bilet 17 zł norm./ 15 zł ulg./ 12 zł w poniedziałki

Cykl KLASYKA WARNER BROS planujemy wznowić we wrześniu 2021

 

Zapraszamy na pokazy filmów Warner Bros, legendarnego studia filmowego, założonego przez braci Warner (Alberta, Sama i Harry’ego), polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia, urodzonych na Mazowszu. Zastawiając rodzinny majątek: konia o imieniu Bob oraz sprzedając zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., założyli wytwórnię filmową, która do dziś jest jedną z największych na świecie.

  • Warner Bros ma w swoim portfolio takie hity jak trylogię MATRIX czy sagę o Harrym Potterze. My przypomnimy sobie złotą kolekcję, która przez lata wzruszała widzów na całym świecie. Na dużym ekranie zobaczymy te dzieła, które tworzyły nie tylko ponad dziewięćdziesięcioletnią historię wytwórni Warner Bros, ale i historię światowej kinematografii. Wszystkie filmy zaprezentujemy w odnowionej wersji cyfrowej.
    To gratka zarówno dla wszystkich miłośników kina, jak i dla tych osób, które dopiero zaczynają przygodę z X muzą. Wśród proponowanych tytułów znajdują się m.in. obrazy, które wyznaczyły nowe trendy i na nowo zdefiniowały niektóre gatunki filmowe, dzieła, które uczyniły sławnymi nie tylko ich twórców, ale i grających w nich aktorów, a także adaptacje dzieł literackich.
  • Cykl otworzy produkcja z lat 20. XX wieku w reżyserii Alana Croslanda – „Śpiewak jazzbandu”, który zapisał się w historii kina jako pierwszy obraz dźwiękowy. Dłużej zatrzymamy się w latach 50. ubiegłego stulecia – najpierw za sprawą Elii Kazana, twórcy Tramwaju zwanego pożądaniem”, czyli adaptacji dramatu Tennessee Williamsa z Vivien Leigh i młodym Marlonem Brando w rolach głównych. Gene Kelly przypomni „Deszczową piosenkę”, jeden z lepszych musicali w dziejach kina, a James Dean – „Buntownika bez powodu”, najsłynniejszy film w dorobku Nicholasa Raya. Wspomnianą dekadę zamknie klasyczny western komediowy Howarda Hawksa – „Rio Bravo”, w którym zobaczymy m.in. Johna Wayne’a i Deana Martina. W lata 60. przeniosą nas z kolei Betty Davis i Joan Crawford za sprawą thrillera psychologicznego pt. „Co się zdarzyło Baby Jane?” wyreżyserowanego przez Roberta Aldricha.
  • Przypomnimy także trzy obrazy Stanleya Kubricka – „2001: Odyseję kosmiczną”, arcydzieło gatunku science fiction z 1968 roku, o trzy lata młodszą, czyli reprezentującą kinematografię lat 70. XX wieku „Mechaniczną pomarańczę”, adaptację powieści Anthony’ego Burgessa z Malcomem McDowellem w roli głównej oraz „Lśnienie” z Jackiem Nicolsonem¸ będące ekranizacją bestsellerowej powieści Stephena Kinga, którą uznano za arcydzieło filmu grozy.
  •  Kultowy „Blade Runner. Łowca androidów” Ridleya Scotta, którego akcja rozgrywa się w roku 2019, stał się filmem historycznym. Z twórczości Stevena Spielberga pokażemy „Kolor purpury” z debiutującą wtedy Whoopi Goldberg oraz wojenne „Imperium słońca”. Oba filmy otrzymały wiele nominacji do Oscara, ale ostatecznie nie zdobyły żadnej statuetki. Przegląd zamkną dwaj inni mistrzowie: Clint Eastwood melodramatem „Co się wydarzyło w Madison County”, w którym partneruje mu Meryl Streep oraz David Fincher. W „Ciekawym przypadku Benjamina Buttona” Brad Pitt zamiast się starzeć – młodnieje.
 

  

ŚPIEWAK JAZZBANDU

1927

 

CASABLANCA

1942

 

TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM

1951

 

DESZCZOWA PIOSENKA

1952

 

BUNTOWNIK BEZ POWODU

1955

 

RIO BRAVO

1959

 

CO SIĘ ZDARZYŁO BABY JANE?

1962

 

2001: ODYSEJA KOSMICZNA

1968

 

MECHANICZNA POMARAŃCZA

1971

 

LŚNIENIE

1980

 

ŁOWCA ANDROIDÓW

1982

 

KOLOR PURPURY

1985

 

IMPERIUM SŁOŃCA

1987

 

CO SIĘ WYDARZYŁO W MADISON COUNTY

1995

 

CIEKAWY PRZYPADEK BENJAMINA BUTTONA

2008REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl