gatunek Dramat, Sportowy
reżyseria Janus Metz Pedersen
kraj produkcji Dania, Finlandia, Szwecja
rok produkcji 2017
obsada Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Tuva Novotny
bilet 16 zł norm./ 14 zł ulg./ 10 zł w poniedziałki

Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech – rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny – jest ulubieńcem publiczności. Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem: niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Przeciwnik Borga to 20-letni John McEnroe, porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Jaką cenę może mieć sukces?

"To był tenisowy mecz wszech czasów, jedna z najpiękniejszych rozgrywek w historii sportu. W 1980 roku na trawiastym korcie Wimbledonu naprzeciw siebie stanęły dwie zupełnie różne osobowości: Szwed Björn Borg i Amerykanin John McEnroe. Ich starcie nazywano starciem góry lodowej i wulkanu. Borg był wówczas absolutnym numerem jeden - wygrał cztery poprzednie finały Wimbledonu. McEnroe był wschodzącą gwiazdą, która w drodze na szczyt taranowała przeciwników. Dla Borga była to więc walka o historyczne piąte zwycięstwo z rzędu; dla McEnroe o sięgnięcie po puchar po raz pierwszy i przerwanie dominacji przeciwnika.

Grający McEnroe Shia LaBeuf przyznał, że kiedy przeczytał scenariusz do filmu "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem", popłakał się ze wzruszenia. Sam zresztą ubiegał się o tę rolę, uznając amerykańskiego tenisistę za swoją pokrewną, niezrozumianą przez innych duszę. McEnroe zdobył złą sławę, klnąc i nie przebierając w słowach w kłótniach z sędziami, gdy nie zgadzał się z ich decyzjami. Na pojedynki słowne wyzywał również publiczność, która go nie cierpiała. Tymczasem Borg uchodził za dżentelmena, nie okazującego cienia emocji nawet w najtrudniejszych momentach. Ale jak dowiadujemy się z licznych retrospekcji, Borg jako młody chłopak był w gruncie rzeczy takim samym furiatem, jak McEnroe, a jego obsesyjne dążenie do perfekcji oraz liczne przesądy i rytuały, mające zapewnić zwycięstwo, nie miały nic wspólnego z byciem maszyną, jak był nazywany.

Starcie z McEnroe było pierwszym, przed którym Borg pomyślał, że może przegrać, i że może ono oznaczać początek końca jego kariery. Niewiele się pomylił, bo zmiana warty nastąpiła rok później. Szwedzki aktor Sverrir Gudnason znakomicie oddaje te rozterki i niepewność Borga. Gdy na niego patrzymy, wierzymy, że dla niego ten mecz to kwestia życia i śmierci; współczujemy, bo wiemy, że jego życie jako osoby na świeczniku nie należy do niego. Reżyserowi Janusowi Metzowi udało się pokazać to historyczne starcie na korcie tak, jak oglądało się je w 1980 roku - jakby od niego zależały losy świata. Ale nie mniej ważna jest wewnętrzna walka bohaterów. Wspaniałe, dynamiczne, emocjonujące i wzruszające kino."
                                                                                                                                                                              Alicja Sterna,  redaktor Onet Film

 

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD 12:00

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-22-40

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl