Czerwiec 2012r

 


K I N O   S E N I O R A    12 VI    14.00     RÓŻA    
              
                  Polska 2011, 94 min.

   Reżyseria: Wojciech Smarzowski
   Wykonawcy: Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Jacek Braciak, Kinga Preis i in.

   Szokujący obraz relacji Mazurów z kolejnymi „kolonizatorami”: Niemcami, Polakami, Rosjanami; film wypełniony przemocą, z elementami westernu, melodramatu i epiki historycznej. Lato 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, dociera na Mazury. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Róża, mazurska autochtonka, przeszła gehennę w czasie tragicznej ucieczki Mazurów, zimą 1944/45, gdy nadciągał front radziecki. Róża broni swojego miejsca w świecie - nie mieści się w panujących podziałach na swoich i obcych, jest nieustannie atakowana, pogrążona w piekle narodowych, obyczajowych i religijnych barier. Losy Róży i Tadeusza są podobne, ale to, co widzieli i przeżyli nie odebrało im zdolności kochania. Pojawia się uczucie czyste, zrodzone na przekór okolicznościom. Wg Smarzowskiego to film o miłości, miłości na gruzach, miłości w czasach nieludzkich.
   

 

 NAGRODA   SPECJALNA   JURY   GDYNIA   FILM   FESTIVAL   2012    1 - 3 VI    17.30     DROGA NA DRUGĄ STRONĘ    
              
                  Polska/ Rumunia 2011, 72 min.

   Reżyseria: Anca Damian
   Wykonawcy: Maciej Stuhr, Andrzej Olejnik

   Pełnometrażowy film animowany opowiada historię życia Claudiu Crulica, 33-letniego Rumuna, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki, prowadzonej w krakowskim areszcie w 2007 roku. Oskarżony o kradzież protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę, rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci. W ciągu kilku miesięcy jego samotnej walki nie znalazł się nikt, kto chciałby go wysłuchać i pomóc. Film, odbierany jako świadectwo determinacji i dotkliwego osamotnienia, działa na widza porażająco. Jako historia śmierci bezbronnego człowieka, który posunął się do ostateczności w walce z bezdusznym systemem, nabiera charakteru uniwersalnej przypowieści.
   

 

 

    4 - 7 VI    16.00
17.30
    DROGA NA DRUGĄ STRONĘ    
              
                  Polska/ Rumunia 2011, 72 min.

   Reżyseria: Anca Damian
   Wykonawcy: Maciej Stuhr, Andrzej Olejnik

   Pełnometrażowy film animowany opowiada historię życia Claudiu Crulica, 33-letniego Rumuna, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki, prowadzonej w krakowskim areszcie w 2007 roku. Oskarżony o kradzież protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę, rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci. W ciągu kilku miesięcy jego samotnej walki nie znalazł się nikt, kto chciałby go wysłuchać i pomóc. Film, odbierany jako świadectwo determinacji i dotkliwego osamotnienia, działa na widza porażająco. Jako historia śmierci bezbronnego człowieka, który posunął się do ostateczności w walce z bezdusznym systemem, nabiera charakteru uniwersalnej przypowieści.
   

 

     1- 7 VI    19.00     HENIEK    
              
                  Polska 2010, 72 min.

   Reżyseria: Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej
   Wykonawcy: Maciej Słota, Beata Schimscheiner, Jacek Milczanowski, Tadeusz Hankiewicz i in.

   Przewrotna, niezależna, dowcipna i inteligentna czarna komedia, sporo muzyki jazzowej i klimat balansujący na granicy realizmu i groteski. Opowieść o tym, czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy oraz o tym czy zemsta jest naprawdę słodka. Bohaterowie filmu, czwórka sprzedawców z salonu samochodowego, codziennie zmagają się z trudem swojej pracy. Ich życie zdeterminowane jest przez zawód, w który wpisana jest wieczna pogoń za pieniądzem. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jednego z nich, tytułowego Heńka, aresztowano za udział w gangu złodziei, pozostała trójka zostaje wystawiona na próbę uczciwości. Zmagając się w walce z własnymi słabościami, odkryją największe oszustwo Heńka. Współczucie szybko zamienia się w rozgrywkę o rzekomo pozostawione przez niego łupy. Nic (ani nikt) nie jest tu tym, czym się z początku wydaje. Antyki tracą wartość, klejnoty szlachetność, a ludzie … rozum i godność w pogoni za zyskiem. Komedia zmienia się w gorzką refleksję o wielkiej sile pieniądza. Twórcy nakręcili uniwersalny film o chciwości i obłudzie , obnażyli fałszywe pozy, niby szlachetne gesty.
   

 

 

           20.30     PIĘKNO    
              
                  Francja/Niemcy/RPA 2011, 106 min.

   Reżyseria: Oliver Hermanus
   Wykonawcy: Deon Lotz, Charlie Keegan, Roeline Daneel, Sue Diepeveen i in.

   Wstrząsający film o udręce, o życiu w kłamstwie, o skrywanych żądzach, które prowadzą do tragicznego finału. Czterdziestoletni François posiada własną firmę. Ma żonę i dwie córki. Jedną z nich właśnie wydaje za mąż. Na weselu pośród gości dostrzega swojego bratanka, Christiana, przystojnego studenta prawa. Od tej chwili nie może przestać o nim myśleć. Rodzi się obsesja. Film był oficjalnym kandydatem RPA do Oscara. Wzbudza dyskusje wśród krytyków i publiczności i nikogo nie pozostawia obojętnym.
   Reżyser o filmie: „Ta historia to w dużym stopniu odkrywanie autodestrukcji człowieka. Jego pogardy dla samego siebie, jego nienawiści. Widz wkracza do różnych, uporządkowanych fragmentów życia bohatera, odkrywa jego sekrety i żądze. Doświadczamy jego gwałtowności, poznajemy lęki, gniew i zazdrość”.
   

 

 

    8 - 14 VI    16. 30     PROSTE PRAGNIENIA    
              
                  Polska 2011, 85 min.

   Reżyseria: Marek Stachurski
   Wykonawcy: Aleksandra Nieśpielak, Bartłomiej Topa, Michał Śliwa, Antoni Królikowski i in.

   Niezwykle emocjonalna i przejmująca opowieść o tym jak bolesna bywa codzienność przepełniona niekoniecznie dramatami, ale zwykłymi problemami. Jola niespełniona artystka, samotna matka, jej partner, zamieszany w przestępstwa oraz syn, zbuntowany nastolatek, konfrontują swoje marzenia z rzeczywistością i próbują o siebie walczyć. Spirala problemów kręci się coraz szybciej, a bohaterowie uwikłani we własne problemy coraz bardziej oddalają się od siebie, od tego, co najważniejsze w życiu – bliskości w rodzinie. Drugi plan uzupełniają świetnymi kreacjami aktorskimi Antoni Królikowski i Janusz Chabior. Film jest precyzyjnym studium upadku rodziny, które najpierw odziera widza ze złudzeń, by na koniec dodać mu otuchy i spowodować katharsis. Magiczny klimat Przemyśla został uchwycony w niezwykłych zdjęciach filmu.
   

 

 

           18.15     WICHROWE WZGÓRZA    
              
                  Wielka Brytania 2011, 130 min.

   Reżyseria: Andrea Arnold
   Wykonawcy: Solomon Glave, Shannon Beer, Lee Shaw, James Howson, Kaya Scoledario i in.

   Film na podstawie klasycznej powieści Emily Bronte. Opowieść o wielkiej i niszczącej sile namiętności, o pożądaniu, okrucieństwie, zazdrości, bólu i zemście, o wszystkim tym, co w miłości najsilniejsze i najbardziej pierwotne. Catherine Earnshaw, panna z dobrego domu, kocha z wzajemnością Heathcliffa, człowieka niższego stanu. Niestety, młodzi właśnie ze względu na konwenanse nie mogą wziąć ślubu. Ich niespełnione uczucie wywoła lawinę tragicznych wydarzeń. Najnowsza adaptacja powieści E. Bronte zachwalana jest jako "rewolucyjna". A. Arnold zrezygnowała ze skostniałej konwencji dramatu kostiumowego, stawiając na maksymalny realizm. Wizja życia zaproponowana przez reżyserkę jest bardzo surowa, brutalna, redukująca zachowania ludzi do podstawowych emocji: pożądania, cierpienia, wściekłości. Ludzie żyją tu blisko natury, nie różnią się aż tak bardzo od zwierząt. Słów pada niewiele: to, co uniósłby dialog, lepiej wyraża pogoda. Pada deszcz, po wrzosowiskach hula wiatr, wokół pełno błota. Posępną wizję świata potęgują zdjęcia Robbiego Ryana, za które otrzymał zasłużoną nagrodę w Wenecji - ciemne, mroczne, często robione kamerą z ręki. To film przejmujący, który atakuje wszystkie zmysły i nie pozwala o sobie długo zapomnieć.
   

 

 

           20.30     HELL    
              
                  Niemcy/Szwajcaria 2011, 89 min.

   Reżyseria: Tim Fehlbaum
   Wykonawcy: Hannah Herzsprung, Lars Eidinger, Stipe Erceg, Lisa Vicari, Angela Winkler i in.

   Bogaty wizualnie, nastrojowy thriller; mistrzowska, postapokaliptyczna przypowieść o przetrwaniu. Jest rok 2016. Świat, który dotąd znaliśmy, przestał istnieć. Temperatura na Ziemi wzrosła o 10 stopni Celsjusza. Słońce obróciło Ziemię w jałową pustynię. Woda zanika, a kaptury i maski to jedyna ochrona przed słońcem, które parzy jak rozżarzony ogniem węgiel. Maria wraz z młodszą siostrą - Leonie, chłopakiem - Filipem oraz napotkanym po drodze tajemniczym Tomem jadą szczelnie zakrytym samochodem w góry. Mają nadzieję, że zbierające się tam chmury przyniosą upragniony deszcz. To dla nich ostatnia szansa na ratunek. Gdy jednak na swej drodze napotkają powalony słup elektryczny, rozpocznie się śmiertelna walka o przetrwanie. Sugestywne zdjęcia i świetnie zbudowana dramaturgia pozwalają widzom uczestniczyć w intrygującej grze z pierwotnymi ludzkimi lękami i obsesjami. Reżyser, za pomocą rozedrganej kamery i znakomitej ścieżki dźwiękowej, przypominającej dokonania Depeche Mode, stworzył na ekranie realistyczną wizję spalonego słońcem świata, w którym nikomu nie można ufać, a strach wprost czuje się w powietrzu.
   

 

 9.   NOC   KULTURALNA

www.facebook.com/NocKulturalnaCzestochowa

Przedsprzedaż karnetów w cenie 9,99 zł od 11 czerwca 2012 w:
OPK "Gaude Mater", ul. Dąbrowskiego 1 (w godz. 10.00-18.00),
Cafe Belg, Al. NMP 32, Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Al. NMP 45,
Cinema City "Wolność", ul. Kościuszki 5,
OKF "Iluzja", Al. NMP 64.
W dniu imprezy karnety będą dostępne również w Teatrze from Poland, Al. NMP 2.    15 VI    23.00     Pokaz niemego filmu GENERAŁ z muzyką na żywo Marcina Pukaluka    
              
                  Film „Generał” to jedno z największych osiągnięć artystycznych i produkcyjnych kina niemego. Tuż przed wprowadzeniem dźwięku do kina i na długo przed rozwojem komputerowych efektów specjalnych Keaton stworzył wspaniałe widowisko pełne zwrotów akcji i efektownych rozwiązań inscenizacyjnych. Do tego zadziwiające popisy kaskaderskie samego Bustera. Film obnażając i ośmieszając absurdy wojny zyskał sobie miano jednego z najdonioślejszych pacyfistycznych głosów w historii kina. Jest to jednocześnie szczytowe osiągnięcie w historii filmu niemego.
   Marcin Pukaluk wygrał konkurs na stworzenie ścieżki muzycznej do filmu "Generał". Film z muzyką Pukaluka wszedł na ekrany polskich kin, wyszła płyta ze ścieżką dźwiękową, a kompozytor gra także muzykę podczas seansów na żywo w różnych miejscach Polski. Marcin Pukaluk do tworzenia ścieżki dźwiękowej do filmów niemych wykorzystuje nie tylko tradycyjny fortepian, ale też syntezatory, cymbały rzeszowskie. Dostosowuje też swoją muzykę do wieku widowni.
   - Moje motto przy pracy na filmie polega na tym, że zawsze staram się podporządkować pod to, co widzi na ekranie. Ja jestem tylko tłem - mówi Marcin Pukaluk. Podkreśla, że zależy mu na tym, by widzowie nie zwracali uwagi na muzykę w filmie, tylko mogli wczuć się w to, co dzieje się na ekranie. - To jest muzyka ilustracyjna, o tym trzeba pamiętać - podkreśla.
   Marcin Pukaluk - kompozytor, muzykolog i multiinstrumentalista. Łączy wykształcenie oraz upodobanie do ciężkich, mrocznych brzmień z doświadczeniem wyniesionym z wieloletniej aktywności na gruncie muzyki ethno. W jego podejściu do muzyki uderza prostota środków, przejrzystość formy oraz niekiedy radykalna selekcja dźwięków. Cechy te wpisują go w powstały w latach 60–tych nurt minimal music. Artysta nie kryje zresztą źródeł swoich inspiracji, podając nazwiska takich kompozytorów jak: Steve Reich, Philip Glass, Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Szczególną pozycję w jego twórczości zajmują kompozycje do filmów niemieckich ekspresjonistów (Metropolis, Gabinet Doktora Caligari, Nosferatu-Symfonia Grozy). Łączą one w sobie głęboką fascynację przestrzenią wyrażającą się w dbałości o warstwę brzmieniową utworów, umiejętne operowanie nastrojem oraz (tak niezbędne w przypadku muzyki filmowej) wyczucie dramatyzmu.
   

 

 

           24.00     EUROSHORTS - Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy    
              
                  Amerykański Film Reklamowy - 2011 - 60 min.
   Słynna taśma reklam z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Najlepsze światowe filmy reklamowe, zrealizowane przez wybitnych filmowców.
   W tym roku w reklamach wystąpili między innymi: Willem Dafoe – w reklamie Jim Beam “Parallels” (reż. Dante Ariola), Eminem – w reklamie Chrysler “Born of Fire” (reż. Sam Bayer), Kevin Bacon – w reklamie Logitech “Kevin Bacon Fan” (reż. Ringan Ledwidge), a wśród realizatorów są jeszcze takie gwiazdy jak Alejandro Gonzalez Inarritu (autor filmów “Amores Perros” i “21 gramów”, Joe Pytka – kultowa postać światowej reklamy, nowojorskie studio PSYOP i Roman Coppola, znany jako reżyser teledysków.
   
   
   Filmy z konkursu międzynarodowego Euroshorts - 2011 - ok. 60 min.
   LISTA NIEGRZECZNYCH The Naughty List, 3', Wielka Brytania, reż. Ben Mitchell (film animowany)
   TO COŚ W KĄCIE La cosa en la esquina, 10', Hiszpania, reż. Zoe Berriatua – Najlepsza animacja
   SZWAJCARSKI GYPETUS Gypaetus Helveticus, 7', Szwajcaria, reż. Marcel Barelli (film animowany )
   PORANNA PRZECHADZKA A Morning Stroll, 7', Wielka Brytania, reż. Grant Orchard (film animowany)
   BARBARZYŃCY Les Barbares, 5', Francja, reż. Jean-Gabriel Periot (film eksperymentalny)
   PUDEŁKA ALBO NIE JESTEM POTWOREM Cases ou je ne pas un monstre, 3'40”, Belgia, reż. Hannah Letaif (film animowany)
   OSTATNIA SCENA La Ultima Secuencia, 13', Hiszpania, reż. Arturo Ruiz Serrano ( film fabularny )
   RÓWNANIE MIŁOŚCI The Calculus of Love, 14'15”, Wielka Brytania, reż. Dan Clifton (film fabularny )
   ARTYŚCI Z KOSZALINA 27 min. - reż. Przemysław Młyńczyk (film dokumentalny)
   

 

    52.   KRAKOWSKI   FESTIWAL   FILMOWY   -   replika   

Uległ zmianie program tegorocznej repliki Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Organizatorzy otrzymali akredytację FIAPF, czyli Międzynarodowej Federacji Zrzeszeń Producentów Filmowych.
Zgodnie z obowiązującą umową KFF nie może organizować repliki festiwalu.
Zapraszamy zatem na pokazy NAGRODZONYCH FILMÓW POLSKICH.    15 VI    18.15     Nagrodzone filmy polskie - dokumenty, animacje, krótkie fabuły - więcej...    
              
                  Krakowski Festiwal Filmowy to niezwykła impreza filmowa, która corocznie przyciąga do Krakowa tysiące fanów dobrego filmu krótkometrażowego i dokumentalnego. Jest to jedna z najstarszych i najciekawszych na świecie imprez poświęconych krótkim formom kina.
   Historia Krakowskiego Festiwalu Filmowego sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii. Trzy lata później do festiwalu polskiego dołączony został festiwal międzynarodowy i z imprezy ogólnopolskiej stał się wydarzeniem o międzynarodowej randze. To w Krakowie rozpoczynali swoją karierę znakomici polscy dokumentaliści: Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Fidyk i Marcel Łoziński. To tutaj dali się poznać świetni twórcy rodzimej animacji: Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Julian Antoniszczak, Piotr Dumała i laureat Oscara za film Tango Zbigniew Rybczyński. W konkursach międzynarodowych brało udział i zdobywało na nich laury, obok uznanych realizatorów filmów dokumentalnych i animacji, wielu twórców, których nazwiska znane są powszechnie w świecie filmu fabularnego: Pier Paolo Pasolini, Werner Herzog, Zoltan Huszarik, Jaromil Jireś, Claude Lelouch, Patrice Leconte, Mike Leigh, a także laureat Oscara - Jan Sverak.
   Na początku lat 90., w związku z przemianami politycznymi i ekonomicznymi, które spowodowały w Europie Środkowo-Wschodniej drastyczny spadek produkcji filmowej zaprzestano organizacji festiwalu ogólnopolskiego. I tak do roku 1997 jako Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych gościł wyłącznie filmy zagraniczne. Sytuacja uległa zmianie wraz z 37. edycją, kiedy do festiwalowego regulaminu wrócił na dobre konkurs ogólnopolski. W 2001 roku zmianie uległa również sama nazwa festiwalu i od tamtej pory funkcjonuje już jako Krakowski Festiwal Filmowy, którego kolejne edycje odbywają się na przełomie maja i czerwca.
   Festiwal cały czas ewoluuje. Przede wszystkim w związku z wydłużeniem czasu trwania produkowanych przez stacje telewizyjne filmów dokumentalnych, maksymalny, regulaminowy czas projekcji filmów konkursowych zmieniony został najpierw z 30 do 50-ciu, potem zaś do 60-ciu minut. Programową nowością ostatnich lat jest również przyznawanie wzorem dużych festiwali filmów fabularnych międzynarodowej nagrody za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego i krótkometrażowego, zwanej Nagrodą Smoka Smoków. Nagroda ta po raz pierwszy została przyznana w 1998. W 2007 roku przyznano po raz pierwszy nową nagrodę Złoty Róg dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu. Niezmienione od lat pozostają przyznawane w międzynarodowej sekcji festiwalu Smoki, a w krajowej - Lajkoniki. Swe nagrody przyznaje także m.in. prasa filmowa FIPRESCI i Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych FICC.
   Szczegółowy program repliki w OKF będzie znany po wręczeniu nagród festiwalowych 3 czerwca 2012.
   

 

 

                   ARBUZ    
              
                  Czas trwania: 10 min.

   Reżyseria: Tato Kotetishvili
   SREBRNY LAJKONIK dla najlepszego filmu fabularnego

   Gdzieś na uboczu, z dala od miejskich arterii, mężczyzna rozkłada swoje stoisko z arbuzami. Nieliczni lokalni kierowcy przejeżdżają bez wzruszenia. Tylko turyści zatrzymują się, by zrobić sobie zdjęcie z osobliwą atrakcją. Taki biznes nie może być dochodowy, a jakby tego było mało, po drugiej stronie szutrowej drogi zjawia się konkurencja… Film przedstawia jeden dzień z życia sprzedawcy arbuzów.
   

 

 

                   DRWAL    
              
                  Czas trwania: 15 min.

   Reżyseria: Paweł Dębski
   SREBRNY LAJKONIK dla najlepszego filmu animowanego

   W samotnym, małym domku, schowanym między bezkresnym borem a potężnym oceanicznym klifem, żyje drwal z małym synkiem. Ich życie toczy się jak w bajce – po pracy ojciec przygotowuje drewniane zabawki, razem spacerują i bawią się. Synek bezgranicznie kocha swojego ojca, jest zafascynowany jego siłą i opieką. Pewnego dnia, w czasie wspólnej wyprawy do lasu, drwal ścina nietypowe drzewo. To wydarzenie całkowicie odmienia ojca – i wywraca ich świat do góry nogami.
   

 

 

                   SAMOTNOŚĆ DŹWIĘKU    
              
                  Czas trwania: 30 min.

   Reżyseria: Jacek Piotr Bławut
   SREBRNY LAJKONIK dla najlepszego filmu dokumentalnego

   Dokument przybliża postać mało znanego kompozytora – Tomasza Sikorskiego. Na jego życiu zaważyły czasy komunizmu, w których przyszło mu tworzyć. Brak wolności i możliwości odkrywania samego siebie oraz niezrozumienie jego twórczości przez środowiska artystyczne, odrzucające skrajną prostotę tej muzyki, odcisnęły na Sikorskim silne piętno. Film śledzi losy artysty, którego niebywały talent i ogromna wrażliwość szły w parze z osamotnieniem.
   

 

 

                   UWIKŁANI    
              
                  Czas trwania: 50 min.

   Reżyseria: Lidia Duda
   ZŁOTY LAJKONIK dla najlepszego filmu „za podjęcie trudnego tematu i znalezienie dla niego adekwatnej formy”, Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A za najlepsze zdjęcia dla Wojciecha Staronia, Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego „za pokazanie obu głównych bohaterów, którzy wędrując przez labirynt ludzkich namiętności, trwają w swoich obsesjach”.

   W przypadku pedofilii nie ma wątpliwości, kto jest oprawcą, a kto ofiarą. Bywa jednak, że po pewnym czasie ta jednoznaczna relacja ulega zachwianiu. Bohater filmu był w dzieciństwie molestowany przez sąsiada i potem, już jako nastolatek, dwukrotnie próbował wziąć na nim odwet. Ich role odwróciły się: to pedofil boi się dzisiaj swojej ofiary. Poznajemy tę trwającą dziewięć lat wzajemną zależność również z perspektywy najbliższych obu mężczyznom osób. Ta historia oparta na nienawiści i strachu zdaje się nie mieć końca.
   

 

 

                   Po pokazie odbędzie się spotkanie z laureatką ZŁOTEGO LAJKONIKA,
reżyserką filmu UWIKŁANI, Panią Lidią Dudą - więcej...
   
              
                  
   LIDIA DUDA
   autorka reportaży i filmów dokumentalnych.

   Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, pracę magisterską pisała na temat Hieronima Boscha. Po studiach poszukiwała swojego miejsca, pracując w wielu miejscach: w klubie jazzowym, w dziale wydawnictw Opery Wrocławskiej, w szkole podstawowej w Tychach, gdzie była nauczycielką plastyki. Pracę w mediach zaczynała od działu reklamy katowickiego oddziału TVP. Wkrótce została reporterką w "Aktualnościach" TVP Katowice. Specjalizowała się w tematach społecznych. Od końca lat 90. związana z Expresem Reporterów, dla którego realizowała własne reportaże (ponad 60), później z Redakcją Filmu Dokumentalnego i Reportażu Programu 2 TVP.
   Laureatka licznych nagród na festiwalach filmowych. Po emisji filmu „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (dokumentalny zapis życia chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat, tzw. klejarzy, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży, a po emisji „U nas w Pietraszach” (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi Pietrasze) minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi.
   Przepis Lidii Dudy na dobry reportaż: „Trzeba lubić bohaterów i patrzeć na nich krytycznie, być głodnym historii bohatera, umieć go wysłuchać, kiedy opowiada swoją tragedię. W tej współpracy musi być uczciwość. Nie może być ukrytej kamery i oszukiwania, że tego czy tamtego się nie nakręci. To obraz codzienności, więc utrwalamy wszystko."
   

 

     15 - 21 VI    16.30     OPOWIEŚCI, KTÓRE ŻYJĄ TYLKO W PAMIĘCI    
              
                   Brazylia 2011, 98 min.

   Reżyseria: Julia Murat
   Wykonawcy: Sonia Guedes, Lisa Favero, Luiz Serra, Ricardo Merkin i in.

   Laureat ponad 20 międzynarodowych nagród, a jego przepiękne zdjęcia zatopione w aurze realizmu magicznego zachwycają widzów na całym świecie. Zainspirowana lokalną legendą poetycka historia wioski w brazylijskim interiorze, gdzie czas dawno stanął w miejscu, film pełen alegorii i symboli, który skrywa uniwersalne przesłanie o przekazywaniu tradycji i przechowywaniu wspomnień. Wyczekując z utęsknieniem deszczu ostatni żyjący mieszkańcy fikcyjnej Jotuomby spędzają czas na rozmowach, grze w bule i wspólnych posiłkach. Pewnego dnia do zamkniętej społeczności przybywa Rita, młoda fotograf zafascynowana aurą zastygłego w czasie miejsca. Dziewczyna tchnie nowe życie w uśpioną osadę, wnosząc do codzienności starszych ludzi delikatny urok młodzieńczej radości. Jednak gdy zacznie dopytywać się o klucz do zamkniętego cmentarza, mieszkańców ogarnie niepokój. Ich najgłębiej skrywana tajemnica ujrzy światło dzienne. Reżyserka stworzyła piękną i pełną ciepła baśń o cyklu odradzającego się życia. Zagubiona w czasie i przestrzeni Jotuomba, której mieszkańcy żyją wspomnieniami minionych dni przywodzi na myśl literackie klimaty realizmu magicznego. Niepowtarzalną atmosferę filmu tworzą nastrojowe kadry przypominające zbiór starych fotografii, które J. Murat umiejętnie łączy z nowoczesną muzyką m.in. zespołu Franz Ferdinand, a miękkie, czarno-białe zdjęcia w tradycyjnej technice fotografii otworkowej pozwalają widzowi zajrzeć w głąb duszy mieszkańców niezwykłej osady.
   

 

 

           20.30     PRZEBACZENIE KRWI - oprócz 15 VI    
              
                  Albania/ Dania/ USA Wł. 2011, 109 min.

   Reżyseria: Joshua Marston
   Wykonawcy: Tristan Halilaj, Sindy Lacej, Refet Abazi

   Znakomity film albański, ze świetnie budowanym napięciem, wolny od efekciarstwa i łatwej sensacji. Subtelna, ale bardzo przekonująca metafora uwięzienia młodej generacji przez zwyczaje narzucone jej przez starszych. Nik i Rudina są rodzeństwem. On ma siedemnaście lat i jest w ostatniej klasie liceum, chce po szkole otworzyć kafejkę internetową. Ona, choć o dwa lata młodsza, już myśli o studiach. Jednak świat nastolatków już wkrótce się zawali. Ich ojciec bierze udział w sąsiedzkiej kłótni, w czasie której ginie człowiek. Mężczyzna nie przyznaje się do winy i ucieka z miasteczka. Zgodnie z zasadami Kanunu, lokalnego prawa uświęconego tradycją, rodzina zamordowanego może krwawo zemścić się teraz na dowolnym mężczyźnie z rodziny mordercy, jeśli ten opuści dom. Nik skazany jest więc na przymusowe zamknięcie, a na Rudinę spada obowiązek utrzymania rodziny. Dziewczyna szybko oswaja się z nową sytuacją, ale sfrustrowany chłopak chce sam rozwiązać sprawę. Nawet za cenę życia.
   

 

 

    16 - 21 VI    18.15     WSTYD    
              
                  Wielka Brytania 2011, 100 min.

   Reżyseria: Steve McQueen
   Wykonawcy: Michael Fassbender, Carey Mulligan, James Badge Dale, Nicole Beharie i in.

   Ostry dramat erotyczny, nominowany do Złotych Globów, uznany w wielu rankingach za najlepszy film roku, okrzyknięty "Ostatnim tangiem w Paryżu" naszych czasów. Pojawiły się opinie, że "Wstyd" okazał się być za mocny i za odważny dla Amerykańskiej Akademii Filmowej, która przyznaje Oscary. To kontrowersyjna, pulsująca emocjami, przeznaczona wyłącznie dla dorosłej publiczności opowieść o współczesnych związkach. Seks jawi się tu jako patologiczna obsesja, klątwa zniewalająca nie tylko ciało, ale i umysł, jako destrukcyjna siła rządząca ludzką naturą. Brandon, 30-latek, atrakcyjny singiel z Nowego Jorku nie potrafi zapanować nad swym życiem erotycznym, próbuje seksoholizmem zagłuszyć samotność, podświadomie dążąc do samodestrukcji. Egzystencjalną pustkę próbuje desperacko wypełnić najrózniejszymi rodzajami seksu. Codziennie pojawiają się więc prostytutki, pornografia internetowa, onanizm i przygodne znajomości. Sytuacja jeszcze bardziej wymyka się spod kontroli, kiedy niespodziewanie wprowadza się do niego siostra, która nie radzi sobie w bezdusznym świecie. Pozbawiona innej rodziny, potrzebuje opieki brata. Nie tylko jego mieszkania, gdzie wprasza się na parę nocy. Aby Brandon zrozumiał, że i on może odżyć dzięki uczuciom, musi dojść do katharsis. Lecz i ono nie oznacza wyrwania się z matni.
   

 

 

    22 - 28 VI    16.30     POLISS    
              
                  Francja 2011, 127 min.

   Reżyseria: Maïwenn Le Besco
   Wykonawcy: Karin Viard, Joey Starr, Marina Foïs, Nicolas Duvauchelle, Maïwenn i in.

   Laureat Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Cannes 2011. Realistyczny obraz pracy brygady paryskiej policji zajmującej się przestępstwami przeciwko dzieciom, ukazujący nie tylko dramaty dzieci, ale również spustoszenie, jakie praca powoduje w życiu i psychice policjantów. Pedofilia, gwałty na nieletnich, seks za pieniądze, przemoc nie tylko fizyczna - z tym zmagają się na co dzień funkcjonariusze. Przebywają ze sobą niemal 24 godziny na dobę, również, kiedy razem idą na drinka. Wspólne przeżycia zbliżają ich, ale z drugiej strony - ich relacje stają się napięte, rywalizacja i romanse są nieuniknione. Sytuacja zagęszcza się, gdy do ich grupy dołącza fotografka Melissa, która ma zrobić dokumentację pracy jednostki na zlecenie rządu. Film, często ocierający się o paradokument, nie traci cech błyskotliwego filmu akcji, ma precyzyjnie skonstruowaną dramaturgię i ostre dialogi, przekonująco przeskakuje w emocjach, wywołując raz śmiech, raz łzy.
   

 

 

           18.45     LĘK WYSOKOŚCI    
              
                  Polska 2011, 90 min.

   Reżyseria: Bartosz Konopka
   Wykonawcy: Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński, Dorota Kolak, Damian Matuszewski, Magdalena Popławska, Mieczysław Grąbka, Anna Dymna i in.

   Wzruszający i bardzo osobisty dramat psychologiczny, fabularny debiut B. Konopki nominowanego do Oscara za „Królika po berlińsku”. Poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka, którego bardzo poukładane życie zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca. Ojciec trafia do szpitala psychiatrycznego, a syn jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, stopniowo zanurza się w świat jego przeżyć i dowiaduje nowych rzeczy także o sobie. Na marginesie głównej historii Konopka opowiada dodatkowo o statusie chorego psychicznie człowieka i jego relacjach ze środowiskiem. Cała historia, mocno i przekonywująco osadzona w polskich realiach, działa na widza jak terapia wstrząsowa i każe zrobić rachunek sumienia. Tytułowy "lęk wysokości" to strach przed życiem, przed emocjami, zmierzeniem się z prawdą, podejmowaniem odważnych kroków i podejmowaniem wyzwań. Film zaimponował zarówno widzom jak i krytykom nie tylko znakomitym aktorstwem M. Dorocińskiego i K. Stroińskiego, ale także dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach stronę wizualną. Twórcy powoli ujawniają tajemnice bohatera za sprawą wirtuozerskiego montażu, wysmakowanych zdjęć oraz nagrodzonej na festiwalu w Gdyni charakteryzacji.
   

 

 

           20.30     POLISS    
              
                  Francja 2011, 127 min.

   Reżyseria: Maïwenn Le Besco
   Wykonawcy: Karin Viard, Joey Starr, Marina Foïs, Nicolas Duvauchelle, Maïwenn i in.

   Laureat Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Cannes 2011. Realistyczny obraz pracy brygady paryskiej policji zajmującej się przestępstwami przeciwko dzieciom, ukazujący nie tylko dramaty dzieci, ale również spustoszenie, jakie praca powoduje w życiu i psychice policjantów. Pedofilia, gwałty na nieletnich, seks za pieniądze, przemoc nie tylko fizyczna - z tym zmagają się na co dzień funkcjonariusze. Przebywają ze sobą niemal 24 godziny na dobę, również, kiedy razem idą na drinka. Wspólne przeżycia zbliżają ich, ale z drugiej strony - ich relacje stają się napięte, rywalizacja i romanse są nieuniknione. Sytuacja zagęszcza się, gdy do ich grupy dołącza fotografka Melissa, która ma zrobić dokumentację pracy jednostki na zlecenie rządu. Film, często ocierający się o paradokument, nie traci cech błyskotliwego filmu akcji, ma precyzyjnie skonstruowaną dramaturgię i ostre dialogi, przekonująco przeskakuje w emocjach, wywołując raz śmiech, raz łzy.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE