Sierpień 2014r

 


25 lat temu, w marcu 1989 roku,
powstał Ośrodek Kultury Filmowej.


To znakomita okazja, żeby podziękować widzom za ich niezmienną obecność i lojalność wobec OKF, a także by skłonić ich do podzielenia się wspomnieniami ze swojego 25-letniego życia z OKF. Będzie nam ogromnie miło, jeśli nasi widzowie zechcą się z nami podzielić swoją historią, anegdotą, wspomnieniem, itd., związanymi z OKF. Najciekawsze opowieści opublikujemy, a wśród uczestników zabawy rozlosujemy 2-osobowe karnety wstępu do OKF. Czekamy do 31 sierpnia. Wspomnienia, o maksymalnej objętości kartki A4 ( maszynopis bądż czytelny rękopis ) można przesłać pocztą, mailem : okf@okf.czest.pl bądź dostarczyć do nas osobiście. Przygotowaliśmy także dla widzów kilka niespodzianek, które będą stopniowo ujawniane, bo świętowanie urodzin potrwa aż do jesieni. Już w marcu zapraszamy na maraton urodzinowy 5 na 25 za 25, czyli 5 filmów na 25-lecie za 25 zł. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. wystawę plakatów ze zbiorów własnych OKF i giełdę wydawnictw filmowych, w trakcie której będzie można wymienić się swoimi zbiorami filmowymi (plakatami, książkami, filmami ...).

Nadesłane anegdotki zamieszczamy TUTAJ.
K I N O   S E N I O R A    12 VIII    12.00     STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ    
              
                  Szwecja 2013 , 114 min.

   Reżyseria: Felix Herngen
   Wykonawcy: Robert Gustafsson, Mia Skäringer i in.

   Historia Allana Karlssona, który ucieka z domu opieki w setne urodziny, wierząc, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa, inicjując tym samym serię przezabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów osobliwej układanki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje, zawarł, między innymi, znajomość z generałem Franco, Stalinem, prezydentami USA Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem-bliźniakiem Alfreda Einsteina.
   

 

 KINO SOLO    8 VIII    18.15     PODRÓZ NA STO STÓP    
              
                  USA 2014 , 120 min.

   Reżyseria: Lasse Hallstrom
   Wykonawcy: Helen Mirren, Charlotte Le Bon, Om Puri i in.

   Dystyngowana Madame Malory od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność, a przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Mumbaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Malory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe zapachy curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną arystokratkę?
   

 

 


    22 VIII    18.30     MAGIA W BLASKU KSIĘŻYCA    
              
                  USA 2014

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Emma Stone, Colin Firth, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater, Jacki Weaver, Eileen Atkins i in.

   Najnowszy film Woody'ego Allena, to romantyczna komedia, której akcja obejmuje dwie dekady – lata 20. i 30. XX wieku. Akcja toczy się na południu Francji w latach 20., na tle zamożnych posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu i modnych klubów jazzowych dla elity. Bohaterem jest pewien Anglik, który zostaje ściągnięty do Francji, aby pomóc zdemaskować oszusta matrymonialnego. Niestety w wyniku jego działań, dojdzie do licznych komplikacji zawodowych i prywatnych, które nie pomogą mu w rozwiązaniu zadania.
   

 

     1 - 7 VIII    15.00
18.45
    PO ŚLUBIE    
              
                  Czechy/Słowacja 2013 , 98 min.

   Reżyseria: Jan Hřebejk
   Wykonawcy: Anna Geislerová, Stanislav Majer, Jiří Černý, Kristýna Nováková, David Máj, Jirí Sesták, Juraj Nvota, Daniela Choděrová i in.

   Małe czeskie miasteczko wypełnia się dźwiękiem dzwonów kościelnych. Tereza ma na sobie piękną, białą suknię. Radim w dobrze skrojonym garniturze wygląda jak książę z bajki. Wszystko zapowiada, że młodą parę czeka najszczęśliwszy dzień w życiu. Jednak niepokój wprowadza dziwny, ubrany na czarno mężczyzna, który najpierw pojawia się w kościele, a potem jedzie za weselnym korowodem do domu na wsi. Nikt go nie zna, choć ten utrzymuje, że jest szkolnym kolegą pana młodego. Niechęć otoczenia nie odwodzi niechcianego gościa od wspólnego ucztowania i beztroskiej zabawy z dziećmi. Jego uporczywa obecność sprawia, że weselna atmosfera zaczyna robić się coraz bardziej napięta. Wszystko się zmienia, kiedy panna młoda odkrywa prezent, jakim osobliwy mężczyzna postanowił obdarować ją i jej męża.
   

 

 

           16.45
20.30
    SZEF    
              
                  USA 2014 , 115 min.

   Reżyseria: Jon Favreau
   Wykonawcy: Jon Favreau, Sofía Vergara, John Leguizamo, Bobby Cannavale, Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Emjay Anthony i in.

   Carl Casper jest szefem kuchni renomowanej restauracji w Los Angeles. Podchodzi do pracy z wielką pasją, a każda potrawa, którą wymyśla, to prawdziwe dzieło sztuki. Jednak kłótnia ze znienawidzonym krytykiem kulinarnym, w której znaczący udział ma niefortunny i niezwykle popularny wpis Carla na Twitterze oraz wynikły z tego konflikt z właścicielem restauracji, powodują, że Carl rzuca pracę. Postanawia zacząć wszystko od nowa, korzystając ze wsparcia przyjaciół – pięknej kelnerki Molly, z którą romansuje, swojej byłej żony i jej obecnego partnera. Wkrótce jego nowy projekt staje się głośny w całej Ameryce, zaś Carl zyskuje sławę twitterowego celebryty.
   

 

 


    8 - 14 VIII    15.15
16.45
    DRUŻYNA    
              
                  Polska 2012 , 80 min.

   Reżyseria: Michał Bielawski
   Dokument

   Drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Premiera poprzedzi rozgrywane w Polsce po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Polski volleyland. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. Po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny; gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie ten sezon? Za czym tęskni Michał Winiarski? Jak Michał Kubiak w dzieciństwie reagował na porażki? Co na bezludnej wyspie zrobiłby Krzysztof Ignaczak? Jak wolny czas spędza Marcin Możdżonek? Co po zakończeniu kariery będzie robił Łukasz Żygadło? Jakich cech u innych ludzi szuka Bartosz Kurek? Jak z grupy indywidualności i niezwykłych charakterów stworzyć DRUŻYNĘ?
   

 

 


           18.15
20.30
    PODRÓŻ NA STO STÓP    
              
                  USA 2014 , 120 min.

   Reżyseria: Lasse Hallstrom
   Wykonawcy: Helen Mirren, Charlotte Le Bon, Om Puri i in.

   Dystyngowana Madame Malory od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność, a przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Mumbaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Malory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe zapachy curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną arystokratkę?
   

 

     15 - 21 VIII    14.00
16.30
    VIOLETTE    
              
                  Belgia/Francja 2013 , 139 min.

   Reżyseria: Martin Provost
   Wykonawcy: Emmanuelle Devos, Sandrine Kiberlaine, Olivier Gourmet, Catherine Hiegel i in.

   Filmowy portret francuskiej pisarki Violette Leduc. Powojenny Paryż. Do małego, skromnego mieszkania wprowadza się młoda pisarka Violette Leduc. Porzucona przez męża, jest zmuszona zacząć wszystko od nowa. Postanawia na poważnie zająć się pisaniem. Przelewa na papier gorycz i wewnętrzny niepokój, które towarzyszą jej od zawsze. Dzięki pisaniu udaje jej się ujarzmić pełną dramatycznych wspomnień przeszłość i rozprawić z nieuregulowanymi relacjami z rodziną i otoczeniem. Życie literackie Violette nabiera tempa, gdy pewnego dnia poznaje Simone de Beauvoir, jedną z pionierek współczesnego feminizmu. Między kobietami rodzi się silna więź, która ma większy wpływ na Violette. Pełna skrajnych emocji i zwrotów przyjaźń z autorką słynnej Drugiej płci, stanie się najważniejszą relacją w życiu Leduc.
   

 

 

           19.00     DRUŻYNA    
              
                  Polska 2012 , 80 min.

   Reżyseria: Michał Bielawski
   Dokument

   Drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Premiera poprzedzi rozgrywane w Polsce po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Polski volleyland. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. Po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny; gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie ten sezon? Za czym tęskni Michał Winiarski? Jak Michał Kubiak w dzieciństwie reagował na porażki? Co na bezludnej wyspie zrobiłby Krzysztof Ignaczak? Jak wolny czas spędza Marcin Możdżonek? Co po zakończeniu kariery będzie robił Łukasz Żygadło? Jakich cech u innych ludzi szuka Bartosz Kurek? Jak z grupy indywidualności i niezwykłych charakterów stworzyć DRUŻYNĘ?
   

 

 


           20.30     PODRÓŻ NA STO STÓP    
              
                  USA 2014 , 120 min.

   Reżyseria: Lasse Hallstrom
   Wykonawcy: Helen Mirren, Charlotte Le Bon, Om Puri i in.

   Dystyngowana Madame Malory od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność, a przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Mumbaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Malory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe zapachy curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną arystokratkę?
   

 

     22 - 28 VIII    14.30
16.45
    BARDZO POSZUKIWANY CZŁOWIEK    
              
                  Niemcy/ USA/ Wielka Brytania 2014 , 121 min.

   Reżyseria: Anton Corbijn
   Wykonawcy: Philip Seymour Hoffman, Willem Dafoe, Robin Wright, Rachel McAdams i in.

   Oparty na słynnym bestsellerze Johna le Carré thriller szpiegowski. Do Hamburga nielegalnie przedostaje się Issa, młody, skrajnie wycieńczony Czeczen. Jego przyjazd natychmiast wzbudza niepokój niemieckiego oraz brytyjskiego wywiadu. Tajemniczy mężczyzna rości sobie bowiem prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej przed laty w prywatnym banku. Służby podejrzewają przybysza o wspieranie terroryzmu. W przygotowanej prowokacji swoje role do odegrania będą mieli nie tylko agenci. Do rozgrywki przystąpią także młoda idealistka, prawniczka Annabel i leciwy bankier, który jako jedyny może znać prawdę o pochodzeniu pieniędzy. Czy Issa jest ofiarą opresyjnego systemu, czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Rozpoczyna się walka wywiadów i wyścig, którego stawką jest międzynarodowe bezpieczeństwo. Philip Seymour Hoffman o filmie: „Film opowiada o wielu rzeczach, m.in. o tym, jak różne państwa usiłują sobie radzić z kwestią terroru. To także portret człowieka, który usiłuje robić to, co uważa za słuszne, trzymać się pewnych zasad. I który płaci za to wysoką cenę”.
   

 

 

           19.00
20.45
    MAGIA W BLASKU KSIĘŻYCA    
              
                  USA 2014

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Emma Stone, Colin Firth, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater, Jacki Weaver, Eileen Atkins i in.

   Najnowszy film Woody'ego Allena, to romantyczna komedia, której akcja obejmuje dwie dekady – lata 20. i 30. XX wieku. Akcja toczy się na południu Francji w latach 20., na tle zamożnych posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu i modnych klubów jazzowych dla elity. Bohaterem jest pewien Anglik, który zostaje ściągnięty do Francji, aby pomóc zdemaskować oszusta matrymonialnego. Niestety w wyniku jego działań, dojdzie do licznych komplikacji zawodowych i prywatnych, które nie pomogą mu w rozwiązaniu zadania.
   

 

 


    29 VIII - 4 IX    15.00
19.00
    MAGIA W BLASKU KSIĘŻYCA    
              
                  USA 2014

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Emma Stone, Colin Firth, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater, Jacki Weaver, Eileen Atkins i in.

   Najnowszy film Woody'ego Allena, to romantyczna komedia, której akcja obejmuje dwie dekady – lata 20. i 30. XX wieku. Akcja toczy się na południu Francji w latach 20., na tle zamożnych posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu i modnych klubów jazzowych dla elity. Bohaterem jest pewien Anglik, który zostaje ściągnięty do Francji, aby pomóc zdemaskować oszusta matrymonialnego. Niestety w wyniku jego działań, dojdzie do licznych komplikacji zawodowych i prywatnych, które nie pomogą mu w rozwiązaniu zadania.
   

 

 

           16.45
20.45
    RIO, I LOVE YOU    
              
                  Brazylia 2014

   Reżyseria: Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, Stephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine Labaki, Fernando Meirelles, Jose Padilha, Carlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John Turturro, Andrucha Waddington
   Wykonawcy: Vincent Cassel, Harvey Keitel, John Torturro, Vanessa Paradis, Nadine Labaki i in.

   Po „Zakochanym Nowym Jorku” i „Paryżu”, przyszedł czas na zakochane Rio – miasto Samby, piłki nożnej i miłości. Ten międzynarodowy projekt, zrobiony z olbrzymim rozmachem, to celebracja miłości, widziana oczami grupy najciekawszych reżyserów współczesnego kina światowego. To filmowy kalejdoskop związków – tych ulotnych i tych na całe życie, przechodzących kryzys, słodko-gorzkich, pełnych czułości i namiętności oraz takich, które mogą zdarzyć się tylko w Rio de Janeiro. Zé, tworząc rzeźbę z piasku na plaży Copacabana, usłyszy w miejskim gwarze kobietę, która stanie się jego muzą. Texas – jednoręki bokser stoczy pojedynek o zdrowie swojej ukochanej Marii, bezdomny pięciolatek Jaõ mieszkający na jednym z miejscowych dworców doczeka się w końcu telefonu od Jezusa. Namiętny pocałunek kelnera obudzi w nocy gorącą sambę, a w malowniczej scenerii wyspy Paqueta rozegra się poruszająca scena rozstania.
   

 

 

SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.pdf)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE