Przełom polityczny 1990 roku stał się dla jednych źródłem awansu, dla innych źródłem katastrofy i upadku. Upadły całe gałęzie przemysłu, a wraz nimi przemysł włókienniczy. Setki tysięcy kobiet utraciło pracę, co jest zjawiskiem bez precedensu. Poprzez kilka wybranych bohaterek film opowiada o losach tych kobiet, ukazuje ich refleksje nad własnym życiem i tym, co je spotkało. Najbardziej zaskakująca i wstrząsające jest refleksja, iż każde pokazane życie jest właściwie tragedią, a przecież jest to opowieść o zwyczajnych kobietach.
«Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, na którego losy tak dalece wpłynęły żyjące i pracujące w nim kobiety. To głównie na ich pracy opierał się przez dziesięciolecia przemysł włókienniczy w Łodzi. Stanowiły 70% pracującej populacji miasta, były jego siłą napędową. To miasto nazywane było „Manchesterem Wschodu”, „Ziemią Obiecaną”, ale bardziej adekwatną nazwą wydaje się być „Miasto Kobiet”. Film pod tym tytułem, w reżyserii Witolda Szymczyka, koncentrować się będzie na czasach nie tak odległych, bo związanych z ostatnim okresem funkcjonowania Łodzi jako wielkiego ośrodka przemysłu włókienniczego. Ukaże proces dramatycznego „upadku” tego przemysłu w wyniku rewolucyjnych przemian gospodarczych. Dzisiaj, po upływie blisko 25 lat, można spojrzeć z szerszej perspektywy na mechanizmy owych gwałtownych przemian oraz ich konsekwencje dla miasta i jego mieszkańców. Poprzez losy wybranych bohaterek, ich osobiste refleksje i doświadczenia, reżyser chce pokazać to, co wydarzyło się wtedy w Łodzi. Jak żyło się w tym mieście, gdy w krótkim czasie tysiące robotników przemysłu włókienniczego straciło pracę. W jaki sposób łódzkie włókniarki sprostały wyzwaniom nowej, nieoczekiwanej sytuacji, burzącej porządek ich dotychczasowego życia. Problematyka losów Łodzi i splecionych z nimi losów łódzkich kobiet będzie dobrą okazją, by uwidocznić mechanizmy zjawisk dokonujących się w tamtych czasach na znacznie szerszą skalę – w większym lub mniejszym stopniu w całej Polsce.» (Opis z oficjalnej strony filmu)
Witold Szymczyk - scenarzysta, reżyser, operator, wykładowca na Wydziale Sztuki Operatorskiej Łodzkiej Szkoły Filmowej, częstochowianin
rozmowa z reżyserem TUTAJ
KASA CZYNNA OD GODZ.12:00
Sprzedaż internetowa : przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.
Rezerwacja : tel.34 3444011
Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa
mapa dojazdu
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Al.NMP 64 42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl