Marzec 2014r

 


UWAGA !

Ze względu na duże zainteresowanie seansami w dn. 15 marca 2014
proponujemy dodatkowe seanse:

22 marca SOBOTA o godz. 12.00 - WILK Z WALL STREET
23 marca NIEDZIELA o godz. 12.00 - WIELKIE PIĘKNO


Bilety 5 zł25 lat temu, w marcu 1989 roku,
powstał Ośrodek Kultury Filmowej.


To znakomita okazja, żeby podziękować widzom za ich niezmienną obecność i lojalność wobec OKF, a także by skłonić ich do podzielenia się wspomnieniami ze swojego 25-letniego życia z OKF. Będzie nam ogromnie miło, jeśli nasi widzowie zechcą się z nami podzielić swoją historią, anegdotą, wspomnieniem, itd., związanymi z OKF. Najciekawsze opowieści opublikujemy, a wśród uczestników zabawy rozlosujemy 2-osobowe karnety wstępu do OKF. Czekamy do 31 sierpnia. Wspomnienia, o maksymalnej objętości kartki A4 ( maszynopis bądż czytelny rękopis ) można przesłać pocztą, mailem : okf@okf.czest.pl bądź dostarczyć do nas osobiście. Przygotowaliśmy także dla widzów kilka niespodzianek, które będą stopniowo ujawniane, bo świętowanie urodzin potrwa aż do jesieni. Już w marcu zapraszamy na maraton urodzinowy 5 na 25 za 25, czyli 5 filmów na 25-lecie za 25 zł. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. wystawę plakatów ze zbiorów własnych OKF i giełdę wydawnictw filmowych, w trakcie której będzie można wymienić się swoimi zbiorami filmowymi (plakatami, książkami, filmami ...).

Nadesłane anegdotki zamieszczamy TUTAJ.
K I N O   S E N I O R A    13 III    11.00
14.00
    RATUJĄC PANA BANKSA    
              
                  USA 2013

   Reżyseria: John Lee Hancock
   Wykonawcy: Emma Thompson, Tom Hanks, Colin Farrell, Ruth Wilson i in.

   Na usilne prośby swoich córek Walt Disney obiecuje zrealizować film na podstawie ich ulubionej książki "Mary Poppins" autorstwa P. L. Travers. Nie wie jednak, że spełnienie przyrzeczenia zajmie mu 20 lat. Aby uzyskać prawa do ekranizacji Walt musi stawić czoła zgryźliwej, bezkompromisowej pisarce, która nie zamierza patrzeć, jak jej ukochana niania-czarodziejka jest masakrowana w trybach hollywoodzkiej machiny. Jednak w miarę spadku sprzedaży książki i pogarszania się sytuacji finansowej, Travers godzi się pojechać do Los Angeles, aby wysłuchać planów adaptacji. Na te dwa krótkie tygodnie w 1961 Walt Disney wytacza najcięższą artylerię. Uzbrojony w oszałamiające storyboardy i radosne piosenki braci Sherman Walt przypuszcza frontalny atak na P.L. Travers, jednak rozeźlona autorka nie ugina się pod presją. Wkrótce potem filmowiec bezradnie obserwuje, jak prawa do książki zaczynają wymykać
   

 

 5   N A   2 5   Z A   2 5
5   filmów   na   25-lecie   OKF   za   25zł    15 III    11.00     CHCE SIĘ ŻYĆ    
              
                  Polska 2013 , 107 min.

   Reżyseria: Maciej Pieprzyca
   Wykonawcy: Dawid Ogrodnik, Katarzyna Zawadzka, Marek Kalita, Teresa Iwko i in.

   Laureat nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, zdobywca Nagrody Jury Ekumenicznego i Nagrody Publiczności., zdobywca Nagrody Publiczności i Srebrnych Lwów na FPFF w Gdyni. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Poruszający, emanujący optymizmem i humorem, a zarazem wzruszający do łez, zainspirowany produkcją Ewy Pięty „Jak motyl”. Dotyka problemu niepełnosprawności, walki o akceptacje i próbę dostosowania się do „normalnego” świata. Kiedy Mateusz przychodzi na świat, lekarze wydają na niego wyrok, uznając go za „roślinę Jednak rodzice chłopca nigdy nie godzą się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością. Niestety przeciwności losu sprawiają, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. W brawurowej roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat
   

 

 

           13.00     SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE    
              
                  USA 2013 , 130 min.

   Reżyseria: John Wells
   Wykonawcy: Meryl Streep, Julia Roberts, Juliette Lewis i in.

   Ekranizacja książki Tracy Letts docenionej Nagrodą Pulitzera. Opowieść o rodzinnym spotkaniu, do którego dochodzi w pewną gorącą, letnią noc w Oklahomie. Głowa rodu, poeta Beverly, decyduje się zatrudnić opiekunkę dla swojej chorej na raka żony. Zaraz potem znika. Do rodzinnego domu przybywają córki, a skłócona rodzina z trudem jednoczy się w poszukiwaniach. Wychodzą na jaw długo skrywane sekrety … ,,Sierpień w hrabstwie Osage" to zabarwione sarkastycznym humorem spojrzenie na trudną relację matki i jej trzech dorosłych córek, które opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i od przeszłości. Pewnego dnia powracają, by zmierzyć się z emocjami, które niegdyś doprowadziły do niezgody w rodzinie. To film, który nie unikając wzruszeń opowiada uniwersalną historię o rodzinnych więzach. Jest w nim przejmująca prawda, ale także wielka nadzieja na to, że wspólnie przeżywany kryzys stanie się dla bohaterek wstępem do rozwiązania dawnych konfliktów. W fenomenalnej obsadzie, obok Meryl Streep i Julii Roberts, znaleźli się także Ewan McGregor, Chris Cooper, Sam Shepard, Benedict Cumberbatch i Juliette Lewis. Film jest jednym z najczęściej wymienianych tytułów w tegorocznych oscarowych spekulacjach.
   

 

 

           15.30     POD MOCNYM ANIOŁEM    
              
                  Polska 2013 , 95 min.

   Reżyseria: Wojciech Smarzowski
   Wykonawcy: Robert Więckiewicz, Julia Kijowska, Iza Kuna, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Kinga Preis, Marian Dziedziel, Andrzej Grabowski, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak i in.

   Film oparty na powieści Jerzego Pilcha, wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego – i o miłości, która wszystko ocala. Historia człowieka walczącego z nałogiem alkoholowym, opowieść o niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, i wielkiej determinacji. Główny bohater książki i filmu trafia na oddział dla deliryków, gdzie jednym z elementów terapii jest opisywanie swoich pijackich życiorysów. Jerzy pomaga swoim towarzyszom, pisząc za nich historie. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca tira, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.
   

 

 

           17.15     WILK Z WALL STREET    
              
                  USA 2013 , 165 min.

   Reżyseria: Martin Scorsese
   Wykonawcy: Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jonah Hill, Jean Dujardin, Jon Favreau, Jon Bernthal, Ethan Suplee, Spike Jonze i in.

   Jeden z największych reżyserów naszych czasów, laureat Oscara Martin Scorsese przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Najbardziej wyszukane narkotyki. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe – w tym także Belfort okazał się mistrzem. Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru, urzekająca blichtrem, a jednak gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to na co zasłużył.
   

 

 

           20.30     WIELKIE PIĘKNO    
              
                  Francja/Włochy 2013 , 144 min.

   Reżyseria: Paolo Sorrentino
   Wykonawcy: Sabrina Ferilli, Toni Servillo, Carlo Verdone, Isabella Ferrari i in.

   Najczęściej nagradzany film ub. roku, zwycięzca Europejskich Nagród Filmowych. Rzym w blasku lata. Turyści zmierzają na wzgórze Janikulum: Japończyk upada, powalony pięknym widokiem. Jep Gamberdella, przystojny, czarujący mężczyzna, pomimo pierwszych oznak starzenia się – w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Odnoszący sukcesy dziennikarz i nałogowy uwodziciel, w młodości napisał powieść, która przyniosła mu nagrodę literacką i reputację sfrustrowanego pisarza. Swoje rozczarowanie skrywa za maską cynika, który widzi świat z gorzką jasnością. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura” – jak brzmiał tytuł jego powieści – rozbierana jest do naga i gdzie rozgrywana jest komedia nicości. Znużony swoim stylem życia, Jep marzy czasem, aby raz jeszcze wziąć do ręki pióro, nawiedzany wspomnieniami młodzieńczej miłości. Czy kiedyś mu się to uda? Czy przezwycięży głęboki wstręt do siebie samego i innych, w mieście, którego olśniewające piękno prowadzi niekiedy do paraliżu?
   

 

     28 II - 2 III    12.15     ZNIEWOLONY    
              
                  USA 2013 , 133 min.

   Reżyseria: Steve McQueen
   Wykonawcy: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Paul Dano i in.

   Zwycięzca Złotych Globów 2014, faworyt oscarowej rywalizacji!
   Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa.. To wydarzyło się naprawdę. Jest rok 1841. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność. Człowiek wolny pozostanie nim na zawsze. „Zniewolony” zamyka "trylogię cierpienia" Steve'a McQueena, na którą składają się także "Głód" i "Wstyd". Warsztat brytyjskiego reżysera pozwala mu na postawienie odważnych pytań na temat kondycji współczesnego człowieczeństwa; poprzez ukazywaną na ekranie destrukcję jednostki McQueen stara się poddać analizie wyobrażenie o współczesnej cywilizacji.
   

 

 

           14.45     JACK STRONG    
              
                  Polska 2013 , 120 min.

   Reżyseria: Władysław Pasikowski
   Wykonawcy: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson, Dimitri Bilov, Dagmara Dominczyk, Oleg Maslennikov, Krzysztof Globisz, Ireneusz Czop i in.

   Oparta na faktach opowieść o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, który – będąc w samym środku systemu – samotnie podejmuje batalię przeciw Sowietom. Planując manewry Układu Warszawskiego, orientuje się, że Amerykanie odpowiedzą kontratakiem na terytorium Polski. Dzięki swojej determinacji, rozpoczyna wieloletnią, ryzykowną, wyczerpującą psychicznie współpracę z CIA. Odtąd życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do tragedii.
   

 

 

           17.00     TAJEMNICA FILOMENY    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Stephen Frears
   Wykonawcy: Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark i in.

   4 nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Adaptowany Najlepsza Muzyka oraz Najlepsza Aktorka (Judi Dench).
   Oparty na prawdziwej historii, wzruszający i zabawny film Stephena Frearsa („Niebezpieczne związki”, „Królowa”), zderza ze sobą skrajnie różnych bohaterów, wykorzystując talenty aktorskie odtwórców głównych ról. Filomena Lee jest religijną Irlandką zaczytującą się w romansidłach, Martin Sixsmith – błyskotliwym brytyjskim dziennikarzem śledczym tropiącym polityczne skandale. Tych dwoje wszystko dzieli, łączy jedynie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, które dręczy Filomenę od lat. Ich wspólna podróż zaczyna się w opactwie Roscrea, do którego pięćdziesiąt lat wcześniej odesłano Filomenę, by odpokutowała hańbę, jaką okryła siebie i rodzinę. W latach 50 XX wieku nastoletnia Irlandka Filomena zaszła w ciążę. Rodzina wysłała ja do klasztoru, gdzie dziewczyna urodziła synka, a zakonnice wbrew jej woli oddały go do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna. Idealne proporcje komizmu i powagi, doskonałe prowadzenie aktorów i wątków.
   

 

 

           18.45     BORGMAN    
              
                  Holandia 2013 , 113 min.

   Reżyseria: Alex van Warmerdam
   Wykonawcy: Jan Bijvoet, Hadewych Minis, Jeroen Perceval, Alex van Warmerdam i in.

   Pierwszy od trzydziestu ośmiu lat holenderski film nominowany do Złotej Palmy, najbardziej kontrowersyjny film w konkursie głównym canneńskiego festiwalu. Tytułowy bohater, Borgman, to postać o nieznanej tożsamości. Na ekranie po raz pierwszy pojawia się jako ścigany, ratujący się ucieczką ze swojego dotychczasowego schronienia – komór wybudowanych pod powierzchnią lasu – przed zadziwiającą pogonią. Schronienie znajduje pod dachem mieszczańskiego domu na przedmieściach. Jego obecność odkryje prawdziwe oblicze bogatej, holenderskiej rodziny: Mariny i Richarda, trojga ich dzieci i niani. Obraz van Warmerdama, porównywany do filmów „Kieł” Lanthinosa i „Funny Games” Michaela Hanekego, przesycony jest tajemnicą, klimatem osaczenia oraz obecnością czegoś niepokojącego, lecz niemożliwego do nazwania.
   

 

 

           20.45     TAJEMNICA FILOMENY    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Stephen Frears
   Wykonawcy: Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark i in.

   4 nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Adaptowany Najlepsza Muzyka oraz Najlepsza Aktorka (Judi Dench).
   Oparty na prawdziwej historii, wzruszający i zabawny film Stephena Frearsa („Niebezpieczne związki”, „Królowa”), zderza ze sobą skrajnie różnych bohaterów, wykorzystując talenty aktorskie odtwórców głównych ról. Filomena Lee jest religijną Irlandką zaczytującą się w romansidłach, Martin Sixsmith – błyskotliwym brytyjskim dziennikarzem śledczym tropiącym polityczne skandale. Tych dwoje wszystko dzieli, łączy jedynie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, które dręczy Filomenę od lat. Ich wspólna podróż zaczyna się w opactwie Roscrea, do którego pięćdziesiąt lat wcześniej odesłano Filomenę, by odpokutowała hańbę, jaką okryła siebie i rodzinę. W latach 50 XX wieku nastoletnia Irlandka Filomena zaszła w ciążę. Rodzina wysłała ja do klasztoru, gdzie dziewczyna urodziła synka, a zakonnice wbrew jej woli oddały go do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna. Idealne proporcje komizmu i powagi, doskonałe prowadzenie aktorów i wątków.
   

 

 


    3 - 6 III    14.30     JACK STRONG    
              
                  Polska 2013 , 120 min.

   Reżyseria: Władysław Pasikowski
   Wykonawcy: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson, Dimitri Bilov, Dagmara Dominczyk, Oleg Maslennikov, Krzysztof Globisz, Ireneusz Czop i in.

   Oparta na faktach opowieść o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, który – będąc w samym środku systemu – samotnie podejmuje batalię przeciw Sowietom. Planując manewry Układu Warszawskiego, orientuje się, że Amerykanie odpowiedzą kontratakiem na terytorium Polski. Dzięki swojej determinacji, rozpoczyna wieloletnią, ryzykowną, wyczerpującą psychicznie współpracę z CIA. Odtąd życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do tragedii.
   

 

 

           16.45     TAJEMNICA FILOMENY    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Stephen Frears
   Wykonawcy: Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark i in.

   4 nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Adaptowany Najlepsza Muzyka oraz Najlepsza Aktorka (Judi Dench).
   Oparty na prawdziwej historii, wzruszający i zabawny film Stephena Frearsa („Niebezpieczne związki”, „Królowa”), zderza ze sobą skrajnie różnych bohaterów, wykorzystując talenty aktorskie odtwórców głównych ról. Filomena Lee jest religijną Irlandką zaczytującą się w romansidłach, Martin Sixsmith – błyskotliwym brytyjskim dziennikarzem śledczym tropiącym polityczne skandale. Tych dwoje wszystko dzieli, łączy jedynie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, które dręczy Filomenę od lat. Ich wspólna podróż zaczyna się w opactwie Roscrea, do którego pięćdziesiąt lat wcześniej odesłano Filomenę, by odpokutowała hańbę, jaką okryła siebie i rodzinę. W latach 50 XX wieku nastoletnia Irlandka Filomena zaszła w ciążę. Rodzina wysłała ja do klasztoru, gdzie dziewczyna urodziła synka, a zakonnice wbrew jej woli oddały go do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna. Idealne proporcje komizmu i powagi, doskonałe prowadzenie aktorów i wątków.
   

 

 

           18.30     BORGMAN    
              
                  Holandia 2013 , 113 min.

   Reżyseria: Alex van Warmerdam
   Wykonawcy: Jan Bijvoet, Hadewych Minis, Jeroen Perceval, Alex van Warmerdam i in.

   Pierwszy od trzydziestu ośmiu lat holenderski film nominowany do Złotej Palmy, najbardziej kontrowersyjny film w konkursie głównym canneńskiego festiwalu. Tytułowy bohater, Borgman, to postać o nieznanej tożsamości. Na ekranie po raz pierwszy pojawia się jako ścigany, ratujący się ucieczką ze swojego dotychczasowego schronienia – komór wybudowanych pod powierzchnią lasu – przed zadziwiającą pogonią. Schronienie znajduje pod dachem mieszczańskiego domu na przedmieściach. Jego obecność odkryje prawdziwe oblicze bogatej, holenderskiej rodziny: Mariny i Richarda, trojga ich dzieci i niani. Obraz van Warmerdama, porównywany do filmów „Kieł” Lanthinosa i „Funny Games” Michaela Hanekego, przesycony jest tajemnicą, klimatem osaczenia oraz obecnością czegoś niepokojącego, lecz niemożliwego do nazwania.
   

 

 

           20.30     TAJEMNICA FILOMENY    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Stephen Frears
   Wykonawcy: Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark i in.

   4 nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Adaptowany Najlepsza Muzyka oraz Najlepsza Aktorka (Judi Dench).
   Oparty na prawdziwej historii, wzruszający i zabawny film Stephena Frearsa („Niebezpieczne związki”, „Królowa”), zderza ze sobą skrajnie różnych bohaterów, wykorzystując talenty aktorskie odtwórców głównych ról. Filomena Lee jest religijną Irlandką zaczytującą się w romansidłach, Martin Sixsmith – błyskotliwym brytyjskim dziennikarzem śledczym tropiącym polityczne skandale. Tych dwoje wszystko dzieli, łączy jedynie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, które dręczy Filomenę od lat. Ich wspólna podróż zaczyna się w opactwie Roscrea, do którego pięćdziesiąt lat wcześniej odesłano Filomenę, by odpokutowała hańbę, jaką okryła siebie i rodzinę. W latach 50 XX wieku nastoletnia Irlandka Filomena zaszła w ciążę. Rodzina wysłała ja do klasztoru, gdzie dziewczyna urodziła synka, a zakonnice wbrew jej woli oddały go do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna. Idealne proporcje komizmu i powagi, doskonałe prowadzenie aktorów i wątków.
   

 

 


    7 - 13 III    19.00     BLUE HIGHWAY    
              
                  USA 2013 , 71 min.

   Reżyseria: Kyle Smith
   Wykonawcy: Kerry Bishé, Dillon Porter, Kyle Rouse, Charla Cochran, Bernadette Chapman i in.

   Komedia. Dillon rozpoczyna właśnie nowe życie w Kalifornii. Kerry towarzyszy mu w drodze z Alabamy do nowego domu. Lubią swoje towarzystwo i zanim będę zmuszeni rozstać się na dłużej odbywają nieśpieszną podróż szlakiem ulubionych filmów. Wolni, szczęśliwi, spontaniczni zatrzymują się po drodze pod byle pretekstem. Odkrywają Stany i siebie nawzajem. Romans przeplata się z czarnym humorem i absurdalnymi sytuacjami. Ich Ameryka to nieskończony plan filmowy, pełen kadrów znanych z kinowego kanonu, który dzięki entuzjazmowi i niezobowiązującej atmosferze, aranżowanej przez głównych bohaterów zauroczy nas od nowa.
   

 

 

           20.30     CO JEST GRANE, DAVIS?    
              
                  Francja/USA 2013 , 105 min.

   Reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
   Wykonawcy: Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman, Garrett Hedlund, Justin Timberlake I in.

   Grand Prix MFF w Cannes 2013, 2 nominacje do Oscara.
   Dramat muzyczny. Tytułowy Davis to przenoszący się z jednej kanapy na drugą, z podrzędnego nowojorskiego baru do kolejnego, intrygujący muzyk. Davis szuka nie tylko swojego miejsca w świecie, ale także wciąż uciekającego mu kota. Po drodze marzy o zrobieniu wielkiej kariery muzycznej. Gra co prawda z Justinem Timberlakiem, ale nie da się ukryć, że muzycy mijają się w doborze repertuaru. Davis na pewno nie jest mistrzem w podejmowaniu właściwych decyzji. Nieustająco zostawia i zabiera rzeczy od dziewczyny przyjaciela, z którą sam miał romans. Ich dialogi skrzące od ciętych ripost zapewne przejdą do zbioru najlepszych tekstów Coenów.
   

 

 


    14,16 - 20 III    17.00     BLUE HIGHWAY    
              
                  USA 2013 , 71 min.

   Reżyseria: Kyle Smith
   Wykonawcy: Kerry Bishé, Dillon Porter, Kyle Rouse, Charla Cochran, Bernadette Chapman i in.

   Komedia. Dillon rozpoczyna właśnie nowe życie w Kalifornii. Kerry towarzyszy mu w drodze z Alabamy do nowego domu. Lubią swoje towarzystwo i zanim będę zmuszeni rozstać się na dłużej odbywają nieśpieszną podróż szlakiem ulubionych filmów. Wolni, szczęśliwi, spontaniczni zatrzymują się po drodze pod byle pretekstem. Odkrywają Stany i siebie nawzajem. Romans przeplata się z czarnym humorem i absurdalnymi sytuacjami. Ich Ameryka to nieskończony plan filmowy, pełen kadrów znanych z kinowego kanonu, który dzięki entuzjazmowi i niezobowiązującej atmosferze, aranżowanej przez głównych bohaterów zauroczy nas od nowa.
   

