Maj 2014r

 


25 lat temu, w marcu 1989 roku,
powstał Ośrodek Kultury Filmowej.


To znakomita okazja, żeby podziękować widzom za ich niezmienną obecność i lojalność wobec OKF, a także by skłonić ich do podzielenia się wspomnieniami ze swojego 25-letniego życia z OKF. Będzie nam ogromnie miło, jeśli nasi widzowie zechcą się z nami podzielić swoją historią, anegdotą, wspomnieniem, itd., związanymi z OKF. Najciekawsze opowieści opublikujemy, a wśród uczestników zabawy rozlosujemy 2-osobowe karnety wstępu do OKF. Czekamy do 31 sierpnia. Wspomnienia, o maksymalnej objętości kartki A4 ( maszynopis bądż czytelny rękopis ) można przesłać pocztą, mailem : okf@okf.czest.pl bądź dostarczyć do nas osobiście. Przygotowaliśmy także dla widzów kilka niespodzianek, które będą stopniowo ujawniane, bo świętowanie urodzin potrwa aż do jesieni. Już w marcu zapraszamy na maraton urodzinowy 5 na 25 za 25, czyli 5 filmów na 25-lecie za 25 zł. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. wystawę plakatów ze zbiorów własnych OKF i giełdę wydawnictw filmowych, w trakcie której będzie można wymienić się swoimi zbiorami filmowymi (plakatami, książkami, filmami ...).

Nadesłane anegdotki zamieszczamy TUTAJ.
K I N O   S E N I O R A    21 V    11.00
14.00
    KAMIENIE NA SZANIEC    
              
                  Polska 2014 , 115 min.

   Reżyseria: Robert Gliński
   Wykonawcy: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Magdalena Koleśnik, Andrzej Chyra i in.

   Trójka warszawskich maturzystów, Alek, Zośka i Rudy, planuje rozpocząć dorosłe życie. Ich plany burzy wybuch II wojny światowej. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu…
   

 

 25 LAT OKF – 5 filmów oscarowych po 5 zł    10 V    12.15     HAIR    
              
                  USA 1979 , 121 min.

   Reżyseria: Miloš Forman
   Wykonawcy: John Savage, Treat Williams, Beverly D'Angelo, Nicholas Ray i inni

   Kultowy musical Milosa Formana, swobodna adaptacja broadwayowskiego utworu Gerome'a Ragniego i Jamesa Rado. Manifest przeciwko wojnie, przedstawiony z punktu widzenia dzieci kwiatów, piosenki, uważane już za klasykę melodii musicalowych, problemy amerykańskiej młodzieży z przełomu lat 60. i 70, rewolucja obyczajowa - połączone z ciepłą ironią typową dla "czeskiego realizmu" w kinematografii i literaturze - wszystko to łączy się w musical idealny. 20-letni Claude Bukowski przyjeżdża z Oklahomy do Nowego Jorku na posiedzenie komisji wojskowej. Na swojej drodze spotyka czwórkę hippisów - przypadek sprawia, że zostaje z nimi na dłużej. Odkrywa świat nieznanych wartości i narkotycznych uniesień. Świat braterstwa, równości i tolerancji. Rozbrzmiewa "Era wodnika".
   

 

 

           14.30     ANNIE HALL    
              
                  USA 1977 , 93 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Diane Keaton, Woody Allen i in.

   Oscarowy triumf z 1977, inteligentna, mądra i zabawna komedia, uznana przez krytyków za największe dzieło w dorobku W. Allena i uważana za najbardziej autobiograficzny film mistrza. Film po dziś dzień uznawany jest za kwintesencję stylu W. Allena, którego głównymi wyznacznikami są: inteligentne, cięte dialogi, neurotyczny bohater będący alter ego reżysera (zwykle odtwarzany przez niego samego) i miejsce akcji, Nowy Jork. Historia burzliwego związku Alvy'ego Singera, błyskotliwego nowojorskiego komika, z piosenkarką Annie Hall. On, Alvy Singer, panicznie bojący się śmierci komik i nowojorski intelektualista, ona, Annie Hall, panienka z dobrego domu, początkująca piosenkarka, która nie może znaleźć swojego miejsca w życiu. Spotykają się przypadkowo i postanawiają zostać razem. Kochają się, ale jednocześnie boją się stałego związku i całkowitego zaangażowania. Rozchodzą się, wracają do siebie i ponownie rozchodzą, tym razem na stałe. Allen kpi ze wszystkiego po kolei: z religii, z popkultury, z tzw. inteligentów. Co najbardziej istotne: kpi z siebie samego.
   

 

 

           16.15     POSTRZYŻYNY    
              
                  Czechosłowacja 1980 , 97 min.

   Reżyseria: Jiri Menzel
   Wykonawcy: Jaromir Hanzlik, Magda Vasaryova, Jiri Schmitzer, Miroslav Donutil i in.

   Jeden z najpiękniejszych filmów w dziejach kina, ciepły, barwny i przesycony humorem obraz minionych czasów, adaptacja prozy Bohumila Hrabala w reżyserii jednego z czołowych twórców czechosłowackiej Nowej Fali. J. Menzel przenosi widzów w magiczny świat wykreowany przez czołowego pisarza czeskiego. Długoletnia współpraca reżysera i pisarza, rozpoczęta już w roku 1966 oskarowymi "Pociągami pod specjalnym nadzorem", zaowocowała obrazem przedstawiającym w typowy dla czeskiego kina, melancholijny sposób życie społeczności podpraskiej prowincji. Bohaterami filmu są Francik, zarządca browaru, i jego żona Maryška. Maryška jest kobietą nieobliczalną, nie mieszczącą się w roli żony i gospodyni. Do miasteczka przyjeżdża brat Francinka, Pepin, krzykliwy gaduła, nieustannie opowiadający anegdoty. Ku utrapieniu Francika, Maryška i Pepin świetnie się rozumieją, a ich wspólne działania (m.in. wspinaczka na komin browaru) zakłócają zwykły tryb życia miasta. Tytułowe postrzyżyny wiążą się z jedną z finałowych scen filmu, w której Maryška, zgodnie z nadchodzącą modą, ścina swoje długie włosy.
   

 

 

           18.00     ŚMIERĆ W WENECJI    
              
                  Francja/Włochy 1971 , 130 min.

   Reżyseria: Luchino Visconti
   Wykonawcy: Dirk Bogarde, Romolo Valli, Mark Burns, Nora Ricci, Marisa Berenson, Carole André i in.

   Jeden z najsłynniejszych filmów włoskiego mistrza. Smutna, przerażająco surowa opowieść Viscontiego, uznawana dzisiaj za jedno z arcydzieł kina, adaptacja utworu Tomasza Manna, to historia starzejącego się artysty zauroczonego młodością i pięknem. Wyrafinowana warstwa plastyczna filmowej "Śmierci w Wenecji" odpowiada językowej wirtuozerii niemieckiego pisarza. Gustaw von Aschenbach przybywa do Wenecji. Niemłody już kompozytor, którego karierę naznaczyły artystyczne wzloty i życiowe upadki, odwiedza ukochane miasto. To tutaj, we wnętrzu luksusowego hotelu oraz w słońcu plaż pierwszy raz zobaczy Tadzia, nastoletniego chłopca z Polski, który wraz z rodziną przebywa w Wenecji. Jasnowłosy, szczupły chłopiec oczarowuje starego kompozytora, który od tej pory bezustannie szuka wzrokiem pięknego chłopaka. Wierzy, że fascynacja, jaką obudziło w nim przypadkowe spotkanie, pozwoli mu przełamać twórczą niemoc i stanie się impulsem do działania. Tyle tylko, że idylliczny obraz wakacyjnej Wenecji zostaje zaciemniony przez widmo śmierci – do miasta dociera epidemia cholery, a śmiertelna zaraza zaczyna zbierać żniwo.
   

 

 

           20.30     OSTATNIE TANGO W PARYŻU    
              
                  Francja/ Włochy 1972 , 136 min.

   Reżyseria: Bernardo Bertolucci
   Wykonawcy: Marlon Brando, Maria Schneider i in.

   Uznany za jeden z najbardziej skandalizujących filmów w historii dramat erotyczny; kultowy obraz, który był inspiracją wielu ważnych europejskich filmów: "Skazy" Louise'a Mallea', czy "Intymności", Historia opowiedziana przez Bertolucciego - przepełniona perwersyjnym erotyzmem, podszytym psychoanalizą - oddaje nastrój dekadenckiej rozpaczy, zakorzenionej w myśli egzystencjalnej. Paul, czterdziestopięcioletni Amerykanin mieszkający w Paryżu, nie może pogodzić się ze śmiercią żony. Zrozpaczony błąka się po ulicach Paryża. Tak poznaje Jeanne, młodą i zmysłową Francuzkę. W opuszczonym mieszkaniu spędza z nią trzy dni, uprawiając sadomasochistyczny seks, który staje się dla nich przekraczaniem kolejnych barier. Kochankowie nie znają swoich imion, nie składają obietnic, nie zwierzają się z problemów. Dla Jeanne znajomość z Paulem ma niezobowiązujący charakter, jednak on po rozstaniu z Francuzką zaczyna odczuwać tęsknotę. Postanawia zatem odnaleźć dziewczynę...
   

 

 M Ł O D Y   I L U Z J O N I S T A    2 - 4 V
5 - 7 V
9,11 V
   16.45
16.30
13.45
    AMAZONIA. PRZYGODY MAŁPKI SAI    
              
              
   Brazylia/ Francja 2013 , 83 min.

   Reżyseria: Thierry Ragobert
   Animacja, familijny, przygodowy

   Sai, wychowana w mieście małpka kapucynka, w wyniku przypadku trafia w samo serce amazońskiej dżungli. Nieprzygotowana do życia wśród dzikiej natury i zdana wyłącznie na siebie zmierzy się z wyzwaniami, które przygotowała dla niej przyroda: będzie musiała nauczyć się żyć wśród innych zwierząt, zdobywać pożywienie, unikać niebezpieczeństw. Sai odkryje bogaty świat, o którym nie miała pojęcia, a gdy z czasem znajdzie przyjaciół pośród innych małpek, ten odsłoni swą przyjazną stronę. Film, zrealizowany w tradycji Mikrokosmosu i Makrokosmosu w autentycznej scenerii amazońskiego lasu deszczowego, bez użycia efektów specjalnych, za to z lokalną fauną (od papug, motyli i rzecznych delfinów, po krokodyle i panterę), jest piękną i fascynującą wyprawą w głąb największej dżungli na Ziemi, pełnej naturalnych cudów i harmonii. To niezwykła przygoda z ekologicznym przesłaniem dla całej rodziny.
   

 

     2 - 4 V    14.45     GRAND BUDAPEST HOTEL    
              
                  Niemcy/USA/Wielka Brytania 2014 , 100 min.

   Reżyseria: Wes Anderson
   Wykonawcy: Ralph Fiennes, Owen Wilson, Bill Murray, Adrien Brody, Edward Norton, Tilda Swinton, Jason Schwartzman.

   Kunsztowna i zrealizowana z rozmachem surrealistyczna i wielopoziomowa komedia kryminalna o przygodach ekscentrycznego konsjerża ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, położonym w fikcyjnym państwie o swojsko brzmiącej nazwie Zubrowka. Gustaw sprawuje pieczę nad pozostałymi pracownikami, pilnuje porządku, dba o potrzeby gości – szczególną troską otacza eleganckie, dobrze sytuowane panie w wieku emerytalnym. Kiedy jedna z jego "przyjaciółek", Madame D. zostaje zamordowana, podejrzenie pada właśnie na uroczego konsjerża. Gustaw zostaje uwikłany w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej. Wysmakowane dzieło, którego każda scena jest majstersztykiem, scenografia i kostiumy pieczołowicie dopracowane, doborowa obsada aktorska, zwichrowane, ironiczne poczucie humoru, i barokowy przepych, i żonglerka gatunkami filmowymi. Miłośnicy podszytej perwersją erotyki też znajdą coś dla siebie. Scenografia I kostiumy pieczołowicie dopracowane,
   

 

 

           18.30     GRAND BUDAPEST HOTEL - 2 maja w KINIE SOLO    
              
                  Niemcy/USA/Wielka Brytania 2014 , 100 min.

   Reżyseria: Wes Anderson
   Wykonawcy: Ralph Fiennes, Owen Wilson, Bill Murray, Adrien Brody, Edward Norton, Tilda Swinton, Jason Schwartzman.

   Kunsztowna i zrealizowana z rozmachem surrealistyczna i wielopoziomowa komedia kryminalna o przygodach ekscentrycznego konsjerża ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, położonym w fikcyjnym państwie o swojsko brzmiącej nazwie Zubrowka. Gustaw sprawuje pieczę nad pozostałymi pracownikami, pilnuje porządku, dba o potrzeby gości – szczególną troską otacza eleganckie, dobrze sytuowane panie w wieku emerytalnym. Kiedy jedna z jego "przyjaciółek", Madame D. zostaje zamordowana, podejrzenie pada właśnie na uroczego konsjerża. Gustaw zostaje uwikłany w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej. Wysmakowane dzieło, którego każda scena jest majstersztykiem, scenografia i kostiumy pieczołowicie dopracowane, doborowa obsada aktorska, zwichrowane, ironiczne poczucie humoru, i barokowy przepych, i żonglerka gatunkami filmowymi. Miłośnicy podszytej perwersją erotyki też znajdą coś dla siebie. Scenografia I kostiumy pieczołowicie dopracowane,
   

 

 

           20.30     OH, BOY    
              
                  Niemcy 2012 , 83 min.

   Reżyseria: Jan Ole Gerster
   Wykonawcy: Tom Schilling, Michael Gwisdek, Justus von Dohnányi i in.

   Komediodramat o trudach codziennego życia i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. 27-letni Niko żyje życiem studenta, ale kiedy budzi sie pewnego ranka nawet nie uświadamia sobie, że najbliższe 24 godziny będę najbardziej dramatyczne w jego życiu. Rzuci go dziewczyna, psychiatra wyda oświadczenie, ze jest zbyt niezrównoważony, by prowadzić samochód, zaś ojciec wycofa swoją finansową pomoc. Jedyne czego Niko pragnie to filiżanka gorącej kawy ale i o to boi się poprosić.
   

 

 


    5 - 7 V    14.30     POWSTANIE WARSZAWSKIE - przedpremiera!    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

           18.30     GRAND BUDAPEST HOTEL    
              
                  Niemcy/USA/Wielka Brytania 2014 , 100 min.

   Reżyseria: Wes Anderson
   Wykonawcy: Ralph Fiennes, Owen Wilson, Bill Murray, Adrien Brody, Edward Norton, Tilda Swinton, Jason Schwartzman.

   Kunsztowna i zrealizowana z rozmachem surrealistyczna i wielopoziomowa komedia kryminalna o przygodach ekscentrycznego konsjerża ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, położonym w fikcyjnym państwie o swojsko brzmiącej nazwie Zubrowka. Gustaw sprawuje pieczę nad pozostałymi pracownikami, pilnuje porządku, dba o potrzeby gości – szczególną troską otacza eleganckie, dobrze sytuowane panie w wieku emerytalnym. Kiedy jedna z jego "przyjaciółek", Madame D. zostaje zamordowana, podejrzenie pada właśnie na uroczego konsjerża. Gustaw zostaje uwikłany w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej. Wysmakowane dzieło, którego każda scena jest majstersztykiem, scenografia i kostiumy pieczołowicie dopracowane, doborowa obsada aktorska, zwichrowane, ironiczne poczucie humoru, i barokowy przepych, i żonglerka gatunkami filmowymi. Miłośnicy podszytej perwersją erotyki też znajdą coś dla siebie. Scenografia I kostiumy pieczołowicie dopracowane,
   

 

 

           20.30     OH, BOY    
              
                  Niemcy 2012 , 83 min.

   Reżyseria: Jan Ole Gerster
   Wykonawcy: Tom Schilling, Michael Gwisdek, Justus von Dohnányi i in.

   Komediodramat o trudach codziennego życia i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. 27-letni Niko żyje życiem studenta, ale kiedy budzi sie pewnego ranka nawet nie uświadamia sobie, że najbliższe 24 godziny będę najbardziej dramatyczne w jego życiu. Rzuci go dziewczyna, psychiatra wyda oświadczenie, ze jest zbyt niezrównoważony, by prowadzić samochód, zaś ojciec wycofa swoją finansową pomoc. Jedyne czego Niko pragnie to filiżanka gorącej kawy ale i o to boi się poprosić.
   

 

 


    8 V    18.30     GRAND BUDAPEST HOTEL - 2 maja w KINIE SOLO    
              
                  Niemcy/USA/Wielka Brytania 2014 , 100 min.

   Reżyseria: Wes Anderson
   Wykonawcy: Ralph Fiennes, Owen Wilson, Bill Murray, Adrien Brody, Edward Norton, Tilda Swinton, Jason Schwartzman.

   Kunsztowna i zrealizowana z rozmachem surrealistyczna i wielopoziomowa komedia kryminalna o przygodach ekscentrycznego konsjerża ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, położonym w fikcyjnym państwie o swojsko brzmiącej nazwie Zubrowka. Gustaw sprawuje pieczę nad pozostałymi pracownikami, pilnuje porządku, dba o potrzeby gości – szczególną troską otacza eleganckie, dobrze sytuowane panie w wieku emerytalnym. Kiedy jedna z jego "przyjaciółek", Madame D. zostaje zamordowana, podejrzenie pada właśnie na uroczego konsjerża. Gustaw zostaje uwikłany w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej. Wysmakowane dzieło, którego każda scena jest majstersztykiem, scenografia i kostiumy pieczołowicie dopracowane, doborowa obsada aktorska, zwichrowane, ironiczne poczucie humoru, i barokowy przepych, i żonglerka gatunkami filmowymi. Miłośnicy podszytej perwersją erotyki też znajdą coś dla siebie. Scenografia I kostiumy pieczołowicie dopracowane,
   

 

 

           20.30     OH, BOY    
              
                  Niemcy 2012 , 83 min.

   Reżyseria: Jan Ole Gerster
   Wykonawcy: Tom Schilling, Michael Gwisdek, Justus von Dohnányi i in.

   Komediodramat o trudach codziennego życia i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. 27-letni Niko żyje życiem studenta, ale kiedy budzi sie pewnego ranka nawet nie uświadamia sobie, że najbliższe 24 godziny będę najbardziej dramatyczne w jego życiu. Rzuci go dziewczyna, psychiatra wyda oświadczenie, ze jest zbyt niezrównoważony, by prowadzić samochód, zaś ojciec wycofa swoją finansową pomoc. Jedyne czego Niko pragnie to filiżanka gorącej kawy ale i o to boi się poprosić.
   

 

 


    9 - 15 V    15.15     POWSTANIE WARSZAWSKIE - oprócz 10 V    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

           17.00     SZUKAJAĆ VIVIAN MAIER - oprócz 10 V    
              
                  USA 2013 , 84 min.

   Reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel

   Wyśmienity dokument, pokazywany na festiwalach całego świata - od Toronto i Berlina po Miami i Rio de Janeiro, przedstawia niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie. Kilka lat temu, zaraz po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?
   

 

 

           18.45     POWSTANIE WARSZAWSKIE - oprócz 10 V    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

           20.30     SZUKAJAĆ VIVIAN MAIER - oprócz 10 V ----- 15 maja w KINIE SOLO    
              
                  USA 2013 , 84 min.

   Reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel

   Wyśmienity dokument, pokazywany na festiwalach całego świata - od Toronto i Berlina po Miami i Rio de Janeiro, przedstawia niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie. Kilka lat temu, zaraz po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?
   

 

 
      WEEKEND Z PLANET DOC    16 V    17.15     ALFABET - po filmie debata Krytyki Politycznej    
              
              
   Festiwal Planete+Doc to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbywa się w wielu miastach w całym kraju. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
   
   Austria/ Niemcy 2013, 107 min.
   Reżyseria / Directed by: Erwin Wagenhofer
   Zdjęcia / Cinematography by: Erwin Wagenhofer
   Producenci / Producers: Mathias Forberg, Viktoria Salcher, Peter Rommel
   Produkcja / Production: Prisma Film, Rommel Film, Home Run Pictures
   Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2013 – IDFA Amsterdam

   98 % dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość. Dolina Śmierci jest w filmie metaforą. W tym najbardziej gorącym miejscu na świecie nie rośnie nic, bo deszcz praktycznie tu nie pada. Gdy jednak w 2005 roku spadło go kilka centymetrów, w Dolinie Śmierci pojawiły się kwiaty. Podobnie jest z ludzkim umysłem, który w sprzyjających warunkach również może rozkwitnąć. Jednak Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Obserwujemy jak wygląda ten proces na świecie. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie - Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu Ja też! pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet. Film jest ostatnią część trylogii Erwina Wagenhofera, poświęconej kondycji współczesnego świata i ekonomii. Pierwsza część, zatytułowana Nakarmijmy świat (We Feed the World, 2005) opowiadała o masowej produkcji żywności, a druga, zatytułowana Zaróbmy jeszcze więcej (Let’s Make Money, 2008), dotyczyła rozwoju globalnego systemu finansowego.
   

 

 

    17 V    19.30     #CHICAGOGIRL. FACEBOOKOWA REWOLUCJA    
              
              
   Festiwal Planete+Doc to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbywa się w wielu miastach w całym kraju. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
   
   USA, Syria / USA Syria 2013, 74 min. Reżyseria / Directed by: Joe Piscatella
   Zdjęcia / Cinematography by: Bassel Shahade, Rob Hauer
   Producenci / Producers: Joe Piscatella, Mark Rinehart, Aaron Wahle, David Gorodyansky, Bert Roberts
   Produkcja / Production: Revolution, LLC
   Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2013 – IDFA Amsterdam, 2013 – MFF Berlin: Nagroda Cinema For Peace Justice Award / IFF Berlin Cinema For Peace Justice Award

   Ala'a Basatneh to charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą własnego laptopa pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i mieszka obecnie na przedmieściach Chicago. Działa za pomocą mediów społecznościowych, które okazują się ważnym czynnikiem wspierającym syryjską rewolucję. Na Facebooku ma 1200 znajomych, a na Twitterze jej profil śledzi 2000 osób. W ten sposób promuje na świecie działania syryjskich rewolucjonistów. Zajawia demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do informowania o trasie ich przebiegu i publikuje na swych stronach materiał, nakręcony przez demonstrantów. Zapewnia im też odpowiedni sprzęt do filmowania, wysyłając minikamery w przygotowanych przez siebie paczkach. Nie ma czasu na znajomych i własne hobby, bo każdą wolną chwilę spędza na wspieraniu działań opozycyjnych wobec dyktatury Baszara al-Assada. Oprócz niej poznajemy w filmie także kilku jej syryjskich przyjaciół-rewolucjonistów, w tym młodego dziennikarza Mazhara Omara Tayara oraz młodego filmowca Bassella Szahade, którzy zginęli podczas zamieszek, a także Aousa al Mubaraka, który jak dotąd jeszcze żyje. Poznajemy też opinię ekspertów na temat konfliktu w Syrii, w tym: dziennikarzy Kurta Andersena i Clay’a Shirky, a także wykładowcy Zeynepa Tufekci i programisty Davida Gorodyansky’ego. Dzięki temu mamy szansę obejrzeć nie tylko poruszający obraz heroizmu i odwagi młodej dziewczyny, która z poświęceniem próbuje wspierać z odległego kraju opozycję we własnej ojczyźnie, lecz również ciekawą analizę konfliktu w Syrii i roli, jaką odgrywa w nim Internet, a w szczególności media społecznościowe.
   

 

 

           20.50     PODEJRZANY    
              
              
   Festiwal Planete+Doc to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbywa się w wielu miastach w całym kraju. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
   
   Dania 2013, 79 min.
   Reżyseria / Directed by: Andreas Johnsen
   Zdjęcia / Cinematography by: Andreas Johnsen
   Producent / Producer: Katrine A Sahlstrøm
   Produkcja / Production: Rosforth Films, Danish Documentary Production
   Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2013 – IDFA Amsterdam, 2013 – CPH:DOX Kopenhaga / CPH: DOX Copenhagen

   Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. Współtwórca wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji Sunflower Seeds w Tate Modern, a także Stadionu Narodowego w Pekinie, zaangażowany był w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w Internecie. O uwolnienie artysty, który naraził się komunistycznym przywódcom, nazywając ich gangsterami, wystąpiły rządy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po rzekomym przyznaniu się do winy, został w czerwcu 2011 roku zwolniony z więzienia za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie wypowiadał się publicznie i nie opuści Pekinu. Film pokazuje jak Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi nadal z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego krok tylko po to, aby wytoczyć mu kolejne zarzuty. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, o których losy obawia się coraz bardziej, jak również usilną próbę ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty. Nie jest to łatwe zadanie, bo po wyjściu z więzienia Ai Weiwei nie tylko cierpi na bezsenność i zaniki pamięci, a policja śledzi każdy jego ruch, lecz musi również odnaleźć się pomiędzy życiem rodzinnym a nieustannym zainteresowaniem mediów i świata sztuki. Zachowuje jednak stoicki spokój, a jedynym sposobem na rozładowanie emocji i frustracji okazać się może kolejna instalacja, którą Ai Weiwei planuje pokazać zagranicą.
   

 

 

    18 V    19.00     #BYŁ SOBIE LAS    
              
              
   Festiwal Planete+Doc to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbywa się w wielu miastach w całym kraju. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
   
   Francja / France 2013, 78 min
   Reżyseria / Directed by: Luc Jacquet
   Zdjęcia / Cinematography by: Antoine Marteau
   Producenci / Producers: Yves Darondeau, Christophe Lioud, Emmanuel Priou
   Produkcja / Production: Bonne Pioche, France 3 Cinéma, Rhône-Alpes Cinéma
   Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2013 – MFF Vancouver / IFF Vancouver

   Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscara® słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm – od najmniejszego do największego – odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Pozwalają na przykład mrówkom tworzyć kolonie w pniach, wykorzystując je potem do walki z gąsienicami. Doskonale sfilmowany w technice 4K film oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego cenne komentarze stanowią istotny walor tego obrazu. Film zachwyca poziomem technicznym zdjęć, kręconych od czerwca do listopada 2012 roku kamerą z olbrzymim teleobiektywem, z wykorzystaniem kamer-dronów, dzięki którym udało się uchwycić dziewiczą panoramę przyrody. Ogromną rolę odgrywają tu również efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.
   

 

 

           20.30     BRAKUJĄCE ZDJĘCIE    
              
              
   Festiwal Planete+Doc to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już kolejny raz festiwal odbywa się w wielu miastach w całym kraju. Podczas weekendu zostaną pokazane premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
   
   Kambodża, Francja / Cambodia, France 2013, 90 min. Reżyseria / Directed by: Rithy Panh
   Zdjęcia / Cinematography by: Prum Mésa
   Producent / Producer: Catherine Dussart
   Produkcja / Production: Catherine Dussart Productions (CDP), Arte France, Bophana Production
   Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2014 – Nominacja do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny / Oscar® Nomitation for Best Foreign Language Film, 2013 – MFF Cannes: Nagroda Główna / IFF Cannes: Grand Prix, 2013 – IDFA Amsterdam, 2013 – FF Londyn / FF London, 2013 – MFF Toronto / TIFF Toronto, 2013 – MFF Vancouver / IFF Vancouver, 2013 – MFF Nowy Jork / IFF New York, 2013 – MFF Chicago / IFF Chicago, 2013 – MFF Brisbane / IFF Brisbane

   W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku w Kambodży panowała dyktatura Pol Pota i Czerwonych Khmerów, podczas której zginęło ponad 2 miliony ludzi, czyli ź mieszkańców Kambodży. Stosowano praktyki ludobójcze, ograniczono kulturę, wprowadzono kompleksowy system przydziałów żywności i ubrań. Zamknięto szkoły, uniwersytety i świątynie, zlikwidowano telewizję, ograniczono audycje radiowe. Zniszczono miasta, traktując je jak „wylęgarnie pasożytów”, a ludność przesiedlono na wieś i pozbawiono praw, włącznie z prawem wyboru małżonka. Reżyser filmu Rithy Panh od lat śledzi i dokumentuje okrucieństwa, popełnione przez Czerwonych Khmerów. Za ich czasów spędził dzieciństwo, przebywał w obozie koncentracyjnym i stracił niemal całą rodzinę. Tym razem postanowił odnaleźć zdjęcia, dokumentujące traumatyczne dla siebie zdarzenia, które Khmerowie pozostawili po sobie w latach 1975-1979. Szukał ich w starych archiwach, dokumentach, a nawet na kambodżańskich wsiach. Niestety nie zachowały się żadne z nich. Zamiast zaginionych zdjęć, Panh postanowił wykorzystać w filmie własne rekonstrukcje miejsc, w których kiedyś przebywał i osób, które znał. Wykonane przez niego gliniane figurki ustawione na tle krajobrazu ożywają na ekranie niczym prawdziwi ludzie i oddziałują na wyobraźnię znacznie silniej niż rzeczywiste postaci. Ci niemi świadkowe traumatycznych dla reżysera zdarzeń tworzą ciche obrazy śmierci, będącej symbolem dyktatury Pol Pota. Pomagają zrekonstruować indywidualną i zbiorową pamięć o zbrodniach, popełnionych w tamtych czasach i w niezwykle wstrząsający sposób dopowiadają tragiczną historię Kambodży. Panh wykorzystał również fragmenty propagandowych filmów z okresu dyktatury Pol Pota, które silnie kontrastują z wykonanymi przez niego rekonstrukcjami zdarzeń. Dzięki temu powstał nie tylko wstrząsający film dokumentalny o kambodżańskiej historii, lecz również monumentalny jej pomnik, łączący w sobie lament i ból po traumatycznych dla reżysera przeżyciach.
   

 

 THE 02 MIĘDZYNARODOWY POKAZ SZTUKI WIDEO
wstęp wolny    17 V    14.30     POKAZ KONKURSOWY    
              
              
   Projekcje premierowe w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Projekcje powtórkowe w 21 galeriach i muzeach sztuki w Polsce (szczegóły na stronie internetowej organizatora www.thevideocommunity.com)
   
   Celem Przeglądu Sztuki Wideo THE 02 jest prezentacja szerszej publiczności różnych form posługiwania się obrazem ruchomym w kreowaniu komunikatu artystycznego. Pierwsza edycja wydarzenia koncentrowała się wokół międzynarodowego konkursu, w którym wzięli udział artyści z 38 krajów. Podczas pokazu premierowego w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie oraz 22 projekcji w innych miastach Polski i transmisji na kanale TVP Kultura widzowie mogli zobaczyć 21 wybranych prac wideo.
   
   Druga edycja przeglądu odbywa się w nowej formule, która obejmuje pokaz specjalny filmów uznanych artystów, takich jak Roger Ballen czy Salla Tykkä, oraz pokaz konkursowy składający się z prac wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń. Na konkurs wpłynęło 656 portfolio od młodych twórców z całego świata. Jury, w którego skład weszli Katarzyna Kozyra, Kasumi, Konrad Kuzyszyn, Casilda Sanchez, Artur Tajber oraz Zoran Todorović, wyłoni najciekawszy utwór filmowy.
   
   Przegląd prezentuje różne strategie użycia medium wideo, które bywa podporządkowane odmiennym językom sztuki, odmiennej strukturze wizualnej i formie powoływania sensu. Sztuka wideo, wywodząca się w ujęciu historycznym bezpośrednio z instalacji Nam June Paika, jest obecnie kojarzona z bardzo różnymi rodzajami obrazu ruchomego. Ta transformacja terminu, nieuznawana przez niektórych teoretyków, wprowadza dużą trudność w uchwyceniu wspólnych cech dla utworów powstających w obszarze dyscypliny. Większość twórców pod względem formalnym częściej czerpie inspiracje z gatunków filmowych, filmu dokumentalnego, animowanego i fabularnego, niż z bezpośredniego eksperymentu z obrazem i językiem wypowiedzi. Wideo może służyć również do czystej rejestracji zaaranżowanej lub zaobserwowanej sytuacji lub performansu. Artyści sięgają także do techniki found footage
   
   Patroni medialni: Aktivist, Filmweb, Notes na 6 tygodni, Obieg, O.pl, TVP Kultura


   Yiftach Belsky (Izrael), FRANKENSTEIN, 05:21, 2013
   Johannes Gierlinger (Austria), 2012, 02:21, 2013
   Sean Hart (Francja), PRAISES, 12:46, 2013
   Basir Mahmood (Pakistan), THANK YOU FOR COMING, 06:35, 2013
   Djamo Daniel Nicolae (Rumunia), BIRDS, 07:32, 2014
   NoiSeGrUp (Włochy), L’EUROPE, 03:30, 2013
   Alexander Pawlik (Polska/USA), NATURE OF HELL, 03:50, 2014
   Amapola Prada (Peru), STRUGGLE, 03:01, 2011
   Anna Raczyński, Michalina Mistrzak (Wielka Brytania/Polska), 66 KM FROM THE WORLD’S LARGEST JESUS, 11:48, 2013
   Dominik Ritszel (Polska), MY MAN, 06:38, 2012
   Julia Weißenberg (Niemcy), SNOWSTORM, 11:47, 2012
   Fabian Wigren (Szwecja), AN ATTEMPT TO BE SINCERE, 03:23, 2013
   Lu Yang (Chiny), THE BEAST, 06:18, 2012
   

 

 

           16.00     POKAZ SPECJALNY    
              
              
   Projekcje premierowe w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Projekcje powtórkowe w 21 galeriach i muzeach sztuki w Polsce (szczegóły na stronie internetowej organizatora www.thevideocommunity.com)
   
   Celem Przeglądu Sztuki Wideo THE 02 jest prezentacja szerszej publiczności różnych form posługiwania się obrazem ruchomym w kreowaniu komunikatu artystycznego. Pierwsza edycja wydarzenia koncentrowała się wokół międzynarodowego konkursu, w którym wzięli udział artyści z 38 krajów. Podczas pokazu premierowego w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie oraz 22 projekcji w innych miastach Polski i transmisji na kanale TVP Kultura widzowie mogli zobaczyć 21 wybranych prac wideo.
   
   Druga edycja przeglądu odbywa się w nowej formule, która obejmuje pokaz specjalny filmów uznanych artystów, takich jak Roger Ballen czy Salla Tykkä, oraz pokaz konkursowy składający się z prac wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń. Na konkurs wpłynęło 656 portfolio od młodych twórców z całego świata. Jury, w którego skład weszli Katarzyna Kozyra, Kasumi, Konrad Kuzyszyn, Casilda Sanchez, Artur Tajber oraz Zoran Todorović, wyłoni najciekawszy utwór filmowy.
   
   Przegląd prezentuje różne strategie użycia medium wideo, które bywa podporządkowane odmiennym językom sztuki, odmiennej strukturze wizualnej i formie powoływania sensu. Sztuka wideo, wywodząca się w ujęciu historycznym bezpośrednio z instalacji Nam June Paika, jest obecnie kojarzona z bardzo różnymi rodzajami obrazu ruchomego. Ta transformacja terminu, nieuznawana przez niektórych teoretyków, wprowadza dużą trudność w uchwyceniu wspólnych cech dla utworów powstających w obszarze dyscypliny. Większość twórców pod względem formalnym częściej czerpie inspiracje z gatunków filmowych, filmu dokumentalnego, animowanego i fabularnego, niż z bezpośredniego eksperymentu z obrazem i językiem wypowiedzi. Wideo może służyć również do czystej rejestracji zaaranżowanej lub zaobserwowanej sytuacji lub performansu. Artyści sięgają także do techniki found footage
   
   Patroni medialni: Aktivist, Filmweb, Notes na 6 tygodni, Obieg, O.pl, TVP Kultura


   Roger Ballen (RPA), ASYLUM OF THE BIRDS, 06:20, 2014
   Patrick Jolley (Irlandia), SOG, 11:00, 2007
   Kasumi (USA), INTERSECTION, 06:41, 2014
   Konrad Kuzyszyn (Polska), ...URYWKI, 3:00, 2014
   Melanie Manchot (Niemcy), LEAP AFTER THE GREAT ECSTASY, 20:11, 2011
   Julika Rudelius (Holandia), LIAISON, 09:52, 2013
   Fabio Scacchioli (Włochy), NO MORE LONELY NIGHTS, 20:55, 2013
   Łukasz Surowiec (Polska), SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU - LATO 2013, 16:43, 2013
   Salla Tykkä (Finlandia), AIRS ABOVE THE GROUND, 07:21, 2010
   

 

     16 V    15.30
20.30
    POWSTANIE WARSZAWSKIE    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

    17 V    18.00     POWSTANIE WARSZAWSKIE    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

    18 V    15.30
17.15
    POWSTANIE WARSZAWSKIE    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 


    19 - 20 V    15.15
18.45
    POWSTANIE WARSZAWSKIE    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

           17.00
20.30
    LOCKE    
              
                  USA 2013 , 85 min.

   Reżyseria: Steven Knight
   Wykonawcy: Tom Hardy, Andrew Scott, Ben Daniels i in.

   Znakomity thriller, z ryzykownym pomysłem quasi monodramu. Historia jednego człowieka, który jadąc samochodem i zmagając się z czasem, rozwiązuje sprawy wydające się nie do rozwiązania. Ivan Locke ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji która stawia wszystko na jednej szali. Ten wyjątkowy film, który dosłownie wciska w fotel, przykuwa uwagę dramatyczną ludzką historią o tym jak życie jednego człowieka bezpowrotnie się zmienia w ciągu jednej nocy jadąc samochodem z Birmingham do Londynu. W trakcie jazdy, Ivan wykonuje kilka druzgocących telefonów do swojej żony Katriny i dwóch synów. Ivan musi też poradzić sobie z telefonami od Bethan, kobiety z którą kiedyś pracował i telefonami z pracy, w tym od swojego szefa, który niechętnie, ale go zwalnia z pracy i od Donala, kolegi z pracy, który ma go zastąpić w najważniejszym wyzwaniu zawodowym, którego miał się podjąć Ivan. Magnetyczny głos i niezwykła gra aktorska sprawiają, że jest to obraz, którego nie można pominąć.
   

 

 


    21 V    17.00     LOCKE    
              
                  USA 2013 , 85 min.

   Reżyseria: Steven Knight
   Wykonawcy: Tom Hardy, Andrew Scott, Ben Daniels i in.

   Znakomity thriller, z ryzykownym pomysłem quasi monodramu. Historia jednego człowieka, który jadąc samochodem i zmagając się z czasem, rozwiązuje sprawy wydające się nie do rozwiązania. Ivan Locke ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji która stawia wszystko na jednej szali. Ten wyjątkowy film, który dosłownie wciska w fotel, przykuwa uwagę dramatyczną ludzką historią o tym jak życie jednego człowieka bezpowrotnie się zmienia w ciągu jednej nocy jadąc samochodem z Birmingham do Londynu. W trakcie jazdy, Ivan wykonuje kilka druzgocących telefonów do swojej żony Katriny i dwóch synów. Ivan musi też poradzić sobie z telefonami od Bethan, kobiety z którą kiedyś pracował i telefonami z pracy, w tym od swojego szefa, który niechętnie, ale go zwalnia z pracy i od Donala, kolegi z pracy, który ma go zastąpić w najważniejszym wyzwaniu zawodowym, którego miał się podjąć Ivan. Magnetyczny głos i niezwykła gra aktorska sprawiają, że jest to obraz, którego nie można pominąć.
   

 

 

           18.45     POWSTANIE WARSZAWSKIE    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

           20.30     LOCKE    
              
                  USA 2013 , 85 min.

   Reżyseria: Steven Knight
   Wykonawcy: Tom Hardy, Andrew Scott, Ben Daniels i in.

   Znakomity thriller, z ryzykownym pomysłem quasi monodramu. Historia jednego człowieka, który jadąc samochodem i zmagając się z czasem, rozwiązuje sprawy wydające się nie do rozwiązania. Ivan Locke ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji która stawia wszystko na jednej szali. Ten wyjątkowy film, który dosłownie wciska w fotel, przykuwa uwagę dramatyczną ludzką historią o tym jak życie jednego człowieka bezpowrotnie się zmienia w ciągu jednej nocy jadąc samochodem z Birmingham do Londynu. W trakcie jazdy, Ivan wykonuje kilka druzgocących telefonów do swojej żony Katriny i dwóch synów. Ivan musi też poradzić sobie z telefonami od Bethan, kobiety z którą kiedyś pracował i telefonami z pracy, w tym od swojego szefa, który niechętnie, ale go zwalnia z pracy i od Donala, kolegi z pracy, który ma go zastąpić w najważniejszym wyzwaniu zawodowym, którego miał się podjąć Ivan. Magnetyczny głos i niezwykła gra aktorska sprawiają, że jest to obraz, którego nie można pominąć.
   

 

 


    22 V    15.15
18.45
    POWSTANIE WARSZAWSKIE    
              
                  Polska 2014 , 90 min.

   Reżyser obrazu: Jan Komasa

   Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.
   
   Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…
   
   6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych – to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację projektu „Powstanie Warszawskie”. Efektem jest 90 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
   

 

 

           17.00
20.30
    LOCKE    
              
                  USA 2013 , 85 min.

   Reżyseria: Steven Knight
   Wykonawcy: Tom Hardy, Andrew Scott, Ben Daniels i in.

   Znakomity thriller, z ryzykownym pomysłem quasi monodramu. Historia jednego człowieka, który jadąc samochodem i zmagając się z czasem, rozwiązuje sprawy wydające się nie do rozwiązania. Ivan Locke ma idealną rodzinę, świetną pracę, a następnego dnia ma nastąpić ukoronowanie jego kariery zawodowej. Jeden telefon zmusza go do podjęcia decyzji która stawia wszystko na jednej szali. Ten wyjątkowy film, który dosłownie wciska w fotel, przykuwa uwagę dramatyczną ludzką historią o tym jak życie jednego człowieka bezpowrotnie się zmienia w ciągu jednej nocy jadąc samochodem z Birmingham do Londynu. W trakcie jazdy, Ivan wykonuje kilka druzgocących telefonów do swojej żony Katriny i dwóch synów. Ivan musi też poradzić sobie z telefonami od Bethan, kobiety z którą kiedyś pracował i telefonami z pracy, w tym od swojego szefa, który niechętnie, ale go zwalnia z pracy i od Donala, kolegi z pracy, który ma go zastąpić w najważniejszym wyzwaniu zawodowym, którego miał się podjąć Ivan. Magnetyczny głos i niezwykła gra aktorska sprawiają, że jest to obraz, którego nie można pominąć.
   

 

       ANTOSZA Z CZĘSTOCHOWY
140 ROCZNICA URODZIN FERTNERA - bilet 5 zł    25 V    14.00     DEMON KOMIZMU - ANTONI FERTNER
ANTOSZA ZGUBIŁ GORSET
PAPA SIĘ ŻENI
   
              
              
   Antoni Dezyderiusz Fertner ur. 23 maja 1874 w Częstochowie, zm. 16 kwietnia 1959 w Krakowie. Był znakomitym aktorem komediowym z dorobkiem około 500 ról teatralnych i filmowych. Grywał w wielu teatrach polskich, petersburskich, moskiewskich i homleńskich, jednak większość czasu spędzał na grze w filmach. Przygodę z kinem rozpoczął w Warszawie w 1908 roku, kiedy zagrał w filmie Antoś po raz pierwszy w Warszawie. Była to historia naiwnego prowincjusza, który po przyjeździe do wielkiego miasta łatwo daje się wykorzystać dwóm paniom z miejscowego półświatka. Antoś po raz pierwszy w Warszawie, uważany jest za pierwszy polski film fabularny, co czyni z Fertnera pierwszego polskiego aktora filmowego. W tym filmie wykreował postać zabawnego fajtłapy Antosia, którą później wielokrotnie odgrywał zarówno w filmach polskich, jak i rosyjskich. Antoś to pulchniutki, naiwny prowincjusz, który po przyjeździe do wielkiego miasta co i rusz wpada w tarapaty. Prawdziwy rozkwit jego kariery filmowej nastąpił podczas I wojny światowej w Rosji. W 1915 roku zagrał w kilkunastu filmach, często w roli Antosia (Antoszy). Przez kolejne dwa lata pracował dla wytwórni Edwarda Puchalskiego Lucyfer. Kontrakt podpisał na dwanaście krótkich komedyjek, powstało ich ponad dwadzieścia, a w każdej z nich Fertner wcielał się w pokochaną przez publiczność postać Antoszy. Modne było wówczas tworzenie serii filmów, ukazujących kolejne przygody i historie jednego bohatera, będących niejako odpowiednikiem dzisiejszych seriali telewizyjnych. Właśnie w takich filmach grał Antoni Fertner. Były to komedie o wymownych tytułach: Antosza w balecie, Antosza łysieje, Eliksir miłosny Antoszy, Antosza-Sherlock Holmes... Ogółem w Rosji zagrał w blisko czterdziestu filmach. Po powrocie do Polski i kilkunastoletniej przerwie powrócił na ekran w 1935 roku w roli gubernatora w filmie Antek policmajster. Posypały się kolejne role filmowe i odtąd grał w kilku filmach rocznie. Zmienił się jego wizerunek artystyczny i rodzaj odgrywanych postaci. Stworzył typ eleganckiego, lecz komicznego, impulsywnego, lecz o złotym sercu starszego pana o pretensjonalnych manierach. Grywał teraz baronów, wyższych urzędników, ziemian, niejednokrotnie lowelasów lub ojców dorastających córek. Z założenia nie stosował charakteryzacji. Polegał na swojej własnej osobowości komicznej i wybitnie sprzyjających warunkach zewnętrznych.
   ( źródło : Onet, autor : Dominika Kaszuba )
   
   Związki Fertnera z Częstochową opisała Joanna Skiba :

   Link 1       Link 2
   
   

 

     23 - 29 V    14.30     TEORIA WSZYSTKIEGO - oprócz 25 V    
              
                  USA 2013 , 107 min.

   Reżyseria: Terry William
   Wykonawcy: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Pasikowska i in.

   Niezwykła wyprawa do szalonego, surrealistycznego świata Terry'ego Gilliama, jednego z twórców legendarnej grupy Monty Python. W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde - nawet najskrytsze ich pragnienia - są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje. Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką, namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks i czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat...
   

 

 

           16.30     CASANOVA PO PRZEJŚCIACH    
              
                  USA 2013 , 98 min.

   Reżyseria: John Turturro
   Wykonawcy: John Turturro, Sharon Stone, Sofía Vergara, Liev Schreiber i in.

   Nieśmiały Fioravante jest kwiaciarzem. Jego przyjaciel, Murray, prowadzi antykwariat, któremu grozi zamknięcie. Aby uratować sklep przed bankructwem, mężczyźni postanawiają zająć się najstaraszą profesją na świecie. W Nowym Jorku, pełnym bogatych, starszych kobiet, z przeróżnymi zachciankami, szpakowaty Don Juan, bez problemu znajdzie sposób na zarobienie pieniędzy. Tak zaczyna się dochodowy biznes dwójki panów, który z dnia na dzień przynosi większe zyski, gdyż sława kochanka do wynajęcia zatacza coraz szersze kręgi. Jednak pewnego dnia, za sprawą Murraya, Fioravante pozna kolejną potencjalną klientkę – Avigal. To spotkanie odmieni na zawsze życie obojga.
   

 

 

           18.30     TEORIA WSZYSTKIEGO    
              
                  USA 2013 , 107 min.

   Reżyseria: Terry William
   Wykonawcy: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Pasikowska i in.

   Niezwykła wyprawa do szalonego, surrealistycznego świata Terry'ego Gilliama, jednego z twórców legendarnej grupy Monty Python. W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde - nawet najskrytsze ich pragnienia - są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje. Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką, namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks i czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat...
   

 

 

           20.30     TOM    
              
                  Francja/Kanada 2013 , 95 min.

   Reżyseria: Xavier Dolan
   Wykonawcy: Xavier Dolan, Pierre Yves Cardinal, Lise Roy i in.

   Najnowszy, czwarty film młodego Kanadyjczyka. Jednak pierwszy raz Dolan porusza temat homoseksualizmu jako problemu społecznego i ponownie wciela się w rolę głównego bohatera. Scenariusz powstał na podstawie sztuki autorstwa uznanego quebeckiego pisarza, Michela Marca Boucharda. Tom, młody copywriter, wyrusza w podróż na pogrzeb kochanka. Na miejscu odkrywa, że nikt nic nie wie ani o nim, ani o tym, co go łączyło ze zmarłym. Brat nieboszczyka wkrótce ustala zasady dziwnej gry, do której wciąga Toma. By uchronić dobre imię rodziny i pogrążoną w żałobie matkę, Tom przyjmuje rolę rozjemcy w domu, którego niejasna przeszłość rzuca jeszcze większy cień na jego „przygodę” na farmie. Dalekie drogi, wielkie kłamstwa… Ten osadzony w wiejskim krajobrazie Quebecu thriller psychologiczny ukazuje powiększającą się przepaść między miastem i wsią oraz charakter społeczności wiejskiej. Ta krótka i brutalna pielgrzymka przez wypaczoną i brzydką prawdę przesiąknięta jest syndromem sztokholmskim, oszustwami, smutkiem i skrywanym bestialstwem.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE