Kwiecień 2012r

 


K I N O   S E N I O R A    10 IV    11.00
14.00
    ŻELAZNA DAMA    
              
                  Wielka Brytania/Francja 2011, 110 min.

   Reżyseria: Phyllida Lloyd
   Wykonawcy: Meryl Streep, Harry Lloyd, Jim Broadbent, Olivia Colman i in.

   Oscar za najlepszą rolę kobiecą dla Meryl Streep, Oscar za charakteryzację dla Marka Coulier i J. Roya Helland.
   Brawurowa rola Meryl Streep jako Margaret Thatcher - prawdziwej damy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Margaret Thatcher była pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą - premierem w Wielkiej Brytanii. Urząd pełniła przez trzy kadencje, nieprzerwanie w latach 1979 – 1990, stając się w ten sposób najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku. Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach z pyskatej Maggy rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki.
   

 

 W O K Ó Ł   O S C A R Ó W   . . .    30 III - 5 IV    16.30     SŁUŻĄCE    
              
                  USA 2011, 146 min.

   Reżyseria: Tate Taylor
   Wykonawcy: Emma Stone, Viola Davis, Sissy Spacek, Bryce Dallas Howard, Octavia Spencer i in.

   Oscar za drugoplanową rolę kobiecą dla Octavii Spencer, 3 nominacje.
   Pełna ciepła opowieść o niezależnych i silnych kobietach; piękny, mądry i ważny film. Akcja filmu toczy się w stanie Missisipi w latach 60. ubiegłego wieku. Skeeter właśnie skończyła studia. Marzy o karierze pisarki, nie mysli o małżeństwie i dzieciach, ku konsternacji swojej matki i konserwatywnych przyjaciółek. Nie traktuje pomocy domowej instrumentalnie. Przeprowadza wywiad z Aibileen, czarnoskórą służącą w jednym z najbogatszych białych domów w okolicy i zaczyna pisać książkę o bolesnych doświadczeniach czarnych służących, poruszając tym samym niebezpieczny temat tabu. Naraża nie tylko dobre imię, ale i życie wielu osób. Wspólny cel i wielka przyjaźń, zapoczątkują rewolucję, która na zawsze odmieni los milionów ludzi. Autorzy pokazują realia Ameryki w wystylizowanej formie, z dystansem, ironią i dużą dozą cierpkiego humoru.
   

 

 

           19.00     DZIEWCZYNA Z TATUAŻEM    
              
                  Niemcy/Szwecja/USA/ Wielka Brytania 2011, 158 min.

   Reżyseria: David Fincher
   Wykonawcy: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright i in.

   Oscar za najlepszy montaż, 4 nominacje.
   Adaptacja pierwszej części trylogii „Millennium” S.Larssona, zatytułowanej w oryginale "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", która stała się fenomenem literackim i kulturowym. Kryminalna opowieść o dziennikarzu oraz hakerce jest w istocie opowieścią o konflikcie między płciami. Mikael Blomkvist, znany dziennikarz oskarżony o zniesławienie, otrzymuje nietypowe zlecenie od właściciela koncernu przemysłowego, Henrika Vangera. Ma zbadać sprawę tajemniczego zaginięcia 16-letniej Harriet Vanger, które miało miejsce w latach 60-tych. Blomkvist nie wie, że każdy jego krok jest śledzony przez niezwykle inteligentną hakerkę, Lisbeth Salander, która wykonuje to na prośbę Vangera. Śledztwo z czasem zaczyna odkrywać krwawą i niebezpieczną historię rodziny Vanger.
   

 

 

    6,9 - 12 IV    16.30     MUPPETY    
              
                  USA 2011, 110 min.

   Reżyseria: James Bobin
   Wykonawcy: Zach Galifianakis, Jason Segel i in.
   Dubbing: Jacek Bończyk, Jarosław Boberek, Michał Zieliński i in.

   Oscar za najlepszą piosenkę.
   Film niby dla dzieci, ale trafi także do dorosłych, którzy Muppety oglądali i wielbili, a teraz będą mieli okazję zaspokoić swoją nostalgię, bo Mupety nadal bawią i wzruszają. Podczas wakacji w Los Angeles, największy fan Muppetów, Walter oraz jego brat, Gary, z narzeczoną Mary, odkrywają nikczemny plan nafciarza Texa. Otóż zamierza on zburzyć teatr Muppetów, aby zdobyć ropę , której złoże właśnie pod nim odkryto. Chcąc ocalić teatr i pomóc w wystawieniu największego w historii Muppetów przedstawienia, bohaterowie muszą zebrać 10 mln dolarów i pomóc Kermitowi zjednoczyć starą ekipę Mupetów, bo ich drogi rozeszły się 12 lat wcześniej …
   

 

 

           18.30     ŻELAZNA DAMA    
              
                  Wielka Brytania/Francja 2011, 110 min.

   Reżyseria: Phyllida Lloyd
   Wykonawcy: Meryl Streep, Harry Lloyd, Jim Broadbent, Olivia Colman i in.

   Oscar za najlepszą rolę kobiecą dla Meryl Streep, Oscar za charakteryzację dla Marka Coulier i J. Roya Helland.
   Brawurowa rola Meryl Streep jako Margaret Thatcher - prawdziwej damy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Margaret Thatcher była pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą - premierem w Wielkiej Brytanii. Urząd pełniła przez trzy kadencje, nieprzerwanie w latach 1979 – 1990, stając się w ten sposób najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku. Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach z pyskatej Maggy rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki.
   

 

 

           20.30     ROZSTANIE    
              
                  Iran 2011, 125 min.

   Reżyseria: Asghar Farhadi
   Wykonawcy: Leila Hatami, Peyman Moaadi, Shahab Hosseini, Sareh Bayat i in.

   Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nominacja za scenariusz oryginalny.
   Jedno z największych odkryć filmowych roku 2011. Film wielowymiarowy, uniwersalny w swoim przesłaniu, okrzyknięty przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina, łączący w sobie elementy thrillera i dramatu psychologicznego. To opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Reżyser w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu aż do nieoczekiwanego finału. Widz od pierwszych scen zostaje wciągnięty w skomplikowaną sytuację rodzinną. Uczestniczy w grze o prawdę, która odsłania się stopniowo. Nader i Simin są teherańskim małżeństwem z 14-letnim stażem, które właśnie przechodzi okres separacji. Simin chce, by cała rodzina opuściła kraj, gdyż tylko tak możliwe będzie wychowanie ich 11-letniej córki, Termeh. Ale nie godzi się na to Nader, który w Iranie dodatkowo opiekuje się swym chorym ojcem. W ich życiu pojawia się Razieh, która ma pomóc przy chorym seniorze. Przybycie tej młodej i bardzo religijnej dziewczyny staje się punktem wyjścia dla wielu nieoczekiwanych i moralnie niejednoznacznych wyborów bohaterów. Film ukazuje problemy współczesnego społeczeństwa irańskiego, w którym kwestie klasowe, prawne i dotyczące seksu oglądane są zarówno z religijnego, jak i świeckiego punktu widzenia.
   

 

 

    13 - 19 IV    16.30
20.30
    SPADKOBIERCY - oprócz 18 IV o 16.30    
              
                  USA 2011, 115 min.

   Reżyseria: Alexander Payne
   Wykonawcy: George Clooney, Shailene Woodley, Mary Birdsong, Nick Krause i in.

   Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany, 4 nominacje.
   Małe, wielkie kino, wypełnione subtelnymi tonami, przeplatające smutek i żal z humorem i nadzieją. Delikatna i ciepła ekranizacja bestsellerowej powieści Kaui Hart Hemmings, historia majętnego mężczyzny, Matta Kinga, biznesmena w średnim wieku, który mieszka wraz z żoną oraz dwiema córkami na Hawajach. Gdy jego żona ulega wypadkowi na motorówce i zapada w śpiączkę kliniczną, mężczyzna musi poświęcić swój czas dorastającym córkom, z którymi do tej pory niewiele go łączyło. Bohater dowiaduje się, że małżonka go zdradzała i postanawia znaleźć kochanka żony. Na styku egoizmu, pokusy zemsty i empatii rodzi się prawdziwa dojrzałość Matta. Zgorzkniały bogacz stara się odnaleźć spokój i zbliżyć do swoich dzieci, które do tej pory nie były w jego życiu najważniejsze, a w konsekwencji mężczyzna przewartościowuje całe swoje życie.
   

 

 

           18.30     IDY MARCOWE    
              
                  USA 2011, 101 min.

   Reżyseria: George Clooney
   Wykonawcy: Ryan Gosling, George Clooney, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Philip Seymour Hoffman in.

   Nominacja w kategorii najlepszy scenariusz.
   Świetny polityczny thriller, trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA, Mike Morrisa, z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami i wszędobylskimi dziennikarzami. Rewelacyjny obraz wyborczej gorączki, rozgrywającej się na wiecach i debatach oraz jeszcze bardziej interesującej walki, która rozgrywa się w tle, za kulisami, na korytarzach i w gabinetach kampanijnych szefów. Szanse na elekcję pretendenta o bujnej przeszłości staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem. Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii. W gorączce walki wyborczej zderzają się naiwna wiara w głoszone ideały i polityczny cynizm. Film jest inteligentny, ze zręcznie zapętloną intrygą i dobrymi dialogami, zwroty akcji są zaskakujące, a dylematy moralne, przed którymi stają główne postacie - niewydumane i wymagające szybkich rozstrzygnięć. Pierwszorzędne jest też aktorstwo.
   

 

 

    20 - 26 IV    16.00     W CIEMNOŚCI    
              
                  Polska/Niemcy/Kanada 2011, 145 min.

   Reżyseria: Agnieszka Holland
   Wykonawcy: Robert Więckiewicz, Maria Schrader, Herbert Knaup, Agnieszka Grochowska, Frank-Michael Köbe, Krzysztof Skonieczny i in.

   Nominacja w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
   Polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja znalazła się na krótkiej liście pięciu produkcji, które miały szansę na statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film, inspirowany powieścią R. Marshalla, zebrał same pozytywne recenzje i owacje na stojąco na całym świecie. Bohaterem jest Leopold Socha, katolik, grzesznik, cwaniak, drobny złodziejaszek, przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie. Film, perfekcyjnie zrealizowany, znakomicie odtwarza scenerię kanałów, zarówno w scenografii jak i w oświetleniu, a jednocześnie mistrzowsko buduje dramaturgię.
   

 

 

           18.30
20.30
    WSTYD    
              
                  Wielka Brytania 2011, 100 min.

   Reżyseria: Steve McQueen
   Wykonawcy: Michael Fassbender, Carey Mulligan, James Badge Dale, Nicole Beharie, Hannah Ware i in.

   Ostry dramat erotyczny, nominowany do Złotych Globów, uznany w wielu rankingach za najlepszy film roku, okrzyknięty "Ostatnim tangiem w Paryżu" naszych czasów. Pojawiły się opinie, że "Wstyd" okazał się być za mocny i za odważny dla Amerykańskiej Akademii Filmowej, która przyznaje Oscary. To kontrowersyjna, pulsująca emocjami, przeznaczona wyłącznie dla dorosłej publiczności opowieść o współczesnych związkach. Seks jawi się tu jako patologiczna obsesja, klątwa zniewalająca nie tylko ciało, ale i umysł, jako destrukcyjna siła rządząca ludzką naturą. Brandon, 30-latek, atrakcyjny singiel z Nowego Jorku nie potrafi zapanować nad swym życiem erotycznym, próbuje seksoholizmem zagłuszyć samotność, podświadomie dążąc do samodestrukcji. Egzystencjalną pustkę próbuje desperacko wypełnić najrózniejszymi rodzajami seksu. Codziennie pojawiają się więc prostytutki, pornografia internetowa, onanizm i przygodne znajomości. Sytuacja jeszcze bardziej wymyka się spod kontroli, kiedy niespodziewanie wprowadza się do niego siostra, która nie radzi sobie w bezdusznym świecie. Pozbawiona innej rodziny, potrzebuje opieki brata. Nie tylko jego mieszkania, gdzie wprasza się na parę nocy. Aby Brandon zrozumiał, że i on może odżyć dzięki uczuciom, musi dojść do katharsis. Lecz i ono nie oznacza wyrwania się z matni.
   

 

     27 IV - 3 V    16.30     SAMOTNOŚĆ LICZB PIERWSZYCH    
              
                  Francja// Niemcy/ Włochy 2010, 118 min.

   Reżyseria: Saverio Costanzo
   Wykonawcy: Alba Rohrwacher, Luca Marinelli, Martina Albano i in.

   Ekranizacja bestsellerowej książki Paola Giordano. Poruszająca historia o odnajdywaniu drugiego człowieka, ale też siebie. O trudnościach z dopasowaniem się do świata zewnętrznego i w kontaktach z innymi. Mattia i Alice to dwójka samotników i odludków, odrzucanych przez rówieśników, mających problemy z akceptacją samych siebie. Spotykają się w liceum i choć czują pokrewieństwo dusz, nie potrafią tego wyrazić, dręczeni przez straszne traumy z dzieciństwa, które właściwie uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są jak tytułowe liczby pierwsze - oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im się połączyć.
   

 

 

           18.30     ZAPISKI Z TOSKANII    
              
                  Francja/ Iran/ Włochy 2010, 106 min.

   Reżyseria: Abbas Kiarostamiz
   Wykonawcy: Juliette Binoche, William Shimell, Gianna Giachetti, Manuela Balsimelli i in.

   Subtelna opowieść o naturze związków między kobietą i mężczyzną. To historia spotkania mężczyzny i kobiety w małej włoskiej miejscowości w południowej Toskanii. On jest brytyjskim pisarzem, który właśnie skończył wygłaszać odczyt na konferencji. Ona, Francuzka, jest właścicielką galerii sztuki. kobieta zaprasza go na wycieczkę do małego toskańskiego miasteczka, gdzie właścicielka kawiarni omyłkowo bierze ich za małżeństwo. Para wykorzystuje to zdarzenie, by rozpocząć subtelna grę. Choć prawie się nie znają, rozmawiają o miłości i związkach jakby byli wieloletnim małżeństwem. Czy jest to tylko flirt, czy też wyrafinowana gra skrywająca prawdziwą naturę ich znajomości? A może im samym coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu? To uniwersalna historia, która może się zdarzyć wszędzie i każdemu.
   

 

 

           20.30     SAMOTNOŚĆ LICZB PIERWSZYCH    
              
                  Francja// Niemcy/ Włochy 2010, 118 min.

   Reżyseria: Saverio Costanzo
   Wykonawcy: Alba Rohrwacher, Luca Marinelli, Martina Albano i in.

   Ekranizacja bestsellerowej książki Paola Giordano. Poruszająca historia o odnajdywaniu drugiego człowieka, ale też siebie. O trudnościach z dopasowaniem się do świata zewnętrznego i w kontaktach z innymi. Mattia i Alice to dwójka samotników i odludków, odrzucanych przez rówieśników, mających problemy z akceptacją samych siebie. Spotykają się w liceum i choć czują pokrewieństwo dusz, nie potrafią tego wyrazić, dręczeni przez straszne traumy z dzieciństwa, które właściwie uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są jak tytułowe liczby pierwsze - oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im się połączyć.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE