gatunek przygodowy / komedia
reżyseria Philippe de Broca
kraj produkcji Francja/Włochy
rok produkcji 1964
obsada Jean-Paul Belmondo, Françoise Dorléac, Jean Servais
bilet 10 zł

Szalony film przygodowo-szpiegowski. Skradziona z paryskiego muzeum statuetka znad dorzecza Amazonki jest kluczem do legendarnego skarbu, którego poszukują bandyci. By dotrzeć do skarbu złoczyńcy porywają naukowców oraz Agnès, córkę jednego z nich. Jej chłopak, Adrien (Jean-Paul Belmondo), żołnierz będący na tygodniowej przepustce rusza z pomocą. Zaczyna się pełny egzotycznych przygód pościg za porywaczami.

 

Porwanie, pościgi, strzelaniny, tajemnica, która warta jest miliony… Film podbił kina, doczekał się też uznania ze strony profesjonalistów: w 1964 r. otrzymał NYFCC Award i był nominowany do Oscara (za scenariusz) w 1965 r.

Fabuła zaczyna się banalnie, w pociągu. Służący w armii Adrien (Jean-Paul Belmondo) przyjeżdża do Paryża na ośmiodniowy urlop. Adrien liczy na cudowne chwile z Agnès, swoją narzeczoną (Françoise Dorléac), córką profesora specjalizującego się w kulturach prekolumbijskich. Jednak kiedy Agnes zostaje porwana, zdesperowany Adrien zrobi dosłownie wszystko, by uratować ukochaną.

W roli głównej Jean Paul Belmondo, takim jakim pokochali go widzowie: energiczny, dowcipny, przebojowy. Partneruje mu Françoise Dorléac, wtedy gwiazda z pierwszej ligi, przebijana wyłącznie przez Brigitte Bardot. Młodsza siostra Françoise, Catherine Deneuve, dopiero wspinała się na szczyt (w 1965 r. siostry zagrały w Parasolkach z Cherburga). W 1967 r. Françoise już nie żyła. Zginęła w wypadku samochodowym.

Dlaczego warto obejrzeć ten film? Sceny walk i pościgów oraz plenery filmu należą do najwspanialszych w owych czasach. Dziś na uwagę zasługują scenki uliczne z Paryża lat 60. Oraz budująca się, futurystyczna stolica Brazylii, Brazylia. No i Belmondo, zwany pieszczotliwie przez Francuzów „Bebel”.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl