NOC KULTURALNA 2019 | Mistrzowie kina - JIM JARMUSCH

PROGRAM:
19:30 | TRUPOSZ | USA, Niemcy, Japonia 1995
21:45 | TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ | USA, W.Bryt, Niemcy, Francja 2013
00:00 | PATERSON | Francja, Niemcy, USA 2016


Jim Jarmusch to najbardziej znany przedstawiciel amerykańskiego kina niezależnego. Reżyser, scenarzysta, producent i aktor.
Zadebiutował jako reżyser „Nieustających wakacji" – czarno-białej, melancholijnej opowieści portretującej dzień z życia, wiecznie snującego się po nowojorskich przestrzeniach, bohatera . Statyka obrazu i spokojny montaż to stałe elementy wszystkich jego filmów. Inną charakterystyczną cechą jest wyraźny sprzeciw wobec powszechnie obowiązujących schematów dramaturgicznych poprzez pokazywanie wyłącznie tego, co dzieje się „pomiędzy" istotnymi wydarzeniami, z wykluczeniem ich samych. Większość jego filmów była nagradzana na prestiżowych festiwalach międzynarodowych.

 

19:30 TRUPOSZ
USA/Niemcy/Japonia 1995, 121 min.
wyk.: Johnny Depp, Gary Farmer, Crispin Glover i in.
Ekscentryczna podróż na granicy jawy i snu, pełna właściwego Jarmuschowi specyficznego humoru i niepowtarzalnej atmosfery. Przy okazji jest to swoista zabawa schematami najbardziej amerykańskiego ze wszystkich filmowych gatunków - westernu.
XIX wiek. Główny bohater - niejaki William Blake, podróżuje koleją do najbardziej wysuniętej na wschód „białej" osady Ameryki Północnej, aby tam objąć posadę księgowego. Na miejscu okazuje się, że oferta jest już nieważna, więc zrezygnowany błąka się bez grosza przy duszy po nieprzyjaznym miasteczku. W wyniku zbiegu okoliczności ląduje w łóżku z narzeczoną syna swego niedoszłego pracodawcy, a chwilę potem musi ratować się ucieczką, oskarżony o zamordowanie dwóch osób. Opiekę nad pechowcem roztacza Indianin - outsider, każący mówić na siebie „Nikt". Wspólnie udają się w podróż bez konkretnego celu, a po piętach depczą im trzej „łowcy głów"...

 

21:45 TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ
USA/Wlk.Bryt./Niemcy/ Francja 2013, 122 min.
wyk.: Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska, John Hurt i in.
Para krwiopijców, Ewa i Adam, odbudowuje swój związek sprzed lat. Na przeszkodzie staje im młodsza siostra wampirzycy. Film nie jest typową historią o wampirach. Jarmusch stworzył ponury dramat egzystencjalny, w którym świat jawi się jako pasmo niekończącej się udręki.
Ewa jakoś sobie radzi z terrorem czasu. Adam popada w depresję, po raz kolejny czując się rozczarowany stanem cywilizacji zombie (jak nazywa zwyczajnych ludzi). Tym, co trzyma go przy życiu, jest miłość do Ewy oraz uwielbienie muzyki i (w mniejszym stopniu) nauki. Jednak depresja pogłębia się, więc Ewa musi wziąć sprawy w swoje ręce, jeśli nie chce utracić miłości swego wielowiekowego życia.
Jarmusch prowadzi widzów do epicentrum depresji, ale jednocześnie daje widzom nadzieję na lepsze jutro, pokazując wielowiekową perspektywę i przypominając w ten sposób, że po każdym upadku ludzkość się podnosi. Trzeba po prostu przetrwać.

 

00.00 PATERSON
Francja/ Niemcy/ USA 2016, 113 min.
wyk.: Adam Driver, Golshifteh Farahani, Barry Shabaka Henley i in.
Zabawny, ciepły, tajemniczy i klimatyczny film. Pełna humoru, kojąca opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.
Paterson jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją, pełną szalonych pomysłów żonę , która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.

 


REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl