Kwiecień 2013r

 


K I N O   S E N I O R A    9 IV    11.00
14.00
    ZAMIESZKAJMY RAZEM    
              
                  Francja/ Niemcy 2011 , 96 min.

   Reżyseria: Stéphane Robelin
   Wykonawcy: Daniel Brühl, Jane Fonda, Geraldine Chaplin i in.

   Pogodna, ciepła i dowcipna komedia z legendami kina w obsadzie; film o radości życia oraz o tym, że młodym można się czuć bez względu na wiek. Grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości...
   

 

 

    23 IV    11.00
14.00
    PIĄTA PORA ROKU    
              
                  Polska 2012 , 96 min.

   Reżyseria: Jerzy Domaradzki
   Wykonawcy: Ewa Wiśniewska, Marian Dziędziel i in.

   Z pozoru wszystko ich dzieli - doświadczenie, wrażliwość i stosunek do świata, połączy zaskakująca podróż. Samotny muzyk Witek, który nigdy nie widział morza i wyniosła nauczycielka Barbara, która wciąż czeka na prawdziwą lekcję życia. Oboje niepokorni, z bagażem trudnych doświadczeń i tajemnicami, przekonają się. że nigdy nie jest za późno na prawdziwą miłość.
   

 

     1 - 4 IV    16.30
20.30
    DZIEŃ KOBIET    
              
                  Polska 2012 , 90 min.

   Reżyseria: Maria Sadowska
   Wykonawcy: Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Grażyna Barszczewska i in.

   Reżyserka poruszyła głośną przed kilku laty sprawę kasjerek w jednej z sieci hipermarketów, które zmuszane były do pracy w pieluchach, bowiem ich czas pracy nie przewidywał przerwy na toaletę. Bohaterką jest Halina, skromna kasjerka w sieci handlowej Motylek, która marzy o zapewnieniu lepszego życia dla siebie i swojej 13-letniej, uzdolnionej informatycznie córeczki Misi. Wkrótce nadarza się okazja i Halina zostaje kierownikiem sklepu. Szybko przekonuje się jednak, że ceną za lepsze zarobki i poprawę standardu życia jest nieuczciwość, wykorzystywanie pracowników i oszustwa. Z ofiary staje się katem dla swoich dawnych koleżanek kasjerek. Praca pochłania ją tak bardzo, że nie zauważa jak Misia pogrąża się w uzależnieniu od gier komputerowych.
   

 

 

           18.30     PORWANIE    
              
                  Dania 2012 , 90 min.

   Reżyseria: Tobias Lindholm
   Wykonawcy: Søren Malling, Johan Asbaek, Dar Salim i in.

   Pełen napięcia thriller psychologiczny, opowiedziany w bardzo realistyczny sposób, który porusza nieobecny w kinie temat współczesnych piratów porywających statki handlowe dla okupu. Statek towarowy M/V Rozen, zostaje porwany przez somalijskich piratów, grasujących na Oceanie Indyjskim. Na pokładzie znajdują się między innymi: kucharz Mikkel i mechanik Jan. Razem z innymi marynarzami stają się oni zakładnikami, a stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości kilku milionów dolarów. Historia opowiedziana jest z dwóch perspektyw: kucharza oraz pracownika firmy, do której należy uprowadzony statek. Negocjacje prowadzone są pod ogromną presją, Świetne kreacje aktorskie i prestiżowe nagrody na filmowych festiwalach.
   

 

     5 - 11 IV    16.30
20.30
    ŚWIĘTA CZWÓRCA - oprócz seansu o 16.30 w dn. 8 IV    
              
                  Czechy 2012 , 78 min.

   Reżyseria: Jan Hřebejk
   Wykonawcy: Jiri Langmajer, Ludek Munzar, Hynek Cermak i in.

   Odrobinę niemoralna komedia romantyczna opowiada o dwóch małżeństwach czterdziestoparolatków, znających się i przyjaźniących od dziecka, które, znudzone małżeńską rutyną, postanawiają połączyć siły i zostać swingersami. Dwaj elektrycy Ondra i Vitek, otrzymują pracę na jednej z karaibskich wysp, gdzie huragan zniszczył linie wysokiego napięcia. Są przyjaciółmi i sąsiadami. Zarówno oni, jak i ich rodziny żyją w całkowitej harmonii, na której cieniem kładzie się jedna, jedyna rzecz - nudne życie seksualne. Tak więc, gdy przeznaczenie rzuca im rękawicę w postaci propozycji pracy za granicą, mężczyźni podejmują wyzwanie i zabierają na Karaiby swoje żony. I to właśnie w owym egzotycznym raju wymyślają plan, który na zawsze odmieni ich życie seksualne.
   

 

 

           18.30     MOJA ULICA - projekcja łącznie z filmem Świteź    
              
                  Polska 2012 , 80 min.

   Reżyseria: Marcin Latałło
   Dokument

   Bohaterami filmu są członkowie robotniczej rodziny Furmańczyków w Łodzi, przez pięć pokoleń związani z fabryką. Po jej upadku mogli już tylko przyglądać się, jak w jej ruinach powstaje wielkie centrum rozrywkowo-handlowe. Reżyser przez pięć lat towarzyszył bohaterom, którzy na własnej skórze odczuli przemiany otaczającego ich świata i za wszelką cenę pragnęli odnaleźć w nim swoje miejsce. Losy konkretnych postaci stają się częścią szerzej zakrojonej opowieści o szansach i zagrożeniach transformacji ustrojowej. Łódzka „Moja ulica” mieści w sobie dwa światy. Z jednej strony szarą codzienność rodziny Furmańczyków, która po zmianie ustroju poznaje smak biedy i z trudem wiąże koniec z końcem. Z drugiej strony blichtr największego centrum rozrywkowo-handlowego w Europie Środkowej, które powstało w ruinach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Co wyniknie z zetknięcia się tych dwóch krańcowo odmiennych rzeczywistości ? Ważnym bohaterem filmu pozostaje także samo miasto Łódź, w którym dążenie do rozwoju i modernizacji łączy się ze świadomością bogatej tradycji.
   

 

 

                   ŚWITEŹ - projekcja łącznie z filmem Moja ulica    
              
                  Polska 2011 , 20 min.

   Reżyseria: Kamil Polak
   Animacja

   Nowoczesne połączenie literatury, malarstwa, muzyki i animacji, adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Świteź to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione. Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową, a wszystko to podporządkowane, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu, muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny i unikalny estetycznie efekt.
   

 

 

    12 - 18 IV    16.30     CEZAR MUSI UMRZEĆ - oprócz seansu o 16.30 w dn. 16 IV    
              
                  Włochy 2012 , 76 min.

   Reżyseria: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
   Wykonawcy: Zosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Flavio Cavalli i in.

   Obraz niezwykły, zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Berlinie, czarno-biały dramat więzienny, zrealizowany przez weteranów włoskiego kina- braci Tavianich. Film opowiada o przygotowaniach do wystawienia sztuki Szekspira "Juliusz Cezar" przez grupę więźniów z rzymskiego więzienia o obostrzonym rygorze Rebibbia. Próby odbywają się w różnych pomieszczeniach (cele, korytarze, pokój widzeń, spacerniak), prowadzone są przez zawodowego reżysera teatralnego Flavio Cavalliego, a uczestniczący w nich aktorzy to na ogół sprawcy poważnych przestępstw: mniejsi lub więksi mafiozi, zabójcy, handlarze narkotyków i.in. Juliusz Cezar" opowiada o ambicji, władzy, wyniesieniu i upadku, ale też o spisku i zdradzie, a są to tematy w tym środowisku żywe, a powiązane z nimi wartości mocno zakorzenione w specyficznym kodeksie etycznym - "aktorom" nie było trudno znaleźć w tekście odniesień do własnych życiowych doświadczeń. To "obraz, traktujący o lojalności, przyjaźni, zdradzie, sile sztuki oraz budzeniu się człowieczeństwa w najgorszych zbrodniarzach" - pisali po projekcji krytycy.
   

 

 

           18.00     TABU    
              
                  Portugalia/Francja/ Brazylia/ Niemcy 2013 , 118 min.

   Reżyseria: Miguel Gomes
   Wykonawcy: Teresa Madruga, Laura Soveral, Ana Moreira, Henrique Espírito Santo i in.

    Oryginalny, innowacyjny artystycznie film, który uwodzi pięknymi kadrami i ironicznym poczuciem humoru. Intrygująca opowieść o miłości, obsesji i pamięci. Składa się z dwóch części : współczesnej i wspomnieniowej. Pilar ma około pięćdziesięciu lat, jowialnego adoratora-malarza i osobowość dewotki. Mieszka samotnie w Lizbonie, a jedną z jej nielicznych przyjaciółek jest starsza sąsiadka, Aurora. Wiekowa dama ze skłonnością do hazardu raz po raz wzywa do siebie Pilar, by wyżalić się na służącą, czarnoskórą Santę, i opowiadać niejasne historie z odległej przeszłości. Gdy pewnego dnia Aurora trafi do szpitala, poprosi swą przyjaciółkę o znalezienie tajemniczego Gianluki. Okazuje się, że to ukochany Aurory z lat jej burzliwej młodości. W drugiej części filmu cofamy się w czasie o pięćdziesiąt lat, kiedy Aurora była posiadaczką wielkiej farmy w Afryce i przeżyła niesamowitą historię miłosną …
   

 

 

    12 - 16 IV    20.30     DAJĘ NAM ROK    
              
                  Wlk. Bryt. 2013 , 97 min.

   Reżyseria: Dan Mazer
   Wykonawcy: Rose Byrne, Anna Faris i in.

   Prosta, bezpretensjonalna komedia romantyczna o parze szaleńczo w sobie zakochanej, która parę miesięcy po ślubie odkrywa, że miłość zgasła jak świeczka. Nat jest atrakcyjna i przedsiębiorcza, Josh to niezbyt znany pisarz ze specyficznym poczuciem humoru. Nawet nie ma między nimi złości czy gniewu, raczej nuda, drobne sprzeczki, nieporozumienia, np. jego denerwuje jak ona śpiewa, ona wstydzi się, kiedy on tańczy. On zaczyna tęsknić za dawną miłością, ona zaś zaprzyjaźnia się z Amerykaninem, który właśnie przyjechał do Londynu. Wszystko wskazuje na to, że związek Josha i Nat zaraz się rozpadnie, ale wbrew okolicznościom młodzi małżonkowie dają sobie jeszcze kilka miesięcy, by na nowo rozpalić uczucia.
   

 

 11. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS.
PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

wstęp wolny
Więcej: www.watchdocs.pl


    17 IV    20.15     KOBIETY SYRYJSKIEJ REWOLUCJI,
BIAŁY SKARB: ZBIERACZE SOLI Z CAQUENTY
   
              
              
   KOBIETY SYRYJSKIEJ REWOLUCJI
   Trzy syryjskie opozycjonistki opowiadają o kulisach powstania przeciwko reżimowi Baszara al-Assada. Sięgają pamięcią do czasów dyktatury poprzedniego prezydenta Hafeza al-Assada, ojca Baszara, nadziei na zmiany po jego śmierci i późniejszego rozczarowania, aż do pierwszych rozruchów Arabskiej Wiosny. Samar Yazbek, pisarka i dziennikarka związana z ruchem feministycznym i środowiskiem obrońców praw człowieka. Za książkę „Woman In The Crossfire” (Kobieta w ogniu), którą napisała na podstawie własnego pamiętnika z pierwszych miesięcy syryjskiej rewolucji, otrzymała w Wielkiej Brytanii nagrodę PEN Pinter Prize, przyznawaną za odwagę w opisywaniu najtrudniejszych tematów. Suhair Atassi, opozycjonistka z urodzenia, wymieniana obok najważniejszych liderów rewolucji w Syrii i wrogów reżimu Assada. W przeszłości pod stałą obserwacją służb specjalnych, kilkakrotnie aresztowana za swoją działalność, od roku przebywa we Francji, prowadząc kampanię na rzecz poparcia powstania przez Zachód. Rima Fleihan w rolę liderki weszła poniekąd przez przypadek. Jej spontaniczny apel na Facebooku, wzywający do powstrzymania cierpienia dzieci z oblężonego miasta Dara'a, masowo poparli syryjscy intelektualiści i artyści. Sprawa komentowana w oficjalnych mediach, łącznie z telewizją, była źródłem kolejnej fali protestów, a dla Rimy – powodem próby samobójczej.

   BIAŁY SKARB: ZBIERACZE SOLI Z CAQUENY
   Film o tym, że nawet ekologiczne technologie mają swoje koszty społeczne i ...ekologiczne. W pierwszym ujęciu widzimy targi samochodowe. Prezentuje się tu samochody na prąd i hybrydowe – przyszłość transportu. Nie będą potrzebowały ropy (ani wytwarzały spalin), ale nowych, mocniejszych akumulatorów, które jednak wymagają innych surowców naturalnych, np. litu. W następnym ujęciu reżyserka przenosi nas do Boliwii, gdzie odnaleziono największe na świecie złoża tego pierwiastka, w ogromnym solnym jeziorze – biały skarb z Salar de Uyuni. Piękny krajobraz jak z obcej planety, ponad 3600 m n. p. m, oślepiająca jasność, biel soli, błękit nieba i wody, rozdzielony pasmem widocznych z oddali gór. Na solnym jeziorze – mieszkańcy pobliskiej wioski, Indianie Aymara, od pokoleń trudniący się wydobywaniem soli. Żyje im się całkiem dobrze bez nowych technologii na litowe baterie – komputerów, telefonów komórkowych i samochodów. Mają swoje zwyczaje, tradycję, kościół, szkołę i lamy, które pasą. Katharina Bühler pokazuje nam ten świat tuż przed przybyciem buldożerów, wielkich korporacji, setek ludzi i „dóbr” cywilizacji. Pozwala nam się nim zachwycać ze świadomością, że prawdopodobnie lada chwila wszystko się zmieni i zniknie.
   

 

 

    18 IV    20.15     BYĆ TAM, Z KAMERĄ WŚRÓD LUDZI    
              
              
   BYĆ TAM
   Wszyscy wiemy, że istnieją więzienne oddziały psychiatryczne, ale rzadko zastanawiamy się nad paradoksalnym charakterem tej instytucji. Istotą kary więzienia jest przecież zadanie dolegliwości psychicznej. Tu zaś karana w ten sposób i izolowana jednostka staje się pacjentem, kimś, komu społeczeństwo stara się ulżyć w psychicznym cierpieniu. Do jakiego stopnia w więzieniu jest to w ogóle możliwe? Régis Sauder nie stawia tych pytań abstrakcyjnie, nie rozważa granic odpowiedzialności karnej czy ochrony społeczeństwa. Przygląda się psychiatrom – lekarkom z oddziału psychiatrycznego marsylskiego więzienia Baumettes – i uważnie ich słucha. Jak czuje się w więzieniu, które udaje klinikę, Sophie z dziesięcioletnim stażem? Odczytywane przez nią wprost do kamery, gorzkie, często poetyckie refleksje Sauder czyni jedynym komentarzem do stylistycznie także eksperymentujących, lecz utrzymanych w rygorach vérité zdjęć, dokumentujących codzienną pracę żeńskiego zespołu terapeutycznego. Pacjenci pozostają poza kadrem, kamera koncentruje się na twarzach lekarek i psychoterapeutek. W rezultacie oglądamy swoisty portret „empatii w działaniu” (The Hollywood Reporter), a film Saudera, nie tracąc nic ze swojego surowego ciężaru, jest jednocześnie ciepły, jak uśmiech niezłomnej Aude. Bogatą paletę emocji i znaczeń – nie brak tu także czarnego humoru – współtworzą przemyślane i świetnie montowane zdjęcia Jérôme Oliviera i samego Saudera.

   Z KAMERĄ WŚRÓD LUDZI
   Z kamerą wśród ludzi to dokument o zagrażającej tożsamości społeczności tradycyjnych współczesnej turystyce. Relacja popytu i podaży przekształca członków afrykańskiego plemienia w merkantylnie myślące podmioty przemysłu turystycznego. Plemię Mursi, znane zachodnim turystom głównie z kobiecych ozdób w postaci krążków umieszczanych w naciętej wardze, dąży do zwiększenia swojej turystycznej atrakcyjności. Członkowie plemienia odchodzą od zwyczajowych strojów i barw, czyniąc je bardziej „egzotycznymi”, aby naciągnąć „białych” na większe kwoty za zdjęcia. W tej spirali oczekiwań, które obie strony wzajemnie na siebie projektują, jedni i drudzy tracą coś ze swej tożsamości, biorąc udział w starannie przygotowanym spektaklu. Refleksja po przedstawieniu natomiast może być bolesna. Mursi są uzależnieni od turystyki. Zarzucili swój tradycyjny tryb życia na rzecz zarabiania pieniędzy. Ten krótki dokument, skupiający się na jednej holenderskiej turystce i jednej kobiecie Mursi, zderzając ich wypowiedzi, nie podpowiada rozwiązania schizofrenicznej sytuacji. Bawi, wstrząsa i uświadamia.
   

 

 

    19 IV    20.15     REWOLUCJONISTA MIMO WOLI, WIERA GRAN    
              
              
   REWOLUCJONISTA MIMO WOLI
   Sean McAllister, po nieudanych próbach filmowania w Syrii, gdzie w końcu został uwięziony i był świadkiem torturowania przeciwników reżimu Assada, jedzie filmować dopiero się rozpoczynający i słabo nagłośniony epizod Arabskiej Wiosny – wydarzenia w Jemenie. Metoda pracy McAllistera pozostaje ta sama, co w poprzednich jego znakomitych filmach, znanych publiczności WATCH DOCS. Zaprzyjaźniając się ze swoimi bohaterami, których naprawdę lubi, reżyser nie ukrywa swojej obecności, ani relacji z głównymi postaciami opowiadania. Tym razem ukazuje nam Kaisa, niegdyś zamożnego przewodnika wycieczek, dziś zubożałego po załamaniu turystyki w Jemenie (Kais zauważa, że już tylko mieszkańcy Europy Wschodniej nie boją się zwiedzać Jemenu). Kais tłumaczy, oprowadza po swoim kraju, nie szczędzi sarkastycznych uwag pełnych czarnego humoru, żuje czuwaliczkę, czasem znudzony, jakby przewodził całej wycieczce głupich turystów. Stroni od polityki. Do czasu. W finale film McAllistera dramatycznie zmienia tempo i nastrój, stając się dosłownym, wstrząsającym świadectwem Krwawego Piątku.

   WIERA GRAN
   Dokument Marii Zmarz-Koczanowicz i Agaty Tuszyńskiej – pomysłodawczyni filmu i jego scenarzystki – to hołd oddany utalentowanej żydowskiej śpiewaczce, której karierę złamały oskarżenia o kolaborację. Kiedy wybuchła wojna, Wiera Gran miała 23 lata i była jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce, znaną także z teatru, kina i radia. Po utworzeniu warszawskiego getta, występowała w słynnej kawiarni Sztuka, gdzie akompaniował jej m. in. Władysław Szpilman. Z tego okresu pochodzą oskarżenia o współpracę z gestapo, które będą prześladować ją już zawsze. Po ucieczce z getta Gran dzięki pomocy przyjaciela przetrwała wojnę pod Warszawą, a po jej zakończeniu znów zaczęła występować. Polskie powojenne sądy uwolniły ją od zarzutów, ale w Izraelu, dokąd wyemigrowała w 1950 roku (dwa lata później przeniosła się do Francji), była bojkotowana do końca życia. Film Tuszyńskiej i Zmarz-Koczanowicz rekonstruuje niezwykłą historię tytułowej bohaterki, ilustrując ją bardzo ciekawymi archiwaliami i unikalnymi współczesnymi nagraniami. Ale przede wszystkim Wiera Gran jest próbą dekonstrukcji mitu, który potrafił zniszczyć życie – jego źródeł, mechanizmów funkcjonowania, zakorzenienia w społecznej traumie Holocaustu. Film nominowany do Nagrody WATCH DOCS na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
   

 

     19 - 25 IV    16.15     TAJEMNICA WESTERPLATE - seanse przedpołudniowe na życzenie szkół    
              
                  Polska/ Litwa 2012 , 118 min.

   Reżyseria: Paweł Chochlew
   Wykonawcy: Michał Żebrowski, Robert Żołędziewski, Przemysław Cypryański, Jan Englert, Andrzej Grabowski, Jan Wieczorkowski, Piotr Adamczyk i in.

   Opowieść relacjonująca jeden z najbardziej dramatycznych epizodów II Wojny Światowej. 1 września 1939 wojska niemieckie zaatakowały polską placówkę wojskową Westerplatte. Licząca ok. 180 żołnierzy załoga przez 7 dni stawiała opór kilkutysięcznej armii hitlerowskiej wspieranej przez ciężką artylerię, lotnictwo oraz potężny pancernik Schleswig-Holstein. Atak Niemców na Westerplatte rozpoczął Drugą Wojnę Światową. Atutem filmu jest szereg scen batalistycznych oraz efekty specjalne..
   

 

 

           18.30     PAN LAZHAR    
              
                  Kanada 2011 , 94 min.

   Reżyseria: Philippe Falardeau
   Wykonawcy: Mohamed Fellag, Sophie Nelisse, Emilien Neron, Marie-Eve Beauregard, Vincent Millard i in.

   Obsypany nagrodami na całym świecie, okrzyknięty najlepszym filmem kanadyjskim roku, a przede wszystkim nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jest wnikliwym studium miłości, smutku i utraty niewinności. Znakomita gra Mohameda Fellaga i aktorów dziecięcych sprawia, że Pana Lazhara ogląda się z zapartym tchem i prawdziwym wzruszeniem. Kiedy lubiana nauczycielka jednej z młodszych klas popełnia samobójstwo, cała szkolna społeczność przeżywa głęboki wstrząs. Dorośli jednak nie chcą rozmawiać o tym, co się stało, nie dostrzegając, że dzieci opuszczone przez tragicznie zmarłą czują się zdezorientowane i nie rozumieją zaistniałej sytuacji. Dopiero nowy opiekun klasy, pan Lazhar, pomaga maluchom oswoić się z tragedią. Ale nikt w szkole nie zdaje sobie sprawy, że także pan Lazhar ma za sobą bolesne przejścia i znajduje się w dramatycznej sytuacji ...
   

 

 

    20 - 25 IV    20.30     WEEKEND Z KRÓLEM    
              
                  Wielka Brytania 2012 , 103 min.

   Reżyseria: Roger Michell
   Wykonawcy: Bill Murray, Laura Linney, Samuel West, Olivia Coleman i in.

   Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg II wojny światowej. Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Disy, dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta, której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI i królowej Elżbiety. Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików, małżonka, uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.
   

 

 

    26 IV - 2 V    16.15     MIŁOŚĆ - oprócz seansu 16.15 w dn. 29 IV    
              
                  Austria 2012 , 125 min.

   Reżyseria: Michael Haneke
   Wykonawcy: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Alexandre Tharaud i in.

   Jedno z największych arcydzieł współczesnego kina, film o sile miłości, czułości i poświęceniu oraz umieraniu. Głównymi bohaterami są Georges i Annie, małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Annie przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę. Poruszające, mądre i niełatwe kino, a przy tym niebywale proste i szczere. To mały, wielki film. O miłości, której oddało się życie, miłości, która jest czymś więcej niż mechanicznym przywiązaniem, o miłości wreszcie, której dziś prawie już nie ma, bo mało kto daje sobie na nią czas. „Wyszłam z kina ze ściśniętym gardłem.
   Najnowszy film Michaela Hanekego jest dla mnie arcydziełem.” Barbara Hollender, Rzeczpospolita
   

 

 

           18.30     WSPANIAŁA    
              
                  Francja 2012 , 111 min.

   Reżyseria: Régis Roinsard
   Wykonawcy: Romain Duris, Bérénice Bejo, Déborah François, Miou-Miou i in.

   Rozgrywająca się w świecie szalonych lat 50-tych czarująca i radosna romantyczna komedia o wyjątkowo ambitnym szefie i jego utalentowanej sekretarce. Wybuchowa relacja tej dwójki, oparta na wzajemnej fascynacji, ale i konfliktowych charakterach, zaprowadzi bohaterów z francuskiej prowincji na salony Nowego Jorku. Wiosną 1958 roku, pochodząca z małego miasteczka Rose, postanawia wyjechać do Lisieux i poszukać pracy. Czyniąc to, ma nadzieję uciec przed czekającym ją zaaranżowanym małżeństwem. Po przyjeździe do miasta udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do charyzmatycznego właściciela firmy ubezpieczeniowej Louisa Écharda. Wywiad okazuje się być fiaskiem, ale na szczęście dziewczyna ma jeszcze jeden ukryty talent. Potrafi w ekspresowym tempie pisać na maszynie. Louis proponuje jej pracę pod warunkiem, iż wystartuje w zawodach szybkiego pisania.
   

 

 

           20.30     ZANIM NOC NAS NIE ROZDZIELI    
              
                  Rosja 2012 , 71 min.

   Reżyseria: B. Khlebnikov
   Wykonawcy: Alexander Yatsenko, Yevgeni Syty, Alena Doletskaya, Agniya Kuznetsova, Sergei Shnorov i in.

   Komedia oparta na autentycznych rozmowach - zarówno zabawnych jak i smutnych - podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji. Zabawny i obnażający film: o kobietach, które wybierają między uczuciem a pieniędzmi; producentach filmowych, którzy nie wiedzą co tak naprawdę filmują i wyczerpanych biznesmenach, którzy czasem mówią "a pieprzyć to wszystko", wypijają jednego głębszego i zostawiają rachunek do zapłacenia teściowej. Lecz nade wszystko o prawdziwej miłości, która rodzi się w tętniącej gwarem kuchni a nie w jadalni ze złoconą sztukaterią. Prawdziwe rozmowy stworzyły gotowy okraszony ostrym dowcipem wątek, do którego dodano fabułę z udziałem kelnerów i dużej liczby popularnych postaci - celebrytów - z lokalnego show-biznesu. Muzykę napisał Sergiej Sznur Sznurow- wokalista legendarnego zespołu Leningrad. Do tego filmu dołączony będzie krótki metraż, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez dystrybutora SPECTATOR „Sex w shortach. Konkurs na krótki metraż”.
   

 

 B O B A S   W   I L U Z J I    30 IV    11.00     WSPANIAŁA    
              
              
   SPECJALNY seans pod nazwą BOBAS W ILUZJI dla matek z dziećmi oraz przyszłych mam, ale tatuś z dzieckiem też będzie mile widziany.
   Pomysł podsunęła nam Pani Alicja Szuchnik, która bywała w naszym kinie dość często, ale odkąd została mamą, trudno jej pogodzić miłość rodzicielską z miłością do kina.
   Eksperymentalny seans odbędzie się 30 kwietnia o godzinie 11.00. Zaprezentujemy film WSPANIAŁA. Bilet 12 zł dla dorosłych, a maluszki zapraszamy za darmo. Jeśli zainteresowanie będzie spore, włączymy takie seanse na stałe do naszego miesięcznego repertuaru pod hasłem BOBAS W ILUZJI i będą odbywały się raz w miesiącu.
   Idea jest prosta : mają to być seanse filmowe dla rodziców, którzy pragną pogodzić opiekę nad maluszkiem z własnymi potrzebami duchowymi i małymi przyjemnościami. Takie specjalne projekcje to także możliwość spotkania z innymi rodzicami, nawiązania znajomości, i choćby tylko pospiesznej, ale jednak- wymiany doświadczeń. Chcemy aby rodzice nie czuli się wykluczeni z życia kulturalnego, żeby mogli obejrzeć film w sprzyjających warunkach razem ze swoim maluszkiem. Zostawimy na sali nikłe światło, przyciszymy ścieżkę dźwiekową, na podłodze rozłożymy miekkie maty i pufy, zorganizujemy przewijaki i zapewnimy miejsce, w którym będzie można zostawić wózki. Oczywiście, jeśli ktoś będzie miał życzenie, można wnieść wózek na salę kinową. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą fotelika samochodowego lub chusty czy nosidła, jeśli dziecko lubi w nich spędzać czas.
   Seans organizowany jest we współpracy z Centrum Twórczego Rozwoju "Kangurek".
   
   
   Francja 2012 , 111 min.

   Reżyseria: Régis Roinsard
   Wykonawcy: Romain Duris, Bérénice Bejo, Déborah François, Miou-Miou i in.

   Rozgrywająca się w świecie szalonych lat 50-tych czarująca i radosna romantyczna komedia o wyjątkowo ambitnym szefie i jego utalentowanej sekretarce. Wybuchowa relacja tej dwójki, oparta na wzajemnej fascynacji, ale i konfliktowych charakterach, zaprowadzi bohaterów z francuskiej prowincji na salony Nowego Jorku. Wiosną 1958 roku, pochodząca z małego miasteczka Rose, postanawia wyjechać do Lisieux i poszukać pracy. Czyniąc to, ma nadzieję uciec przed czekającym ją zaaranżowanym małżeństwem. Po przyjeździe do miasta udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do charyzmatycznego właściciela firmy ubezpieczeniowej Louisa Écharda. Wywiad okazuje się być fiaskiem, ale na szczęście dziewczyna ma jeszcze jeden ukryty talent. Potrafi w ekspresowym tempie pisać na maszynie. Louis proponuje jej pracę pod warunkiem, iż wystartuje w zawodach szybkiego pisania.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE