Kwiecień 2014r

 24 IV (czwartek), godzina 16.30 - ZABIĆ BOBRA - (zamiast filmu WITAJ W KLUBIE)
Pozostałe seanse w tym dniu - bez zmian
25 lat temu, w marcu 1989 roku,
powstał Ośrodek Kultury Filmowej.


To znakomita okazja, żeby podziękować widzom za ich niezmienną obecność i lojalność wobec OKF, a także by skłonić ich do podzielenia się wspomnieniami ze swojego 25-letniego życia z OKF. Będzie nam ogromnie miło, jeśli nasi widzowie zechcą się z nami podzielić swoją historią, anegdotą, wspomnieniem, itd., związanymi z OKF. Najciekawsze opowieści opublikujemy, a wśród uczestników zabawy rozlosujemy 2-osobowe karnety wstępu do OKF. Czekamy do 31 sierpnia. Wspomnienia, o maksymalnej objętości kartki A4 ( maszynopis bądż czytelny rękopis ) można przesłać pocztą, mailem : okf@okf.czest.pl bądź dostarczyć do nas osobiście. Przygotowaliśmy także dla widzów kilka niespodzianek, które będą stopniowo ujawniane, bo świętowanie urodzin potrwa aż do jesieni. Już w marcu zapraszamy na maraton urodzinowy 5 na 25 za 25, czyli 5 filmów na 25-lecie za 25 zł. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. wystawę plakatów ze zbiorów własnych OKF i giełdę wydawnictw filmowych, w trakcie której będzie można wymienić się swoimi zbiorami filmowymi (plakatami, książkami, filmami ...).

Nadesłane anegdotki zamieszczamy TUTAJ.
K I N O   S E N I O R A    15 IV    11.00
14.00
    JACK STRONG    
              
                  Polska 2013 , 120 min.

   Reżyseria: Władysław Pasikowski
   Wykonawcy: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson, Dimitri Bilov, Dagmara Dominczyk, Oleg Maslennikov, Krzysztof Globisz, Ireneusz Czop i in.

   Oparta na faktach opowieść o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, który – będąc w samym środku systemu – samotnie podejmuje batalię przeciw Sowietom. Planując manewry Układu Warszawskiego, orientuje się, że Amerykanie odpowiedzą kontratakiem na terytorium Polski. Dzięki swojej determinacji, rozpoczyna wieloletnią, ryzykowną, wyczerpującą psychicznie współpracę z CIA. Odtąd życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do tragedii.
   

 

 25 LAT OKF – 5 filmów oscarowych po 5 zł    12 IV    12.15     KRAINA LODU - animacja    
              
                  USA 2013 , 108 min.

   Reżyseria: Chris Buck

   2 OSCARY dla najlepszego filmu animowanego i za piosenkę. Anna wyrusza na wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W tej wyprawie towarzyszy jej Kristoff i jego wierny renifer Sven. Aby uratować królestwo, Anna i Kristoff muszą się zmierzyć się z nieposkromionymi siłami natury. Na swojej drodze spotykają też pewnego przezabawnego bałwana o imieniu Olaf.
   

 

 

           14.15     BLUE JASMINE    
              
                  USA 2013 , 98 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Cate Blanchett, Sally Hawkins, Alec Baldwin i i in.

   OSCAR za najlepszą rolę kobiecą dla Cate Blanchett. Jasmine, kochająca luksus, a jednocześnie sfrustrowana, zdradzona gospodyni domowa, musi całkowicie zmienić swoje życie, kiedy jej mąż zostaje aresztowany za oszustwo finansowe. Przenosi się do San Francisco, by zamieszkać u swojej siostry Ginger…Zawiłe relacje męsko-damskie staną się okazją do popisów błyskotliwego poczucia humoru reżysera, punktującego ludzkie słabości swoich bohaterów.
   

 

 

           16.15     GRAWITACJA 3D    
              
                  USA/ Wielka Brytania 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Alfonso Cuaron
   Wykonawcy: Sandra Bullock, George Clooney in.

   7 OSCARÓW, m.in. za reżyserię, muzykę, zdjęcia i efekty specjalne,. Doskonały pod względem technicznym dramat scence-fiction. Błyskotliwa inżynier medyczna, grana przez S. Bullock, wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskym (Clooney). Na tej pozornie rutynowej wyprawie zdarza się wypadek. Prom kosmiczny ulega zniszczeniu, a Stone i Kowalsky zostają zupełnie sami — przywiązani do siebie linami odpływają w ciemny bezkres. Ogłuszająca cisza dowodzi, że stracili jakiekolwiek połączenie z Ziemią… i być może wszelkie szanse na ratunek. Strach przeradza się w panikę, a każdy oddech pozbawia ich resztek niewielkiego zapasu tlenu. Jednak jedyną drogą powrotną może być zapuszczenie się jeszcze dalej w przerażającą głębię kosmosu.
   

 

 

           18.00     ZNIEWOLONY    
              
                  USA 2013 , 133 min.

   Reżyseria: Steve McQueen
   Wykonawcy: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender i in.

   3 OSCARY: dla najlepszego filmu anglojęzycznego, za adaptację, za kobiecą rolę drugoplanową dla Lupity Nyong'o. Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa, czarnoskórego wolnego muzyka, który pewnego dnia budzi się skuty w kajdany, a następnie zostaje sprzedany jako niewolnik na plantację bawełny, przekazywany później z rąk do rąk kolejnym "panom".
   

 

 

           20.30     WIELKI GATSBY    
              
                  USA 2012 , 136 min.

   Reżyseria: Baz Luhrmann
   Wykonawcy: Leonardo DiCaprio , Tobey Maguire , Carey Mulligan i in.

   2 OSCARY za kostiumy i scenografię. Film oparty na najsłynniejszej powieści F. Scotta Fitzgeralda o nieszczęśliwej miłości w czasach prohibicji i gangsterów na tle Nowego Jorku lat 20. XX wieku. Milioner wywodzący się z niższych sfer - po latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy, z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne. Romans wszech czasów, prohibicja, huczne przyjęcia, kostiumy największych kreatorów mody i pogoń za marzeniami w filmie wizjonera kina - Buza Luhrmana.
   

 

     1 - 3 IV    14.45     KAMIENIE NA SZANIEC - oprócz 1 IV    
              
                  Polska 2014

   Reżyseria: Robert Gliński
   Wykonawcy: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Magdalena Koleśnik, Andrzej Chyra i in.

   Trójka warszawskich maturzystów, Alek, Zośka i Rudy, planuje rozpocząć dorosłe życie. Ich plany burzy wybuch II wojny światowej. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu…
   

 

 

           16.45     SCENA ZBRODNI    
              
                  Dania/Norwegia/W.Bryt. 2013 , 115 min.

   Reżyseria: Joshua Oppenhaimer

   Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności Berlinale 2013, Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Film dokumentalnego, nominacja do Oscara

   Dokument, jeden z najważniejszych i najbardziej wstrząsających obrazów dokumentalnych ostatnich lat, który łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego. Reżyser Joshua Oppenheimer prezentuje efekty siedmiu lat spędzonych z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji. W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w Indonezji, który miał miejsce w 1965 roku, reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Te niewiarygodne zbrodnie pozostały bez kary. Dziś sprawcy są uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację. Członkowie brygad śmierci z dumą opowiadają o swojej „walce” i demonstrują efektywne metody mordowania. W swojej „wyzwoleńczej” działalności wzorowali się – jak twierdzą – na najlepszych amerykańskich filmach. Chudy Anwar Congo i gruby Herman Koto są zaszczyceni, gdy reżyser proponuje im filmowe odtworzenie dokonywanych zbrodni. Z wigorem załatwiają aktorów, dekorację, kostiumy i dyskutują o możliwych scenariuszach rekonstrukcji. Uznają siebie za filmowe gwiazdy, które pokażą światu prawdziwych indonezyjskich „wolnych obywateli”. Werner Herzog uznał ten film za najbardziej surrealistyczny i przerażający dokument ostatniej dekady.
   

 

 

           18.45     NAUKA SPADANIA    
              
                  W. Bryt./USA 2014 , 96 min.

   Reżyseria: Pascal Chaumeil
   Wykonawcy: Pierce Brosnan, Toni Collette, Imogen Poots, Aaron Paul, Rosamund Pike, Sam Neill i in.

   Ekranizacja powieści Nicka Hornby’ego, autora bestselleru „Był sobie chłopiec”. Ciepła i pełna humoru opowieść o przyjaźni na śmierć i życie. Akcja filmu rozpoczyna się w sylwesterową noc, na dachu londyńskiego wieżowca. Na samej krawędzi stoi Martin… Kiedyś był sławnym prezenterem TV, dzisiaj zamierza właśnie skoczyć z dachu. Jak się okazuje – nie on jeden. Maureen, samotna matka, pyskata nastolatka Jess i były muzyk, a aktualnie dostawca pizzy JJ – wszyscy mają na ten wyjątkowy wieczór dokładnie taki sam plan. Choć są sobie zupełnie obcy, zawierają pakt. Postanawiają dotrwać do Walentynek…
   

 

 

           20.30     TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ    
              
                  Francja/Niemcy/USA/W.Bryt./Cypr 2013 , 122 min.

   Reżyseria: Jim Jarmush
   Wykonawcy: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt i in.

   Adam i Ewa są wampirami. Ewa jakoś sobie radzi z terrorem czasu. Adam popada w depresję, po raz kolejny czując się rozczarowany stanem cywilizacji zombie (jak nazywa zwyczajnych ludzi). Tym, co trzyma go przy życiu, jest miłość do Ewy oraz uwielbienie muzyki i (w mniejszym stopniu) nauki. Jednak depresja pogłębia się, więc Ewa musi wziąć sprawy w swoje ręce, jeśli nie chce utracić miłości swego wielowiekowego życia. Film nie jest typową historią o wampirach. Jarmusch stworzył ponury dramat egzystencjalny, w którym świat jawi się jako pasmo niekończącej się udręki. Ale jednocześnie to właśnie ten ból, ciągły kryzys są źródłem rozwoju cywilizacji. Wszystkie zdobycze artystyczne, rozwój technologiczny, są możliwe wyłącznie na granicy światów, w ciągłym zmaganiu się z materią istnienia. A zatem choć Jarmusch zaprowadził nas do epicentrum depresji, jednocześnie daje widzom nadzieję na lepsze jutro, pokazując wielowiekową perspektywę i przypominając w ten sposób, że po każdym upadku ludzkość się podnosi. Trzeba po prostu przetrwać.
   

 

 


    4 IV    14.45     HARDKOR DISKO    
              
                  Polska 2014 , 87 min.

   Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
   Wykonawcy: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior

   Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia...
   

 

 

           16.30     STACJA WARSZAWA    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Maciej Cuske, Kacper Lisowski,Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz i in.
   Wykonawcy: Marta Lipińska, Eryk Lubos, Zbigniew Zamachowski, Klara Bielawka, Janusz Chabior i in.

   Sześć wątków splatających się ze sobą w jedną opowieść o współczesnej Warszawie i jej mieszkańcach. Bohaterowie borykają się z codziennością, usiłując znaleźć swoje miejsce. Igła to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina – wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, ofiarę mobbingu, Lucy – pracującą w sex shopie marzycielkę, Filipa - nastolatka pragnącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka - zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę - korporacyjną singielkę. Łączy ich samotność, wyobcowanie charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych metropolii. Każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia. Może to być przerwanie pasma upokorzeń, odruch współczucia wobec obcej osoby, próba samobójstwa, lub... morderstwo. Jednocześnie wszystkim bohaterom przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż.
   

 

 

           18.15     NAUKA SPADANIA - KINO SOLO    
              
                  W. Bryt./USA 2014 , 96 min.

   Reżyseria: Pascal Chaumeil
   Wykonawcy: Pierce Brosnan, Toni Collette, Imogen Poots, Aaron Paul, Rosamund Pike, Sam Neill i in.

   Ekranizacja powieści Nicka Hornby’ego, autora bestselleru „Był sobie chłopiec”. Ciepła i pełna humoru opowieść o przyjaźni na śmierć i życie. Akcja filmu rozpoczyna się w sylwesterową noc, na dachu londyńskiego wieżowca. Na samej krawędzi stoi Martin… Kiedyś był sławnym prezenterem TV, dzisiaj zamierza właśnie skoczyć z dachu. Jak się okazuje – nie on jeden. Maureen, samotna matka, pyskata nastolatka Jess i były muzyk, a aktualnie dostawca pizzy JJ – wszyscy mają na ten wyjątkowy wieczór dokładnie taki sam plan. Choć są sobie zupełnie obcy, zawierają pakt. Postanawiają dotrwać do Walentynek…

   W marcu 2014 OKF przystąpił do projektu KINO SOLO, czyli Kino dla Singli. Głównym celem projektu Kino Solo - tyko dla singli jest integracja społeczności poprzez organizację zamkniętych seansów. Projekt jest adresowany zarówno do osób dotychczas rzadko chodzących do kina, bo nie miały z kim, jak również dla tych, którzy po prostu mają ochotę na spędzenie wieczoru w gronie ludzi o podobnym stylu życia, które łączy jednocześnie wspólna pasja. Projekt ma również na celu promowanie kina artystycznego wśród singli. Podczas projektu pilotażowego filmy wybierane są przez organizatora, natomiast później uczestnicy będą głosowali na stronie internetowej projektu na film, który chcą zobaczyć. Organizatorom zależy na tym, aby wyjść naprzeciw potrzebom singli, którzy poszukują sposobów na spędzanie czasu wśród ludzi podzielających ich styl życia i zainteresowania. Kino Solo - tylko dla singli to dla nich doskonała opcja rozrywki na wysokim poziomie, a z drugiej strony szansa na stworzenie poważanego i docenianego, regularnego cyklu seansów przyciągającego prestiżem i prezentacją starannie dobranych produkcji, odchodzących mocno od nurtu kultury masowej. Więcej o projekcie : http://kinosolo.pl/
   

 

 

           20.30     HARDKOR DISKO    
              
                  Polska 2014 , 87 min.

   Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
   Wykonawcy: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior

   Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia...
   

 

 


    5 - 10 IV    15.15     HARDKOR DISKO - oprócz 9-10 IV    
              
                  Polska 2014 , 87 min.

   Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
   Wykonawcy: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior

   Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia...
   

 

 

           17.00     NAUKA SPADANIA    
              
                  W. Bryt./USA 2014 , 96 min.

   Reżyseria: Pascal Chaumeil
   Wykonawcy: Pierce Brosnan, Toni Collette, Imogen Poots, Aaron Paul, Rosamund Pike, Sam Neill i in.

   Ekranizacja powieści Nicka Hornby’ego, autora bestselleru „Był sobie chłopiec”. Ciepła i pełna humoru opowieść o przyjaźni na śmierć i życie. Akcja filmu rozpoczyna się w sylwesterową noc, na dachu londyńskiego wieżowca. Na samej krawędzi stoi Martin… Kiedyś był sławnym prezenterem TV, dzisiaj zamierza właśnie skoczyć z dachu. Jak się okazuje – nie on jeden. Maureen, samotna matka, pyskata nastolatka Jess i były muzyk, a aktualnie dostawca pizzy JJ – wszyscy mają na ten wyjątkowy wieczór dokładnie taki sam plan. Choć są sobie zupełnie obcy, zawierają pakt. Postanawiają dotrwać do Walentynek…
   

 

 

           18.45     STACJA WARSZAWA    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Maciej Cuske, Kacper Lisowski,Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz i in.
   Wykonawcy: Marta Lipińska, Eryk Lubos, Zbigniew Zamachowski, Klara Bielawka, Janusz Chabior i in.

   Sześć wątków splatających się ze sobą w jedną opowieść o współczesnej Warszawie i jej mieszkańcach. Bohaterowie borykają się z codziennością, usiłując znaleźć swoje miejsce. Igła to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina – wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, ofiarę mobbingu, Lucy – pracującą w sex shopie marzycielkę, Filipa - nastolatka pragnącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka - zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę - korporacyjną singielkę. Łączy ich samotność, wyobcowanie charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych metropolii. Każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia. Może to być przerwanie pasma upokorzeń, odruch współczucia wobec obcej osoby, próba samobójstwa, lub... morderstwo. Jednocześnie wszystkim bohaterom przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż.
   

 

 

           20.30     HARDKOR DISKO    
              
                  Polska 2014 , 87 min.

   Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
   Wykonawcy: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior

   Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia...
   

 

       WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

Informacje szczególowe:
www.festiwal-wd.cba.pl
www.youtube.com    9 IV    14.30     WALKA O TYBET    
              
              
   WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
   
   Niemcy 2012 , 52 min.

   Reżyseria: Shi Ming, Thomas Weidenbach

   Pierwszy dokument, w którym o tragedii Tybetu mówią przede wszystkim chińscy eksperci.
   

 

 

           15.30     CZERWONE WESELE    
              
              
   WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
   
    Kambodża 2012 , 58 min.

   Reżyseria: Guillaume Suon, Lida Chan

   Przymusowe małżeństwa - nieznane oblicze terroru Czerwonych Khmerów.
   

 

 

    10 IV    15.30     CZŁOWIEK, KTÓRY ZRYWA ŁAŃCUCHY    
              
              
   WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
   
   Wielka Brytania 2013 , 65 min.

   Reżyseria: Erminia Colucci

   Indonezja: nieludzkie traktowanie chorych psychicznie i człowiek, który próbuje im pomóc.
   

 

     11 IV
13 - 16 IV
   15.00     STACJA WARSZAWA - oprócz 15 IV    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Maciej Cuske, Kacper Lisowski,Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz i in.
   Wykonawcy: Marta Lipińska, Eryk Lubos, Zbigniew Zamachowski, Klara Bielawka, Janusz Chabior i in.

   Sześć wątków splatających się ze sobą w jedną opowieść o współczesnej Warszawie i jej mieszkańcach. Bohaterowie borykają się z codziennością, usiłując znaleźć swoje miejsce. Igła to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina – wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, ofiarę mobbingu, Lucy – pracującą w sex shopie marzycielkę, Filipa - nastolatka pragnącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka - zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę - korporacyjną singielkę. Łączy ich samotność, wyobcowanie charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych metropolii. Każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia. Może to być przerwanie pasma upokorzeń, odruch współczucia wobec obcej osoby, próba samobójstwa, lub... morderstwo. Jednocześnie wszystkim bohaterom przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż.
   

 

 

           16.45     HARDKOR DISKO    
              
                  Polska 2014 , 87 min.

   Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
   Wykonawcy: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior

   Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia...
   

 

 

           18.30     ZABIĆ BOBRA    
              
                  Polska 2012 , 112 min.

   Reżyseria: Jan Jakub Kolski
   Wykonawcy: Eryk Lubos, Agnieszka Pawełkiewicz, Aleksandra Michael, Marek Kasprzyk, Mariusz Banaszewski i in.

   "To film o miłosnym zamroczeniu, o namiętności i paranoi. Umocowałem go na ostrzu brzytwy, na wąskiej granicy oddzielającej pożądanie od… moralności” J.J.Kolski Bohater filmu, Eryk, 37 lat, żołnierz jednostek specjalnych walczących w Iraku i Afganistanie, wraca do kraju i zaszywa się w starym rodzinnym domu. Musi zregenerować siły w oczekiwaniu na kolejne zadanie. Jednak trudno mu odnaleźć się w szarej rzeczywistości. Myślami wciąż wraca do wspomnień z pola walki. Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę o przydomku Bezi, która zakradła się na jego posesję. Spotkanie przeradza się w namiętny romans. Czy miłość potrafi wymazać najgorsze wspomnienia ? A jeśli tym najgorszym wspomnieniem jest inna miłość ?
   

 

 

           20.30     WITAJ W KLUBIE    
              
                  USA 2013 , 117 min.

   Reżyseria: Jean-Marc Vallee
   Wykonawcy: Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner i in.

   3 OSCARY, m.in.za role dla Matthew McConaughey’a i Jareda Leto. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia człowieka, który nie zamierza żegnać się z życiem. Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Tym bardziej, że w jego środowisku ta choroba kojarzy się wyłącznie z homoseksualistami, a on nim nie jest. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.
   

 

 


    17 IV    14.30     STACJA WARSZAWA    
              
                  W. Bryt. 2013 , 94 min.

   Reżyseria: Maciej Cuske, Kacper Lisowski,Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz i in.
   Wykonawcy: Marta Lipińska, Eryk Lubos, Zbigniew Zamachowski, Klara Bielawka, Janusz Chabior i in.

   Sześć wątków splatających się ze sobą w jedną opowieść o współczesnej Warszawie i jej mieszkańcach. Bohaterowie borykają się z codziennością, usiłując znaleźć swoje miejsce. Igła to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina – wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, ofiarę mobbingu, Lucy – pracującą w sex shopie marzycielkę, Filipa - nastolatka pragnącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka - zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę - korporacyjną singielkę. Łączy ich samotność, wyobcowanie charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych metropolii. Każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia. Może to być przerwanie pasma upokorzeń, odruch współczucia wobec obcej osoby, próba samobójstwa, lub... morderstwo. Jednocześnie wszystkim bohaterom przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż.
   

 

 

           16.15     HARDKOR DISKO    
              
                  Polska 2014 , 87 min.

   Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
   Wykonawcy: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior

   Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, a wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia...
   

 

 

           18.00     WITAJ W KLUBIE - KINO SOLO    
              
                  USA 2013 , 117 min.

   Reżyseria: Jean-Marc Vallee
   Wykonawcy: Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner i in.

   3 OSCARY, m.in.za role dla Matthew McConaughey’a i Jareda Leto. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia człowieka, który nie zamierza żegnać się z życiem. Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Tym bardziej, że w jego środowisku ta choroba kojarzy się wyłącznie z homoseksualistami, a on nim nie jest. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.

   W marcu 2014 OKF przystąpił do projektu KINO SOLO, czyli Kino dla Singli. Głównym celem projektu Kino Solo - tyko dla singli jest integracja społeczności poprzez organizację zamkniętych seansów. Projekt jest adresowany zarówno do osób dotychczas rzadko chodzących do kina, bo nie miały z kim, jak również dla tych, którzy po prostu mają ochotę na spędzenie wieczoru w gronie ludzi o podobnym stylu życia, które łączy jednocześnie wspólna pasja. Projekt ma również na celu promowanie kina artystycznego wśród singli. Podczas projektu pilotażowego filmy wybierane są przez organizatora, natomiast później uczestnicy będą głosowali na stronie internetowej projektu na film, który chcą zobaczyć. Organizatorom zależy na tym, aby wyjść naprzeciw potrzebom singli, którzy poszukują sposobów na spędzanie czasu wśród ludzi podzielających ich styl życia i zainteresowania. Kino Solo - tylko dla singli to dla nich doskonała opcja rozrywki na wysokim poziomie, a z drugiej strony szansa na stworzenie poważanego i docenianego, regularnego cyklu seansów przyciągającego prestiżem i prezentacją starannie dobranych produkcji, odchodzących mocno od nurtu kultury masowej. Więcej o projekcie : http://kinosolo.pl/
   

 

 

           20.30     ZABIĆ BOBRA    
              
                  Polska 2012 , 112 min.

   Reżyseria: Jan Jakub Kolski
   Wykonawcy: Eryk Lubos, Agnieszka Pawełkiewicz, Aleksandra Michael, Marek Kasprzyk, Mariusz Banaszewski i in.

   "To film o miłosnym zamroczeniu, o namiętności i paranoi. Umocowałem go na ostrzu brzytwy, na wąskiej granicy oddzielającej pożądanie od… moralności” J.J.Kolski Bohater filmu, Eryk, 37 lat, żołnierz jednostek specjalnych walczących w Iraku i Afganistanie, wraca do kraju i zaszywa się w starym rodzinnym domu. Musi zregenerować siły w oczekiwaniu na kolejne zadanie. Jednak trudno mu odnaleźć się w szarej rzeczywistości. Myślami wciąż wraca do wspomnień z pola walki. Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę o przydomku Bezi, która zakradła się na jego posesję. Spotkanie przeradza się w namiętny romans. Czy miłość potrafi wymazać najgorsze wspomnienia ? A jeśli tym najgorszym wspomnieniem jest inna miłość ?
   

 

 


    18 IV
21 - 24 IV
   14.30     ZABIĆ BOBRA    
              
                  Polska 2012 , 112 min.

   Reżyseria: Jan Jakub Kolski
   Wykonawcy: Eryk Lubos, Agnieszka Pawełkiewicz, Aleksandra Michael, Marek Kasprzyk, Mariusz Banaszewski i in.

   "To film o miłosnym zamroczeniu, o namiętności i paranoi. Umocowałem go na ostrzu brzytwy, na wąskiej granicy oddzielającej pożądanie od… moralności” J.J.Kolski Bohater filmu, Eryk, 37 lat, żołnierz jednostek specjalnych walczących w Iraku i Afganistanie, wraca do kraju i zaszywa się w starym rodzinnym domu. Musi zregenerować siły w oczekiwaniu na kolejne zadanie. Jednak trudno mu odnaleźć się w szarej rzeczywistości. Myślami wciąż wraca do wspomnień z pola walki. Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę o przydomku Bezi, która zakradła się na jego posesję. Spotkanie przeradza się w namiętny romans. Czy miłość potrafi wymazać najgorsze wspomnienia ? A jeśli tym najgorszym wspomnieniem jest inna miłość ?
   

 

 

           16.30     WITAJ W KLUBIE    
              
                  USA 2013 , 117 min.

   Reżyseria: Jean-Marc Vallee
   Wykonawcy: Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner i in.

   3 OSCARY, m.in.za role dla Matthew McConaughey’a i Jareda Leto. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia człowieka, który nie zamierza żegnać się z życiem. Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Tym bardziej, że w jego środowisku ta choroba kojarzy się wyłącznie z homoseksualistami, a on nim nie jest. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.
   

 

 

           18.45     OBIETNICA    
              
                  Polska 2014 , 97 min.

   Reżyseria: Anna Kazejak
   Wykonawcy: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Dawid Ogrodnik i in.

   Generacja social media kontra zagubieni rodzice, poruszający, wnikliwy i odważny portret młodego pokolenia. Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem…
   

 

 

           20.30     ANIOŁ ŚMIERCI    
              
                  Argentyna/ Francja/ Hiszpania/ Norwegia 2013 , 90 min.

   Reżyseria: Lucía Puenzo
   Wykonawcy: Natalia Oreiro, Alex Brendemuhl, Florencia Bado, Guillermo Pfening i in.

   1962 rok: sympatyczna rodzina z dwójką dzieci, jadąca objąć w spadku piękny hotel nad jeziorem, spotyka na swej drodze przystojnego, kulturalnego Niemca. Nieznajomy z łatwością nawiązuje z nimi kontakt wkupując się bez trudu w łaski czwórki bohaterów i stając się niebawem pierwszym gościem pensjonatu. Szczególnym zainteresowaniem obdarza on, mającą problemy ze wzrostem, córeczkę poznanego małżeństwa. Przedstawiając się jako specjalista od genetyki, oferuje swoją pomoc. Tak, z pozoru niewinnie, rozpoczyna się mrożące krew w żyłach, spotkanie z potworem….
   

 

 


    25 IV - 1 V    15.15     OBIETNICA - oprócz 25 IV    
              
                  Polska 2014 , 97 min.

   Reżyseria: Anna Kazejak
   Wykonawcy: Eliza Rycembel, Mateusz Więcławek, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Dawid Ogrodnik i in.

   Generacja social media kontra zagubieni rodzice, poruszający, wnikliwy i odważny portret młodego pokolenia. Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem…
   

 

 

           17.00     OH BOY    
              
                  Niemcy 2012 , 83 min.

   Reżyseria: Jan Ole Gerster
   Wykonawcy: Tom Schilling, Michael Gwisdek, Justus von Dohnányi i in.

   Komediodramat o trudach codziennego życia i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. 27-letni Niko żyje życiem studenta, ale kiedy budzi sie pewnego ranka nawet nie uświadamia sobie, że najbliższe 24 godziny będę najbardziej dramatyczne w jego życiu. Rzuci go dziewczyna, psychiatra wyda oświadczenie, ze jest zbyt niezrównoważony, by prowadzić samochód, zaś ojciec wycofa swoją finansową pomoc. Jedyne czego Niko pragnie to filiżanka gorącej kawy ale i o to boi się poprosić.
   

 

 

           18.45     CAMILLE CLAUDEL 1915    
              
                  Francja 2013 , 95 min.

   Reżyseria: Bruno Dumont
   Wykonawcy: Juliette Binoche, Jean-Luc Vincent, Robert Leroy, Emmanuel Kauffman, Marion Keller, Armelle Leroy-Rolland i in.

   Camille Claudel francuska rzeźbiarka i kochanka legendarnego rzeźbiarza Augusta Rodina zostaje zamknięta w ośrodku dla obłąkanych. Miota się między paranoją a apatią, na zmianę wściekła i uduchowiona. Reżyser pokazuje jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne, coraz mniej namacalne mury. Zimne ściany szpitala i szorstkie dłonie pilnujących ją ludzi. Wykrzywiająca jej zmysły nadwrażliwość. Brutalny dyktat rozumu, który skazuje odmienne jednostki na życie w zamknięciu. Wreszcie – obojętność brata Camille, poety, którego od spraw doczesnych odrywa megalomania podsycana przez religijną obsesję.
   

 

 

           20.30     ARTYSTA I MODELKA    
              
                  Hiszpania 2012 , 104 min.

   Reżyseria: Fernando Trueba
   Wykonawcy: Claudia Cardinale, Jean Rochefort, Aida Folch, Chus Lampreave, Götz Otto i in.

   Zwycięzca festiwalu w San Sebastian, obraz nagrodzonego Oscarem za "Belle Epoque" - Fernando Trueby. Druga Wojna Światowa, okupowana Francja, stary rzeźbiarz, znajduje na rynku w swoim miasteczku młodą, piękną uciekinierkę z obozu. W zamian za dach nad głową proponuje jej pozowanie do jednej ze swoich rzeźb. Pomimo dzielących ich różnic (wiek, pochodzenie społeczne) sztuka sprawia, że tych dwoje zaczyna łączyć szczególna więź złożona z zachwytu, fascynacji, podziwu dla urody i mądrości. Hipnotyczny obraz, będący niczym więcej jak czystą pochwałą piękna. W jednej z głównych ról zobaczymy dawno nie widzianą włoską gwiazdę kina - Claudię Cardinale.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE