pokazy przedpremierowe, prelekcje, drobne upominki, zabawy dla najmłodszych.
bilet 12 zł

11:00 TRZY ORZESZKI DLA KOPCIUSZKA

14:00 SYNONIMY

16:30 MŁODY AHMED  przedpremiera!

18:20 BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA  przedpremiera!

20:30 BOŻE CIAŁO

Po raz czwarty obchodzimy święto kina !

   Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Artystycznych (CICAE) wprowadziło do kalendarza Europejski Dzień Kina Artystycznego, którego pierwsze obchody odbyły się 9 października 2016. Począwszy od 2016 roku Europejski Dzień Kina Artystycznego jest obchodzony co roku, w drugą niedzielę października.

    Europejski Dzień Kina Artystycznego zwraca uwagę zarówno na film jako dziedzinę sztuki, jak i miejsce, czyli kino.  Święto dotyczy zarówno filmu jako formy przekazu artystycznego, jak i kin jako obiektów, bez których ten przekaz byłby niemożliwy. 

  Celem Europejskiego Dnia Kina Artystycznego jest promowanie wysokiej wartości europejskich filmów, które odzwierciedlają kulturową, społeczną i językową różnorodność kontynentu w bardzo szczególny sposób, ale także sprawiają, że kino, zwłaszcza filmy artystyczne, stają się coraz bardziej atrakcyjne także dla młodszych pokoleń. Do świętowania różnorodności kinematografii europejskiej przyłączyło się ponad tysiąc kin.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 4. Europejskiego Dnia Kina Artystycznego!

Przygotowaliśmy dla Państwa :

 pokazy przedpremierowe, prelekcje, drobne upominki, zabawy dla najmłodszych.

 

TRZY ORZESZKI DLA KOPCIUSZKA
Czechosłowacja/ NRD 1973,  75 min., reż. Vaclav Vorlicek
wyk.: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock, Rolf Hoppe i in.

Klasyczna baśń, od lat wyświetlana tradycyjnie w czasie Bożego Narodzenia w Niemczech i Czechach. Jedna z najlepszych ekranizacji baśni o  Kopciuszku w historii światowego kina. Biedna dziewczyna, nie ma łatwego życia, macocha traktuje ją jak służącą. „Jeśli uważasz, że masz za mało pracy, dam ci następną.” Nic więc dziwnego, że nazwano ją Kopciuszkiem. Biedny książę, choć mieszka w zamku, nie ma o wiele łatwiejszego życia. Chciałby polować, lecz rodzice nakładają mu chomąta. Zamiast strzelać w lesie, każą mu tańczyć na balach. Poza tym zmuszają do żeniaczki z jakąś obcą dziewczyną. Gdy książę i Kopciuszek spotkają się i pokochają, to muszą po drodze pokonać jeszcze wiele przeszkόd aby być razem …

 

 

SYNONIMY 
Niemcy/ Izrael/Francja 2018, 123 min., reż. Nadav Lapid
wyk.: Olivier Loustau, Erwan Ribard,
Louise Chevillotte

Berlinale 2019 : Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu

Młody Izraelczyk ucieka do Paryża, aby zapomnieć o swojej ojczyźnie i ułożyć sobie życie w nowym kraju. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia. Opierając się na własnych doświadczeniach, Nadav Lapid zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i „narodzić się” na nowo. „Synonimy” to angażująca z każdą sceną coraz bardziej oryginalna tragikomiczna łamigłówka.

 

MŁODY AHMED  przedpremiera !
Belgia 2019,  84 min., reż.  Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
wyk.: Idir Ben Addi, Myriem Akeddiou, Claire Bodson

MFF Cannes 2019 : Złota Palma dla najlepszego reżysera

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem. Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?

Reżyserzy  Jean Pierre & Luc Dardenne są ambasadorami tegorocznego Dnia Kina Artystycznego.

 

BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA  przedpremiera !
Belgia/Chorwacja/ Francja/ Macedonia/ Słowacja 2019, 100 min., reż.
Teona Strugar Mitevska

wyk. Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Suad Begovski, Simeon Moni Damevski

Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Specjalna na Berlinale 2019.

W małej macedońskiej wiosce co roku odbywa się ciekawa ceremonia. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy 30-letnia Petrunia rzuca się do wody dla kaprysu i bierze krzyż przed wszystkimi innymi. Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok : wygrała swój krzyż, nie odda go nikomu.

 

 

BOŻE CIAŁO
Polska 2019, 115 min., reż. Jan Komasa 
wyk.: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Łukasz Simlat i in.

MFF w Wenecji 2019: Nagroda Europa Cinemas / FPFF Gdynia 2019: Nagroda za reżyserię , za kobiecą rolę drugoplanową dla Elizy Rycembel,  Nagroda Kin Studyjnych, Nagroda DKF-ów, Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy,

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Z czasem nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka i chłopakowi  zaczyna palić się grunt pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl