gatunek familijny, przygodowy / 7+
reżyseria Jacek Piotr Bławut
kraj produkcji Polska
rok produkcji 2018
obsada Julia Odzimek, Leo Stubbs, Dawid Ogrodnik, Katarzyna Kwiatkowska, Magdalena Cielecka
bilet 12 zł

Ekranizacja pełnej magii książki Anny Onichimowskiej, która opowiada o przygodach Moniki i Dawida. Dwójkę niezwykłych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy uda im się spełnić marzenie i cofnąć czas? Poznaj z nimi tajemnicę starego zegara i obudź szalonego Skoczka Czasu, który za pomoc żąda zapłaty w czekoladzie. Może dowiesz się również, kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka, którą przygarnął Dawid i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula. A jeśli będziesz mieć odwagę... nie zamykaj oczu i zmierz się ze złą wiedźmą wykradającą dzieciom ich drogocenne wspomnienia!

 „To historia pełna emocji, która na długo pozostaje w sercu" – mówi psycholog, Maria Rotkiel.
Magdalena Cielecka, która wciela się w jedną z ról podkreśla, że to mądra historia, która obok rozrywkowego wymiaru niesie ze sobą symboliczne i terapeutyczne treści, ważne dla każdego świadomego rodzica. „Dzień czekolady to kino wartości. Film w sposób delikatny i subtelny opowiada o sprawach ważnych, o zaniedbanej sferze relacji pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Dotyka tematów tabu, do których dorośli nie dopuszczają dzieci, a przecież one także je przeżywają" – mówi aktorka.


Dzień czekolady otrzymał nagrodę „INIS” za innowację oraz oryginalność na 22. Montreal International Children's Film Festival, , Nagrodę Jury Nauczycieli na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Ale Kino 2018 w Poznaniu,    ScripTeast, Cannes 2010: Nagrodę im. K. Kieślowskiego za najlepszy scenariusz

 

 Moc terapeutyczna filmu

Film w przystępny i piękny sposób opowiada w jaki sposób dzieci mogą zrozumieć i odreagować trudne przeżycia dzięki wyobraźni. W baśniowej krainie odnajdują one wskazówki pomagające uporać się z emocjami, gdy rodzice nie potrafią ich wesprzeć i z nimi rozmawiać.

Niejednokrotnie dorośli odczuwają trudność w komunikacji z młodymi ludźmi, w tym trudnym dla nich czasie. Mamy nadzieję, że ta filmowa lektura pomoże dorosłym widzom w nawiązaniu dialogu z dzieckiem, w potrzebie i zrozumieniu jego sposobu doświadczania i przeżywania.

Obraz Jacka Piotra Bławuta, niosący ze sobą niekwestionowane walory terapeutyczne, może okazać się znaczący także dla opiekunów i wychowawców dzieci borykających się z problemami depresji.


 

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl