gatunek dramat obyczajowy
reżyseria Steven Spielberg
kraj produkcji USA
rok produkcji 1985
obsada Danny Glover, Whoopi Goldberg, Margaret Avery
bilet 17 zł norm./ 15 zł ulg.
nagrody Złoty Glob 1986 - Najlepsza aktorka w dramacie Whoopi Goldberg; 11 nominacji do Oscara

„Kolor purpury”, na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści Alice Walker, której akcja toczy się w wiejskich realiach Południa Stanów, jest triumfalnym debiutem Whoopi Goldberg, nominowanej do Oscara za pierwszoplanową rolę promiennej, nieustraszonej Celie. Jest to także pierwszy film Spielberga poruszający problemy rasizmu i mniejszości etnicznych. Roger Ebert uznał go film roku i wpisał na listę Great Films Archive. Film otrzymał 11 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film roku.

Jest to historia życia czarnoskórej kobiety, która w młodości była wielokrotnie gwałcona przez ojca, a potem maltretowana przez męża i pomiatana przez czwórkę jego dzieci z pierwszego małżeństwa. Jednak Celie z całych sił stara się posłusznie wykonywać obowiązki przykładnej żony. Do jej domu przybywa siostra Nettie szukając schronienia przed okrutnym ojcem. Mąż Cellie, Albert, wyrzuca kobietę, gdy ta odrzuca jego zaloty.

Film będący pierwszym "poważnym" dziełem mistrza Kina Nowej Przygody - Stevena Spielberga - stał się jednym z najistotniejszych tytułów amerykańskiej epiki, głosem w obronie czarnej społeczności oraz przejmującym portretem kobiety w Ameryce przełomu wieków. Była to także pierwsza wysokobudżetowa produkcja w dziejach Hollywood, której bohaterami mieli być przedstawiciele jednej tylko, innej niż biała, grupy etnicznej.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl