po filmie spotkanie z reżyserem oraz wiceprzewodniczącą Rady Miasta Częstochowy Jolantą Urbańską
gatunek dokument / krótki metraż
reżyseria Grzegorz Paprzycki
kraj produkcji Polska
rok produkcji 2018, 2019
bilet wstęp wolny

Dwa dokumentalne, krótkometrażowe filmy w reżyserii tegorocznego absolwenta reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oba filmy opowiadają o nacjonalizmie: pierwszy na Ukrainie, drugi w Polsce. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Grzegorzem Paprzyckim oraz wiceprzewodniczącą Rady Miasta Częstochowy Jolantą Urbańską.

Czarnobóg.jpgCzarnobóg
Polska   2018  etiuda dokumentalna   30 min.
reż. Grzegorz Paprzycki
Szczecin European Film Festival - Nagroda za najbardziej poruszający film w Konkursie Europejskim
Narodowy Korpus jest nacjonalistyczną partią na terenie Ukrainy. Jej przywódca Sviatoslav Siruj wraz ze swoimi ludźmi, chce walczyć o lepsze jutro dla swojego kraju. Ich główną forma działalności są marsze protestacyjne, ideologiczne przemówienia lub uświadamiające wykłady na ternie szkół. Uważają że wrogowie Ukrainy są nie tylko poza jej granicami, ale również w kraju. Swoją walkę prowadzą pod hasłem "nie ma dobra i zła, jest tylko sprawiedliwość".

 

 

 

Mój kraj.jpgMój kraj taki piękny
Polska   2019  etiuda dokumentalna   30 min.
reż. Grzegorz Paprzycki
Krakowski Festiwal Filmowy 2019 - Złoty Lajkonik, Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie - Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny.
Portret Polski, w której ścierają się dwie siły reprezentujące zupełnie odmienne światopoglądy. Lewicowa wizja kraju na przeciw homogenicznej Polski budowanej przez skrajną prawicę. Pośród tych ideologii - ludzie, walczący w imię własnych wartości i zasad. Łączy ich jeden temat sporny - nacjonalizm. Ironiczny tytuł dokumentu odnosi się do zaostrzenia radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat. Zgodnie z początkowym napisem stanowi on „niechronologiczną dokumentację wybranych zdarzeń społecznych”. Reżyser zestawia ze sobą marsze, demonstracje i uliczne zamieszki, ale także wystąpienia organizacji antyfaszystowskich. Nielinearna konstrukcja buduje wrażenie eskalacji emocji i nienawiści podczas zgromadzeń publicznych. W obiektywie Pawła Paprzyckiego Polacy jawią się jako naród głęboko skłócony, a nawet podzielony na grupy posługujące się tymi samymi pojęciami w zupełnie innym znaczeniu.

 

 

GRZEGORZ PAPRZYCKI - urodzony 30 października 1984 roku. Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Operator kamery i – aktualnie - student V roku Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. K.Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Do tej pory zrealizował osiem filmów krótkometrażowych będących w obiegu festiwalowym w kraju i za granicą.

 

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl