Ekranizacja pełnej magii książki Anny Onichimowskiej, która opowiada o przygodach Moniki i Dawida. Dwójkę niezwykłych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy uda im się spełnić marzenie i cofnąć czas? Poznaj z nimi tajemnicę starego zegara i obudź szalonego Skoczka Czasu, który za pomoc żąda zapłaty w czekoladzie. Może dowiesz się również, kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka, którą przygarnął Dawid i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula. A jeśli będziesz mieć odwagę... nie zamykaj oczu i zmierz się ze złą wiedźmą wykradającą dzieciom ich drogocenne wspomnienia!
„To historia pełna emocji, która na długo pozostaje w sercu" – mówi psycholog, Maria Rotkiel.
Magdalena Cielecka, która wciela się w jedną z ról podkreśla, że to mądra historia, która obok rozrywkowego wymiaru niesie ze sobą symboliczne i terapeutyczne treści, ważne dla każdego świadomego rodzica. „Dzień czekolady to kino wartości. Film w sposób delikatny i subtelny opowiada o sprawach ważnych, o zaniedbanej sferze relacji pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Dotyka tematów tabu, do których dorośli nie dopuszczają dzieci, a przecież one także je przeżywają" – mówi aktorka.
Dzień czekolady otrzymał nagrodę „INIS” za innowację oraz oryginalność na 22. Montreal International Children's Film Festival, , Nagrodę Jury Nauczycieli na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Ale Kino 2018 w Poznaniu, ScripTeast, Cannes 2010: Nagrodę im. K. Kieślowskiego za najlepszy scenariusz
Moc terapeutyczna filmu
Film w przystępny i piękny sposób opowiada w jaki sposób dzieci mogą zrozumieć i odreagować trudne przeżycia dzięki wyobraźni. W baśniowej krainie odnajdują one wskazówki pomagające uporać się z emocjami, gdy rodzice nie potrafią ich wesprzeć i z nimi rozmawiać.
Niejednokrotnie dorośli odczuwają trudność w komunikacji z młodymi ludźmi, w tym trudnym dla nich czasie. Mamy nadzieję, że ta filmowa lektura pomoże dorosłym widzom w nawiązaniu dialogu z dzieckiem, w potrzebie i zrozumieniu jego sposobu doświadczania i przeżywania.
Obraz Jacka Piotra Bławuta, niosący ze sobą niekwestionowane walory terapeutyczne, może okazać się znaczący także dla opiekunów i wychowawców dzieci borykających się z problemami depresji.
KASA CZYNNA OD GODZ.12:00
Sprzedaż internetowa : przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.
Rezerwacja : tel.34 3444011
Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa
mapa dojazdu
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Al.NMP 64 42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl