gatunek filmy animowane
reżyseria Piotr Dumała
kraj produkcji Polska
bilet wstęp wolny

ANIMOWANA LITERATURA. PROJEKCJE FILMÓW PIOTRA DUMAŁY
Niezwykły świat, który kreuje Piotr Dumała w swoich animowanych adaptacjach literatury, to połączenie rysunkowej magii z artystyczną perfekcją, dbałością o każdy najdrobniejszy szczegół wizualny i dźwiękowy. Wszystkich fanów kina czeka mocne przeżycie, zwłaszcza, że w tym roku obchodzimy jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej animacji! Obejrzymy wspólnie filmy:

Czarny kapturek
Rok produkcji:1983
Czas trwania: 5 min
Z chatki wychodzi chłopczyk, zakłada kapturek i idzie z koszyczkiem w las. Po drodze zjada i niszczy kwiaty. Spotkawszy ogromnego wilka , również go zjada. Do leżącego na ziemi podchodzi myśliwy. Wilk wydostaje się z chłopca i zjada myśliwego, po czym udaje się do pobliskiego domu, ale tam zabija go mężczyzna. Znalazłszy w brzuchu wilka czarny kapturek chłopczyk, popełnia harakiri. Z wnętrza wilka wydostaje się myśliwy. Biegnie przez las i znów dostrzega wilka, który podchodzi do położonego na wzgórzu domku, zagląda przez okno, wskakuje do środka i i rzuca się na spoczywającą w łóżku nagą kobietę. Jego zamiary nie są jednak krwiożercze.

 Łagodna
Rok produkcji: 1985
Czas trwania: 11 min.
Niezwykła wizja opowiadania Fiodora Dostojewskiego, sugestywne studium zazdrości i nienawiści, podkreślone zastosowaniem interesującej techniki malarskiej i przejmującą muzyką Zygmunta Koniecznego.

Zbrodnia i kara
Rok produkcji: 2000
Czas trwania: 30 min.
Film powstał na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego. Młody mężczyzna, mieszkający na poddaszu starej kamienicy, morduje dwie stare kobiety. Świadkiem tego czynu był prawdopodobnie mężczyzna w cylindrze. Morderca powraca do swojej izdebki i tam przeżywa halucynacyjne lęki i wyrzuty sumienia. Krąży wokół miejsca zbrodni...

Franz Kafka
Rok produkcji: 1991
Czas trwania: 16 min.
Film animowany, przestawiający kilka lat z życia pisarza ; powstawał w latach 1989 - 1991.

 

GRA W ŻYLETKI. SPOTKANIE Z PIOTREM DUMAŁĄ
Po projekcji filmów odbędzie się literackie spotkanie z artystą, który literaturę czyta filmem animowanym. Piotr Dumała, profesor Akademii Filmowej w Łodzi, opowie nam o swoim sposobie na interpretowanie wybitnych dzieł światowej literatury, wplatanie wątków literackich do swojego filmowego świata, a także – o własnych opowiadaniach, które znakomicie dopełniają przedstawianą w animacjach wizję rzeczywistości.   

Piotr Dumała jest laureatem licznych prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Prócz animacji zajmuje się także plastyką (rysunek, plakat, komiks), a także literaturą – pisze mini opowiadania i felietony. Pojawił się także, jako aktor w kilku filmach fabularnych. Artysta zajmuje się również działalnością pedagogiczną, wykładając na łódzkiej PWSFTViT, a także na Wydziale Animacji Uniwersytetu w Sztokholmie i Uniwersytecie Harvarda w USA. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego.                

                

REPERTUAR
Brak wyświetlanych filmów
w danym dniu
W REPERTUARZE
REZERWACJA

KASA CZYNNA OD GODZ.12.00 
W przypadku wcześniejszych seansów kasa czynna na godzinę przed seansem

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-22-40

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE


KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl