Wrzesień 2014r

 


25 lat temu, w marcu 1989 roku,
powstał Ośrodek Kultury Filmowej.


To znakomita okazja, żeby podziękować widzom za ich niezmienną obecność i lojalność wobec OKF, a także by skłonić ich do podzielenia się wspomnieniami ze swojego 25-letniego życia z OKF. Będzie nam ogromnie miło, jeśli nasi widzowie zechcą się z nami podzielić swoją historią, anegdotą, wspomnieniem, itd., związanymi z OKF. Najciekawsze opowieści opublikujemy, a wśród uczestników zabawy rozlosujemy 2-osobowe karnety wstępu do OKF. Czekamy do 30 września. Wspomnienia, o maksymalnej objętości kartki A4 ( maszynopis bądż czytelny rękopis ) można przesłać pocztą, mailem : okf@okf.czest.pl bądź dostarczyć do nas osobiście. Przygotowaliśmy także dla widzów kilka niespodzianek, które będą stopniowo ujawniane, bo świętowanie urodzin potrwa aż do jesieni. Już w marcu zapraszamy na maraton urodzinowy 5 na 25 za 25, czyli 5 filmów na 25-lecie za 25 zł. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. wystawę plakatów ze zbiorów własnych OKF i giełdę wydawnictw filmowych, w trakcie której będzie można wymienić się swoimi zbiorami filmowymi (plakatami, książkami, filmami ...).

Nadesłane anegdotki zamieszczamy TUTAJ.
K I N O   S E N I O R A    16 IX    12.00     PRZYCHODZI FACET DO LEKARZA    
              
                  Francja, Belgia 2014 , 107 min.

   Reżyseria: Dany Boon
   Wykonawcy: Dany Boon, Kad Merat, Alice Pol i in.

   Znakomita komedia w reżyserii największego europejskiego komika Dany Boona, twórcy takich hitów jak „Jeszcze dalej niż północ” i „Nic do oclenia”. Romain Faubert ma 40 lat i jest zdrowy jak ryba. Problem w tym, że nie chce w to uwierzyć. Gorzej – jest przekonany, że jego organizm jest kłębowiskiem bakterii, wirusów i wszelkiego rodzaju chorób. Byłby to jego prywatny kłopot, gdyby nie fakt, że swoją manią rujnuje życie jedynego przyjaciela – doktora Zvenki. Poczciwy medyk codziennie musi wybijać z głowy Romaina kolejne urojone schorzenia, a ich chora relacja wykracza daleko poza lekarski gabinet. Romain potrafi nawiedzić swego lekarza bez uprzedzenia w trakcie zabiegu, podczas rodzinnej uroczystości czy w domu w środku nocy. Miarka przebiera się w końcu, gdy jak zwykle umierający Romain zaczyna deklarować bardzo żywe uczucia w stosunku do siostry doktora. Zvenka nie podziela poglądu, iż miłość jest lekarstwem na wszystko. Wprowadza więc w życie własny plan wyleczenia hipochondryka. Plan równie łatwy jak resocjalizacja Hannibala Lectera…
   

 

     1 - 4 IX    15.00
19.00
    MAGIA W BLASKU KSIĘŻYCA    
              
                  USA 2014

   Reżyseria: Woody Allen
   Wykonawcy: Emma Stone, Colin Firth, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater, Jacki Weaver, Eileen Atkins i in.

   Najnowszy film Woody'ego Allena, to romantyczna komedia, której akcja obejmuje dwie dekady – lata 20. i 30. XX wieku. Akcja toczy się na południu Francji w latach 20., na tle zamożnych posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu i modnych klubów jazzowych dla elity. Bohaterem jest pewien Anglik, który zostaje ściągnięty do Francji, aby pomóc zdemaskować oszusta matrymonialnego. Niestety w wyniku jego działań, dojdzie do licznych komplikacji zawodowych i prywatnych, które nie pomogą mu w rozwiązaniu zadania.
   

 

 

           16.45
20.45
    RIO, I LOVE YOU    
              
                  Brazylia 2014

   Reżyseria: Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, Stephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine Labaki, Fernando Meirelles, Jose Padilha, Carlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John Turturro, Andrucha Waddington
   Wykonawcy: Vincent Cassel, Harvey Keitel, John Torturro, Vanessa Paradis, Nadine Labaki i in.

   Po „Zakochanym Nowym Jorku” i „Paryżu”, przyszedł czas na zakochane Rio – miasto Samby, piłki nożnej i miłości. Ten międzynarodowy projekt, zrobiony z olbrzymim rozmachem, to celebracja miłości, widziana oczami grupy najciekawszych reżyserów współczesnego kina światowego. To filmowy kalejdoskop związków – tych ulotnych i tych na całe życie, przechodzących kryzys, słodko-gorzkich, pełnych czułości i namiętności oraz takich, które mogą zdarzyć się tylko w Rio de Janeiro. Zé, tworząc rzeźbę z piasku na plaży Copacabana, usłyszy w miejskim gwarze kobietę, która stanie się jego muzą. Texas – jednoręki bokser stoczy pojedynek o zdrowie swojej ukochanej Marii, bezdomny pięciolatek Jaõ mieszkający na jednym z miejscowych dworców doczeka się w końcu telefonu od Jezusa. Namiętny pocałunek kelnera obudzi w nocy gorącą sambę, a w malowniczej scenerii wyspy Paqueta rozegra się poruszająca scena rozstania.
   

 

 
ARCYDZIEŁA KINA AMERYKAŃSKIEGO.
90 LAT WARNER BROS.    6 IX    17.00     TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM    
              
                  USA 1951 , 122 min.

   Reżyseria: Elia Kazan
   Wykonawcy: Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter i in.

   Jeden z najgłośniejszych filmów lat 50., adaptacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennessee Williamsa, słynąca z wielu kontrowersji związanych z zabiegami hollywoodzkiej cenzury. Słynna Scarlett z „Przeminęło z wiatrem”, czyli Vivien Leigh gra neurotyczną piękność Blanche du Bois, którą nęka brutalny mąż siostry Stanley Kowalski (charyzmatyczny Marlon Brando w pierwszej ważnej roli). Oscary otrzymał tercet aktorski Leigh, Kim Hunter, Karl Malden. Pominięty został jedynie Brando, ale to właśnie jego rozpaczliwy krzyk „Stella! Stella! Stella!” przeszedł do historii amerykańskiego kina.
   

 

 


    19 IX    19.00     BUNTOWNIK BEZ POWODU    
              
                  USA 1955 , 111 min.

   Reżyseria: Nicholas Ray
   Wykonawcy: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Ann Doran, Jim Backus i in.

   Kino kultowe, filmowy przebój, który uczynił Jamesa Deana nieśmiertelnym. Najsłynniejsze dzieło Raya rozpoczęło popularny trend filmów o problemach młodzieży oraz paradoksalnie falę lekkich teen movies, którymi amerykańskie wytwórnie przyciągały do kin nową, młodą publiczność. Z ekranowym „Buntownikiem bez powodu” Jimem Starkiem, wrażliwym, lecz nieakceptowanym młodzieńcem, utożsamiały się miliony amerykańskich nastolatków, znudzonych fałszywym kinem dorosłych i mitologią „American dream”, którą było naszprycowane hollywoodzkie kino lat 50. Młodzi Amerykanie zobaczyli na ekranie samotnych nastolatków-outsiderów, walczących z rodzicami, nauczycielami i samymi sobą. Fantastyczne role Deana i niezwykłego Sala Mineo w roli Plato.
   

 

     5 IX    15.45
19.00
    MAŁE STŁUCZKI    
              
                  Polska 2014 , 82 min.

   Reżyseria: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb
   Wykonawcy: Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz, Szymon Czacki

   Historia trójki młodych bohaterów szukających w życiu miłości i niezależności. Kasia i Asia dzielą mieszkanie i samochód oraz prowadzą wspólny biznes - likwidują mieszkania po niedawno zmarłych osobach. Część sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Piotr pracuje w fabryce pudełek, jednak nie jest to trwałe zajęcie. Mężczyzna żyje w cieniu niedawnego rozwodu i zmaga się z matką, która nie jest wzorem stabilności emocjonalnej. Gdy dziewczyny proponują mu dołączenie do ich biznesowego tandemu, nie zastanawia się długo. Nowopowstała przyjaźń zostaje poddana próbie emocji, które rodzą się między całą trójką. Napięcie wzrasta, lecz nikt nie jest gotowy, by wykonać następny ruch, woląc pozostać na bezpiecznej pozycji. Przez jakiś czas udaje się utrzymać kruchą równowagę, jednak nie można kryć uczuć bez końca – coś musi wybuchnąć.
   

 

 

           17.15     10.000 KM    
              
                  Hiszpania 2014 , 97 min.

   Reżyseria: Carlos Marques-Marcet
   Wykonawcy: Natalia Tena, David Verdaguer i in.

   Barcelona. Oni - oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia ona dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności - widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. "10.000 kilometrów" w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.
   

 

 

           20.30     OMAR    
              
                  Palestyna 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Hany Abu – Assad
   Wykonawcy: Adam Bakri, Leem Lubany, Samer Bisharat i in.

   Omar, Amjad i Tarek wychowali się na jednym podwórku. Choć wkrótce rozdzielił ich "mur bezpieczeństwa", wciąż się spotykają i w ramach lokalnej bojówki potajemnie planują kolejne akcje dywersyjne wymierzone przeciw izraelskim siłom. Po jednej z nich Omar zostaje schwytany, a wojskowy śledczy składa mu propozycję nie do odrzucenia: jego winy zostaną puszczone w niepamięć, o ile tylko bohater wyda swoich przyjaciół. Stawką tej w grze, oprócz honoru i piętna zdrajcy, jest wieczna rozłąka z ukochaną, siostrą dowodzącego bojówką Tareka, Nadią. Przemoc i wojna, miłość i zazdrość, świszczące kule i piesze pościgi – z tych składników uwarzony jest film Abu-Assada. Grający na dwie strony Omar zaciska sobie pętlę wokół szyi, a reżyser konsekwentnie przedstawia konflikt Palestyny i Izraela jako spektakl zdrady, szpiegowskich sztuczek, aktów podwójnej lojalności i wyrafinowanego szantażu. Podobnie jak Alejandro Amenabar w odległej tematycznie, ale zaskakująco bliskiej emocjonalnie "Agorze", pokazuje również, jak często terror kiełkuje na gruncie uczuciowego niespełnienia.
   

 

 


    6 IX    15.15     10.000 KM    
              
                  Hiszpania 2014 , 97 min.

   Reżyseria: Carlos Marques-Marcet
   Wykonawcy: Natalia Tena, David Verdaguer i in.

   Barcelona. Oni - oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia ona dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności - widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. "10.000 kilometrów" w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.
   

 

 

           17.00     TRAMWAJ, ZWANY POŻĄDANIEM    
              
                  USA 1951 , 122 min.

   Reżyseria: Elia Kazan
   Wykonawcy: Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter i in.

   Jeden z najgłośniejszych filmów lat 50., adaptacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennessee Williamsa, słynąca z wielu kontrowersji związanych z zabiegami hollywoodzkiej cenzury. Słynna Scarlett z „Przeminęło z wiatrem”, czyli Vivien Leigh gra neurotyczną piękność Blanche du Bois, którą nęka brutalny mąż siostry Stanley Kowalski (charyzmatyczny Marlon Brando w pierwszej ważnej roli). Oscary otrzymał tercet aktorski Leigh, Kim Hunter, Karl Malden. Pominięty został jedynie Brando, ale to właśnie jego rozpaczliwy krzyk „Stella! Stella! Stella!” przeszedł do historii amerykańskiego kina.
   

 

 

           19.15     MAŁE STŁUCZKI    
              
                  Polska 2014 , 82 min.

   Reżyseria: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb
   Wykonawcy: Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz, Szymon Czacki

   Historia trójki młodych bohaterów szukających w życiu miłości i niezależności. Kasia i Asia dzielą mieszkanie i samochód oraz prowadzą wspólny biznes - likwidują mieszkania po niedawno zmarłych osobach. Część sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Piotr pracuje w fabryce pudełek, jednak nie jest to trwałe zajęcie. Mężczyzna żyje w cieniu niedawnego rozwodu i zmaga się z matką, która nie jest wzorem stabilności emocjonalnej. Gdy dziewczyny proponują mu dołączenie do ich biznesowego tandemu, nie zastanawia się długo. Nowopowstała przyjaźń zostaje poddana próbie emocji, które rodzą się między całą trójką. Napięcie wzrasta, lecz nikt nie jest gotowy, by wykonać następny ruch, woląc pozostać na bezpiecznej pozycji. Przez jakiś czas udaje się utrzymać kruchą równowagę, jednak nie można kryć uczuć bez końca – coś musi wybuchnąć.
   

 

 

           20.45     OMAR    
              
                  Palestyna 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Hany Abu – Assad
   Wykonawcy: Adam Bakri, Leem Lubany, Samer Bisharat i in.

   Omar, Amjad i Tarek wychowali się na jednym podwórku. Choć wkrótce rozdzielił ich "mur bezpieczeństwa", wciąż się spotykają i w ramach lokalnej bojówki potajemnie planują kolejne akcje dywersyjne wymierzone przeciw izraelskim siłom. Po jednej z nich Omar zostaje schwytany, a wojskowy śledczy składa mu propozycję nie do odrzucenia: jego winy zostaną puszczone w niepamięć, o ile tylko bohater wyda swoich przyjaciół. Stawką tej w grze, oprócz honoru i piętna zdrajcy, jest wieczna rozłąka z ukochaną, siostrą dowodzącego bojówką Tareka, Nadią. Przemoc i wojna, miłość i zazdrość, świszczące kule i piesze pościgi – z tych składników uwarzony jest film Abu-Assada. Grający na dwie strony Omar zaciska sobie pętlę wokół szyi, a reżyser konsekwentnie przedstawia konflikt Palestyny i Izraela jako spektakl zdrady, szpiegowskich sztuczek, aktów podwójnej lojalności i wyrafinowanego szantażu. Podobnie jak Alejandro Amenabar w odległej tematycznie, ale zaskakująco bliskiej emocjonalnie "Agorze", pokazuje również, jak często terror kiełkuje na gruncie uczuciowego niespełnienia.
   

 

 


    7 - 11 IX    15.45
19.00
    MAŁE STŁUCZKI - (oprócz 10 IX o godzinie 15.45)    
              
                  Polska 2014 , 82 min.

   Reżyseria: Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb
   Wykonawcy: Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz, Szymon Czacki

   Historia trójki młodych bohaterów szukających w życiu miłości i niezależności. Kasia i Asia dzielą mieszkanie i samochód oraz prowadzą wspólny biznes - likwidują mieszkania po niedawno zmarłych osobach. Część sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Piotr pracuje w fabryce pudełek, jednak nie jest to trwałe zajęcie. Mężczyzna żyje w cieniu niedawnego rozwodu i zmaga się z matką, która nie jest wzorem stabilności emocjonalnej. Gdy dziewczyny proponują mu dołączenie do ich biznesowego tandemu, nie zastanawia się długo. Nowopowstała przyjaźń zostaje poddana próbie emocji, które rodzą się między całą trójką. Napięcie wzrasta, lecz nikt nie jest gotowy, by wykonać następny ruch, woląc pozostać na bezpiecznej pozycji. Przez jakiś czas udaje się utrzymać kruchą równowagę, jednak nie można kryć uczuć bez końca – coś musi wybuchnąć.
   

 

 

           17.15     10.000 KM    
              
                  Hiszpania 2014 , 97 min.

   Reżyseria: Carlos Marques-Marcet
   Wykonawcy: Natalia Tena, David Verdaguer i in.

   Barcelona. Oni - oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia ona dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności - widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. "10.000 kilometrów" w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.
   

 

 

           20.30     OMAR    
              
                  Palestyna 2013 , 96 min.

   Reżyseria: Hany Abu – Assad
   Wykonawcy: Adam Bakri, Leem Lubany, Samer Bisharat i in.

   Omar, Amjad i Tarek wychowali się na jednym podwórku. Choć wkrótce rozdzielił ich "mur bezpieczeństwa", wciąż się spotykają i w ramach lokalnej bojówki potajemnie planują kolejne akcje dywersyjne wymierzone przeciw izraelskim siłom. Po jednej z nich Omar zostaje schwytany, a wojskowy śledczy składa mu propozycję nie do odrzucenia: jego winy zostaną puszczone w niepamięć, o ile tylko bohater wyda swoich przyjaciół. Stawką tej w grze, oprócz honoru i piętna zdrajcy, jest wieczna rozłąka z ukochaną, siostrą dowodzącego bojówką Tareka, Nadią. Przemoc i wojna, miłość i zazdrość, świszczące kule i piesze pościgi – z tych składników uwarzony jest film Abu-Assada. Grający na dwie strony Omar zaciska sobie pętlę wokół szyi, a reżyser konsekwentnie przedstawia konflikt Palestyny i Izraela jako spektakl zdrady, szpiegowskich sztuczek, aktów podwójnej lojalności i wyrafinowanego szantażu. Podobnie jak Alejandro Amenabar w odległej tematycznie, ale zaskakująco bliskiej emocjonalnie "Agorze", pokazuje również, jak często terror kiełkuje na gruncie uczuciowego niespełnienia.
   

 

 


    12 - 18 IX    14.30
19.00
    NA ZAWSZE TWOJA    
              
                  Francja 2013 , 95 min.

   Reżyseria: Patrice Leconte
   Wykonawcy: Alan Rickman, Rebecca Hall, Richard Madden i in.

   Wzruszająca opowieść o miłości, autorstwa wybitnego francuskiego reżysera Patrice’a Leconte oraz producentów filmów „Coco Chanel”, „Mr. Nobody” i „8 kobiet”. W rolach głównych – Rebecca Hall, pamiętna gwiazda „Vicky Cristina Barcelona” Woody’ego Allena, Alan Rickman („Harry Potter”, „To właśnie miłość”) oraz Richard Madden – Robb Stark z serialowego przeboju „Gra o tron”. Młody mężczyzna zostaje zatrudniony przez bogatego właściciela fabryki. Kiedy poznaje jego piękną żonę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, ze zrozumiałych względów ukrywając uczucia przed pracodawcą. Kobieta na pozór nie odwzajemnia jego miłości. Wszystko zmienia się, kiedy właściciel fabryki postanawia wysłać bohatera na inspekcję posiadłości w Meksyku. Wieść o przymusowej rozłące zmusza piękną żonę do wyznania prawdziwych uczuć. Składa obietnicę, że będzie czekała na ukochanego, kiedy ten po dwóch latach wróci do niej z wyprawy na odległy kontynent. Jednak wkrótce wybucha I wojna światowa i zakochani zobaczą się dopiero po 8 latach. Czy obietnica może przetrwać tak ciężką próbę czasu?
   

 

 

           16.45     SZEF    
              
                  USA 2014 , 115 min.

   Reżyseria: Jon Favreau
   Wykonawcy: Jon Favreau, Sofía Vergara, John Leguizamo, Bobby Cannavale, Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Emjay Anthony i in.

   Carl Casper jest szefem kuchni renomowanej restauracji w Los Angeles. Podchodzi do pracy z wielką pasją, a każda potrawa, którą wymyśla, to prawdziwe dzieło sztuki. Jednak kłótnia ze znienawidzonym krytykiem kulinarnym, w której znaczący udział ma niefortunny i niezwykle popularny wpis Carla na Twitterze oraz wynikły z tego konflikt z właścicielem restauracji, powodują, że Carl rzuca pracę. Postanawia zacząć wszystko od nowa, korzystając ze wsparcia przyjaciół – pięknej kelnerki Molly, z którą romansuje, swojej byłej żony i jej obecnego partnera. Wkrótce jego nowy projekt staje się głośny w całej Ameryce, zaś Carl zyskuje sławę twitterowego celebryty.
   

 

 

           20.45     HOTEL    
              
                  Dania/ Szwecja 2013 , 97 min.

   Reżyseria: Lisa Langseth
   Wykonawcy: Alicia Vikander, David Dencik, Anna Bjerkerud i in.

   Perfekcyjna w każdym calu - to określenie idealnie pasuje do Eriki. Jest piękna, odnosi sukcesy w pracy, ma wokół siebie mnóstwo przyjaciół, wspaniałego partnera i spodziewa się dziecka. Jest doskonale przygotowana na jego narodziny: kupiła wszystkie niezbędne sprzęty, zaplanowała poród co do minuty, a także szczęśliwe macierzyństwo. Los jednak chciał inaczej: po przedwczesnym porodzie przychodzi na świat chore dziecko, a Erikę dopada wyjątkowo ciężka depresja poporodowa. Kobieta szuka pomocy na terapii grupowej prowadzonej, gdzie poznaje dziwaków i wariatów, w tym Rikarda mającego obsesję na punkcie tortur i własnej matki, nieśmiałą jak diabli Ann-Sofi oraz milczącego Petera. Słuchając o traumach innych ludzi, Erika powoli wraca do życia. Inspiruje ją psychologiczna zasada: życie jest jak hotel - jeśli ci się w nim coś nie podoba, po prostu zmień pokój. Kobieta wciela ją w życie bardzo dosłownie - razem z piątką pacjentów podróżuje po niewielkich hotelach. W każdym kolejnym pokoju Erika i jej towarzysze tworzą swoją osobowość od nowa, dzięki czemu mogą wspólnie przepracować swoje traumy. Uczucie odosobnienia zbliża klimatem film do słynnej tokijskiej opowieści Sofii Coppoli "Między słowami".
   

 

 


    19 IX    14.30
16.45
21.00
    MIASTO 44    
              
                  Polska 2014 , 125 min.

   Reżyseria: Jan Komasa
   Wykonawcy: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Karolina Staniec i in.

   Opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed wybuchem powstania warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku. Film opowiada o grupie związanych ze sobą przyjaciół, którzy przemierzają stolicę w czasie trwania walk powstańczych. Stefan pracuje w fabryce Wedla i utrzymuje matkę oraz młodszego brata, codziennie doznaje upokorzeń od Niemców. W czasie konspiracyjnych spotkań Stefanem zaczynają się interesować Kama i Biedronka. Młodzi szybko przekonają się, że historia zweryfikuje ich marzenia. Przypominająca dantejskie piekło Warszawa jeszcze nigdy chyba nie była przedstawiona na ekranie w tak spektakularny sposób. Twórcy wykorzystują cały katalog narracyjnych sztuczek, by wykreować stan wojennego zawirowania, przerażającego chaosu i totalnej destrukcji.
   

 

 

           19.00     BUNTOWNIK BEZ POWODU    
              
                  USA 1955 , 111 min.

   Reżyseria: Nicholas Ray
   Wykonawcy: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Ann Doran, Jim Backus i in.

   Kino kultowe, filmowy przebój, który uczynił Jamesa Deana nieśmiertelnym. Najsłynniejsze dzieło Raya rozpoczęło popularny trend filmów o problemach młodzieży oraz paradoksalnie falę lekkich teen movies, którymi amerykańskie wytwórnie przyciągały do kin nową, młodą publiczność. Z ekranowym „Buntownikiem bez powodu” Jimem Starkiem, wrażliwym, lecz nieakceptowanym młodzieńcem, utożsamiały się miliony amerykańskich nastolatków, znudzonych fałszywym kinem dorosłych i mitologią „American dream”, którą było naszprycowane hollywoodzkie kino lat 50. Młodzi Amerykanie zobaczyli na ekranie samotnych nastolatków-outsiderów, walczących z rodzicami, nauczycielami i samymi sobą. Fantastyczne role Deana i niezwykłego Sala Mineo w roli Plato.
   

 

 


    20 - 28 IX    13.45
16.00
18.15
20.30
    MIASTO 44    
              
                  Polska 2014 , 125 min.

   Reżyseria: Jan Komasa
   Wykonawcy: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Karolina Staniec i in.

   Opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed wybuchem powstania warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku. Film opowiada o grupie związanych ze sobą przyjaciół, którzy przemierzają stolicę w czasie trwania walk powstańczych. Stefan pracuje w fabryce Wedla i utrzymuje matkę oraz młodszego brata, codziennie doznaje upokorzeń od Niemców. W czasie konspiracyjnych spotkań Stefanem zaczynają się interesować Kama i Biedronka. Młodzi szybko przekonają się, że historia zweryfikuje ich marzenia. Przypominająca dantejskie piekło Warszawa jeszcze nigdy chyba nie była przedstawiona na ekranie w tak spektakularny sposób. Twórcy wykorzystują cały katalog narracyjnych sztuczek, by wykreować stan wojennego zawirowania, przerażającego chaosu i totalnej destrukcji.
   

 

 
w ramach FESTIWALU ART.eria Czwarty Strzał    11 - 12 IX    21.00 - 22.00     END CREDITS - Piotr Bujak    
              
    13 IX    20.30 - 20.45     LIST Z POZDROWIENIAMI Z ŁODZI Paweł Hajncel    
              
           21.00 - 22.00     END CREDITS - Piotr Bujak    
              


SEANSE DOPOŁUDNIOWE - na życzenie grup zorganizowanych -
prosimy zgłaszać w biurze OKF (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00)
telefonicznie - 034 / 324 60 58 , mailem : okf@okf.czest.pl lub osobiście - Al.NMP 64
 Wersja do druku...   (format *.pdf)KINO   ZASTRZEGA   SOBIE   PRAWO   DO   ZMIAN   W   REPERTUARZE