gatunek opera , retransmisja z Metropolitan Opera
reżyseria Otto Schenk
dyrygent James Levine
rok produkcji 2010
obsada John Del Carlo, Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień
bilet 30 zł norm./ 25 zł ulg.

25.07 (sobota)  godz.19:00

spektakl transmitowano na cały świat 13.11.2010.

Podstarzały bogaty mieszczanin Don Pasquale zamierza wydziedziczyć swojego siostrzeńca Ernesta, który czekając na na spadek po wuju, pragnie poślubić biedną Norinę. Don Pasquale knuje niecny plan i sam postanawia się ożenić. Na swego powiernika wybiera Doktora Malatestę, nie wiedząc, że ten prawdziwą sympatią darzy młodego Ernesta. Tym sposobem Malatesta, Norina i Ernesto, usiłują wystrychnąć Don Pasquale na dudka. Planują wiec zabawną intrygę…

"Według zamysłu Donizettiego śmieszyć powinien przede wszystkim Don Pasquale. I John Del Carlo potrafi to robić. Jest komiczny, gdy gubi perukę lub zaleca się do narzeczonej. A jednak przedstawienie nabiera szaleńczego tempa wtedy, gdy pojawia się Mariusz Kwiecień i Anna Netrebko.
Wymieniam ich w takiej kolejności nieprzypadkowo. To polski baryton jako Malatesta jest motorem całej intrygi, rozdziela wszystkim przypisane przez siebie role, bawiąc się przy tym śpiewająco. Wokalnie Mariusz Kwiecień jest perfekcyjny, czego nie można powiedzieć o Annie Netrebko. Głos ma jak zawsze piękny, ale za mało w nim belcantowej finezji, za to zdarzają się pewne wpadki intonacyjne. Obsadę uzupełnia dobry amerykański tenor Matthew Polenzani.
Spektakl, który zarejestrowano w listopadzie 2010 r., warto obejrzeć jeszcze z jednego powodu. Po raz pierwszy w karierze tą operą dyryguje James Levine, obchodzący 40-lecie pracy w Metropolitan. Od pewnego czasu ma kłopoty ze zdrowiem, kamera, pokazuje, że z trudem wchodzi na podium. A potem nagle cudownie młodnieje, promieniując energią, którą przekazuje muzykom.
Gdy w 2010 r. "Don Pasquale" wrócił na scenę w Nowym Jorku (premiera inscenizacji odbyła się cztery lata wcześniej), amerykańska prasa rozpływała się w zachwytach nad Mariuszem Kwietniem, pisząc, że jest to rola dla niego wymarzona. Po takiej opinii tym trudniej pokazać się w innym wcieleniu. Polak podejmie to ryzyko, w następnym w sezonie będzie uwodzicielskim Don Giovannim."                 Jacek Marczyński

REPERTUAR

16:00 Mank

18:40 Palm Springs

20:30 Szarlatan

W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl