W kwietniu 2018 pożegnalismy jednego z największych twórcow światowego kina.

Rozpoczynał karierę w Czechosłowacji, kręcił filmy krótkometrażowe i komedie, stał się czołowym przedstawicielem czechosłowackiej nowej fali. W 1968 roku  wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by nakręcić film o amerykańskiej młodzieży  ODLOT. Stłumienie praskiej wiosny spowodowało, że Forman pozostał na stałe w USA i tam kontynuował swoją karierę.

W wieku 9 lat, gdy trwała już II Wojna, odebrano mu najbliższych. Tych jednak znalazł w sierocińcu, gdzie przez lata dzielił pokój z przyszłym prezydentem Czech, Václavem Havlem oraz dwoma innymi reżyserami filmowymi: Jerzym Skolimowskim i Ivanem Passerem. Gdy po wojnie udało mu się ukończyć szkołę średnią, od razu rozpoczął naukę w praskiej filmówce. Będąc reżyserem bardzo szybko zyskał popularność jako jeden z najzdolniejszych i najoryginalniejszych twórców Czechosłowackiej Nowej Fali. W latach 60. stworzył nowy typ komedii podszyty gorzką ironią. Kiedy w prześmiewczym tonie pokazuje konserwatywnych i dwulicowych obywateli swego kraju ostrze krytyki nigdy nie jest skierowane bezpośrednio w nich a w system, w którym żyją i który rodzi tak absurdalne postawy.
W 1968 roku, po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, Forman wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by dokładnie w ten sam sposób opisywać zachodnią kulturę. Na swoich bohaterów zawsze wybiera tych, którzy wyrastają ponad przerażającą go przeciętność. Zawsze zbuntowanych i wchodzących w konflikt z panującym systemem. Mówił, że nasyca swoje filmy ciemnymi wydarzeniami z własnego życia, przezwyciężając strach i melancholię sardonicznym, bezczelnym humorem. Ale złośliwość godził z szorstkim współczuciem. Z jednej strony zbuntowany i anarchizujący, z drugiej zawsze celnie trafiający w słabe i nieprzyjemne strony naszej rzeczywistości. Zmarł 13 kwietnia tego roku w wieku 86 lat.

Twórczość Formana zaprezentujemy Państwu w dwóch odsłonach. We wrześniu pokażemy filmy z okresu spędzonego w Czechosłowacji : Konkurs (1963) - reżyserski debiut opowiada o różnych rodzajach konkursów, zawodów, konkurencji, Czarny Piotruś (1964) - rzecz o młodym chłopaku pracującym w sklepie samoobsługowym, Miłość blondynki (1965) - historia dziewczyny z prowincji, która przyjeżdża do Pragi w poszukiwaniu chłopaka, który ją uwiódł, i Pali się, moja panno (1967) - relacja ze strażackiej zabawy połączonej z loterią fantową i wyborem najpiękniejszej uczestniczki imprezy, to najcelniejszy obraz rzeczywistości socjalistycznej, na jaki zdobyło się kino, śmieszny i okrutny jednocześnie.

KONKURS 

CZARNY PIOTRUŚ

MIŁOŚĆ BLONDYNKI

PALI SIĘ, MOJA PANNO

 

Jesienią zapraszamy na najgłośniejsze amerykańskie filmy Mistrza.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

KASA CZYNNA OD GODZ.12.00 
W przypadku wcześniejszych seansów
kasa czynna na godzinę przed seansem

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-22-40

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-200 Częstochowa
biuro : tel. (34) 324-60-58
Biuro kina nie prowadzi rezerwacji biletów.

e-mail: okf@okf.czest.pl

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl


Od dnia 1 lipca 2017 w MGS obowiązuje
nowy numer rachunku bankowego

Bank Citi Handlowy

Nr: 50103011040000000093245000