gatunek dokument
reżyseria Sydney Pollack, Alan Elliott
kraj produkcji USA
rok produkcji 2018
obsada Aretha Franklin, James Cleveland, Southern California Community Choir, C.L. Franklin, Alexnader Hamilton, Bernard Pretty Purdie, Chuck Rainey, Clara Ward, Mick Jagger, Sydney Pollack, Charlie Watts.
bilet 17 zł norm./ 15 zł ulg./ 12 zł w poniedziałki

Pożegnanie z tytułem, pokaz z okazji urodzin Arethy Franklin

Zapraszamy na ostatni pokaz filmu AMAZING GRACE - ARETHA FRANKLIN z okazji urodzin wokalistki, w ramach cyklu KINO JAZZ. Zaprezentujemy jeden z najważniejszych dokumentów muzycznych w historii USA. Jego bohaterką jest zmarła w 2018 roku Aretha Franklin, którą magazyn "Rolling Stone" okrzyknął wokalistką wszech czasów.

„Amazing Grace" to dokumentalny zapis dwóch nocy nagrań koncertu gospel Arethy Franklin z roku 1972. To jednocześnie historia amerykańskiej muzyki zapisana na filmie, który nigdy nie ujrzał światła dziennego. Perypetie twórców obrazu (techniczno-prawne) nie pozwoliły im pokazać swojego dzieła przez ponad 46 lat. Aż do teraz. Film ukazuje nie tylko wpływ Afroamerykanów na amerykańską kulturę początku lat siedemdziesiątych XX wieku. - jest to także przejmujący obraz kunsztu jednej z najważniejszych i największych artystek jazz, soul i gospel, ukazana w materiale zrealizowanym w ciągu dwóch nocy nagrań w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii, w styczniu roku 1972. Królowa Soul – jak nazywano Arethę, wznosi się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd muzyce gospel, z której wyrosła, oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Ta Diva muzyki , występując przed entuzjastyczną publicznością, rozgrzewa ich do białości, wyciska łzy z oczu i pozostawia trwały ślad w sercu. Nikt nie pozostanie obojętny wobec tej muzycznej uczty , która rozegra się na dużym ekranie. Nigdy nie było tak przepełnionego muzyką i uczuciem filmu. Po tylu latach, cały świat może to w końcu zobaczyć. Święty Graal Hollywood (tak jest nazywany ten film) odnaleziony!

 

„Amazing Grace" w swej formie, przesłaniu i napięciu, jest absolutnie wyjątkowy i wyróżnia się pośród innych dokumentów muzycznych jakie kiedykolwiek nakręcono. Fakt, że wieloletnie oczekiwanie na upublicznienie tego koncertu zaostrzyło apetyty miłośników muzyki – dodaje filmowi energii a widza przenosi w świat już nieobecny, ale tak namacalny, że nikt nie pozostaje obojętny. W filmie jest kilka istotnych wątków:
• Kunszt Arethy i jej niekwestionowana pozycja na tronie muzyki jazz, soul i gospel
• Klimat Ameryki początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku
• Społeczne konflikty na tle rasowym, które raz były niwelowane potężnym wpływem muzyki, aby kolejny raz dać upust swym złym duchom - słychać to w każdym wersie wyśpiewanym przez Arethę
• Przełomy w kulturze amerykańskiej i muzyce, które od tego legendarnego koncertu , pozostawią już trwały ślad na każdym z nowo-rodzących się gatunków muzyki i na każdym artyście.
• Jazz i Gospel jako fundamenty amerykańskiej kultury , stanowiące o jej dziedzictwie i tożsamości

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl