oświadczył się … W filmie z gwiazd pojawiają się Danuta Stenka i Mirosław Baka.
   

 

 

    22 - 28 III    20.30     WESELE W SORRENTO    
              
                  Dania/ Francja/ Niemcy/ Szwecja/ Włochy 2012 , 116 min.

   Reżyseria: Susanne Bier
   Wykonawcy: Pierce Brosnan, Trine Dyrholm, Molly Blixt Egelind, Sebastian Jessen, Line Kruse i in.

   Komedia romantyczna - kino gatunkowe w najczystszej postaci, niepoprawnie optymistyczna opowieść o tym, że czasem wszystko się zaczyna, kiedy myślimy, że już po wszystkim. Ta brawurowa opowieść ze świetnie nakreślonymi postaciami, pełna pikantnych dialogów i humoru, opowiada o dwóch bardzo różnych rodzinach, które przyjeżdżają do pięknej willi położonej w cytrusowym sadzie nad morzem. Okazją do spotkania jest wesele, podczas którego nic nie przebiega zgodnie z planem, a zarazem wszystko zmierza do przewrotnego i radosnego finału. Film działa jak rozgrzewający i napełniający radością balsam, od razu po wejściu do europejskich kin stało się kasowym przebojem.
   

 

 

    29 III
1 - 4 IV
   16.30
20.30
    DZIEŃ KOBIET    
              
                  Polska 2012 , 90 min.

   Reżyseria: Maria Sadowska
   Wykonawcy: Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Grażyna Barszczewska i in.

   Reżyserka poruszyła głośną przed kilku laty sprawę kasjerek w jednej z sieci hipermarketów, które zmuszane były do pracy w pieluchach, bowiem ich czas pracy nie przewidywał przerwy na toaletę. Bohaterką jest Halina, skromna kasjerka w sieci handlowej Motylek, która marzy o zapewnieniu lepszego życia dla siebie i swojej 13-letniej, uzdolnionej informatycznie córeczki Misi. Wkrótce nadarza się okazja i Halina zostaje kierownikiem sklepu. Szybko przekonuje się jednak, że ceną za lepsze zarobki i poprawę standardu życia jest nieuczciwość, wykorzystywanie pracowników i oszustwa. Z ofiary staje się katem dla swoich dawnych koleżanek kasjerek. Praca pochłania ją tak bardzo, że nie zauważa jak Misia pogrąża się w uzależnieniu od gier komputerowych.
   

 

     29 III
1 - 4 IV
   18.30     PORWANIE    
              
                  Dania 2012 , 90 min.

   Reżyseria: Tobias Lindholm
   Wykonawcy: Søren Malling, Johan Asbaek, Dar Salim i in.

   Pełen napięcia thriller psychologiczny, opowiedziany w bardzo realistyczny sposób, który porusza nieobecny w kinie temat współczesnych piratów porywających statki handlowe dla okupu. Statek towarowy M/V Rozen, zostaje porwany przez somalijskich piratów, grasujących na Oceanie Indyjskim. Na pokładzie znajdują się między innymi: kucharz Mikkel i mechanik Jan. Razem z innymi marynarzami stają się oni zakładnikami, a stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości kilku milionów dolarów. Historia opowiedziana jest z dwóch perspektyw: kucharza oraz pracownika firmy, do której należy uprowadzony statek. Negocjacje prowadzone są pod ogromną presją, Świetne kreacje aktorskie i prestiżowe nagrody na filmowych festiwalach.
   

 

 REEL   ROCK   TOUR   -   przegląd filmów górskich    22 III    16.30     First Round First Minute, Najtrudniejsze ruchy,
Początki: Hulk, Diabelski Młyn, Kto nie lata ten ginie, Szwajcarska maszyna
   
              
              
   Reel Rock to ukazująca się co roku seria najlepszych filmów górskich i wspinaczkowych z całego świata. Każdy z pokazów jest porywającym wydarzeniem, które budzi ogromne emocje nie tylko wśród miłośników wspinaczki i ekstremalnych wrażeń. Rywalizacja i przesuwanie granic ludzkiej wytrzymałości, przygoda, ryzyko i adrenalina na najwyższym poziomie, największe nazwiska w tym sporcie, niesamowite osobowości, fascynujące historie i piękne ujęcia z niezwykłych miejsc w górach na całym świecie. W ciągu trzech dni przedstawimy zestawy z lat 2010, 2011 i 2012.
   Więcej informacji: www.reelrocktour.com i www.filmygorskie.pl

   
   First Round First Minute (First Round First Minute)
   Chrisowi Sharmie znudziło się mieszkanie za wielką wodą. Już jakiś czas temu zadomowił się w hiszpańskiej Katalonii, gdzie ku utrapieniu wspinaczy z całego świata otwiera co jakiś czas nowe drogi. Z reguły w stopniu 9a/9a+/9b. Nie ze wszystkimi z nich idzie mu równie łatwo. Jednym z trudniejszych orzechów do zgryzienia dla amerykańskiego mistrza jest linia First Round First Minute. Z pozoru niezbyt widowiskowa. 15 metrów. 25-30 przechwytów. A mimo to Sharma w ciągu ostatnich kilku lat przystawiał się do niej kilkadziesiąt razy. Na filmie zobaczymy jedną z prób na morderczej drodze, a także wspinaczki na innych ekstremach słonecznej Katalonii.
   
   Najtrudniejsze ruchy (The Hardest Moves)
   Daniel Woods i Paul Robinson są nad wyraz ambitni. Każdy z nich chce być pierwszym, któremu uda się pokonać najtrudniejszy na świecie boulder (V16 – obecny koniec skali). Film pokazuje walkę dwóch wspinaczy z sobą nawzajem oraz słabościami własnego ciała i ducha. Czego potrzeba by przesuwać granice niemożliwego w tym trudnym sporcie? Zapraszamy na spojrzenie „od kuchni”.
   
   Początki: Hulk (Origins: The Hulk)
   Lisa Rands to jedna z najlepszych Amerykanek zajmujących się boulderingiem. Na wielkich głazach czuje się jak u siebie w domu. Co innego Peter Croft – jedna z legend Yosemitów. On nie wspina się po niczym niższym niż kilkaset metrów. Wielkie ściany to jego ulubione formacje. Z liną lub bez. Najlepiej w ekspresowym tempie, by po przejściu 1000 metrów pionu po południu mieć czas na książkę. Pewnego dnia Peter zabiera Lisę na ponad 350 metrową ścianę The Incredible Hulk w górach Sierra Nevada. Razem mają przejść wytyczoną przez Crofa linię Venturi Effect (5.12a / 7a). Czy panna Rands poradzi sobie z trudnościami mając pod nogami sporą lufę? Co wyniknie ze zderzenia dwóch zdawałoby się skrajnie odmiennych stylów wspinaczki?
   
   Diabelski Młyn (Down and Out, and Under)
   Dla czwórki wspinaczy miało to być podróż życia. Klasyczne australijskie drogi skalne. Wspinanie na nadmorskich klifach w Tasmanii. Przyroda, przygoda i przyjaźń. Miało być pięknie, a wyszło… jeszcze dziwniej. Heidi Wirtz, Cedar Wright, Matt Segal i James Pearson wpadają z jednej kabały w drugą. Czekają ich rozlatujące się minibusy, nawiedzeni kolesie machający siekierami i niezrównoważeni fani torbaczy. Z tych konfrontacji bohaterowie wyjdą jednak obronną ręką. Wszystko za sprawą nieprzeciętnego poczucia humoru i dystansu do samych siebie.
   
   Kto nie lata, ten ginie (Fly or Die) Dean Potter to magik wspinaczkowego światka. Uduchowiony włóczęga, który chadza swoimi drogami i brzydzi się konkurowaniem z innymi. Solowe przejścia to jedna z jego obsesji. Co jednak zrobić, jeżeli linia jest zbyt ryzykowna i trudna by pokonywać ją bez asekuracji? To całkiem proste. Wystarczy mieć spadochron. Na filmie zobaczymy Deana, który nie tylko uprawia freeBASE – science-fiction wspinania – na przewieszonych liniach czy lata niczym ptak w wingsuicie. W pięknych okolicznościach przyrody przyjrzymy się też równie ekscytującym i ryzykownym przejściom na high linie. Bez asekuracji.
   
   Szwajcarska Maszyna (The Swiss Machine)
   Ueli Steck musi pochodzić z Kryptona. Inaczej nie można wyjaśnić tego, co osiągnął i do czego dąży. Należą do niego rekordy prędkości na trzech najpoważniejszych i najsławniejszych północnych ścianach Alp: Eigerze (2h 47 m), Grandes Jorasses (2h 21 m) i Matterhornie (1h 56 m). Bywał również w Himalajach. Wszedł na Gasherbruma II, Shishapangmę (10h 30 m!) oraz Cho Oyu. Oczywiście solo. Bez asekuracji. Trudno pojąć jaka istota ludzka byłaby do czegoś podobnego zdolna… To musi być kuzyn Supermana! Prócz alpejskich przebieżek Ueliego (ze świetnymi zdjęciami z helikoptera) w filmie zobaczymy również próby ustanowienia przez niezmordowanego Szwajcara najlepszego czasu na amerykańskiej ścianie ścian – El Capitanie. Czy europejskiemu mistrzowi prędkości uda się pokonać istniejący rekord?
   

 

 

    23 III    16.30     Początki: Obe i Achima, Wyścig na Nosie, Walnięty Andy,
Lodowa rewolucja, Projekt Dawn Wall, Chłód
   
              
              
   Reel Rock to ukazująca się co roku seria najlepszych filmów górskich i wspinaczkowych z całego świata. Każdy z pokazów jest porywającym wydarzeniem, które budzi ogromne emocje nie tylko wśród miłośników wspinaczki i ekstremalnych wrażeń. Rywalizacja i przesuwanie granic ludzkiej wytrzymałości, przygoda, ryzyko i adrenalina na najwyższym poziomie, największe nazwiska w tym sporcie, niesamowite osobowości, fascynujące historie i piękne ujęcia z niezwykłych miejsc w górach na całym świecie. W ciągu trzech dni przedstawimy zestawy z lat 2010, 2011 i 2012.
   Więcej informacji: www.reelrocktour.com i www.filmygorskie.pl

   
   Początki: Obe i Ashima (Obe and Ashima)
   Historia 9-letniej dziewczynki z Nowego Jorku, która święci zaskakujące sukcesy w bulderingu. Pod okiem troskliwego trenera – Obe Carriona – człowieka, który niegdyś razem z Chrisem Sharmą znajdował się na wspinaczkowym topie, pokonuje kolejne stopnie wspinaczkowej kariery. Obe zabiera ją do mekki amerykańskiego bulderingu – Hueco Tanks w Teksasie – gdzie dziewczynka, dotychczas trenująca na sztucznych obiektach, będzie miała szansę zmierzyć z naprawdę trudnymi przystawkami. Czy uda jej się przejść przez ten swoisty rytuał przejścia i pokonać problemy o trudnościach dochodzących do V12 ( ~ VI.7+)?
   
   Wyścig na Nosie (Race for The Nose)
   Zmagania o ustanowienie najlepszego czasu na legendarnej drodze the Nose, biegnącej najbardziej ewidentną formacją El Capitana, to jedna z dziwniejszych konkurencji wspinaczkowych. Przez ostatnie 50 lat wielu utalentowanych wspinaczy dokładało wszelkich starań by pobić osiągnięty poprzedników wynik choćby o kilka minut. Tym razem zobaczymy czy i Deanowi Potterowi i Seanowi Leary’emu uda się poprawić istniejący rekord na tej prawie 1000-metrowej drodze. By tego dokonać będą musieli poruszać się naprawdę szybko. Ich poprzednicy wspięli się bowiem na szczyt El Capitana w ciągu 2 godzin i 37 minut.
   
   Walnięty Andy (Sketchy Andy) Andy Lewis to dziwny człowiek. Boją się go nawet najbliżsi znajomi, choć wydaje się, że on sam nie zna strachu. Przechadza się bez asekuracji na cienkim na dwa palce slacku rozwieszonym w potężnym kanionie, skacze na spadochronie (który nie zawsze zdąży się otworzyć w odpowiednim momencie) ze zbyt niskiej wysokości albo wykonuje salta i inne dziwaczne akrobacje podczas treningów w parku. Czy i tym razem uda mu się podołać wszystkim ryzykownym próbom, na które narazi swoje ciało i pozostać przy życiu?
   
   Lodowa rewolucja (Ice Revolution) Dwóch weteranów wspinaczki lodowej – Will Gadd oraz Tim Emmett – chce zrealizować swoje marzenie o poprowadzeniu najtrudniejszej na świecie drogi lodowej. Będzie wiodła po kruchym lodzie oblepiającym przewieszone ściany jaskini znajdującej się za wodospadem Helmckena w Brytyjskiej Kolumbii. Czy uda im się pokonać ponad 150 metrową drogę?
   
   Projekt Dawn Wall (Project Dawn Wall) El Capitan w Yosemitach to formacja słynąca z bardzo trudnych dróg klasycznych i hakowych. To również mekka amerykańskiej wspinaczki wielkościanowej. Tommy Caldwell, znający tę górę jak własną kieszeń wraz z Kevinem Jorgesonem kilka lat temu podjęli się poprowadzenia najtrudniejszej klasycznej drogi na szczyt. Dotychczas udało im się wykonać wszystkie ruchy i pokonać wszystkie wymagające miejsca, ale nie mieli jeszcze złożyć ich w całość i okazji przejść całej drogi, od dołu do góry. Wraz z nadejściem wiosny podejmują tę próbę. Czy uda im się pokonać klasycznie ponad 1000-metrową ścianę, na której trudność licznych wyciągów dochodzi do poziomu VI.6?
   
   Chłód (Cold)
   W ciągu ostatnich 26 lat 16 wypraw bezskutecznie próbowało zdobyć jakikolwiek pakistański ośmiotysięcznik w zimie. W lutym 2011 Simone Moro, Denis Urubko i Corey Richards, mimo dochodzących do -50*C mrozów oraz potężnej lawiny, weszli na szczyt Gasherbrum II stając się tym samym pierwszymi ludźmi, którym udało się zrealizować to nieziemskie marzenie wielu alpinistów. Dodatkowo Richards zdołał uchwycić zarówno blaski jak i cienie tej przygody, w swoim surowym i poruszającym, pierwszoosobowym dokumencie o współczesnym super-alpinizmie.
   

 

 

    24 III    16.00     Ciężko, ciężko, Płetwa rekina, Szerocy chłopcy, Honnold 3.0
POKAZ SPECJALNY: Temperatura wrzenia
   
              
              
   Reel Rock to ukazująca się co roku seria najlepszych filmów górskich i wspinaczkowych z całego świata. Każdy z pokazów jest porywającym wydarzeniem, które budzi ogromne emocje nie tylko wśród miłośników wspinaczki i ekstremalnych wrażeń. Rywalizacja i przesuwanie granic ludzkiej wytrzymałości, przygoda, ryzyko i adrenalina na najwyższym poziomie, największe nazwiska w tym sporcie, niesamowite osobowości, fascynujące historie i piękne ujęcia z niezwykłych miejsc w górach na całym świecie. W ciągu trzech dni przedstawimy zestawy z lat 2010, 2011 i 2012.
   Więcej informacji: www.reelrocktour.com i www.filmygorskie.pl

   
   Ciężko, ciężko (The Dura dura)
   Chris Sharma był królem wspinaczki sportowej przez ostatnie 15 lat. Przez ten czas stworzył koło swojego domu w hiszpańskiej Katalonii mekkę dla miłośników trudnych (hiszp. dura) dróg wspinaczkowych. Dzisiaj, czeskie cudowne dziecko, dziewiętnastoletni Adam Ondra przyjeżdża do Chrisa by zdjąć mu koronę z głowy. Obaj walczą o ustanowienie pierwszego na świecie 5.15C, a w tym samym czasie Sasha DiGiulian i Daila Objeda swoimi świetnymi wspinaczkami wysyłają dotychczasowe kobiece standardy w niebyt. 23 minuty
   
   Płetwa Rekina (The Shark's fin)
   Conrad Anker, legendarny alpinista od 20 lat ma obsesję na punkcie Płetwy Rekina (The Shark's fin) – spektakularnego niezdobytego granitowego filaru na Mt. Meru (6310m) w Indiach. W roku 2008 wraz z Jimmym Chinem i Renanem Ozturk wspinał przez 18 dni pokonując setki metrów tylko po to by zawrócić przed szczytem. Trzy lata później ten sam skład podjął decyzję o powrocie pod filar niezważając na rodzinne problemy Ankera i wypadek narciarski Ozturka, który miał miejsce zaledwie 6 miesięcy wcześniej i skonczył się urazem czaszki, złamaniem szyi i poważnym pytaniem o sens kolejnej wyprawy. 23 minuty
   
   Szerocy chłopcy (Wide Boys) Amerykańscy wspinacze "ofłajdowi" przyzwyczaili wczystkich do swojego twardego wizerunku szorstkich i zakręconych gości gotowych wykrwawić się na drodze. Więc kiedy dwóch właściwie jeszcze chłopców z Wielkej Brytanii - Tom Randall i Pete Whittaker - przeskoczyło ocean by łyknąć szerokie szczeliny na zachodzie kraju, wliczając w to pierwsze przejście najtrudniejszej na świecie szczeliny znanej jako Century Crack - dla wszystkich było to małym szokiem. 20 minut
   
   Honnold 3.0
   Alex Honnold jest znany jako jeden z najodważniejszych solistów swojego pokolenia. Jak sobie dać radę w tej niebezpiecznej grze, w której trzeba balansować pomiędzy czystą ambicją a instynktem samozachowawczym? Od pierwszych wysokich bulderów do solowej wspinaczki 5.13, od dalekich przygód wspinaczkowych do rekordu prędkości na Nosie (The Nose). Honnold wciąż zadaje sobie pytanie co jest ważniejsze a w międzyczasie przygotowuje się do swojej największej przygody - Josemicki Triplet - w ciągu 19 godzin wejść na Mt. Watkins, El Cap i Half Dome. 95% solo bez zabezpieczeń. 23 minuty
   
   POKAZ SPECJALNY – 24 marca:
   "Temperatura wrzenia"
   Rok produkcji: 1975
   
   • Reżyseria: Andrzej Zajączkowski
   • Współpraca: Jadwiga Skawińska
   Nagrody indywidualne
   • 1976 - Andrzej Zajączkowski Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-"Brązowy Lajkonik"
   • 1980 - Andrzej Zajączkowski Tarnów (Festiwal Filmów Sportowych)-"Srebrny Laur"
   
   Jest rok 1975. Organizacja Narodów Zjednoczonych właśnie ogłosiła, że będzie to Międzynarodowy Rok Kobiet. W Polsce Wanda Rutkiewicz, znakomita i ambitna alpinistka kompletuje ekipę na pierwszą czysto kobiecą wyprawę w góry najwyższe, w Karakorum. Ich celem ma być Gasherbrum III (7952) dziewiczy wierzchołek, najwyższy siedmiotysięcznik i piętnasty szczyt świata (...) Niezwykle ważny jest cały kontekst przedsięwzięcia: to jedna z pierwszych polskich wypraw w góry ośmiotysięczne, złotówki mają niewielką siłę nabywczą i są niewymienialne, trzeba kombinować, wyprawa jest więc nie tylko przedsięwzięciem sportowym ale także biznesowym ze skomplikowaną logistyką. Fundusze na wyprawę zdobywa się w trakcie jej trwania – bez gwarancji, że się uda. Możliwości wyjazdu poza granice Polski też są mocno ograniczone, wymagają wielu formalnych zabiegów i zależą od życzliwości resortu spraw wewnętrznych trzymającego paszporty wszystkich obywateli w swoich sejfach. Wątpliwości budzi także siła zespołu i możliwość samodzielnego działania kobiecej wyprawy w kraju muzułmańskim (...) Wyprawa, ku sporemu zaskoczeniu dużej części środowiska wraca z sukcesem. Andrzej Zajączkowski, nie mogąc działać w górach i realizować tradycyjnego dokumentu z wyprawy, włącza kamerę w bazie i filmuje to co się w niej dzieje. A w 1976 roku prezentuje film o wymownym tytule „Temperatura wrzenia”. Teraz dopiero okazuje się, że wyprawa widziana przez filtr codziennego życia w bazie daje zupełnie inny obraz owego sukcesu: kłótnie, zawiedzione nadzieje, rozgoryczenie, nielojalność, podejrzliwość… To wszystko sprawia, że o znakomitym wyniku szybko się zapomina. Wyprawa staje się synonimem polskiego piekła, a film środowiskową i publiczną sensacją.
   

 

 
SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE