Wrzesień 2013r

 


K I N O   S E N I O R A    24 IX    11.00
13.00
    INNY ŚWIAT    
              
                  Polska 2013 , 92 min.

   Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
   Wykonawcy: Danuta Szaflarska

   Filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska - wybitna polska aktorka filmowa i teatralna jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska - Zakazanych piosenek, Skarbu, Pożegnania z Marią czy Pora umierać, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.
   

 

 EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY
INTEGRACJA TY I JA

WSTĘP WOLNY    4 IX    15.15     MIKA, PORTRET Z PAMIĘCI, GLINA, ZAKAZAĆ BOMB    
              
              
   4 – 5 września godzina 14.30   -    TY I JA
   Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY I JA odbywający się w Koszalinie, z roku na rok gromadzi coraz więcej widzów i sympatyków. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce i w Europie. W latach 2003-2012 na Festiwalu zaprezentowano łącznie ponad 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.
   WSTĘP WOLNY   -   8 filmów, łącznie 187 minut projekcji.
   
   1. Mika
   reżyseria: Joanna Wilczewska , Polska, 30 min. (film fabularny)
   To przewrotny prequel komedii romantycznej, czyli co się dzieje zanim Ona poznaje Jego. O ile w ogóle do jakiegokolwiek spotkania dojdzie, bo nic w tej historii nie jest oczywiste i nic nie dzieje się zgodnie ze schematem gatunku. Wręcz przeciwnie, każdy zakręt w życiu głównej bohaterki, 30-letniej reporterki, ma nowe, niespodziewane konsekwencje. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa zwykły przypadek, a co jest świadomym wyborem?
   
   2. Portret z pamięci
   reżyseria: Marcin Bortkiewicz, Polska, 24 min. (film fabularny)
   Studium rodziny opiekującej się chorą na Alzheimera Babcią. Chora podporządkowuje sobie córkę i wnuka, którzy początkowo nie zdają sobie sprawy, że jej schorzenie ich przerośnie. Marek, jej wnuk, dokumentuje ich zmagania domową kamerą video.
   
   3. Glina
   reżyseria: Michaël Guerraz , Francja, 18 min. (film fabularny)
   Alex pozuje starszej od niego rzeźbiarce. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby...artystka nie była niewidoma i do "patrzenia" na model nie używała swoich pomarszczonych już dłoni. Alex doświadcza niezwykłej sesji jako model.
   
   4. Zakazać bomb
   reżyseria: Ildikó Hámos-Sohlo, Laos, 24 min., (film dokumentalny)
   Film opowiada o osobach żyjących w Laosie, które ucierpiały w wyniku wybuchu bomb kasetowych. Teraz walczą o powszechny zakaz ich użycia.
   

 

 

    5 IX    15.15     ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM, LUCY, GWIEZDNY PYŁ 7, INNY FILM    
              
              
   4 – 5 września godzina 14.30   -    TY I JA
   Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY I JA odbywający się w Koszalinie, z roku na rok gromadzi coraz więcej widzów i sympatyków. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce i w Europie. W latach 2003-2012 na Festiwalu zaprezentowano łącznie ponad 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.
   WSTĘP WOLNY   -   8 filmów, łącznie 187 minut projekcji.
   
   1. Życie stylem dowolnym
   reżyseria: Adam Palenta, Polska, 10 min. (film dokumentalny) -
   Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami – ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.
   
   2. Lucy
   reżyseria : Libby Blood , USA, 11 min. (film fabularny)
   Opowieść dziejąca się w 1939 roku we Francji. Autystyczna, 11-letnia Lucy, przy pomocy nieograniczonej wyobraźni uczy się pokonywać bariery, które ją ograniczają. To niezwykły i fascynujący obraz walki dziecka z nieuświadomioną chorobą.
   
   3. Gwiezdny pył 7
   reżyseria:. Vladimir Perović ,Serbia, 16 min. (film dokumentalny)
   Film o chłopcu, który niczym mędrzec, filozoficznie rozważa kwestie stworzenia życia i istnienia człowieka an Ziemi. Obłożnie chory obserwuje życie z wyjątkowym spokojem i optymizmem.
   
   4. Inny film
   reżyseria: Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska, 54 min.(film dokumentalny)
   „Inny film” to opowieść o niepełnosprawnych, ich wrażliwości, szukaniu swojej roli i odgrywaniu ról innych. Inspiracją do filmu stały się warsztaty filmoterapii dla niepełnosprawnych, prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy “Wrota”. Kamera spełnia tu rolę filtra, dzięki któremu osobom niepełnosprawnym łatwiej pokazać i zrozumieć emocje, pokonać ograniczenia i przekonując się o własnej wartości nabrać pewności siebie.
   

 

     30 VIII - 3 IX    15.15     MIŁOŚĆ    
              
                  Polska 2013 , 92 min.

   Reżyseria: Filip Dzierżawski
   Wykonawcy: Leszek Możdżer, Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska i in.

   Jeden z najwybitniejszych i najbardziej poruszających dokumentów muzycznych ostatnich lat, pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych polskim jazzem. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach (Tymański, Możdżer, Trzaska, Olter, Sikała), którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Film jest historią powstania, działalności, rozpadu i próby reaktywacji grupy. Muzycy z oryginalnego składu spotykają się po 10 latach, by spróbować przygotować się do "wielkiego powrotu" podczas mysłowickiego Off Festivalu w 2009 r. To ich historia mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, wielkich przyjaźni, konfliktów, rozczarowań, rywalizacji, pragnień i pomysłów na życie. To nie mogłoby się udać gdyby nie MIŁOŚĆ – nie tylko w kontekście nazwy zespołu.
   

 

 

    30 VIII - 5 IX    17.00     BLUE JASMINE    
              
                  USA 2013 , 115 min.

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Cate Blanchett, Sally Hawkins, Alec Baldwin i i in.

   Fabuła filmu koncentruje się wokół kryzysu w życiu pewnej nowojorskiej pani domu, której mąż został aresztowany za oszustwo finansowe. Jasmine, żeby ukoić skołatane nerwy i uniknąć kłopotliwych spotkań ze znajomymi z nowojorskiej elity, przenosi się do San Francisco, by zamieszkać u swojej siostry Ginger. U siostry się nie przelewa, a Jasmine jest przyzwyczajona do luksusów. Szybko popada w konflikt z Chilim, prostolinijnym narzeczonym siostry. Szukając mężczyzny dla siebie, postanawia przy okazji uszczęśliwić Ginger i znaleźć jej lepszego partnera. Zawiłe relacje męsko-damskie staną się okazją do popisów błyskotliwego poczucia humoru reżysera, punktującego ludzkie słabości swoich bohaterów.
   

 

 

           18.45     KRÓLOWIE LATA    
              
                  USA 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Jordan Vogt-Roberts
   Wykonawcy: Nick Offerman, Moises Arias, Nick Robinson i in.

   Powiew świeżości w kinie komediowym. Zabawna i inteligentna komedia o dorastaniu, która przypomina, jak to jest być młodym i mieć wielkie marzenia. Uroczy i szczery obraz najdziwniejszych momentów dojrzewania, który zachwycił publiczność festiwalową w Sundance. Joe, Patrick i Biaggio skończyli już 15 lat i mają dość słuchania rodziców. Tego lata chcą spróbować wszystkiego, wziąć życie w swoje ręce i stać się mężczyznami. We trzech uciekają do lasu, budują dom i żyją jak królowie. Przynajmniej taki był plan… Wszystko komplikuje się, kiedy w leśnym domu pojawia się piękna Kelly, wspólny obiekt westchnień Joe i Patricka.
   

 

 

           20.30     W KRĘGU MIŁOŚCI    
              
                  Belgia 2012 , 111 min.

   Reżyseria: Felix Van Groeningen
   Wykonawcy: Veerle Baetens, Johan Heldenbergh i in.

   Filmowa adaptacja sztuki teatralnej Johana Haldenbergha, tętniący emocjami i brawurowo zagrany obraz ze znakomitą bluegrassową ścieżką dźwiękową. Historia wielkiej miłości pomiędzy Diderem – liderem muzycznej kapeli, a Elsie - właścicielką studia tatuażu. Ich niekonwencjonalny, ale szczęśliwy związek zostaje poddany próbie, kiedy ich kilkuletnia córka zapada na poważną chorobę. Żarliwe i zmysłowe uczucie poddane zostaje poważnej próbie, ale nadal walczą o córkę, wierząc, że miłość jest w stanie zwyciężyć wszystko.
   

 

 

    6 - 12 IX    15.00     KRÓLOWIE LATA    
              
                  USA 2013 , 93 min.

   Reżyseria: Jordan Vogt-Roberts
   Wykonawcy: Nick Offerman, Moises Arias, Nick Robinson i in.

   Powiew świeżości w kinie komediowym. Zabawna i inteligentna komedia o dorastaniu, która przypomina, jak to jest być młodym i mieć wielkie marzenia. Uroczy i szczery obraz najdziwniejszych momentów dojrzewania, który zachwycił publiczność festiwalową w Sundance. Joe, Patrick i Biaggio skończyli już 15 lat i mają dość słuchania rodziców. Tego lata chcą spróbować wszystkiego, wziąć życie w swoje ręce i stać się mężczyznami. We trzech uciekają do lasu, budują dom i żyją jak królowie. Przynajmniej taki był plan… Wszystko komplikuje się, kiedy w leśnym domu pojawia się piękna Kelly, wspólny obiekt westchnień Joe i Patricka.
   

 

 

           16.45     WSZYSTKIE KOBIETY MATEUSZA    
              
                  Polska 2013 , 104 min.

   Reżyseria: Artur Więcek
   Wykonawcy: Krzysztof Globisz, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Agata Kulesza i in.

   Film opowiada o niewierności i jej konsekwencjach, o umieraniu, o kobietach i o małym miasteczku – mówią twórcy. Czy życie po śmierci może zmienić życie wszystkich wokół? Mateusz Kłos – artysta kochający życie, wino, kobiety i śpiew umiera dość banalnie i niespodziewanie, ale nawet po śmierci nie zamierza zaprzestać podbojów sercowych i odwiedza we śnie kobiety z miasteczka. Niedostrzegane przez swoich – znudzonych życiem – mężów, dzięki Mateuszowi odnajdują chęć do życia. Zaniepokojeni mężczyźni, bliscy utraty swoich kobiet muszą w końcu nauczyć się je rozumieć. „To dowcipne, oryginalne i pełne uroku oswajanie śmierci poprzez miłość” – jak mówi producent filmu – Witold Bereś.
   

 

 

           18.30     POLSKI FILM    
              
                  Polska/Czechy 2012 , 113 min.

   Reżyseria: Marek Najbrt
   Wykonawcy: Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Josef Polášek, Marek Daniel i in.

   Czterech kolegów z czeskiej filmówki spotyka się po latach. Postanawiają spełnić swoje marzenie - nakręcić film. Udaje im się wkrótce namówić kolejne osoby do wsparcia projektu, dzięki czemu prace mogą się rozpocząć. Mimo entuzjazmu i zaangażowania członków ekipy, produkcja napotyka na całe mnóstwo przeszkód. W końcu prace nad zdjęciami zmieniają się w prawdziwą walkę o przetrwanie… Realizacja tego projektu stanie się dla każdego z nich powodem do przeżycia własnego życiowego katharsis. „Polski film” to kulturowa mieszanina, gdzie mieszają się pojęcia, stereotypy, obserwacje, ludzkie charaktery, symbole i przywary współczesnego świata.
   

 

            20.45     GRANICE BÓLU    
              
                  Fr./Hiszp./Portugalia 2012 , 100 min.

   Reżyseria: Juan Carlos Medina
   Wykonawcy: Derek de Lint, Irene Montalà, Tómas Lemarquis i in.

   Połączenie horroru, thrillera z historią miłości niemożliwej; jeżąca włosy na karku wycieczka do zakamarków ludzkiej podświadomości. Dwa plany czasowe, dwa światy – współczesny i lata 30-te XX wieku. Znany chirurg ulega wypadkowi i podczas badań krwi wychodzi na jaw, że jest kimś innym niż myślał. Prowadząc prywatne śledztwo, lekarz wpada na trop który wiedzie do maleńkiej hiszpańskiej wioski w górach, gdzie tuż przed wojną domową w Hiszpanii w 1935 roku, miał miejsce dziwny przypadek: na świat przyszło kilkoro dzieci, które nie odczuwały bólu. Miały one zostać dożywotnio izolowane w pobliskim zakładzie psychiatrycznym. Między dwójką z nich rodzi się uczucie. Tymczasem wybucha wojna domowa... Jaka tajemnica łączy te dwa wątki ?
   

 

 

    13 - 19 IX    15.00     UKŁAD ZAMKNIĘTY - oprócz 17 IX    
              
                  Polska 2013 , 100 min.

   Reżyseria: Ryszard Bugajski
   Wykonawcy: Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski, Magdalena Kumorek, Beata Ścibakówna i in.

   Polski dreszczowiec, bazująca na rzeczywistych zdarzeniach historia trzech wspólników, walczących z oskarżeniami, jakie stawia im urząd skarbowy i prokuratura. Któregoś dnia biznesmeni zostają pokazowo aresztowani, gdyż zarzuca się im działanie w mafii i pranie brudnych pieniędzy, a ich spółka zostaje doprowadzona do upadku. Jest to następstwo spisku skorumpowanych urzędników – prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego. Po latach w następstwie braku znamion wykroczenia sprawy prowadzone przeciwko przedsiębiorcom zostają umorzone, a oni sami otrzymują od państwa symboliczne zadośćuczynienia.
   

 

 

           17.10     SIERPNIOWE NIEBO. 63 DNI CHWAŁY - oprócz 17 IX    
              
                  Polska 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Ireneusz Dobrowolski
   Wykonawcy: Krzysztof Kolberg, Anna Romanowska, Emilian Kamiński, Jerzy Nowak i in.

   Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. Historię poznajemy oczami ukrywającego się w piwnicy domu i sporządzającego zapiski uciekiniera z Getta – profesora Szapiro. Za jego pośrednictwem uczestniczymy w dramatycznych wydarzeniach tamtych dni, poznajemy też losy innych mieszkańców kamienicy, m.in. młodziutkiej sanitariuszki Basi i jej ukochanego żołnierza z AK Staszka. W filmie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy. Film promuje tytułowa piosenka „63 dni chwały” hip-hopowego zespołu Hemp Gru, którego członek - „Wilku” (Robert Kwiatkowski) zagrał tutaj obok zawodowych aktorów.
   

 

 

           18.40     WSZYSTKIE KOBIETY MATEUSZA    
              
                  Polska 2013 , 104 min.

   Reżyseria: Artur Więcek
   Wykonawcy: Krzysztof Globisz, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Agata Kulesza i in.

   Film opowiada o niewierności i jej konsekwencjach, o umieraniu, o kobietach i o małym miasteczku – mówią twórcy. Czy życie po śmierci może zmienić życie wszystkich wokół? Mateusz Kłos – artysta kochający życie, wino, kobiety i śpiew umiera dość banalnie i niespodziewanie, ale nawet po śmierci nie zamierza zaprzestać podbojów sercowych i odwiedza we śnie kobiety z miasteczka. Niedostrzegane przez swoich – znudzonych życiem – mężów, dzięki Mateuszowi odnajdują chęć do życia. Zaniepokojeni mężczyźni, bliscy utraty swoich kobiet muszą w końcu nauczyć się je rozumieć. „To dowcipne, oryginalne i pełne uroku oswajanie śmierci poprzez miłość” – jak mówi producent filmu – Witold Bereś.
   

 

 

           20.30     POLSKI FILM    
              
                  Polska/Czechy 2012 , 113 min.

   Reżyseria: Marek Najbrt
   Dubbing: Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Josef Polášek, Marek Daniel i in.

   Czterech kolegów z czeskiej filmówki spotyka się po latach. Postanawiają spełnić swoje marzenie - nakręcić film. Udaje im się wkrótce namówić kolejne osoby do wsparcia projektu, dzięki czemu prace mogą się rozpocząć. Mimo entuzjazmu i zaangażowania członków ekipy, produkcja napotyka na całe mnóstwo przeszkód. W końcu prace nad zdjęciami zmieniają się w prawdziwą walkę o przetrwanie… Realizacja tego projektu stanie się dla każdego z nich powodem do przeżycia własnego życiowego katharsis. „Polski film” to kulturowa mieszanina, gdzie mieszają się pojęcia, stereotypy, obserwacje, ludzkie charaktery, symbole i przywary współczesnego świata.
   

 

 

    20 - 26 IX    15.00     SIERPNIOWE NIEBO. 63 DNI CHWAŁY    
              
                  Polska 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Ireneusz Dobrowolski
   Wykonawcy: Krzysztof Kolberg, Anna Romanowska, Emilian Kamiński, Jerzy Nowak i in.

   Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. Historię poznajemy oczami ukrywającego się w piwnicy domu i sporządzającego zapiski uciekiniera z Getta – profesora Szapiro. Za jego pośrednictwem uczestniczymy w dramatycznych wydarzeniach tamtych dni, poznajemy też losy innych mieszkańców kamienicy, m.in. młodziutkiej sanitariuszki Basi i jej ukochanego żołnierza z AK Staszka. W filmie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy. Film promuje tytułowa piosenka „63 dni chwały” hip-hopowego zespołu Hemp Gru, którego członek - „Wilku” (Robert Kwiatkowski) zagrał tutaj obok zawodowych aktorów.
   

 

            16.45     W IMIĘ …    
              
                  Polska 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Małgorzata Szumowska
   Wykonawcy: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz i in.

   Temat filmu należy do trudnych i nieczęsto podejmowanych w polskiej kinematografii - porusza problemy wiary, uduchowienia, narzucania sobie pewnych ograniczeń i tabu. Ksiądz Adam zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość, która nie może wyjść na jaw. Przyjaźń z miejscowym outsiderem zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, pragnieniami i uczuciami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.
   

 

 

           18.30     RAJ : NADZIEJA    
              
                  Austria/Fr./Niem. 2013 , 100 min.

   Reżyseria: Urlich Seidl
   Wykonawcy: Melanie Lenz, Verena Lehbauer, Joseph Lorenz, Viviane Bartsch i in.

   Ostatnia część filmowej trylogii o trzech chrześcijańskich cnotach zainspirowana sztuką teatralną Odona von Horvatha "Faith, Hope and Charity" z 1932 roku. Tak jak w poprzednich dwóch częściach, Seidl pokazuje głębokie pragnienie miłości i poczucia bezpieczeństwa, tym razem na przykładzie wchodzącej w życie samotnej nastolatki (córki bohaterki pierwszej części trylogii - "Raj: miłość"). Melanie w dzień uprawia sport, pilnuje diety, ale potajemnie podjada słodycze. W nocy upija się w klubie, pali papierosy, a potem do rana plotkuje z koleżanką o seksie. Dbając o ciało, budzi w sobie kobiecość i zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne uczucie stopniowo przybiera na sile i staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. Odkrywając własną seksualność, Melanie rozbudza w sobie pożądanie. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich uczuć? I wreszcie czy sama Melanie odnajdzie się w dorosłym życiu?
   

 

 

           20.30     W IMIĘ …    
              
                  Polska 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Małgorzata Szumowska
   Dubbing: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz i in.

   Temat filmu należy do trudnych i nieczęsto podejmowanych w polskiej kinematografii - porusza problemy wiary, uduchowienia, narzucania sobie pewnych ograniczeń i tabu. Ksiądz Adam zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość, która nie może wyjść na jaw. Przyjaźń z miejscowym outsiderem zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, pragnieniami i uczuciami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.
   

 

 

    27 IX - 3 X    14.30     DIANA    
              
                  Szwecja/USA/Wielka Brytania 2013 , 112 min.

   Reżyseria: Oliver Hirschbiegel
   Wykonawcy: Nami Watts, Naveen Andrews, Charles Edwards, Juliet Stevenson i in.

   Fascynujący i niejednoznaczny filmowy portret Diany, księżnej Walii, światowego symbolu dobroci i współczucia, a dokładniej rzecz ujmując – dwóch ostatnich lat jej życia, wypełnionych miłością i działalnością charytatywną, przerwanych tragiczną śmiercią 31 sierpnia 1997 roku. Prawdziwa historia nieznanego romansu Księżnej Diany, który trwał aż do jej nagłej śmierci. Podziwiana przez miliony ludzi na świecie, po śmierci stała się legendą. Jaka była naprawdę Królowa Ludzkich Serc? W tytułową rolę ikonicznej księżnej wcieliła się dwukrotnie nominowana do Oscara brytyjska aktorka Naomi Watts.
   

 

 

           16.30     KONGRES    
              
                  Belgia/Fr./Luksemburg/Pol./USA/Izrael , 122 min.

   Reżyseria: Ari Folman
   Wykonawcy: Robin Wright, Jon Hamm, Harvey Keitel, Ed Corbin i in.

   Obraz, w sposób nowatorski i odważny, łączący film fabularnego z animacją 2D, oparty jest na fantastyczno-naukowym opowiadaniu Stanisława Lema "Kongres futurologiczny" z 1971 roku. Fabuła zachowuje wątki pierwowzoru, zmieniają jednak płeć głównego bohatera, zacierają się tu granice między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na rancho, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością. Film jest pełen pomysłów, ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia. Część animowaną zrealizowano w Orange Studio z Bielska-Białej. Produkcja miała premierę na festiwalu w Cannes.
   

 

 

           18.45     W IMIĘ …    
              
                  Polska 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Małgorzata Szumowska
   Wykonawcy: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz i in.

   Temat filmu należy do trudnych i nieczęsto podejmowanych w polskiej kinematografii - porusza problemy wiary, uduchowienia, narzucania sobie pewnych ograniczeń i tabu. Ksiądz Adam zakłada w małej parafii ognisko dla trudnej młodzieży. Dobry proboszcz szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością, ukrywa jednak przed nimi swoją skomplikowaną przeszłość, która nie może wyjść na jaw. Przyjaźń z miejscowym outsiderem zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, pragnieniami i uczuciami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.
   

 

 

           20.30     DIANA    
              
                  Szwecja/USA/Wielka Brytania 2013 , 112 min.

   Reżyseria: Oliver Hirschbiegel
   Dubbing: Nami Watts, Naveen Andrews, Charles Edwards, Juliet Stevenson i in.

   Fascynujący i niejednoznaczny filmowy portret Diany, księżnej Walii, światowego symbolu dobroci i współczucia, a dokładniej rzecz ujmując – dwóch ostatnich lat jej życia, wypełnionych miłością i działalnością charytatywną, przerwanych tragiczną śmiercią 31 sierpnia 1997 roku. Prawdziwa historia nieznanego romansu Księżnej Diany, który trwał aż do jej nagłej śmierci. Podziwiana przez miliony ludzi na świecie, po śmierci stała się legendą. Jaka była naprawdę Królowa Ludzkich Serc? W tytułową rolę ikonicznej księżnej wcieliła się dwukrotnie nominowana do Oscara brytyjska aktorka Naomi Watts.
   

 

 SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.doc)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE