Maj 2013r

 


K I N O   S E N I O R A    7 V    11.00
14.00
    WEEKEND Z KRÓLEM    
              
                  Wielka Brytania 2012 , 103 min.

   Reżyseria: Roger Michell
   Wykonawcy: Bill Murray, Laura Linney, Samuel West, Olivia Coleman i in.

   Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg II wojny światowej. Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Disy, dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta, której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI i królowej Elżbiety. Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików, małżonka, uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.
   

 

 

    21 V    11.00
14.00
    SYBERIADA POLSKA    
              
                  Polska 2013 , 125 min.

   Reżyseria: Janusz Zaorski
   Wykonawcy: Adam Woronowicz, Sonia Bohosiewicz, Andrey Zhurba, Paweł Krucz, Natalia Rybicka, Jan Peszek i in.

   W jednej z największych produkcji historycznych ostatnich lat twórca "Piłkarskiego pokera" po raz pierwszy w polskim kinie przywołuje na ekran dramatyczną historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Widzowie poznają losy przesiedlonych z perspektywy młodego Staszka Doliny, który trafia na Syberię wraz z rodzicami i młodszym bratem. Sześcioletnia odyseja w skrajnie złych warunkach, bezustanna walka o przetrwanie w obliczu inwigilacji NKWD i szerzących się chorób zmuszą go do przewartościowania swojego życia i szybszego dorośnięcia.
   

 

 B O B A S   W   I L U Z J I    27 V    11.00     WESELE W SORRENTO    
              
              
   Tego jeszcze w Częstochowie nie było :-)
   Organizujemy SPECJALNE seanse pod nazwą BOBAS W ILUZJI dla rodziców z dziećmi oraz przyszłych mam. Są to seanse filmowe dla rodziców, którzy pragną pogodzić opiekę nad maluszkiem z własnymi potrzebami duchowymi i małymi przyjemnościami. Na sali zostawiamy nikłe światło, przyciszamy ścieżkę dźwiękową, na podłodze rozkładamy miękkie materace i pufy. Oczywiście, jeśli ktoś ma życzenie, może wnieść wózek na salę kinową. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą fotelika samochodowego lub chusty czy nosidła, jeśli dziecko lubi w nich spędzać czas.
   Seans organizowany jest we współpracy z Centrum Twórczego Rozwoju "Kangurek".
   
   
   Dania/ Fr./ Niem. 2012 , 116 min.

   Reżyseria: Susanne Bier
   Wykonawcy: Pierce Brosnan, Trine Dyrholm, Molly Blixt i in.

   Komedia romantyczna, niepoprawnie optymistyczna opowieść o tym, że czasem wszystko się zaczyna, kiedy myślimy, że już po wszystkim. Ta brawurowa opowieść ze świetnie nakreślonymi postaciami, pełna pikantnych dialogów i humoru, opowiada o dwóch bardzo różnych rodzinach, które przyjeżdżają do pięknej willi położonej w cytrusowym sadzie nad morzem. Okazją do spotkania jest wesele, podczas którego nic nie przebiega zgodnie z planem, a zarazem wszystko zmierza do przewrotnego i radosnego finału. Film działa jak rozgrzewający i napełniający radością balsam, od razu po wejściu do europejskich kin stało się kasowym przebojem.
   

 

     26 IV - 2 V    16.15     MIŁOŚĆ    
              
                  Austria 2012 , 125 min.

   Reżyseria: Michael Haneke
   Wykonawcy: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Alexandre Tharaud i in.

   Jedno z największych arcydzieł współczesnego kina, film o sile miłości, czułości i poświęceniu oraz umieraniu. Głównymi bohaterami są Georges i Annie, małżeństwo muzyków w podeszłym wieku. Ich córka mieszka z rodziną za granicą. Pewnego dnia Annie przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza. Więzy uczuciowe od tylu lat łączące parę zostają wystawione na ciężką próbę. Poruszające, mądre i niełatwe kino, a przy tym niebywale proste i szczere. To mały, wielki film. O miłości, której oddało się życie, miłości, która jest czymś więcej niż mechanicznym przywiązaniem, o miłości wreszcie, której dziś prawie już nie ma, bo mało kto daje sobie na nią czas. „Wyszłam z kina ze ściśniętym gardłem.
   Najnowszy film Michaela Hanekego jest dla mnie arcydziełem.” Barbara Hollender, Rzeczpospolita
   

 

 

           18.30     WSPANIAŁA    
              
                  Francja 2012 , 111 min.

   Reżyseria: Régis Roinsard
   Wykonawcy: Romain Duris, Bérénice Bejo, Déborah François, Miou-Miou i in.

   Rozgrywająca się w świecie szalonych lat 50-tych czarująca i radosna romantyczna komedia o wyjątkowo ambitnym szefie i jego utalentowanej sekretarce. Wybuchowa relacja tej dwójki, oparta na wzajemnej fascynacji, ale i konfliktowych charakterach, zaprowadzi bohaterów z francuskiej prowincji na salony Nowego Jorku. Wiosną 1958 roku, pochodząca z małego miasteczka Rose, postanawia wyjechać do Lisieux i poszukać pracy. Czyniąc to, ma nadzieję uciec przed czekającym ją zaaranżowanym małżeństwem. Po przyjeździe do miasta udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do charyzmatycznego właściciela firmy ubezpieczeniowej Louisa Écharda. Wywiad okazuje się być fiaskiem, ale na szczęście dziewczyna ma jeszcze jeden ukryty talent. Potrafi w ekspresowym tempie pisać na maszynie. Louis proponuje jej pracę pod warunkiem, iż wystartuje w zawodach szybkiego pisania.
   

 

 

           20.30     ZANIM NOC NAS NIE ROZDZIELI    
              
                  Rosja 2012 , 71 min.

   Reżyseria: B. Khlebnikov
   Wykonawcy: Alexander Yatsenko, Yevgeni Syty, Alena Doletskaya, Agniya Kuznetsova, Sergei Shnorov i in.

   Komedia oparta na autentycznych rozmowach - zarówno zabawnych jak i smutnych - podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji. Zabawny i obnażający film: o kobietach, które wybierają między uczuciem a pieniędzmi; producentach filmowych, którzy nie wiedzą co tak naprawdę filmują i wyczerpanych biznesmenach, którzy czasem mówią "a pieprzyć to wszystko", wypijają jednego głębszego i zostawiają rachunek do zapłacenia teściowej. Lecz nade wszystko o prawdziwej miłości, która rodzi się w tętniącej gwarem kuchni a nie w jadalni ze złoconą sztukaterią. Prawdziwe rozmowy stworzyły gotowy okraszony ostrym dowcipem wątek, do którego dodano fabułę z udziałem kelnerów i dużej liczby popularnych postaci - celebrytów - z lokalnego show-biznesu. Muzykę napisał Sergiej Sznur Sznurow- wokalista legendarnego zespołu Leningrad. Do tego filmu dołączony będzie krótki metraż, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez dystrybutora SPECTATOR „Sex w shortach. Konkurs na krótki metraż”.
   

 

 

    3 - 9 V    16.30     SUGAR MAN    
              
                  Szwecja/W.Bryt. 2012 , 86 min.

   Reżyseria: Malik Bendjelloul
   Wykonawcy: Clarence Avant, Malik Bendjelloul, Dennis Coffey, Eva Rodriguez,Sixto Rodriguez, Regan Rodriguez, Sandra Rodriguez-Kennedy, Steve Harris i in.

   Niewiarygodna, a jednocześnie prawdziwa opowieść o zapomnianym piosenkarzu, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana, a który przepadł bez wieści na początku lat 70, po wydaniu pierwszej płyty. Historia wielkiej determinacji dwóch fanów muzyka, którzy postanowili odkryć okoliczności jego życia i tajemniczej śmierci. Trzy dekady poszukiwań, pozwoliły im poznać prawdę o wspaniałym człowieku. A teraz dzięki nim świat poznał tę fascynującą i pełną optymizmu historię, która przekracza najśmielsze fantazje. „Sugar Man” to najczęściej nagradzany dokument 2012 roku, laureat 6 nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. Ten film daje widzom wiarę, że prawdziwy talent zostanie odkryty, ciężka praca przyniesie owoce, a dobrzy ludzie zwyciężą.
   „Niektóre filmy dokumentalne są piękne, inne traktują o wyjątkowych tematach, a jeszcze inne opowiadają historie w niezwykły sposób. Ale czasami zdarzają się takie, jak „Sugar Man”, które mają to wszystko.”
   New Orleans Times
   

 

 

           18.30     WSZYSCY W NASZEJ RODZINIE    
              
                  Holandia/Rumunia 2012 , 107 min.

   Reżyseria: Radu Jude
   Wykonawcy: Şerban Pavlu, Sofia Nicolaescu, Gabriel Spahiu, Mihaela Sirbu, Tamara Buciuceanu-Botez, Stela Popescu, Alexandru Arsinel, Petre “Bombardel” Constantin, Urkus Marin i in.

   Marius jest rozwodnikiem po trzydziestce. Małżeństwo mu się, co prawda, nie udało, ale ma z niego pięcioletnią córeczkę Sofię, którą bardzo kocha. Na co dzień dziewczynka mieszka z matką, co strasznie frustruje Mariusa. Pewnego dnia przyjeżdża po Sofię, by jak co roku zabrać ją na wspólne wakacje. Okazuje się jednak, że nic nie idzie po jego myśli. W potulnym dotąd Mariusie coś pęka. Wkrótce cała rodzina zostaje wplątana w pełną humoru, przemocy, policyjnych interwencji i miłosnych wyznań walkę. Radu Jude w swojej nowej czarnej komedii z humorem opowiada o mrocznych stronach życia rodzinnego. Jego film uosabia najlepsze cechy nowoczesnego rumuńskiego kina i był odkryciem sekcji Forum na tegorocznym Berlinale.
   „Napięcie między postaciami jest tak wielkie, że tylko śmiech może je rozładować.”
   Variety
   

 

 

           20.30     SUGAR MAN    
              
                  Szwecja/W.Bryt. 2012 , 86 min.

   Reżyseria: Malik Bendjelloul
   Wykonawcy: Clarence Avant, Malik Bendjelloul, Dennis Coffey, Eva Rodriguez,Sixto Rodriguez, Regan Rodriguez, Sandra Rodriguez-Kennedy, Steve Harris i in. Sergei Shnorov i in.

   Niewiarygodna, a jednocześnie prawdziwa opowieść o zapomnianym piosenkarzu, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana, a który przepadł bez wieści na początku lat 70, po wydaniu pierwszej płyty. Historia wielkiej determinacji dwóch fanów muzyka, którzy postanowili odkryć okoliczności jego życia i tajemniczej śmierci. Trzy dekady poszukiwań, pozwoliły im poznać prawdę o wspaniałym człowieku. A teraz dzięki nim świat poznał tę fascynującą i pełną optymizmu historię, która przekracza najśmielsze fantazje. „Sugar Man” to najczęściej nagradzany dokument 2012 roku, laureat 6 nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. Ten film daje widzom wiarę, że prawdziwy talent zostanie odkryty, ciężka praca przyniesie owoce, a dobrzy ludzie zwyciężą.
   „Niektóre filmy dokumentalne są piękne, inne traktują o wyjątkowych tematach, a jeszcze inne opowiadają historie w niezwykły sposób. Ale czasami zdarzają się takie, jak „Sugar Man”, które mają to wszystko.”
   New Orleans Times
   

 

 

    10 - 16 V    16.30     KWARTET    
              
                  W. Bryt./USA 2012 , 98 min.

   Reżyseria: Dustin Hoffman
   Wykonawcy: Maggie Smith, Tom Courtenay, Michael Gambon, Pauline Collins, Sheridan Smith, Luke Newberry, David Ryall i in.

   Przewrotna komedia o życiu i miłości w reżyserii Dustina Hoffmana. Popis gry aktorskiej w wykonaniu gwiazdorskiej obsady: laureatka dwóch Oscarów Maggie Smith, jeden z najsłynniejszych brytyjskich komików Billy Connolly, nominowana do nagrody Akademii Pauline Collins i dwukrotnie nominowany do Oscara Tom Courtenay. Opowieść o domu starego muzyka w Anglii, w którym jesień życia spędzają m.in. znakomici soliści operowi. Głównym bohaterom: lubieżnemu Wilfredowi , roztrzepanej Cissy i poważnemu Reggiemu, wypoczynek burzy przyjazd byłej żony tego ostatniego – prawdziwej diwy Jean Horton. Z okazji zbliżającej się dorocznej gali troje śpiewaków zrobi wszystko, alby przekonać Jean do zaspiewania, słynnego niegdyś w ich wykonaniu, kwartetu z „Rigoletta”. Tego wieczoru wyjdą na jaw ich sekrety i skrywane namiętności. Aktorski i reżyserski majstersztyk.
   

 

 

           18.30     NIEOBLICZALNI    
              
                  Francja 2012 , 96 min.

   Reżyseria: David Charhon
   Wykonawcy: Omar Sy, Laurent Lafitte, Sabrina Ouazani, Lionel Abelanski, Youssef Hajdi, Maxime Motte i in.

   Komedia kryminalna. „Nieobliczalni” to dwaj skrajnie różni paryscy policjanci, dla których nie ma ludzi nietykalnych. Będą musieli oni rozwiązać zagadkę śmierci żony ważnego polityka. Jeden stosując nieszablonowe metody śledcze, które wzbudzą konsternację i spustoszenie wśród elit politycznych Francji. Drugi, próbując zgrywać bohatera filmów akcji, choć zdecydowanie lepiej wychodzi mu podrywanie dziewczyn. Film, podobnie jak „Nietykalni” podbił francuskie kina, przyciągając miliony widzów
   „Komedia policyjna w stylu Zabójczej broni. Omar Sy gra tu ze znaną już ujmującą naturalnością i wykonuje kilka tanecznych kroków, puszczając oko do fanów Nietykalnych.”
   Le Journal du Dimanche
   

 

 

           20.30     RAJ : WIARA    
              
                  Austria, Francja, Niemcy 2012 , 120 min.

   Reżyseria: Ulrich Seidl
   Wykonawcy: Maria Hofstätter, Nabil Saleh i in.

   Druga część (po Raj: miłość) filmowej trylogii o trzech cnotach chrześcijańskich - miłości, wierze i nadziei, Ulricha Seidla, którą scala tytuł Raj. Dla Anny-Marii, technika rentgenologa, raj jest tam gdzie Jezus. Kobieta poświęca każdą wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc uzdrowić Austrię i ponownie naprowadzić ją na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi, niosąc ludziom dobrą nowinę. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu Anny-Marii powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż - muzułmanin egipskiego pochodzenia…
   „Znakomity, poruszający, bunuelowski film, podszyty okrutnym humorem (...). Dla katolika - wprost obowiązkowy.”
   Tadeusz Sobolewski
   

 

 W E E K E N D   Z   P L A N E T E +   D O C - zobacz szczegóły    17 V    18.30     DUCHY NASZEGO SYSTEMU    
              
                  Kanada 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Liz Marshall

   Czy zwierzętom należą się taki same prawa jak ludziom? Czy mogą być reprezentowane w sądzie przez adwokata? Wielu filozofów jest przekonanych, że zrównanie praw zwierząt i ludzi to kolejny, bardzo ważny, krok w rozwoju człowieczeństwa. Czy jesteśmy już gotowi do odrzucenia antropocentryzmu? Film opowiada o fotografce Jo-Anne Mcarthur, walczącej o prawa zwierząt. Zamiast wysadzać w powietrze laboratoria, od 10 lat dokumentuje ona (nie zawsze zgodnie z prawem) życie zwierząt poddanych władzy człowieka: norek i lisów, zmuszonych do kanibalizmu z powodu ciasnoty w klatkach, krów zabijanych strzałem w głowę, delfinów więzionych w akwariach ku uciesze gawiedzi, cieląt traktowanych niczym niechciane odpady przemysłu mleczarskiego… Jej pracami interesują się największe amerykańskie magazyny, a ona sama wie, że jedno udane zdjęcie jest w stanie zrobić więcej niż setki demonstracji. Podczas pracy nie skupia się tylko na negatywach – odwiedza miejsca, gdzie trafiają zwierzęta uratowane spod rzeźnickiego noża lub laboratoryjnego skalpela. Stara się zrozumieć motywacje ludzi, których życie wypełnione jest przywracaniem do zdrowia straumatyzowanych i wycieńczonych zwierzaków, bo jest dla nich oczywiste, że zwierzę nie jest rzeczą. Choć film zawiera poruszające sceny cierpienia zwierząt, bohaterce daleko do tragizmu a la Elisabeth Costello. Jest po amerykańsku profesjonalna, skupiona na swojej pracy i przekonana o sensowności swoich działań. To idealizm skrojony na współczesną miarę – wykorzystujący nowe technologie, profesjonalny PR, crowdfunding, niewalczący ze złym systemem, lecz starający się zaproponować nowy, poszerzający granice empatii i stawiający ludziom nowe moralne wyzwania.
   

 

 

           20.30     ZAMRAŻAJĄC LÓD    
              
                  USA 2012 , 80 min.

   Reżyseria: Jeff Orlowski

   James Balog, fotograf przyrody i autor wielu okładek National Geographic, w swoim ostatnim projekcie pt. Extreme ice survey postanowił pokazać globalne ocieplenie (sic!). W tym celu ustawił kilkadziesiąt aparatów fotograficznych w miejscach, gdzie znajdują się największe światowe lodowce (Grenlandia, Islandia, Alaska i Montana), aby dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, przez trzy kolejne lata rejestrować zachodzące zmiany. Następnie tysiące zdjęć otrzymanych metodą poklatkową skompresował do kilkusekundowych filmów. Rezultat, który oglądamy w równej mierze zachwyca, co przeraża. Oto na naszych oczach ogromne, niewzruszone lodowce topnieją i cofają się o kilka-kilkanaście kilometrów. W wyniku cielenia się, czyli obłamywania brył lodu, kolosalne masy lodu, wielkości porównywalnej z Dolnym Manhattanem, rozpadają się na drobne części. Co gorsza zmiany, które zespół Baloga zaobserwował w ciągu 3 lat, odpowiadają skalą temu, co wcześniej wymagało przynajmniej 30 lat. A ich tempo wciąż rośnie… O ile informacje i statystyki na temat wpływu działalności człowieka na zmianę klimatu coraz mniej ludzi przekonują, to ten film otwiera nam oczy na to, co dzieje się z naszą planetą.
   

 

 

    18 V    18.30     DUCH PIRAMIDY    
              
                  Dania 2012 , 65 min.

   Reżyseria: Andreas Koefoed

   Leżące na wyspie Svalbard opuszczone osiedle górnicze Piramida jednocześnie zadziwia i fascynuje. Mieszkali tam rosyjscy górnicy, choć wyspa należy do Norwegii. Pozostałości osiedla przypominają scenografie do filmów futurystycznych o świecie po III wojnie światowej. Choć ludzi tam już nie ma, to minimalistyczne betonowe budynki mieszkalne stoją nadal, niczym świadkowie przeszłego życia. Duński zespół muzyczny Efterklang ląduje na opuszczonej Wyspie, która od razu staje się obiektem ich fascynacji. Muzycy postanawiają wyrazić istniejącą wokół melancholię w formie beatów, które tworzą ich nowy album zatytułowany piramida. W towarzystwie małomównego i niezachwyconego tym miejscem rosyjskiego przewodnika, zespół udaje się na poszukiwania skarbu, ukrytego w opuszczonych budynkach. Narrator filmu, były mieszkaniec Piramidy o imieniu Aleksander, zabiera nas w podróż do minionej ery, czyli do czasów, kiedy osiedle kwitło. Rosyjscy górnicy wraz z rodzinami żyli tu na wysokim poziomie, nieosiągalnym wówczas dla górników w Rosji. Słyszymy o przyjemnościach życia towarzyskiego w tej unikalnej społecznej utopii. Zebrane przez Efterklang dźwięki w trakcie filmu zaczynają nabierać kształtów muzyki i stają się ciekawym tłem dla opowieści o wzlotach i upadkach piramidy. Ciekawa, choć melancholijna historia tego zapomnianego miejsca okazuje się magiczna i pozostawia widza pod wrażeniem, które zostaje w nim na długo.
   

 

 

    19 V    18.30     KTO CIĘ UCZYŁ JEŹDZIĆ?    
              
                  Niemcy 2012 , 84 min.

   Reżyseria: Andrea Thiele

   Prowadzenie samochodu w ulicznych korkach jest bardzo stresujące, tym bardziej, gdy trzeba to robić w zupełnie obcym dla nas kraju. Mirela, która wyemigrowała z Niemiec do Indii, Jakez, który z USA przeniósł się do Japonii oraz koreanka Heyn Won, która mieszka dziś w Niemczech mają ten sam problem: wszyscy chcą zdobyć lokalne prawo jazdy. Mirela potrzebuje go do prowadzenia firmy odzieżowej, Jakez do nauki angielskiego, a Heyn Won do prowadzenia rodzinnego życia w Monachium. Obowiązkowe jazdy z instruktorem nie są łatwym wyzwaniem i szybko stają się dla wszystkich lekcjami kultury krajów, w których świadomie zdecydowali się mieszkać. Okazuje się, że ponowne zdanie egzaminu w innym kraju wymaga cierpliwości i pokory, a przede wszystkim polega na czymś znacznie trudniejszym niż wszyscy myślą. Chodzi tu przecież nie tylko o przestrzeganie przepisów lokalnego ruchu drogowego… Film jest zaczerpniętą prosto z życia ironiczną refleksją na temat wzajemnego przenikania się, czy raczej „zderzania się” odmiennych kultur. To także komedia, opowiadająca o konieczności zaakceptowania trudności, jakie zawsze pojawiają się w procesie adaptacji w nowym kraju.
   

 

     17 - 23 V    16.30     POLOWANIE    
              
                  Dania 2012 , 106 min.

   Reżyseria: Thomas Vinterberg
   Wykonawcy: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp i in.

   Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia. "Polowanie" jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
   

 

 

    20 - 23 V    18.30     POLOWANIE    
              
                  Dania 2012 , 106 min.

   Reżyseria: Thomas Vinterberg
   Wykonawcy: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp i in.

   Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia. "Polowanie" jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
   

 

 

    18 - 23 V    20.30     MADRYT 1987    
              
                  Hiszpania 2011 , 100 min.

   Reżyseria: David Trueba
   Wykonawcy: Maria Valverde, Jose Sacristan, Ramon Fontsere, Alberto Ferreiro i in.

   Sędziwy intelektualista Miguel zaprasza do swego mieszkania młodą adeptkę pióra, śliczną i spontaniczną Angelę. On, może po raz ostatni, chce zaznać seksualnego spełnienia z piękną kobietą; ona – choć wie, na co się naraża – pragnie pokazać mu swoje literackie próby. Liczy, że uda jej się przechytrzyć starego lisa i poznać tajniki jego pisarskiego warsztatu. Przypadek sprawia, że ci dwoje zatrzaskują się w ciasnej łazience. Od tego momentu są na siebie skazani. Burzliwa dyskusja między nimi prowadzi do kłótni, ta zaś do namiętnego seksu. Fizyczna nagość i erotyczne napięcie z czasem jednak tracą znaczenie – dużo ważniejsze staje się poznanie drugiego człowieka, dotarcie do tego, co skrywa w swoim wnętrzu.
   

 

 

    24 - 30 V    16.30     POCAŁUJ MNIE    
              
                  Szwecja 2011 , 105 min.

   Reżyseria: Alexandra-Therese Keining
   Wykonawcy: Ruth Vega Fernandez, Liv Mjönes, Lena Endre, Krister Hendriksson i in.

   Mia i Frida, dwie trzydziestolatki, spotykają się na przyjęciu zaręczynowym swoich rodziców. Ojciec Mii, Lasse zamierza wziąć ślub z matką Fridy, Elisabeth a one staną się przyrodnimi siostrami. Mia, która jest skonfliktowana z ojcem i nie była w domu rodzinnym od dawna, przyjeżdża ze swoim chłopakiem, Timem z którym planuje ślub. Jednak podczas tego pierwszego spotkania między kobietami zaiskrzy , a ich nagła bliskość, wywróci relacje z bliskimi w nieprzewidywalny sposób. Ale czasami miłość jest nieunikniona. I nigdy nie jest łatwa. Poruszająca słodko – gorzka opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i budowaniu trudnych relacji rodzinnych. Nie tylko Mia musi sobie poradzić ze swoją tożsamością, jej wybór każe otoczeniu zrewidować swoje poglądy na temat tolerancji, miłości i przyjaźni. Klimat filmu podkreślają świetne zdjęcia Ragna Jorminga oraz muzyka Marca Collina.
   

 

 

           18.20     IMAGINE    
              
                  Francja, Polska, Portugalia, W.Bryt. 2012 , 118 min.

   Reżyseria: Andrzej Jakimowski
   Wykonawcy: Alexandra Maria Lara, Edward Hogg, David Atrakchi i in.

   Międzynarodowa koprodukcja "Imagine", mająca światową premierę na festiwalu w Toronto, to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa. Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności.
   

 

 

           20.30     WE MGLE    
              
                  Niemcy/Holandia/Białoruś/Rosja/Litwa 2012 , 127 min.

   Reżyseria: Siergiej Łoźnica
   Wykonawcy: Władimir Swirskij, Władisław Abaszyn, Nikita Pieriemotow i in.

   Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei Suszenja, wykoleja się pociąg. Niewinny Suszenja wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem. W głębi pierwotnej puszczy kategorie "przyjaciel" i "wróg" nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Suszenja musi dokonać moralnego wyboru pomiędzy dobrem i złem, będąc w sytuacji, w której trudno o proste i jednoznaczne decyzje. Nowy obraz Łoźnicy sięga głęboko w rosyjską mentalność, uwarunkowuje ją historycznie, a nie tylko pokazuje, jak inne filmy, że to naród uwikłany w zło, błoto i wódkę. „We mgle" to film bazujący na wątpliwościach. Reżyser szczelnie opatula dosłowność mgłą i zwodzi do samego końca, także swoim dręczącym, niespiesznym tempem, leniwym rozwojem, dojmującą ponurością.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE