Wrzesień 2012r

 


    31 VIII - 6 IX    16.30     MAGIC MIKE    
              
                  USA 2012 , 110 min.

   Reżyseria: Steven Soderbergh
   Wykonawcy: Alex Pettyfer, Channing Tatum, Matthew McConaughey i in.

   "Magic Mike" opowiada o młodych facetach, dla których jedynym sposobem na sowity zarobek w czasach kryzysu jest rozbieranie się przed damską publicznością. Oparty na wspomnieniach jednego z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia Channinga Tatuma, który jako 19-latek dorabiał jako wzięty tancerz erotyczny, film ukaże przemianę młodego chłopaka w króla męskiego striptizu, rozgrzewającego panie w towarzystwie najbardziej pożądanych męskich gwiazd współczesnego kina. Ciekawa, zabawna i seksowna historia, dająca możliwość przyjrzenia się środowisku, które dla wielu osób jest równocześnie ekscytujące i nieznane.
   

 

 

           18.30     WRONG    
              
                  USA 2012, 94 min.

   Reżyseria: Quentin Dupieux
   Wykonawcy: Jack Plotnick, Eric Judor, Alexis Dziena, Steve Littre i in.

   Surrealistyczna komedia w reżyserii Quentina Dupieux, znanego wielbicielom muzyki elektro jako Mr. Oizo. Film debiutował w konkursie tegorocznego festiwalu w Sundance, wzbudzając entuzjazm publiczności i krytyki. O "Wrong", w którym bohaterowie wczesnych filmów braci Coen zabłądzili w świecie "Zagubionej autostrady" Davida Lyncha, pisano, że to najbardziej szalony i jednocześnie najśmieszniejszy film festiwalu. A wszystko zaczyna się, gdy Dolph Springer budzi się i stwierdza, że nigdzie nie ma miłości jego życia – psa Paula. Poszukiwania zawiodą bohatera na zupełnie pokręcone i złe ścieżki, a także radykalnie zmienią losy spotkanych osób – dziwaków i ekscentryków. Podczas tej niezwykłej podróży Dolph nawet nie zauważa, że może stracić coś jeszcze : zdrowy rozsądek.
   

 

 

           20.15     CZTERY LWY    
              
                  Wielka Brytania/Francja 2010 , 105 min.

   Reżyseria: Christopher Morris
   Wykonawcy: Riz Ahmed, Nigel Lindsay, Kayvan Novak, Adeel Akhtar i in.

   Satyryczna i absurdalna czarna komedia o nieudacznikach, którzy planują samobójczy zamach terrorystyczny w Londynie podczas wielkiego maratonu oglądanego przez dziesiątki tysięcy ludzi. Omar jest zniesmaczony tym, jak traktowani są Muzułmanie na całym świecie i postanawia zostać żołnierzem-męczennikiem. Nie ma wprawdzie doświadczenia w prowadzeniu "świętej wojny", ale wie, że musi zrobić w życiu coś doniosłego. Ataku na imperialistyczny Zachód nie przeprowadza się jednak w pojedynkę, rekrutuje więc do pomocy swoich przyjaciół. Problem w tym, że ślamazarni członkowie jego dżihad komando mają więcej zapału niż rozumu: uzbrajają w bomby kruki, kupują materiały wybuchowe na Amazonie, połykają karty SIM, by uniknąć inwigilacji. A to tylko niektóre z "genialnych" pomysłów terrorystów. Raj jest już blisko. Na drodze do męczeńskiej śmierci zamachowców może stanąć jednak... ich własna głupota.
   

 

       9.   EUROPEJSKI   FESTIWAL   FILMOWY   INTEGRACJA   TY   I   JA
wstęp   wolny    6 IX    15.00     NAJLEPSZA FORMA MOJEGO ŻYCIA, SPORTOWIEC, OŁÓWEK, CATAPLEXY, PRZEMIANY    
              
              
   1. Najlepsza forma mojego życia, reż. Piotr Sobczak, 24 min.
Oparty, ambitny, kochający sport- niepełnosprawny biegacz Zbyszek Stefaniak. Dokument pokazuje, jak poruszający się o kulach sportowiec trenuje po to, żeby startować w biegach maratońskich w całej Europie. Trenuje w samotności, żeby nie być samotnym.
   2. Sportowiec, reż. Paweł Słomkowski, 16 min.
Prawdziwy sportowiec to człowiek, który staje na linii startu i to jakie miejsce zajmie zależy tylko od niego, a nie od tego jak mocny jest jego przeciwnik. Portret prawdziwego sportowca – Piotra Truszkowskiego.
   3. Ołówek , reż. Joanna Frydych, 11 min.
Pani Katarzyna jest ciężko chora. Kiedyś pełna życia kobieta, dziś została uwięziona we własnym ciele. Bez pomocy innych nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności, a jednak nie poddaje się i ciągle walczy o życie.
   4. Cataplexy , reż. John Salcido, USA, 7,5 min.
Sidney Sanders cierpi na katapleksję, rzadką chorobę, z powodu której gdy się zakochuje, jego ciało doznaje nagłego paraliżu. Żeby nie ryzykować, zdaje się na pozbawione głębszych emocji, płatne świadczenia seksualne - dopóki pewnej nocy nie okaże się, że call girl, która stoi u jego progu, jest jego przyjaciółką z dawnych lat.
   5. Przemiany, reż. Katarzyna Gondek, 30 min.
To poemat dokumentalny opisujący rozmowy, jakie prowadzili ze sobą uczestnicy warsztatów pantomimy dla osób niesłyszących. Do rozmów używali przeróżnych narzędzi: od rąk po krzesła. Rzadziej posługiwali się słowami.
   

 

 

    7 IX    15.00     IMAGINE THE SKY    
              
              
   6. Imagine the sky ( Wyobraź sobie niebo ) , reż. Brigitte Uttar Kornetzky, Szwajcaria, 83 min.,
Filozoficzny dokument, będący portretem uczniów szkoły Milton Margai dla niewidomych dzieci we Freetown, w Sierra Leone. Akcja filmu rozgrywa się wokół zaimprowizowanego na terenie szkoły sądu. Porywczy, ślepy jak mityczna bogini sprawiedliwości sędzia przesłuchuje uczniów w sprawie domniemanych przestępstw. Głównym tematem okazuje się jedzenie i to czy dany uczeń miał łyżkę. Uczennice opowiadają w dodatku swoje alegoryczne historie, w których główną postacią w opowieści o stworzeniu świata może być pająk, a pawian jest wcieleniem zła. Dowiadując się prawdy i rekonstruując fakty odkrywamy ulotny świat wyobraźni niewidomych nastolatków w zachodniej Afryce.
   

 

     7 - 13 IX    16.30     DOBRE CHĘCI - oprócz 13 IX    
              
                  Rumunia 2012

   Reżyseria: Adrian Sitaru
   Wykonawcy: Orsolya Tóth, Bogdan Dumitrache, Alina Grigore, Nataşa Raab i in.

   Najnowszy film nagradzanego na całym świecie za poprzednie obrazy Adriana Sitaru powstał w oparciu o jego osobiste doświadczenia, choć nie brakuje w nim scen surrealistycznych i pełnych absurdu. Trzydziestoparoletni Alex to dość neurotyczna postać. Jest mocno związany z matką i kiedy ta trafia do szpitala jego życie nagle wymyka się spod kontroli. Szpital wydaje mu się groteskowym zoo, pełnym przedziwnych osobników i nieoczekiwanych wydarzeń. Próbując odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, otoczony ludźmi pełnymi dobrych rad, Alex powoli popada w niebezpieczną paranoję. I gdy jego matka z każdą chwilą czuje się coraz lepiej on zaczyna popełniać coraz to nowe błędy, u których podstaw leżą jak najlepsze chęci.
   

 

 

           18.30     YUMA    
              
                  Polska/Czechy 2012 , 120 min.

   Reżyseria: Piotr Mularuk
   Wykonawcy: Jakub Gierszał, Katarzyna Figura, Tomasz Kot, Krzysztof Skonieczny, Jakub Kamieński i in.

   Połączenie kina akcji, komedii i romansu z popisową rolą Jakuba. Akcja filmu rozpoczyna się trzy lata po upadku PRL. Zyga ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli, a także obrotnej ciotki, zostaje królem "jumy" - drobnych kradzieży tuż za Odrą. Proceder szybko się rozpowszechnia, miejscowość Zygi dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego, a lokalny król jumaków zyskuje powszechny szacunek i powodzenie u płci pięknej. Wkrótce jednak młodym i gniewnym wspólnikom Zygi przestaną wystarczać markowe ubrania i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom pod wodzą nieobliczalnego Opata, a regularnie okradani Niemcy wprowadzą szczelniejszą ochronę przed rabusiami, zabawa w policjantów i złodziei zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę.
   

 

 

           20.45     ŻNIWA    
              
                  Niemcy 2011 , 84 min.

   Reżyseria: Benjamin Cantu
   Wykonawcy: Lukas Steltner, Kai Michael Müller, Steven Baade, Florian Born, Eric Fechner i in.

   Debiutancki film Benjamin Cantu rozgrywa się sześćdziesiąt kilometrów na południe od Berlina. Ale choć do stolicy jest tak niedaleko, życie płynie tutaj w zupełnie innym rytmie i podlega innym prawom niż w dużym mieście. Właśnie trwają żniwa, więc pracownicy gospodarstwa rolnego mają pełne ręce roboty - od rana do wieczora. Jeden z nich, Marko jest skrytym, małomównym praktykantem. Stroni od kolegów, nie najlepiej radzi sobie także w szkole, a czekają go egzaminy, które pozwolą mu zostać dyplomowanym rolnikiem. Na farmie zjawia się nowy chłopak, Jakob. W jego obecności Marko powoli zaczyna wychodzić ze swej skorupy. Jednak dopiero podczas krótkiego, jednodniowego wypadu do Berlina nasi bohaterowie odważą się ujawnić swoje uczucia. Łatwo być gejem w metropolii, lecz znacznie trudniej w wiejskim środowisku. Jak Marko i Jakob poradzą sobie z tym wyzwaniem?
   

 

 

    14 - 20 IX    16.30     BEZ WSTYDU - oprócz 14 IX    
              
                  Polska 2012, 84 min.

   Reżyseria: Filip Marczewski
   Wykonawcy: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Maciej Marczewski i in.

   Film nominowany do studenckiego Oscara, ukazuje historię "grzesznej miłości" pomiędzy siostrą a bratem, podejmuje temat kulturowego tabu, a także prawa do wolności własnego życiowego wyboru. Tadek jest zbuntowanym przeciwko światu chłopcem. Tuż przed końcem roku szkolnego ucieka od swojej ciotki do mieszkającej na południu Polski siostry. Odkrywa, że jego ukochana siostra Anka związana jest z żonatym mężczyzną i nieoczekiwanie uświadamia sobie swoją erotyczną fascynację siostrą. Zazdrość o powszechnie szanowanego biznesmena o politycznych ambicjach przeradza się w obsesję, wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy miejscowej społeczności. Wiedziony szaleńczą fascynacją Tadek uczyni wszystko, by skompromitować kochanka siostry. Nie zauważa nawet, że sam jest obiektem westchnień miejscowej piękności, Irminy, która gotowa jest dla niego zerwać narzucone jej przez rodzinę zaręczyny. Jak mówi Marczewski, to film „o bolesnym dojrzewaniu bohaterów. (…) Bohaterowie i ich skomplikowane relacje, są tutaj najważniejsi, a ich emocje, wątpliwości i pragnienia są tym, na co byłem szczególnie wyczulony”.
   

 

 

           18.30     DŁUGIE DZIECIŃSTWO    
              
                  Włochy 2010 , 98 min.

   Reżyseria: Pupi Avati
   Wykonawcy: Fabrizio Bentivoglio, Francesco Neri, Serena Grandi, Vincenzo Crocotti.

   Subtelna opowieść o rodzinnym dramacie, pełna delikatności i współczucia. Jest historią o szczęśliwym życiu, które los potraktował bardzo dotkliwie. Francesca i Lino to małżeństwo znajdujące się u szczytu kariery. Ona pracuje na uniwersytecie, bada średniowieczne języki, on jest dziennikarzem i komentatorem sportowym. Są bogaci, piękni i spełnieni zawodowo. Do pełni szczęścia brakuje im jedynie dziecka. Jednak z biegiem czasu Lino zaczyna mieć kłopoty z budowaniem zdań, skarży się na problemy z pamięcią. Lekarskie diagnozy potwierdzają u niego chorobę Alzheimera. Lojalna żona decyduje się zostać przy bezradnym mężu, którego otacza matczyną opieką.
   

 

 

           20.30     BEZ WSTYDU    
              
                  Polska 2012, 84 min.

   Reżyseria: Filip Marczewski
   Wykonawcy: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Maciej Marczewski i in.

   Film nominowany do studenckiego Oscara, ukazuje historię "grzesznej miłości" pomiędzy siostrą a bratem, podejmuje temat kulturowego tabu, a także prawa do wolności własnego życiowego wyboru. Tadek jest zbuntowanym przeciwko światu chłopcem. Tuż przed końcem roku szkolnego ucieka od swojej ciotki do mieszkającej na południu Polski siostry. Odkrywa, że jego ukochana siostra Anka związana jest z żonatym mężczyzną i nieoczekiwanie uświadamia sobie swoją erotyczną fascynację siostrą. Zazdrość o powszechnie szanowanego biznesmena o politycznych ambicjach przeradza się w obsesję, wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy miejscowej społeczności. Wiedziony szaleńczą fascynacją Tadek uczyni wszystko, by skompromitować kochanka siostry. Nie zauważa nawet, że sam jest obiektem westchnień miejscowej piękności, Irminy, która gotowa jest dla niego zerwać narzucone jej przez rodzinę zaręczyny. Jak mówi Marczewski, to film „o bolesnym dojrzewaniu bohaterów. (…) Bohaterowie i ich skomplikowane relacje, są tutaj najważniejsi, a ich emocje, wątpliwości i pragnienia są tym, na co byłem szczególnie wyczulony”.
   

 

 OBYWATEL   SENIOR   -   seanse   za   złotówkę
Szczegółowe informacje - http://www.kongresseniora.parkslaski.pl/    17 IX    14.00     CO NAS KRĘCI, CO NAS PODNIECA    
              
                  USA/Francja 2009 , 93 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson i in.

   Komedia Allena, zjadliwie ironiczna, pełna śmiesznych zwrotów akcji i niezapomnianych dialogów. Fabuła, jak zwykle u mistrza pikantnego humoru, porusza tematykę relacji damsko – męskich. 20-letnia Melody ucieka od małomiasteczkowej rodzinnej sielanki i znajduje tymczasową przystań w nowojorskim mieszkaniu ekscentrycznego geniusza Borisa . W nowym mieście wszystko wydaje się ciekawe i kuszące, a kolejne miłosne perypetie pięknej Melody postawią na głowie nie tylko jej życie, ale także wyzwolą nieoczekiwane żądze w jej statecznej matce, która przybyła do Nowego Jorku, by uratować córkę z rąk namiętnych amantów.
   

 

 

    18 IX    14.00     CZŁOWIEK Z HAWRU    
              
                  Finlandia/ Francja/ Niemcy 2011 , 93 min.

   Reżyseria: Aki Kaurismaki
   Wykonawcy: André Wilms, Kati Outinen, Elina Salo, Evelyne Didi, Blondin Miguel i in.

   Czarna komedia, fiński kandydat do Oscara. Historia, koncentrując się na ludzkiej solidarności, która jako cecha uniwersalna pokonuje wszelkie bariery klasowe i narodowościowe – pozwala odzyskać wiarę w ludzi. Marcel Marx, niegdyś autor i człowiek dobrze znany w środowisku artystów, wycofał się z życia bohemy i zamieszkał w portowym mieście - Le Havre. Pracuje tu jako pucybut i dawno pogrzebał marzenia o pisaniu, żyjąc pomiędzy pracą, ulubionym barem i domem. Pewnego dnia spokój ten zburzy choroba jego ukochanej żony, oraz pojawienie się pewnego chłopca - emigranta z Afryki. Grupę wyjątkowo barwnych postaci stanowi także tajemniczy detektyw, dawna gwiazda rock and rolla i wyjątkowo inteligentny pies Łajka.
   

 

 

    19 IX    14.00     WYGRANY    
              
                  Polska/Szwajcaria 2011 , 110 min.

   Reżyseria: Wiesław Saniewski
   Wykonawcy: Paweł Szajda, Janusz Gajos, Grażyna Barszczewska, Wojciech Pszoniak, Marta Żmuda-Trzebiatowska i in.

   Przypowieść o utalentowanym pianiście, który rzuca muzykę i za namową nowego przyjaciela zaczyna fascynować się konnymi wyścigami. Oliver, młody amerykański pianista polskiego pochodzenia, nie wytrzymując presji matki i wyrachowanego agenta, po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournee. Traci wszystko: miłość, uznanie i świetnie zapowiadającą się karierę, ma przy tym do spłacenia olbrzymi dług. W hotelowym barze spotyka Franka, byłego profesora matematyki, namiętnego gracza i znawcę wyścigów konnych. Między młodym i starym bohaterem rodzi się bezinteresowna, chwilami szorstka, męska przyjaźń. Dzięki Frankowi pianista poznaje Kornelię, piękną, nieco tajemniczą kobietę, która staje mu się coraz bliższa … Za sentymentalnym tonem kryje się dość wyraźnie autobiograficzny głos Saniewskiego : w pewnym sensie reżyser tłumaczy dlaczego nie chce dziś ścigać się na filmową oryginalność, dlaczego przez ostatnich 14 lat nakręcił tylko dwa filmy i dlaczego od sztuki woli konie.
   

 

 KULTURA   ROWEROWA   -   PRZEGLĄD   FILMÓW ROWEROWYCH   -   wstęp   wolny    21 IX    16.30     Przegląd krótkich filmów o tematyce rowerowej
Projekcja non - stop do 20.15, 18.00 - prelekcja
   
              
                  
   Fundacja Miasta dla Ludzi oraz Ośrodek Kultury Filmowej mają przyjemność zaprezentować kilkanaście filmów z Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Portugalii, Luksemburga i Polski poświęcone tematyce rowerowej.
Przeglądy i festiwale filmowe są bardzo popularną formą promocji ruchu rowerowego. Odbywają się one w kilkudziesięciu miastach Europy i obu Ameryk. W Polsce Częstochowa jest pierwszym miastem, które w ramach programu "Kultura Rowerowa" pokaże kilkanaście produkcji z kilku krajów. Część filmów udostępnili nam organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rowerowych (ICFF) z Herne w Niemczech, część to rodzima produkcja studentów Akademii Jana Długosza.
Razem z niemieckimi kolegami staraliśmy się wybrać filmy różne - będzie więc i śmiesznie i poważnie, trochę science fiction a nawet makabrycznie! Także polskie filmy animowane są bardzo zgrabnie zrobione i jak powiem, że poziomem nie odbiegają od zachodnich produkcji nikogo pewnie nie zdziwię. Tym bardziej więc warto może taki rowerowy temat zajęć powtórzyć na AJD i nie tylko... Mamy nadzieję, że częstochowski przegląd filmów rowerowych przekształci się w festiwal i zostanie na stałe wpisany do kalendarza imprez kulturalnych naszego miasta. Póki co - zapraszam do kina! Alex Kopia - fundacja Miasta dla Ludzi

Początek seansu o 16.30.
Koło godziny 18.00 krótka przerwa i parę słów o filmach. Potem powtórka seansu i na koniec niespodzianka. Film braci Dardenne "Chłopiec na rowerze".
Wstęp wolny nie tylko dla rowerzystów.
SEANSE 16.30 i 18.30 ( zestaw filmów krótkometrażowych )

Pokażemy m.in. :
   Treiler Ultra Kurz Filme, Niemcy 2011
   Psyclist, Luksemburg 2012
   Fahr.Rad Niemcy 2010
   A bicycle trip, Włochy 2009
   The Bristol Bike Project, Wielka Brytania 2009
   Big Bang in Bayern, Niemcy 2006
   O riscco, Portugalia 2011
   Duel dans la sul, Belgia 2010
   Doored in Downtown, Niemcy 2011


Ważne!!!
Projekt "Kultura Rowerowa" realizowany jest ze środków Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy
   

 

 

           20.30     CHŁOPIEC NA ROWERZE    
              
                      Francja/Belgia/Włochy 2011 , 87 min.

   Reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
   Wykonawcy: Thomas Doret, Celcie De France i in.

   Zdobywca Grand Prix festiwalu w Cannes. 11-letni Cyril za wszelką cenę próbuje odszukać ojca, który zostawił go w domu opieki. Chłopiec nie przyjmuje do wiadomości, że ten mógł go porzucić. Prawda okazuje się jednak bardzo bolesna : ojciec nie chce mieć z nim nic wspólnego, wyprowadził się bez słowa, a w dodatku sprzedał ukochany rower syna. Cyril przypadkowo spotyka Samanthę, która prowadzi salon fryzjerski. Między kobietą a chłopcem stopniowo rodzi się szczególna więź.
   

 

 

    22 - 27 IX    16.30     KOCHANEK KRÓLOWEJ    
              
                  Czechy/Dania/ Niemcy/Szwecja 2012, 137 min.

   Reżyseria: Nikolaj Arcel
   Wykonawcy: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, David Dencik, Laura Bro, Trine Dyrholm i in.

    Karolina Matylda Hanowerska od małego przygotowywana była do roli przyszłej królowej i żony europejskiego władcy. Pełna nadziei i wyobrażeń idealnego mężczyzny przybywa do obcego kraju, by rządzić u boku męża. Rzeczywistość ją jednak rozczarowuje. Chrystian VII jest groteskowym szaleńcem, zakochanym w sobie i dworskich zabawach. Kiedy jego kolejne wybryki rujnują kraj, na dwór zostaje wezwany lekarz Johann Friedrich Struensee, który ma okiełznać temperament i dziwaczne zachowania władcy. Johann rozkochuje w sobie królową, a za plecami króla sięga po władzę, by zmienić oblicze kraju.
   
   REŻYSER O FILMIE
    Fabuła „Kochanka królowej“ została oparta na kanwie autentycznych, niezwykle dramatycznych wydarzeń, które zmieniły bieg europejskiej historii. Kiedy przedstawiałem zagranicznym inwestorom pomysł na film, niemalże nikt nie chciał mi uwierzyć, iż historia wydarzyła się naprawdę pod koniec XVII wieku. W Skandynawii jest ona powszechnie znana, uczy się o niej w szkołach, napisano na jej temat ponad piętnaście książek (literatury faktu i powieści), powstała opera, a także balet. Czuję się zaszczycony i niezwykle szczęśliwy, że mogłem przenieść ją na duży ekran.
   Czerpałem inspiracje z epickich dzieł z lat 40. i 50., ale chciałem przenieść strukturę skandynawskiego dramatu kostiumowego w ramy współczesnego kina. Chodziło o to, by widz zobaczył świat przedstawiony z perspektywy bohaterów i przyjął rzeczywistość XVII wieku tak, jak swoją. Co oczywiste, w scenografii, kostiumach i innych aspektach wizualnych czuje się ducha tamtej epoki, ale nie chcieliśmy skupiać się na detalach kontekstu historycznego. Styl kręcenia i montażu nie odbiega w żaden sposób od tego, w jaki tworzy się film, którego akcja toczyłaby się współcześnie. Dzięki przepięknej partyturze napisanej na potrzeby filmu przez Gabriela Yareda oraz Cyrille‘a Auforta, „Kochanek królowej “ zyskał dodatkowo epicki wymiar.

   Nikolaj Arcel
   

 

 

           18.45     LATO W MIEŚCIE    
              
                  Polska 2012, 93 min.

   Reżyseria: Agnieszka Gomułka
   Wykonawcy: Jarosław Wierzbicki, Anna Wojton, Monika Wilczak, Radosław Hebal, Tomasz Zgadło i in.

   Film o wielowątkowej, mozaikowej konstrukcji. Na warszawskim osiedlu pojawia się kamper, w którym mieszka tajemniczy mężczyzna. Wśród mieszkańców rozchodzi się wieść, że mężczyzna wyszedł niedawno z więzienia, ale nikt nie wie dokładnie, co zrobił. Jego przybycie dużo zmienia w życiu młodej kobiety, która przeżywa poważny kryzys w swoim małżeństwie oraz w życiu pewnej nastolatki, która nie może porozumieć się z matką. On okazuje się ważną osobą w życiu każdej z nich, one obdarowują go przyjaźnią i wiarą, że może jeszcze nie wszystko stracone.
   

 

 

           20.30     KOCHANEK KRÓLOWEJ    
              
                  Czechy/Dania/ Niemcy/Szwecja 2012, 137 min.

   Reżyseria: Nikolaj Arcel
   Wykonawcy: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, David Dencik, Laura Bro, Trine Dyrholm i in.

   Karolina Matylda Hanowerska od małego przygotowywana była do roli przyszłej królowej i żony europejskiego władcy. Pełna nadziei i wyobrażeń idealnego mężczyzny przybywa do obcego kraju, by rządzić u boku męża. Rzeczywistość ją jednak rozczarowuje. Chrystian VII jest groteskowym szaleńcem, zakochanym w sobie i dworskich zabawach. Kiedy jego kolejne wybryki rujnują kraj, na dwór zostaje wezwany lekarz Johann Friedrich Struensee, który ma okiełznać temperament i dziwaczne zachowania władcy. Johann rozkochuje w sobie królową, a za plecami króla sięga po władzę, by zmienić oblicze kraju.
   
   REŻYSER O FILMIE
    Fabuła „Kochanka królowej“ została oparta na kanwie autentycznych, niezwykle dramatycznych wydarzeń, które zmieniły bieg europejskiej historii. Kiedy przedstawiałem zagranicznym inwestorom pomysł na film, niemalże nikt nie chciał mi uwierzyć, iż historia wydarzyła się naprawdę pod koniec XVII wieku. W Skandynawii jest ona powszechnie znana, uczy się o niej w szkołach, napisano na jej temat ponad piętnaście książek (literatury faktu i powieści), powstała opera, a także balet. Czuję się zaszczycony i niezwykle szczęśliwy, że mogłem przenieść ją na duży ekran.
   Czerpałem inspiracje z epickich dzieł z lat 40. i 50., ale chciałem przenieść strukturę skandynawskiego dramatu kostiumowego w ramy współczesnego kina. Chodziło o to, by widz zobaczył świat przedstawiony z perspektywy bohaterów i przyjął rzeczywistość XVII wieku tak, jak swoją. Co oczywiste, w scenografii, kostiumach i innych aspektach wizualnych czuje się ducha tamtej epoki, ale nie chcieliśmy skupiać się na detalach kontekstu historycznego. Styl kręcenia i montażu nie odbiega w żaden sposób od tego, w jaki tworzy się film, którego akcja toczyłaby się współcześnie. Dzięki przepięknej partyturze napisanej na potrzeby filmu przez Gabriela Yareda oraz Cyrille‘a Auforta, „Kochanek królowej “ zyskał dodatkowo epicki wymiar.

   Nikolaj Arcel
   

 

 

    28 IX - 4 X    16.30     ZAKOCHANI W RZYMIE    
              
                  Hiszpania/ USA/ Włochy 2012 , 102 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Ellen Page, Jesse Eisenberg, Alison Pill, Woody Allen, Greta Gerwig, Roberto Benigni i in.

   Najnowsze dzieło W. Allena, nawiązujące do renesansowego arcydzieła Giovanniego Boccaccia Dekameron, komedia poświęcona Amerykanom i Włochom zmagającym się w Wiecznym Mieście z rozlicznymi miłosnymi perypetiami. To film o ludziach, którzy przeżywają w Rzymie – mieście romansów i komedii – przygody, które odmienią ich życie na zawsze. Allen przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób : znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodą parę z prowincji, która zostaje uwikłana w splot romantycznych zdarzeń oraz amerykańskiego reżysera operowego, który opracowuje koncert pieśni żałobnych. Film przypomina przewodnik turystyczny i to nie tylko po Wiecznym Mieście, ale także po kinie Woody'ego Allena – widz doświadcza nieustającego deja vu : reżyser po raz kolejny zagrał gadatliwego intelektualistę-neurotyka, w postaci Moniki jest dużo z Annie Hall, większość elementów filmu już skądś znamy albo z czymś się nam kojarzą …
   

 

 

           18.15     KOCHANEK KRÓLOWEJ    
              
                  Czechy/Dania/ Niemcy/Szwecja 2012, 137 min.

   Reżyseria: Nikolaj Arcel
   Wykonawcy: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, David Dencik, Laura Bro, Trine Dyrholm i in.

   Karolina Matylda Hanowerska od małego przygotowywana była do roli przyszłej królowej i żony europejskiego władcy. Pełna nadziei i wyobrażeń idealnego mężczyzny przybywa do obcego kraju, by rządzić u boku męża. Rzeczywistość ją jednak rozczarowuje. Chrystian VII jest groteskowym szaleńcem, zakochanym w sobie i dworskich zabawach. Kiedy jego kolejne wybryki rujnują kraj, na dwór zostaje wezwany lekarz Johann Friedrich Struensee, który ma okiełznać temperament i dziwaczne zachowania władcy. Johann rozkochuje w sobie królową, a za plecami króla sięga po władzę, by zmienić oblicze kraju.
   
   REŻYSER O FILMIE
    Fabuła „Kochanka królowej“ została oparta na kanwie autentycznych, niezwykle dramatycznych wydarzeń, które zmieniły bieg europejskiej historii. Kiedy przedstawiałem zagranicznym inwestorom pomysł na film, niemalże nikt nie chciał mi uwierzyć, iż historia wydarzyła się naprawdę pod koniec XVII wieku. W Skandynawii jest ona powszechnie znana, uczy się o niej w szkołach, napisano na jej temat ponad piętnaście książek (literatury faktu i powieści), powstała opera, a także balet. Czuję się zaszczycony i niezwykle szczęśliwy, że mogłem przenieść ją na duży ekran.
   Czerpałem inspiracje z epickich dzieł z lat 40. i 50., ale chciałem przenieść strukturę skandynawskiego dramatu kostiumowego w ramy współczesnego kina. Chodziło o to, by widz zobaczył świat przedstawiony z perspektywy bohaterów i przyjął rzeczywistość XVII wieku tak, jak swoją. Co oczywiste, w scenografii, kostiumach i innych aspektach wizualnych czuje się ducha tamtej epoki, ale nie chcieliśmy skupiać się na detalach kontekstu historycznego. Styl kręcenia i montażu nie odbiega w żaden sposób od tego, w jaki tworzy się film, którego akcja toczyłaby się współcześnie. Dzięki przepięknej partyturze napisanej na potrzeby filmu przez Gabriela Yareda oraz Cyrille‘a Auforta, „Kochanek królowej “ zyskał dodatkowo epicki wymiar.

   Nikolaj Arcel
   

 

 

           20.30     ZAKOCHANI W RZYMIE    
              
                  Hiszpania/ USA/ Włochy 2012 , 102 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Ellen Page, Jesse Eisenberg, Alison Pill, Woody Allen, Greta Gerwig, Roberto Benigni i in.

   Najnowsze dzieło W. Allena, nawiązujące do renesansowego arcydzieła Giovanniego Boccaccia Dekameron, komedia poświęcona Amerykanom i Włochom zmagającym się w Wiecznym Mieście z rozlicznymi miłosnymi perypetiami. To film o ludziach, którzy przeżywają w Rzymie – mieście romansów i komedii – przygody, które odmienią ich życie na zawsze. Allen przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób : znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodą parę z prowincji, która zostaje uwikłana w splot romantycznych zdarzeń oraz amerykańskiego reżysera operowego, który opracowuje koncert pieśni żałobnych. Film przypomina przewodnik turystyczny i to nie tylko po Wiecznym Mieście, ale także po kinie Woody'ego Allena – widz doświadcza nieustającego deja vu : reżyser po raz kolejny zagrał gadatliwego intelektualistę-neurotyka, w postaci Moniki jest dużo z Annie Hall, większość elementów filmu już skądś znamy albo z czymś się nam kojarzą …
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE