reżyseria Charlie Chaplin
kraj produkcji USA
rok produkcji 1940
obsada Charlie Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Paulette Goddard
bilet 10 zł

5 nominacji do Oscara 1941, 37 pozycja na liście 100 najśmieszniejszych filmów wszech czasów, ARCYDZIEŁO

W pewnym kraju władzę obejmuje dyktator Adenoid Hynkel. Próbuje wycisnąć pieniądze od bankierów żydowskich. Kiedy ci mu odmawiają, rzuca swych siepaczy na biedotę żydowską. Prześladowania dotykają Charliego, golibrodę żydowskiego. Jego zakład zostaje spalony, a on sam trafia do obozu koncentracyjnego. Po jakimś czasie ucieka jednak przebrany w mundur. Tymczasem Hynkel beztrosko poluje na kaczki. Przypadek sprawia, że dyktatora aresztuje policja. Jego miejsce zajmuje Charlie...


Chaplin wciela się w dwie role: bełkotliwego, groźnego, groteskowego bufona i satrapę Adenoida Hynkela oraz poczciwego żydowskiego fryzjera, którego z dyktatorem Tomanii łączy łudzące fizyczne podobieństwo. Nietrudno zgadnąć, że szybko dojdzie do zamiany ról. Warstwa liryczna filmu wytłumiona jest poprzez ostrą satyrę, w której z lubością obnaża się kabotyna z wąsem i jego sny o potędze. Dyktator" to nie tylko arcydzieło, ale i film, który poraża swoją maestrią i wciąż wzrusza, i śmieszy. Słynny końcowy monolog, w którym Chaplin odrzuca wszelkie maski, przypomina nam, jak pięknie naiwne i niewinne potrafi być kino wielkiego trampa. Ta wiara w człowieka, która gdzieś z nas uleciała, wciąż jest żywa w dziełach mistrza, dlatego lubimy do nich wracać.

 

Zamiar tego filmu narodził się jeszcze w połowie lat trzydziestych, gdy dla bystrego obserwatora było oczywiste, co dzieje się w hitlerowskich Niemczech ; scenariusz został ukoczony w 1938 roku. Realizacja nie wyglądała jednak prosto : Stany Zjednoczone bardzo chciały zachować neutralność, już pierwsze wiadomości o zamysłach Chaplina spowodowały interwencję dyplomatów III Rzeszy, a silne ośrodki niemieckie w Ameryce naciskiem i groźbą starały się uniemożliwić powstanie utworu ośmieszającego Hitlera. Chaplin jednak się nie przestraszył i z uporem doprowadził rzecz do końca: premiera odbyła się jeszcze przed pezystąpieniem USA do wojny, w październiku 1940. Nie przeceniając roli tego filmu trzeba podkreślić, że miał on olbrzymie znaczenie propagandowe: Chaplin nie tylko zniszczył przeciwnika śmiechem i sprowadził do groteskowego absurdu wszystkie jego idee, ale także rozprawił się z nim bezapelacyjnie pod wzgledem moralnym. Anegdota mówi, że była to zemsta za wąsik, ukradziony Charliemu przez Hitlera (...)
Film kipi od pysznych pomysłow satyrycznych, poczynajac od nazw i nazwisk w dyktatorskiej ekipie (ucharakteryzowany na Goebbelsa minister prpagandy Garbitsch, czyli Śmieć; odpowiadajacy Goringowi marszałek Herring, czyli Śledź), a kończąc na mimicznym, wspaniale celnym sparodiowaniu Hitlera w geście, mowie i uczynku. Znakomite gagi, odegrane z baletową wirtuozerią, pozwalają w rezultacie przemknąć "Dyktatorowi" przez wszystkie mielizny ;  jako satyra polityczna nie ma on sobie równych w historii kina, jako ekranowa blazenada nalezy do czołowych osiagnięć swojego reżysera.
                                                                                                                                                                     Adam Garbicz, Jacek Klinowski  "Kino,wehikuł magiczny"

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl