gatunek dramat
reżyseria Siergej Dvorcewoj
kraj produkcji Rosja, Niemcy, Polska, Kazachstan, Chin
rok produkcji 2018
obsada Samal Esljamova, Polina Severnaya, Andrey Kolyadov
bilet 16 zł norm./ 14 zł ulg.

Złota Palma 2018 dla najlepszej aktorki Samal Esljamovej

Ajka właśnie urodziła dziecko. Nie ma przyjaciół, stałej pracy i partnera. Nie ma nawet własnego pokoju. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Wciągnięta w spiralę długów, młoda matka stoi przed najważniejszą decyzją życia: czy powinna oddać dziecko dla jego i swojego dobra?

„Ajka" jest opowieścią o kobiecej sile i jednym z najbardziej sugestywnych obrazów Moskwy we współczesnym kinie. Nie pozostawi nikogo obojętnym.

Samal Jesljamowa, która wcieliła się w tytułową rolę, otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki w Cannes. Film otrzymał też nagrodę dla najlepszego filmu oraz nagrodę specjalną jury w Cottbus. Wcześniej "Ajkę" nagrodzono na festiwalu All About Freedom w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Teraz ma szansę na Oscara jako kazachski kandydat do tej nagrody.

„Ajka" jest koprodukcją pięciu krajów: Rosji, Niemiec, Polski, Kazachstanu i Chin. Zdjęcia do filmu zrealizowała wybitna polska operatorka Jolanta Dylewska.

 

Media o filmie

"Suche statystyczne dane rosyjski reżyser przekuł w jeden z najciekawszych i najbardziej poruszających filmów tego roku" - Vogue Polska.

„Ajka” robi ogromne wrażenie— Barbara Hollender, Rzeczpospolita

"Sergiej Dworcewoj najpierw swoimi wybitnymi dokumentami, a następnie "Tulpanem" z 2008 roku zapracował na pozycję jednego z największych mistrzów współczesnego kina europejskiego. Wchodząca do kin "Ajka" jest potwierdzeniem tego statusu" - Łukasz Maciejewski, Onet.

„Wywodzę się z dokumentu. Zależy mi na podążaniu za emocjami, przekazywaniu atmosfery" - wywiad z Siergiejem Dworcewojem w "Polityce".

"Podczas tego filmu wielokrotnie przeszyje was ból. Warto przejść tę drogę z Ajką" - recenzja filmu w portalu Noizz.

"Trochę z powodu „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego nie mówiło się w Polsce więcej o „Ajce” Siergieja Dworcewoja. Choć na pewno na to zasługuje - artykuł o "Ajce" w "Newsweeku".

„W Moskwie migrantów otacza bezprawie. Śpią w noclegowniach, kobiety porzucają noworodki w szpitalach" - wywiad z reżyserem w "Dużym Formacie".

"Ajka żyje we mnie" - wywiad z Samal Jesljamową na łamach Vogue.pl.

"Płakałam. I to dużo. Za siebie i, przede wszystkim, za nią, bo ja mogłam sobie pozwolić na łzy. I ten płacz dodawał mi sił" - wywiad z Samal Jesljamową w portalu Onet.

"Sergiej Dworcewoj to absolutny fenomen wśród europejskich klasyków kina artystycznego (...) Ajka to postać z krwi i kości, ale też personifikacja ludzkiej woli przetrwania, wszystkich impulsów, które pozwalają nam brnąć przez rynsztok i podejmować - w szeroko pojętej "samoobronie" - niemoralne decyzje" - Michał Walkiewicz, Filmweb.

"Kino bezwzględne w narracji" - recenzja Bernadetty Trusewicz w serwisie FDB.

"Poraża okrucieństwem" - recenzja Magdaleny Drozdek, Wirtualna Polska.

"Film o kobiecie, która jest gotowa zrobić wszystko, aby przeżyć  — Hollywood Reporter

„Ajka" testuje limity empatii — Screen Daily

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl