gatunek Dramat
reżyseria Łukasz Wylężałek
kraj produkcji Polska
rok produkcji 1993
obsada Jacek Pałucha, Paweł Fesołowicz, Maciej Kozłowski, Marcin Troński, Cezary Pazura, Zofia Merle
bilet wstęp wolny
gośćmi spotkania będą Łukasz Wylężałek, Jacek Pałucha, Paweł Fesołowicz, Mateusz Pospieszalski

W 1993 roku swoją premierę miał pierwszy film Łukasza Wylężałka „Balanga”. Według krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego Balanga to polskie Miasteczko Twin Peaks. Reżyser otrzymał w Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – nagrodę za debiut reżyserski właśnie za Balangę. Śladów częstochowskich w filmie jest dużo. Grają w nim Jacek Pałucha, Paweł Fesołowicz, Muniek Staszczyk, a muzykę do niego skomponowali Mateusz i Jan Pospieszalski. Fragmenty filmu znalazły się również w teledysku zespołu T.Love „King”.

Film to historia dwóch uczniów „Świętego” i „Snajpera”. W peryferyjnej dzielnicy wielkiego miasta pewnej nocy zostaje znaleziony martwy nauczyciel szkoły zawodowej. Podczas dochodzenia ujawnianie są okoliczności, które wyjaśniają śmierć pedagoga. Zmarły wiecznie był skacowany, znęcał się nad swoimi uczniami fizycznie i psychicznie oraz nienawidził swoich podopiecznych i zawodu. Feralnej nocy podczas spaceru w parku spotkał dwóch swoich uczniów: „Świętego” i „Snajpera”. W obsadzie filmu znaleźli się również: Marcin Troński,Cezary Pazura, Maciej Kozłowski, Piotr Gąsowski, Zofia Merle. Po pokazie przewidziano spotkanie z twórcami filmu.

ŁUKASZ WYLĘŻAŁEK - ur.7 listopada 1953 w Częstochowie, polski rezyser filmowy i teatralny, scenarzysta

W latach 70. był asystentem Wojciecha Marczewskiego. W latach 1981-1987 studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W czasie studiów realizował filmy krótkometrażowe Domokrążca,Ludożerca. Debiutował w 1993 Balangą. Film zdobył na 18 Festiwalu w Gdyni  1 nagrodę dla najlepszego debiutu. W 1997 powstał wyróżniony na 22. Festiwalu Darmozjad polski z Janem Peszkiem, dwa lata później O dwóch takich, co nic nie ukradli. 

Wylężałek zrealizował m.in. seriale Policjanci  oraz Chłop i baba. Dla Teatru Telewizji zrealizował szereg spektakli, część w oparciu o własny scenariusz (Intruz, Autostrada, Alibi).

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

KASA CZYNNA OD GODZ.12.00 
W przypadku wcześniejszych seansów
kasa czynna na godzinę przed seansem

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-22-40

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-200 Częstochowa
biuro : tel. (34) 324-60-58
Biuro kina nie prowadzi rezerwacji biletów.

e-mail: okf@okf.czest.pl

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl


Od dnia 1 lipca 2017 w MGS obowiązuje
nowy numer rachunku bankowego

Bank Citi Handlowy

Nr: 50103011040000000093245000