 

 

           18.30     CO JEST GRANE, DAVIS?    
              
                  Francja/USA 2013 , 105 min.

   Reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
   Wykonawcy: Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman, Garrett Hedlund, Justin Timberlake I in.

   Grand Prix MFF w Cannes 2013, 2 nominacje do Oscara.
   Dramat muzyczny. Tytułowy Davis to przenoszący się z jednej kanapy na drugą, z podrzędnego nowojorskiego baru do kolejnego, intrygujący muzyk. Davis szuka nie tylko swojego miejsca w świecie, ale także wciąż uciekającego mu kota. Po drodze marzy o zrobieniu wielkiej kariery muzycznej. Gra co prawda z Justinem Timberlakiem, ale nie da się ukryć, że muzycy mijają się w doborze repertuaru. Davis na pewno nie jest mistrzem w podejmowaniu właściwych decyzji. Nieustająco zostawia i zabiera rzeczy od dziewczyny przyjaciela, z którą sam miał romans. Ich dialogi skrzące od ciętych ripost zapewne przejdą do zbioru najlepszych tekstów Coenów.
   

 

 CO TY WIESZ O KOBIECIE?    7 - 12 III    15.00     HANNAH ARENDT    
              
                  Francja/Kanada/Niemcy/Izrael 2012 , 113 min.

   Reżyseria: Margarethe von Trotta
   Wykonawcy: Barbara Sukowa, Axel Milberg, Janet McTeer, Julia Jentsch, Ulrich Noethen i in.

   Niemieckie Nagrody Filmowe 2013: najlepsza aktorka, najlepszy film - druga nagroda , Grand Prix MFF w Valladolid 2013.
   Wielka niemiecka reżyserka Margarethe von Trotta w swoim najnowszym filmie przedstawia sylwetkę jednej z największych filozofek XX wieku - Hanny Arendt. Gdy w 1960 roku świat obiega wiadomość o planowanym procesie Adolfa Eichmanna, nazistowskiego funkcjonariusza, odpowiedzialnego za plan masowej eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej, wybitna filozofka Hannah Arendt zgłasza się do „New Yorkera” z propozycją współpracy w charakterze korespondentki. W czasie procesu Arendt widzi na ławie oskarżonych spokojnego, przeciętnego w zachowaniu urzędnika (w filmie zamieszczone są prawdziwe nagrania z procesu). Relacjonując kolejne dni przesłuchań, filozofka opisuje Eichmanna jako typowego biurokratę, bezrefleksyjnie wykonującego polecenia. Prowadzi ją to do sformułowania słynnej tezy o „niedającej się opisać i zrozumieć banalności zła”. Teza Arendt wywołuje ogromne kontrowersje, pojawiają się zarzuty, że filozofka broni odpowiedzialnego za Holokaust potwora, grozi się jej relegacją z uniwersytetu…
   Znakomity filmowy portret! Niezwykle żywy i porywający. „Der Spiegel” Hipnotyzujące aktorstwo Barbary Sukowej. „The Village Voice”
   

 

 

    7 - 13 III    17.15     TAJEMNICA FILOMENY    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Stephen Frears
   Wykonawcy: Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark i in.

   4 nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Adaptowany Najlepsza Muzyka oraz Najlepsza Aktorka (Judi Dench).
   Oparty na prawdziwej historii, wzruszający i zabawny film Stephena Frearsa („Niebezpieczne związki”, „Królowa”), zderza ze sobą skrajnie różnych bohaterów, wykorzystując talenty aktorskie odtwórców głównych ról. Filomena Lee jest religijną Irlandką zaczytującą się w romansidłach, Martin Sixsmith – błyskotliwym brytyjskim dziennikarzem śledczym tropiącym polityczne skandale. Tych dwoje wszystko dzieli, łączy jedynie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, które dręczy Filomenę od lat. Ich wspólna podróż zaczyna się w opactwie Roscrea, do którego pięćdziesiąt lat wcześniej odesłano Filomenę, by odpokutowała hańbę, jaką okryła siebie i rodzinę. W latach 50 XX wieku nastoletnia Irlandka Filomena zaszła w ciążę. Rodzina wysłała ja do klasztoru, gdzie dziewczyna urodziła synka, a zakonnice wbrew jej woli oddały go do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna. Idealne proporcje komizmu i powagi, doskonałe prowadzenie aktorów i wątków.
   

 

 

    14,16 - 17 III
18 III
19 - 20 III
   15.00
15.15
15.00
    NIEBIAŃSKIE ŻONY ŁĄKOWYCH MARYJCZYKÓW    
              
                  Rosja 2012 , 106 min.

   Reżyseria: Aleksei Fedorchenko
   Wykonawcy: Yuliya Aug, Yana Esipovich, Vasiliy Domrachyov, Darya Ekamasova, Olga Dobrina i in.

   Grand Prix 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
   Swoisty Dekameron obejmujący 26 opowieści łączących erotykę i folklor ugrofińskiego ludu Mari Eł. Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę "O". Jest Okanay Oshanyak o ciele starannie natartym, aby prawidłowo się rozwijało; Oshtylech, która zrywa bukiet fallicznych grzybów w poszukiwaniu odpowiedniego męża; Onya, wąchająca intymne miejsce swojego mężczyzny, dowodząc jego zdrady... U Fedorczenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Czego tu nie ma: martwi wstają z grobów, święte drzewa karzą, leśny duch domaga się seksu, a waginy przemawiają własnym głosem. Film odsłania też mroczną stronę maryjskich wierzeń - konsekwencje igrania z duchami, klątwami i magią. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej filmowy pomnik - nie ze spiżu, lecz ze zadziwienia, czułości i humoru.
   

 

 

    14 - 20 III    20.30     POZYCJA DZIECKA    
              
                  Rumunia 2013 , 116 min.

   Reżyseria: Calin Peter Netzer
   Wykonawcy: Luminiţa Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Vlad Ivanov, Florin Zamfirescu i in.

   Złoty Niedźwiedź dla Najlepszego Filmu oraz Nagroda Fipresci MFF w Berlinie 2013
   Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy... Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia. Nie raczył nawet przyjść na jej urodziny! Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica o swoje młode. Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej "małym chłopcem"...
   

 

       K I N O   S O L O          21 III    18.15     ONA    
              
                  USA 2013 , 120 min.

   Reżyseria: Spike Jonze
   Wykonawcy: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Scarlett Johansson i in.

   Złoty Glob za scenariusz, 5 nominacji do Oscara.
   Niezwykła historia miłosna,rozgrywajaca się w niedalekiej przyszłości. Samotny pisarz - Theodore kupuje nowy system operacyjny, który jest tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Sztuczna inteligencja ma na imię Samantha i ma wszystko oprócz ciała. Jest nie tylko super inteligentną, tworzącą zdania wielokrotnie złożone asystentką, ale i wspaniałym partnerem do rozmowy. Trudno się dziwić, że po niedługim czasie bohater wkłada do ucha bezprzewodową słuchawkę, przez która porozumiewa się z Samanthą, jeszcze zanim wstanie z łóżka. Między nim, a jego systemem operacyjnym rozwija się romans... Ta nieprawdopodobna opowieść pokazuje jak wielki wpływ może mieć na nas nowoczesna technologia.
   
   NOWOŚĆ! W marcu OKF – kino ILUZJA przystępuje do projektu KINO SOLO, czyli Kino dla Singli. Głównym celem projektu Kino Solo - tyko dla singli jest integracja społeczności poprzez organizację zamkniętych seansów. Projekt jest adresowany zarówno do osób dotychczas rzadko chodzących do kina, bo nie miały z kim, jak również dla tych, którzy po prostu mają ochotę na spędzenie wieczoru w gronie ludzi o podobnym stylu życia, które łączy jednocześnie wspólna pasja. Projekt ma również na celu promowanie kina artystycznego wśród singli. Podczas projektu pilotażowego filmy wybierane są przez organizatora, natomiast później uczestnicy będą głosowali na stronie internetowej projektu na film, który chcą zobaczyć. Organizatorom zależy na tym, aby wyjść naprzeciw potrzebom singli, którzy poszukują sposobów na spędzanie czasu wśród ludzi podzielających ich styl życia i zainteresowania. Kino Solo - tylko dla singli to dla nich doskonała opcja rozrywki na wysokim poziomie, a z drugiej strony szansa na stworzenie poważanego i docenianego, regularnego cyklu seansów przyciągającego prestiżem i prezentacją starannie dobranych produkcji, odchodzących mocno od nurtu kultury masowej.
   

 

     21 III    14.15     OJCIEC SZPILER    
              
                  Chorwacja 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Vinko Brešan
   Wykonawcy: Krešimir Mikić, Niksa Butijer, Marija Škaričić, Dražen Kühn, Lazar Ristovski i in.

   Europejska Nagroda Filmowa 2013 dla Najlepszej Komedii.
   Bogobojny Petar handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, bo papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Na małej dalmatyńskiej wyspie, na której stoi kiosk Petara, pogłębia się jednak niż demograficzny. Wysłany do tamtejszej parafii młody katolicki ksiądz don Fabijan postanawia sprytnie zbuntować się przeciw papieskiemu prawu. Przekonuje Petara, że o przyrost naturalny zadbać trzeba. Jak to zrobić? Potajemnie dziurawiąc sprzedawane kondomy! Do spisku księdza i kioskarza dołącza też konserwatywny farmaceuta. W zaciszu apteki miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami, czym pomaga położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście. Mała wyspa na powrót się zaludnia. Przypadkowe ciąże owocują zawieraniem małżeństw mieszkańców Dalmacji z turystami. Informacje o szybkim przyroście naturalnym wyciekają więc poza granice Chorwacji. Przyciągają tłumy bezdzietnych par i ekipy telewizyjne. Sytuacja powoli zaczyna wymykać się spod kontroli…
   

 

 

           16.00     KAMIENIE NA SZANIEC    
              
                  Polska 2014

   Reżyseria: Robert Gliński
   Wykonawcy: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Magdalena Koleśnik, Andrzej Chyra i in.

   Trójka warszawskich maturzystów, Alek, Zośka i Rudy, planuje rozpocząć dorosłe życie. Ich plany burzy wybuch II wojny światowej. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu…
   

 

 

           20.45     OJCIEC SZPILER    
              
                  Chorwacja 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Vinko Brešan
   Wykonawcy: Krešimir Mikić, Niksa Butijer, Marija Škaričić, Dražen Kühn, Lazar Ristovski i in.

   Europejska Nagroda Filmowa 2013 dla Najlepszej Komedii.
   Bogobojny Petar handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, bo papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Na małej dalmatyńskiej wyspie, na której stoi kiosk Petara, pogłębia się jednak niż demograficzny. Wysłany do tamtejszej parafii młody katolicki ksiądz don Fabijan postanawia sprytnie zbuntować się przeciw papieskiemu prawu. Przekonuje Petara, że o przyrost naturalny zadbać trzeba. Jak to zrobić? Potajemnie dziurawiąc sprzedawane kondomy! Do spisku księdza i kioskarza dołącza też konserwatywny farmaceuta. W zaciszu apteki miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami, czym pomaga położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście. Mała wyspa na powrót się zaludnia. Przypadkowe ciąże owocują zawieraniem małżeństw mieszkańców Dalmacji z turystami. Informacje o szybkim przyroście naturalnym wyciekają więc poza granice Chorwacji. Przyciągają tłumy bezdzietnych par i ekipy telewizyjne. Sytuacja powoli zaczyna wymykać się spod kontroli…
   

 

 


    22 - 27 III    15.00     OJCIEC SZPILER    
              
                  Chorwacja 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Vinko Brešan
   Wykonawcy: Krešimir Mikić, Niksa Butijer, Marija Škaričić, Dražen Kühn, Lazar Ristovski i in.

   Europejska Nagroda Filmowa 2013 dla Najlepszej Komedii.
   Bogobojny Petar handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, bo papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Na małej dalmatyńskiej wyspie, na której stoi kiosk Petara, pogłębia się jednak niż demograficzny. Wysłany do tamtejszej parafii młody katolicki ksiądz don Fabijan postanawia sprytnie zbuntować się przeciw papieskiemu prawu. Przekonuje Petara, że o przyrost naturalny zadbać trzeba. Jak to zrobić? Potajemnie dziurawiąc sprzedawane kondomy! Do spisku księdza i kioskarza dołącza też konserwatywny farmaceuta. W zaciszu apteki miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami, czym pomaga położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście. Mała wyspa na powrót się zaludnia. Przypadkowe ciąże owocują zawieraniem małżeństw mieszkańców Dalmacji z turystami. Informacje o szybkim przyroście naturalnym wyciekają więc poza granice Chorwacji. Przyciągają tłumy bezdzietnych par i ekipy telewizyjne. Sytuacja powoli zaczyna wymykać się spod kontroli…
   

 

 

           16.45     KAMIENIE NA SZANIEC    
              
                  Polska 2014

   Reżyseria: Robert Gliński
   Wykonawcy: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Magdalena Koleśnik, Andrzej Chyra i in.

   Trójka warszawskich maturzystów, Alek, Zośka i Rudy, planuje rozpocząć dorosłe życie. Ich plany burzy wybuch II wojny światowej. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu…
   

 

 

           18.45     OJCIEC SZPILER    
              
                  Chorwacja 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Vinko Brešan
   Wykonawcy: Krešimir Mikić, Niksa Butijer, Marija Škaričić, Dražen Kühn, Lazar Ristovski i in.

   Europejska Nagroda Filmowa 2013 dla Najlepszej Komedii.
   Bogobojny Petar handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, bo papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Na małej dalmatyńskiej wyspie, na której stoi kiosk Petara, pogłębia się jednak niż demograficzny. Wysłany do tamtejszej parafii młody katolicki ksiądz don Fabijan postanawia sprytnie zbuntować się przeciw papieskiemu prawu. Przekonuje Petara, że o przyrost naturalny zadbać trzeba. Jak to zrobić? Potajemnie dziurawiąc sprzedawane kondomy! Do spisku księdza i kioskarza dołącza też konserwatywny farmaceuta. W zaciszu apteki miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami, czym pomaga położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście. Mała wyspa na powrót się zaludnia. Przypadkowe ciąże owocują zawieraniem małżeństw mieszkańców Dalmacji z turystami. Informacje o szybkim przyroście naturalnym wyciekają więc poza granice Chorwacji. Przyciągają tłumy bezdzietnych par i ekipy telewizyjne. Sytuacja powoli zaczyna wymykać się spod kontroli…
   

 

 

           20.30     ONA    
              
                  USA 2013 , 120 min.

   Reżyseria: Spike Jonze
   Wykonawcy: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Scarlett Johansson i in.

   Złoty Glob za scenariusz, 5 nominacji do Oscara.
   Niezwykła historia miłosna,rozgrywajaca się w niedalekiej przyszłości. Samotny pisarz - Theodore kupuje nowy system operacyjny, który jest tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Sztuczna inteligencja ma na imię Samantha i ma wszystko oprócz ciała. Jest nie tylko super inteligentną, tworzącą zdania wielokrotnie złożone asystentką, ale i wspaniałym partnerem do rozmowy. Trudno się dziwić, że po niedługim czasie bohater wkłada do ucha bezprzewodową słuchawkę, przez która porozumiewa się z Samanthą, jeszcze zanim wstanie z łóżka. Między nim, a jego systemem operacyjnym rozwija się romans... Ta nieprawdopodobna opowieść pokazuje jak wielki wpływ może mieć na nas nowoczesna technologia.
   
   NOWOŚĆ! W marcu OKF – kino ILUZJA przystępuje do projektu KINO SOLO, czyli Kino dla Singli. Głównym celem projektu Kino Solo - tyko dla singli jest integracja społeczności poprzez organizację zamkniętych seansów. Projekt jest adresowany zarówno do osób dotychczas rzadko chodzących do kina, bo nie miały z kim, jak również dla tych, którzy po prostu mają ochotę na spędzenie wieczoru w gronie ludzi o podobnym stylu życia, które łączy jednocześnie wspólna pasja. Projekt ma również na celu promowanie kina artystycznego wśród singli. Podczas projektu pilotażowego filmy wybierane są przez organizatora, natomiast później uczestnicy będą głosowali na stronie internetowej projektu na film, który chcą zobaczyć. Organizatorom zależy na tym, aby wyjść naprzeciw potrzebom singli, którzy poszukują sposobów na spędzanie czasu wśród ludzi podzielających ich styl życia i zainteresowania. Kino Solo - tylko dla singli to dla nich doskonała opcja rozrywki na wysokim poziomie, a z drugiej strony szansa na stworzenie poważanego i docenianego, regularnego cyklu seansów przyciągającego prestiżem i prezentacją starannie dobranych produkcji, odchodzących mocno od nurtu kultury masowej.
   

 

 


    28 III - 3 IV    14.45     KAMIENIE NA SZANIEC    
              
                  Polska 2014

   Reżyseria: Robert Gliński
   Wykonawcy: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Magdalena Koleśnik, Andrzej Chyra i in.

   Trójka warszawskich maturzystów, Alek, Zośka i Rudy, planuje rozpocząć dorosłe życie. Ich plany burzy wybuch II wojny światowej. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu…
   

 

 

           16.45     SCENA ZBRODNI    
              
                  Dania/Norwegia/W.Bryt. 2013 , 115 min.

   Reżyseria: Joshua Oppenhaimer
   Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności Berlinale 2013, Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Film dokumentalnego, nominacja do Oscara Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Scarlett Johansson i in.

   Dokument, jeden z najważniejszych i najbardziej wstrząsających obrazów dokumentalnych ostatnich lat, który łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego. Reżyser Joshua Oppenheimer prezentuje efekty siedmiu lat spędzonych z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji. W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w Indonezji, który miał miejsce w 1965 roku, reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Te niewiarygodne zbrodnie pozostały bez kary. Dziś sprawcy są uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację. Członkowie brygad śmierci z dumą opowiadają o swojej „walce” i demonstrują efektywne metody mordowania. W swojej „wyzwoleńczej” działalności wzorowali się – jak twierdzą – na najlepszych amerykańskich filmach. Chudy Anwar Congo i gruby Herman Koto są zaszczyceni, gdy reżyser proponuje im filmowe odtworzenie dokonywanych zbrodni. Z wigorem załatwiają aktorów, dekorację, kostiumy i dyskutują o możliwych scenariuszach rekonstrukcji. Uznają siebie za filmowe gwiazdy, które pokażą światu prawdziwych indonezyjskich „wolnych obywateli”. Werner Herzog uznał ten film za najbardziej surrealistyczny i przerażający dokument ostatniej dekady.
   

 

 

           18.45     NAUKA SPADANIA    
              
                  W. Bryt./USA 2014 , 96 min.

   Reżyseria: Pascal Chaumeil
   Wykonawcy: Pierce Brosnan, Toni Collette, Imogen Poots, Aaron Paul, Rosamund Pike, Sam Neill i in.

   Ekranizacja powieści Nicka Hornby’ego, autora bestselleru „Był sobie chłopiec”. Ciepła i pełna humoru opowieść o przyjaźni na śmierć i życie. Akcja filmu rozpoczyna się w sylwesterową noc, na dachu londyńskiego wieżowca. Na samej krawędzi stoi Martin… Kiedyś był sławnym prezenterem TV, dzisiaj zamierza właśnie skoczyć z dachu. Jak się okazuje – nie on jeden. Maureen, samotna matka, pyskata nastolatka Jess i były muzyk, a aktualnie dostawca pizzy JJ – wszyscy mają na ten wyjątkowy wieczór dokładnie taki sam plan. Choć są sobie zupełnie obcy, zawierają pakt. Postanawiają dotrwać do Walentynek…
   

 

 

           20.30     TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ    
              
                  Francja/Niemcy/USA/W.Bryt./Cypr 2013 , 122 min.

   Reżyseria: Jim Jarmush
   Wykonawcy: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt i in.

   Adam i Ewa są wampirami. Ewa jakoś sobie radzi z terrorem czasu. Adam popada w depresję, po raz kolejny czując się rozczarowany stanem cywilizacji zombie (jak nazywa zwyczajnych ludzi). Tym, co trzyma go przy życiu, jest miłość do Ewy oraz uwielbienie muzyki i (w mniejszym stopniu) nauki. Jednak depresja pogłębia się, więc Ewa musi wziąć sprawy w swoje ręce, jeśli nie chce utracić miłości swego wielowiekowego życia. Film nie jest typową historią o wampirach. Jarmusch stworzył ponury dramat egzystencjalny, w którym świat jawi się jako pasmo niekończącej się udręki. Ale jednocześnie to właśnie ten ból, ciągły kryzys są źródłem rozwoju cywilizacji. Wszystkie zdobycze artystyczne, rozwój technologiczny, są możliwe wyłącznie na granicy światów, w ciągłym zmaganiu się z materią istnienia. A zatem choć Jarmusch zaprowadził nas do epicentrum depresji, jednocześnie daje widzom nadzieję na lepsze jutro, pokazując wielowiekową perspektywę i przypominając w ten sposób, że po każdym upadku ludzkość się podnosi. Trzeba po prostu przetrwać.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)

Wersja chronologiczna do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE