Wrzesień 2011r

 T A N I E C,   M U Z Y K A,   Ś P I E W    2 - 8 IX    16.30     MARATON TAŃCA    
              
                  Polska 2011, 98 min.

   Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
   Wykonawcy: Maciej Wierzbicki, Agnieszka Podsiadlik, Krzysztof Skonieczny, Łukasz Simlat, Dariusz Toczek, Joanna Kulig i in.

   Satyra i komedia w jednym, czasem błazeńska, czasem zaskakująco romantyczna, o zawodach tanecznych na polskiej prowincji, w których stawką jest 50 tys.złotych. Tytułowy maraton to niejako rewers lśniącego "Tańca z gwiazdami": w niewielkim Dąbiu na Śląsku nikt nie nosi kreacji od modnych projektantów i nikt nie dba o taneczny styl - liczy się tylko to, by wytrwać na parkiecie jak najdłużej. Na polskiej prowincji zawody taneczne muszą być prowincjonalne i prowincjonalni są też ich uczestnicy: wygadany ksiądz, który bierze w tan zakonnicę, opuszczona przez męża pijaka matka, która tańczyć próbuje ze swoim nastoletnim synem, albo młoda kobieta, która chce przekonać swojego, byłego właściwie, chłopaka, że niedawno urodziła jego dziecko... Do tego lokalne układy pseudomafijne, groteskowi pijaczkowie, a nawet polonistki recytujące w uniesieniu swoje niewydarzone wiersze.
   

 

 

           18.30     PASSIONE    
              
                  Włochy 2010, 95 min

   Reżyseria: John Turturro
   Wykonawcy: Misia, Massimo Ranieri, Peppe Barra i in.

   Bardzo specyficzny przewodnik turystyczny. Film, w którym króluje muzyka, a piosenki przybierają postać puzzli, układających się w fascynujący portret miasta. Widz zwiedza Neapol, poznaje zakamarki, tradycję, historię i nastroje miasta. Dzięki piosenkom poznaje jego przeszłość, najazdy Arabów, Nomadów, Francuzów czy … amerykańskich turystów. Po tych wstrząsach, w jednej przestrzeni zaczęło ze sobą mieszkać wiele kultur z czasem spajając się w jedną - oczywiście, bardzo różnorodną. Odkrywamy sekretny neapolitańskiej duszy, w głębi której mieszkają nastroje pozornie sprzeczne. Neapol to miasto pełne kontrastów. Na wąskich uliczkach można usłyszeć prawie wszystko: od melancholijnych, przypominających portugalskie fado pieśni miłosnych, poprzez kiczowate, ale pogodne kawałki rozrywkowe, utwory zaangażowane politycznie i społecznie, aż po reggae. Niesamowite wokale, magnetyzm i charyzma artystów idą pod rękę z dystansem do własnej osoby i poczuciem humoru, a radość życia w tym filmie jest zaraźliwa.
   

 

 

           20.15     FLAMENCO, FLAMENCO    
              
                  Hiszpania 2010, 100 min.

   Reżyseria: Carlos Saura
   Wykonawcy: Sara Baras, Jose Miguel Carmona, Montse Cortes i in.

   Carlos Saura odkrywa w kolejnej części swojej muzycznej podróży tajemniczy i uwodzący świat kultury flamenco. Zabiera widza w podróż przez życie, pokazując kolejne jego akty w różnych aranżacjach tanecznych i muzycznych. Istotną rolę odgrywa tu też światło, zmieniające barwy i natężenie w zależności od okresu życia, który ilustruje. W tej produkcji obok dźwięków i tańca ważne jest też hiszpańskie malarstwo, stanowiące tło scenograficzne. Saura zaprosił do współpracy nie tylko znanych i cenionych artystów starego pokolenia jak Paco de Lucía, Manolo Sanlúcar, Tomatito y José Mercé ale i przedstawicieli nowego nurtu tradycyjnych hiszpańskich rytmów. Dzięki zatrudnieniu znanych postaci świata flamenco, Saura był w stanie puścić wodze wyobraźni i skomponować dla widzów prawdziwą ucztę zmysłów. Tym bardziej, że ponownie pracował ze swoim operatorem i przyjacielem, wirtuozem kamery - Vittorio Storaro. Obu twórcom udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju kolaż obrazu i dźwięku, który inspiruje do życia, miłości i ... wykupienia lekcji tańca.
   

 

 K I N O   S E N I O R A    6 IX    14.00     WYGRANY    
              
                  Polska/Szwajcaria 2011, 110 min.

   Reżyseria: Wiesław Saniewski
   Wykonawcy: Paweł Szajda, Janusz Gajos, Grażyna Barszczewska, Wojciech Pszoniak, Marta Żmuda-Trzebiatowska i in.

   Przypowieść o utalentowanym pianiście, który rzuca muzykę i za namową nowego przyjaciela zaczyna fascynować się konnymi wyścigami. Oliver, młody amerykański pianista polskiego pochodzenia, nie wytrzymując presji matki i wyrachowanego agenta, po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournee. Traci wszystko: miłość, uznanie i świetnie zapowiadającą się karierę, ma przy tym do spłacenia olbrzymi dług. W hotelowym barze spotyka Franka, byłego profesora matematyki, namiętnego gracza i znawcę wyścigów konnych. Między młodym i starym bohaterem rodzi się bezinteresowna, chwilami szorstka, męska przyjaźń. Dzięki Frankowi pianista poznaje Kornelię, piękną, nieco tajemniczą kobietę, która staje mu się coraz bliższa … Za sentymentalnym tonem kryje się dość wyraźnie autobiograficzny głos Saniewskiego : w pewnym sensie reżyser tłumaczy dlaczego nie chce dziś ścigać się na filmową oryginalność, dlaczego przez ostatnich 14 lat nakręcił tylko dwa filmy i dlaczego od sztuki woli konie.
   

 

 
8. EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA
WSTĘP WOLNY    7 IX    14.30     MAMA; BRZYDKIE SŁOWA; DECRESCENDO; SCHOWEK    
              
                  Mama („Mum”), reż. Adelheid Roosen, Holandia 2009, czas ‘20
Opowieść reżyserki o swojej mamie, która choruje na Alzheimera. Statyczna kamera pokazuje krótkie, statyczne sceny odzwierciedlające miłość i humor, przybliżające istotę choroby.
   
   Brzydkie słowa, reż. Marcin Maziarzewski, Polska 2010, czas’28
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na Zespół Tourette’a objawiającym się wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. Przez całe swoje życie zmaga się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
   
   Decrescendo, reż. Marta Mironowicz, Polska 2011, czas’27
Tomek jest młodym psychologiem i muzykiem pracującym w domu starców. Doskonale radzi sobie w rozmowach z pensjonariuszami, jest ciekawy ich przeżyć, dla każdego ma czas. Pytany, co robi w takim miejscu mówi, że piękno rozmowy nie jest zależne od piękna osoby mówiącej.
   
   Schowek („Storage”), reż. David Lea, W. Brytania 2009, czas ‘14
19-letni Jason z powodu autyzmu jest odizolowany od świata i prowadzi obsesyjne zmagania z przedmiotami dnia codziennego. Kiedy nie może czegoś znaleźć w specjalnym pudełku, jego świat zaczyna się ścierać z tym drugim, obcym, naszym.
   

 

 

    8 IX    14.30     NORA WCIĄŻ ŻYJE; USMIECHNIJ SIĘ I W NOGI    
              
                  Nora wciąż żyje („Nora is still alive), reż. Martin Jabs, Niemcy 2010, czas ‘70
Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Opiekunka: „ przebywając z Norą stajesz się bardziej świadomy tego, że twoje dzieci są zdrowe”.
   
   Uśmiechnij się i w nogi („Smile and run”), reż. Ray Jacobs, W. Brytania 2010, czas ‘13
Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów . Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.


   

 

     9 - 15 IX    16.15     DRZEWO ŻYCIA    
              
                  USA 2011, 138 min.

   Reżyseria: Terrence Malick
   Wykonawcy: Brad Pitt, Sean Penn, Tamara Jolaine, Michael Showers, Kimberly Whalen i in.

   Epicka opowieść o stworzeniu świata, wizualny poemat o życiu i śmierci, imponujący akt wiary w sens życia. Film rozpoczyna się od cytatu z Księgi Hioba - wszystko, co potem oglądamy, staje się ilustracją biblijnego argumentu: wspaniałość dzieła stworzenia ma przyćmić ludzkie poczucie rozpaczy. Współczesny biznesmen, mieszkaniec sterylnego szklanego wieżowca, wraca myślą do czasów swojej młodości, do lat 50., do pobożnej protestanckiej rodziny z Teksasu, do autorytarnego ojca, łagodnej matki, zmarłego brata. W nieustannym, płynnym ruchu kamery jak w przedśmiertnych obrazach przewija się całe jego minione życie, od narodzin do dojrzałości : Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Do tego z pozoru idealnego świata zaczynają jednak docierać mroczne aspekty życia takie jak choroba, cierpienie i śmierć. Chłopak musi zmierzyć się z labiryntem dorosłego życia. Jack staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z pułapki będzie znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania o sens wiary i powód naszej egzystencji. Będzie to wymagało podróży do najodleglejszych miejsc w czasie i przestrzeni – miejsc, w których nie był jeszcze nikt. "Drzewo życia" to rodzaj kinowego doświadczenia, odbieranego trochę podprogowo, odczuwanego wszystkimi zmysłami, rodzaj filmowej modlitwy.
   

 

 

           18.45     MISJA KADROWEGO    
              
                  Izrael/ Rumunia/ Francja/Niemcy 201,0 103 min.

   Reżyseria: Eran Riklis
   Wykonawcy: Mark Ivanir, Reymond Amsalem i in.

   Izraelski kandydat do Oscara 2010. Inteligentna, lekko ironiczna tragikomedia z elementami thrillera, kino drogi niosące pozytywne przesłanie o potrzebie altruizmu. Samolubny, zblazowany, pozbawiony uczuć i skupiony na sobie czterdziestolatek pracuje jako kadrowy w jednej z największych piekarń w Jerozolimie. Przedkłada pracę nad rodzinę. Żyje z żoną w separacji. Zaniedbuje córkę i stale łamie składane jej obietnice. Pewnego dnia jego nieskalana zawodowa reputacja poddana zostaje próbie. W samobójczym ataku bombowym ginie jedna z pracownic piekarni - Rumunka Julia, a piekarnia zostaje oskarżona przez media o niehumanitarną i obojętną postawę wobec zatrudnionych w niej obcokrajowców. Kadrowy ma za zadanie załagodzić skandal. Musi zrehabilitować dobre imię firmy i oddalić stawiane wobec niej zarzuty. Zostaje wysłany w podróż - misję, w trakcie której eskortuje trumnę z ciałem Julii do jej rodzinnego domu w Rumunii. Z założenia służbowy wyjazd zmusza zamkniętego w sobie, antypatycznego mężczyznę do rewizji sztampowego spojrzenia na tzw. zasoby ludzkie. Kadrowy na nowo uczy się odczuwać emocje. Ironiczno-alegoryczny styl filmu, powoduje, że obraz staje się rodzajem symbolicznego przesłania na temat braku uczuć oraz tożsamości, wyobcowania i braku społecznej przynależności. Piękna przypowieść o zwykłej ludzkiej przyzwoitości.
   

 

 

           20.30     FRYZJERKA    
              
                  Niemcy 2010, 106 min.

   Reżyseria: Doris Dorrie
   Wykonawcy: Gabriela Maria Schmeide

   Oryginalna satyra na współczesny kanon mody i piękna lansowany przez media, komedia obyczajowa o kobiecie, która z optymizmem godnym podziwu przezwycięża kłopoty jakie zgotował jej los. Kathi mieszka w Berlinie z córką. Jest rozwiedziona i pilnie poszukuje pracy. Próbuje szczęścia w dużym zakładzie fryzjerskim, mimo kwalifikacji nie zostaje przyjęta, ze względu na jej obwite kształty. Kierownik salonu fryzjerskiego uważa, że osoba z nadwagą nie pasuje do jego wizji salonu piękności. Kathi postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyć własny interes. Niestety nie ma wystarczającego kapitału. Nie poddaje się jednak i próbuje zdobyć pieniądze na wymarzony zakład fryzjerski. Zaczyna uczestniczyć w przemycie Wietnamczyków z Polski do Niemiec. Wdaje się też w romans z szefem grupy szmuglującej, czułym, lecz niestety żonatym mężczyzną – Tienem. Rozpoczyna walkę z urzędami, bankami i doradcami. Mimo skomplikowanej sytuacji, nie opuszcza jej duch walki, optymizm i niezwykły urok. Kathi zaraża widzów swym optymizmem.
   

 

 ECHA 36. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH – GDYNIA 2011    16 - 18 IX    16.30     ESSENTIAL KILLING    
              
                  Polska/Norwegia/Irlandia/Węgry 2010, 84 min.

   Reżyseria: Jerzy Skolimowski
   Wykonawcy: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner, David Price

   Złote Lwy Gdańskie. Porywający, wręcz perfekcyjny film opowiadający historie jednego mężczyzny. To postać człowieka osaczonego pogonią i przyrodą w obcym dla niego świecie. Kontrast oszczędnych dialogów z wartką akcją prowadzą nas do emocjonalnego świata, na egzystencjalne obszary. Bohaterem filmu jest Afgańczyk, który w wyniku splotu wydarzeń zabija i zostaje aresztowany, podejrzany o terroryzm nie ma już żadnych praw i jedyne co może, to walczyć o przetrwanie. Zaskakująco stajemy po stronie zagadkowego uciekiniera. Ten film to próba naszego człowieczeństwa.
   

 

 

           18.30     SALA SAMOBÓJCÓW    
              
                  Polska 2010, 117 min.

   Reżyseria: Jan Komasa
   Wykonawcy: Jakub Gierszał, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński, Roma Gąsiorowska-Żurawska

   Brawurowy debiut, elektryzujący stylem, film o niezrozumieniu. Bohater to uczęszczający do gimnazjum, wrażliwy, melancholijny chłopak. Jego osobowość na próbę wystawiają wiecznie zapracowani rodzice i budząca się homoseksualna tożsamość. Nie mogąc odnaleźć się w rzeczywistości, znajduje miejsce w „Sali samobójców” – świecie wirtualnym. Przez świat ten prowadzi go Sylwia – intrygująca, niebezpieczna i przebiegła dziewczyna, która sprawia, że Dominik odgradza się od rzeczywistego świata grubym murem. To dramat z serii „być sobą”, dramat młodego chłopaka, który zostaje uwieziony w labiryncie własnych uczuć.
   

 

 

           20.30     ITALIANI    
              
                  Polska 2011, 62 min.

   Reżyseria: Łukasz Barczyk
   Wykonawcy: Krzysztof Warlikowski, Renate Jett, Thomas Schweiberer, Jacek Poniedziałek, Margherita Di Rauso

   Film odważny, bezkompromisowy, eksperymentujący z formą, wręcz teatralny. Rzecz dzieje się we Włoszech w czasach II Wojny Światowej. Fabuła filmu to wariacja dobrze znanej każdemu opowieści. To dramat miłości, zdrady i zazdrości - współczesna wersja Hamleta. Kobieta ma zazdrosnego męża i zdeterminowanego kochanka – faszystowskiego oficera. Są oni braćmi. Dochodzi do konfrontacji, w której mąż ginie. Zbrodnia zostaje zatuszowana, do czasu gdy na pogrzeb ojca do rodzinnego domu wraca syn. Ten film to intrygująca podróż w głąb mrocznej natury ludzkiej.
   

 

 

    19 - 22 IX    16.30     CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ    
              
                  Polska 2011, 105 min.

   Reżyseria: Antoni Krauze
   Wykonawcy: Michał Kowalski, Marta Honzatko, Cezary Rybiński ,Marta Kalmus-Jankowska

   Zrealizowana z rozmachem inscenizacyjnym, widowiskowa, filmowa rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w czwartek 17 grudnia 1970 roku w Gdyni. Ten film to trzymająca w napięciu akcja, wyśmienite kreacje aktorskie a także przypomnienie jednej z najmroczniejszych kart historii PRL i ukazanie losu 18-latka, który na tle tych wszystkich wydarzeń się wyróżnił. To film warty obejrzenia bo przedstawia historię obok której nie da się przejść obojętnie.
   

 

 

           18.30     ITALIANI    
              
                  Polska 2011, 62 min.

   Reżyseria: Łukasz Barczyk
   Wykonawcy: Krzysztof Warlikowski, Renate Jett, Thomas Schweiberer, Jacek Poniedziałek, Margherita Di Rauso

   Film odważny, bezkompromisowy, eksperymentujący z formą, wręcz teatralny. Rzecz dzieje się we Włoszech w czasach II Wojny Światowej. Fabuła filmu to wariacja dobrze znanej każdemu opowieści. To dramat miłości, zdrady i zazdrości - współczesna wersja Hamleta. Kobieta ma zazdrosnego męża i zdeterminowanego kochanka – faszystowskiego oficera. Są oni braćmi. Dochodzi do konfrontacji, w której mąż ginie. Zbrodnia zostaje zatuszowana, do czasu gdy na pogrzeb ojca do rodzinnego domu wraca syn. Ten film to intrygująca podróż w głąb mrocznej natury ludzkiej.
   

 

 

           20.00     SALA SAMOBÓJCÓW    
              
                  Polska 2010, 117 min.

   Reżyseria: Jan Komasa
   Wykonawcy: Jakub Gierszał, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński, Roma Gąsiorowska-Żurawska

   Brawurowy debiut, elektryzujący stylem, film o niezrozumieniu. Bohater to uczęszczający do gimnazjum, wrażliwy, melancholijny chłopak. Jego osobowość na próbę wystawiają wiecznie zapracowani rodzice i budząca się homoseksualna tożsamość. Nie mogąc odnaleźć się w rzeczywistości, znajduje miejsce w „Sali samobójców” – świecie wirtualnym. Przez świat ten prowadzi go Sylwia – intrygująca, niebezpieczna i przebiegła dziewczyna, która sprawia, że Dominik odgradza się od rzeczywistego świata grubym murem. To dramat z serii „być sobą”, dramat młodego chłopaka, który zostaje uwieziony w labiryncie własnych uczuć.
   

 

 

    23 - 29 IX    16.30     W IMIENIU DIABŁA - na seans 24 września - BILETÓW BRAK    
              
                  Polska 2011, 112 min.

   Reżyseria: Barbara Sass-Zdort
   Wykonawcy: Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Zawadzka, Marian Dziędziel, Anna Radwan, Roma Gąsiorowska i in.

   Kontrowersyjny, wzbudzający wiele emocji, film o sekciarskim fanatyzmie, o podporządkowywaniu sobie ludzi oszustwami i manipulacją. Obraz luźno oparty na faktach zaczerpniętych z nie tak dawnej historii heretyckiego buntu w kazimierzowskim klasztorze betonek, dotyczy w istocie znacznie szerszej i aktualnej sprawy kryzysu religii, którego owocem jest powstawanie nowych sekt. Główna bohaterka - Anna ma dwadzieścia parę lat. Po doświadczeniach w „chorej” rodzinie postanawia szukać schronienia przed grzesznym, zepsutym światem - w klasztorze. Zdaje się spokojna wewnętrznie, jednak ten spokój zakłócają nocne koszmary. Przełożona klasztoru, obiecuje pomóc. Sprowadza spowiednika, uprawiającego szamańskie praktyki, którym towarzyszą lubieżne gesty. Anna, nieprzekonana co do słuszności takiej formy wiary, osamotniona i wewnętrznie rozdarta, toczy walkę o czystość własnej duszy i ciała.
   

 

 

           18.30     KRET    
              
                  Polska/ Francja 2010, 108 min.

   Reżyseria: Rafael Lewandowski
   Wykonawcy: Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak

   Rarytas krajowej kinematografii - thriller atrakcyjnie opowiadający o współczesnych bohaterach zmagających się z mrocznymi tajemnicami swoich najbliższych. Trzydziestoletni Paweł razem z ojcem, zajmuje się importem używanej odzieży z północnej Francji do południowej Polski. Akcja historii Pawła rozpoczyna się w chwili kiedy jego ojciec zostaje oskarżony o współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa jako „Kret”. Świat bohatera w jednej chwili wywrócony zostaje do góry nogami, nie godząc się na to, rozpoczyna on własne poszukiwania prawdy, z którą przyjdzie mu się zmierzyć. Film nieustannie trzymający w napięciu, ukazujący bolesne rozliczenia z przeszłością.
   

 

 

           20.30     W IMIENIU DIABŁA    
              
                  Polska 2011, 112 min.

   Reżyseria: Barbara Sass-Zdort
   Wykonawcy: Mariusz Bonaszewski, Katarzyna Zawadzka, Marian Dziędziel, Anna Radwan, Roma Gąsiorowska i in.

   Kontrowersyjny, wzbudzający wiele emocji, film o sekciarskim fanatyzmie, o podporządkowywaniu sobie ludzi oszustwami i manipulacją. Obraz luźno oparty na faktach zaczerpniętych z nie tak dawnej historii heretyckiego buntu w kazimierzowskim klasztorze betonek, dotyczy w istocie znacznie szerszej i aktualnej sprawy kryzysu religii, którego owocem jest powstawanie nowych sekt. Główna bohaterka - Anna ma dwadzieścia parę lat. Po doświadczeniach w „chorej” rodzinie postanawia szukać schronienia przed grzesznym, zepsutym światem - w klasztorze. Zdaje się spokojna wewnętrznie, jednak ten spokój zakłócają nocne koszmary. Przełożona klasztoru, obiecuje pomóc. Sprowadza spowiednika, uprawiającego szamańskie praktyki, którym towarzyszą lubieżne gesty. Anna, nieprzekonana co do słuszności takiej formy wiary, osamotniona i wewnętrznie rozdarta, toczy walkę o czystość własnej duszy i ciała.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.pdf)   Druk
KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE