W dniach  7-10 listopada 2016 zapraszamy wszystkich Seniorów do wspólnego oglądania pięknych, mądrych i wartościowych filmów.  Liczymy nie tylko na obecność stałych bywalców comiesięcznych projekcji w ramach KINA SENIORA, ale również tych, którzy jeszcze u nas nie byli. Zapraszamy także stale z nami współpracujące Uniwersytety Trzeciego Wieku. 

 Imprezy towarzyszące :

- spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem - po filmie Piąta pora roku

- prezentacje, wykłady, przedstawienie teatralne w reż. Iwony Chołuj,  prezentacje, m.in. o twórczości Z. Beksińskiego,o sporcie dla Seniorów, o pierwszej pomocy, o zagrożeniach przestepczością, o profilaktyce zdrowotnej 60+, i in.

bilety:
8 zł
6 zł – przy zakupie 6+
60 zł – karnet na całość ( 12 filmów )

Podczas  DOJRZAŁEGO FESTIWALU zapraszamy do kawiarni SŁODKO-GORZKI - po okazaniu biletu z festiwalowego seansu  przysługuje 20% zniżka.

PROGRAM FESTIWALU:

7 XI 2016 poniedziaek godz. 12.00

INAUGURACJA FESTIWALU

JULIETA
Hiszpania 2016, 96 min. reż.: Pedro Almodovar
wyk.: Adriana Ugarte, Inma Cuesta, Michelle Jenner i in.
Trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych, i tajemnicach, które przed nimi skrywamy, opowieść o wybaczaniu i czerpaniu nauki z własnych błędów. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

7 XI 2016 poniedziałek godz. 15:00

wykład: "Profilaktyka zdrowotna 60+, czyli jak wyprzedzić chorobę". Katarzyna Cichoń, Koordynator Działu Profilaktyki w NZOZ INTER-MED.


ŚMIETANKA TOWARZYSKA
USA 2016 96 min. , reż.: Woody Allen,
wyk.: Jesse Eisenberg,, Steve Carell, Kristen Stewart, Blake Lively i in.
Komedia romantyczna z całym korowodem allenowskich bohaterów. Akcja rozgrywa się w latach 30. ubiegłego stulecia, a jej tłem są modne kluby nocne, eleganckie przyjęcia i malownicze zakątki Nowego Jorku i Los Angeles. Bobby jest wrażliwym romantykiem z Bronxu. Licząc na spełnienie marzeń o wielkiej karierze, wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie zaczyna pracę u swojego wujka Phila – agenta topowych gwiazd Hollywood. Na miejscu poznaje piękną sekretarkę Vonnie. Chłopak bez pamięci zakochuje się w dziewczynie, nie wiedząc jeszcze, że ta znajomość wywróci jego życie do góry nogami.

7 XI 2016 poniedziałek godz. 18:00

Sport dla Seniorów - prelekcja Sportowa Częstochowa


OPTYMISTKI
dokument, Norwegia 2015, 80 min., reż.: Gunhild Magnor
Zabawny, ciepły i wzruszający film o niezwykłej drużynie siatkarskiej ! W jej skład wchodzą panie w wieku od 66 do 98 lat. Pomimo odbywanych co tydzień treningów, od trzydziestu lat nie zagrały żadnego meczu. Teraz to jest jednak ich cel! Dopracowują ostateczną strategię meczową składającą się ze śmiechu, poczucia jedności i wyszydełkowanych kwiatów. Lecz kto będzie ich przeciwnikiem? Plotka niesie, że czeka ich drużyna szwedzkich przystojniaków! Towarzyszymy paniom zarówno na boisku, jak i poza nim, podczas bardzo poważnych, a zarazem przekomicznych przygotowań zawierających dosłownie wszystko: od intensywnych treningów, do szydełkowania w ramach "team buildingu" - wprost do wielkiego finału.

8 XI 2016 wtorek godz. 12:00

Prezentacja programów polityki zdrowotnej organizowanych przez UM


PIKNIK Z NIEDŹWIEDZIAMI
USA 2015, 104 min., reż.: Ken Kwapis
wyk.: Robert Redford, Nick Nolte, Emma Thompson i in.
Przyjemne i sympatyczne lekkie kino ze sporą dawką humoru oraz refleksjami dotyczącymi schyłku życia. Sławny pisarz, Bill Bryson, ani myśli o spokojnej emeryturze. Na przekór rodzinie i pięknej żonie postanawia wybrać się w podróż życia. Zamierza przebyć na piechotę Szlak Appalachów – liczącą 2200 mil, malowniczą trasę łączącą stany Georgia i Maine. Nie mogąc znaleźć innych towarzyszy, Bryson zabiera na wyprawę dawno niewidzianego przyjaciela Katza, notorycznego podrywacza, dla którego ekspedycja jest sposobem na ucieczkę przed wierzycielami. Na szlaku szybko okazuje się, że dla każdego z podróżników słowo „przygoda" ma zgoła odmienne znaczenie. A im dalej w las, tym robi się zabawniej!

8 XI 2016 wtorek godz. 15:00

Przedstawienie teatralne "Ułańskie serce" w reżyserii Iwony Chołuj - Częstochowskie Stowarzyszenie "Jesteśmy razem"

AKTORKA
dokument, Polska 2014, 71 min., reż.: Kinga Dębska, Maria Konwicki
wyk.: Meryl Streep, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Barbara Sass, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak
Bardzo ciekawy dokument o życiu jednej z najciekawszych aktorek polskich- Elżbiecie Czyżewskiej, jej karierze w Polsce i trudnych losach na emigracji w Nowym Yorku, zmaganiu się z chorobą alkoholową czy trudnościami z językiem. Film osadzony w realiach amerykańskich, pełen wywiadów z jej przyjaciółmi i twórcami oraz rodziną. W latach 60. Polska ją kochała. Wydawało im się, że ma wszystko: karierę, wspaniałe kreacje w popularnych filmach (m.in. "Giuseppe w Warszawie", "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku"), miłość, sławę, życie jak z bajki. W 1965 roku poślubiła amerykańskiego dziennikarza, korespondenta "New York Timesa" Davida Halberstama i za nim wyjechała do USA. Film ukazuje Czyżewską w Polsce nieznaną. To niezwykle intymny portret kobiety, która za wszelką cenę chciała po prostu grać. Śmierć z powodu nowotworu stała się okrutną metaforą życia aktorki, jakby siły wysysała z niej nie tylko choroba, ale i brak ról.

8 XI 2016 wtorek godz. 18:00

Pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu stowarzyszenia Rescue Team


45 LAT
Wlk. Bryt. 2014, 93 min., reż.: Andrew Haigh
wyk.: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James i in.
Emocjonalny, ale jednocześnie stroniący od sentymentalizmu rewelacyjny obraz o kryzysie w małżeństwie z długim stażem. Kate i Geoff Mercer, przygotowują się właśnie do świętowania 45 rocznicy ślubu, gdy Geoff otrzymuje list, który nimi wstrząsa. Na lodowcu w Alpach Szwajcarskich odkryto ciało jego byłej dziewczyny Katyi, która zginęła, wpadając do szczeliny lodowca podczas ich wakacji w 1962 roku. Geoff tłumaczy Kate, że jest uważany za najbliższego krewnego dziewczyny od czasu, gdy planowali się pobrać. Choć Kate kontynuuje przygotowanie przyjęcia i oboje przeżywają przy tym romantyczne chwile, staje się coraz bardziej zaniepokojona. Obydwoje zagłębiają się coraz bardziej w przeszłość, pozostawiając swoją przyszłość pod znakiem zapytania. Wspomnienia z młodości kwestionują dotychczasowe szczęście małżonków i wskazują, że ich pożycie może być zbudowane na bardzo kruchych fundamentach. Bohaterowie przyjmują jednak tę prawdę stopniowo, powstrzymują się od wzajemnej agresji i wybuchów gwałtownych emocji.

9 XI 2016 środa  godz. 12:00


DZIEWCZYNA, KTÓRA ZOSTAŁA KRÓLEM
Finlandia/Francja/Szwecja/ Niemcy 2015, 106 min. reż.: Mika Kaurismäki
wyk.: Laura Birn, Sarah Gadon, Peter Lohmeyer, Francois Arnaud i in.
Portret jednej z najważniejszych kobiet w historii. Szwedzka królowa Krystyna to postać iście filmowa. Rozpoczęła swoje rządy w 1632 roku, w wieku zaledwie 18 lat; otaczała się naukowcami i ceniła sobie wiedzę oraz książki, tocząc zarazem zaciekłe boje z kościołem luterańskim; bywała kapryśna, wybuchowa i ekstrawagancka; nie przywiązywała wagi do ubioru, nosiła się jak mężczyzna i rozpętała nie lada skandal, kiedy zdecydowała, że nie wyjdzie za mąż. Kaurismäki widzi w Krystynie przede wszystkim ikonę nonkonformizmu, wzorcową buntowniczkę, kobietę wyprzedzającej swój czas, która nawoływała do zrywania gorsetów epoki. Bohaterka uprawia szermierkę, jeździ konno jak mężczyzna, zakochuje się w jednej ze swoich dam dworu i porywa na nieśmiałe zaloty. opowiadać o kobiecie wyprzedzającej swój czas, która nawoływała do zrywania gorsetów epoki.

9 XI 2016 środa godz. 15:00


PIĄTA PORA ROKU
Polska 2012, 96 min. , reż. Jerzy Domaradzki
wyk.: Ewa Wiśniewska, Marian Dziędziel i in.
Film o mezaliansie, ale nie pięknych dwudziestoletnich, ale ludzi zdecydowanie dojrzałych. Wiktor to samotny muzyk, który nigdy nie widział morza, gwarzący po śląsku podstarzały lowelas grywający w kapeli disco-polo z klubu "55 plus". Barbara to fanka Verdiego, wyniosła nauczycielka, która wciąż czeka na prawdziwą lekcję życia i tylko czasem zsuwa maskę wielkiej damy, na przykład, by zaciągnąć się skrętem z harleyowcami. Z pozoru wszystko ich dzieli - doświadczenie, wrażliwość i stosunek do świata... Ale połączy ich zaskakująca podróż. Oboje niepokorni, z bagażem trudnych doświadczeń i tajemnicami, przekonają się, że nigdy nie jest za późno na prawdziwą miłość, a w pewnym wieku różnice wyrosłe z odmiennego kulturowego backgroundu po prostu znikają.
Po projekcji spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem.

9 XI 2016 środa godz. 18:00

Domy Seniora  SENIOR WIGOR - sposoby spędzania wolnego czasu 

JA, DANIEL BLAKE
Wielka Brytania/ Francja/ Belgia 2016, 100 min., reż. : Ken Loach
wyk.: Dave Johns, Hayley Squires, Dylan McKiernan, Briana Shann i in.
Złota Palma w Cannes 2016.
Klasyk brytyjskiego kina, K. Loach, zawsze staje w obronie godności jednostki i przeciw bezdusznemu systemowi. Jego najnowszy film to wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego, osamotnionego po śmierci żony stolarza, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń. Film, swoją prostotą i szlachetnością, przypomina protest-songi z lat 60-tych. To obraz oskarżycielski, nawołujący do reformy publicznych instytucji, oderwanych od życia zwykłych obywateli.

10 XI 2016 czwartek godz. 12:00

Prelekcja na temat twórczości Zdzisława Beksińskiego i Muzeum Beksińskiego


OSTATNIA RODZINA
Polska 2016 , 123 min. , reż. : Jan P. Matuszyński
wyk.: Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska i in.
Nagroda dla Andrzeja Seweryna dla Najlepszego Aktora na MFF w Locarno, Złote Lwy, Nagroda Publiczności, nagroda za najlepszą rolę męską i kobiecą w Gdyni
Rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich.
Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

10 XI 2016 czwartek godz. 15:00

Miejski Rzecznik Praw Konsumenta odpowie na pytania Seniorów


WSZYSTKO O EWIE
USA 1950, 138 min., reż. Joseph L. Mankiewicz
wyk.: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders, Celeste Holm i in.
Czternaście nominacji do Oscara, sześć statuetek, w tym za najlepszy film roku.
Bezsprzeczne arcydzieło kina amerykańskiego. Klasyczna opowieść o niespełnionej ambicji, sławie i miłości, wyróżniająca się genialnym aktorstwem, urzekającym nastrojem, intrygującą i dość pikantną treścią. Wszystko to zaś okraszone jest nadzwyczaj cudowną magią teatru. Margo Channing jest wielką gwiazdą Broadwayu. Ma ugruntowaną, niczym niezagrożoną pozycję, wielu przyjaciół i mężczyznę, który ją kocha. Tymczasem Eva jest kobietą żyjącą w cieniu Margo. Na pozór miła i nieśmiała w rzeczywistości knuje intrygę, dzięki której ma zajść na sam szczyt. Jednak los szykuje dla niej niespodziankę... Sama intryga głównej bohaterki demaskuje przed nami kulisy świata za teatralnej kurtyny, bez ogródek ukazuje zawiłe i ponure ścieżki wiodące ku karierze, daje również do zrozumienia, że wszystko przemija - młodość, uroda, także sława to żadne wyjątki.

10 XI 2016 czwartek godz. 18:00

Wykład "Częstochowski bezpieczny senior" - Policja poinformuje o oszustwach popełnianych wobec osób starszych


FACET NA MIARĘ
Francja, 2016, 98 min., reż.: Laurent Tirard
Wyk.: Jean Dujardin, Virgine Efira, Cedric Khan i in.
Ciepła i wzruszająca komedia romantyczna mówiąca o tym, że dla prawdziwego uczucia wszystko jest możliwe, a miłość to uczucie, do którego nie stosują się żadne miary. Piękna prawniczka spotyka mężczyznę, którego, jak sam o sobie mówi "nie sposób przegapić". Rzeczywiście wyróżnia go wyjątkowo niski wzrost, poza tym jest bardzo przystojny, niezwykle dowcipny, jest miłośnikiem wielkich wrażeń. Ich pierwsze spotkanie kończy się szalonym skokiem ze spadochronu. Jednak z czasem w serce kobiety zaczynają wkradać się wątpliwości...

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD 12:00

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-22-40

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl