gatunek dokument
reżyseria Witold Szymczyk
muzyka Antoni Gralak
kraj produkcji Polska
rok produkcji 2017
bilet wstęp wolny

Przełom polityczny 1990 roku stał się dla jednych źródłem awansu, dla innych źródłem katastrofy i upadku. Upadły całe gałęzie przemysłu, a wraz nimi przemysł włókienniczy. Setki tysięcy kobiet utraciło pracę, co jest zjawiskiem bez precedensu. Poprzez kilka wybranych bohaterek film opowiada o losach tych kobiet, ukazuje ich refleksje nad własnym życiem i tym, co je spotkało. Najbardziej zaskakująca i wstrząsające jest refleksja, iż każde pokazane życie jest właściwie tragedią, a przecież jest to opowieść o zwyczajnych kobietach.

«Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, na którego losy tak dalece wpłynęły żyjące i pracujące w nim kobiety. To głównie na ich pracy opierał się przez dziesięciolecia przemysł włókienniczy w Łodzi. Stanowiły 70% pracującej populacji miasta, były jego siłą napędową. To miasto nazywane było „Manchesterem Wschodu”, „Ziemią Obiecaną”, ale bardziej adekwatną nazwą wydaje się być „Miasto Kobiet”. Film pod tym tytułem, w reżyserii Witolda Szymczyka, koncentrować się będzie na czasach nie tak odległych, bo związanych z ostatnim okresem funkcjonowania Łodzi jako wielkiego ośrodka przemysłu włókienniczego. Ukaże proces dramatycznego „upadku” tego przemysłu w wyniku rewolucyjnych przemian gospodarczych. Dzisiaj, po upływie blisko 25 lat, można spojrzeć z szerszej perspektywy na mechanizmy owych gwałtownych przemian oraz ich konsekwencje dla miasta i jego mieszkańców. Poprzez losy wybranych bohaterek, ich osobiste refleksje i doświadczenia, reżyser chce pokazać to, co wydarzyło się wtedy w Łodzi. Jak żyło się w tym mieście, gdy w krótkim czasie tysiące robotników przemysłu włókienniczego straciło pracę. W jaki sposób łódzkie włókniarki sprostały wyzwaniom nowej, nieoczekiwanej sytuacji, burzącej porządek ich dotychczasowego życia. Problematyka losów Łodzi i splecionych z nimi losów łódzkich kobiet będzie dobrą okazją, by uwidocznić mechanizmy zjawisk dokonujących się w tamtych czasach na znacznie szerszą skalę – w większym lub mniejszym stopniu w całej Polsce.» (Opis z oficjalnej strony filmu)

Witold Szymczyk - scenarzysta, reżyser, operator, wykładowca na Wydziale Sztuki Operatorskiej Łodzkiej Szkoły Filmowej, częstochowianin

rozmowa z reżyserem TUTAJ

REPERTUAR
Brak wyświetlanych filmów
w danym dniu
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl