reżyseria Ladj Ly
kraj produkcji Francja
rok produkcji 2019
obsada Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica, Al.-Hassan Ly i in.
bilet 17 zł norm./ 15 zł ulg./ 12 zł w poniedziałki
nagrody, nominacje Cannes 2019: Nagroda Jury - Najlepszy film, Europejska Akademia Filmowa 2019: Europejskie odkrycie roku - Prix FIPRESCI , nominacja do Oscara 2020: Najlepszy film międzynarodowy , Goya - Najlepszy film europejski

Nominacja do Oscara, nominacja do Złotego Globu, Nagroda Jury w Cannes, Europejska Nagroda Filmowa i dziesiątki innych nagród i nominacji, a teraz: cztery Cezary, najważniejsze nagrody filmowe we Francji. Debiutancki film Ladja Ly, jeszcze kilka miesięcy temu nikomu nieznanego reżysera, to największe wydarzenie w świecie francuskiego filmu ostatnich lat. „Nędznicy” to prawdziwe odkrycie, spektakularny debiut o sile eksplozji i wielki hit francuskich kin (już ponad 2 mln widzów). Ostatnio film zdobył cztery Cezary, w tym w najważniejszej kategorii, dla Najlepszego Filmu.

41-letni Ladj Ly nakręcił ten film o świecie, w którym się wychował – w podparyskiej dzielnicy Montfermeil, w blokowisku zamieszkałym głównie przez rodziny ciemnoskórych imigrantów.
„To film o ludziach żyjących na marginesie społeczeństwa. O uniwersum podparyskich dzielnic nędzy, o brutalności policji, braku edukacji i dzieciach rosnących w takim środowisku" — mówi reżyser. W czasie interwencji, podczas której małemu chłopakowi chcą odebrać ukradzione z cyrku małe lwiątko, dochodzi do bójki z małoletnimi kolegami złodziejaszka. Robi się groźnie, jeden z policjantów strzela. Kula trafia małego złodzieja, rani mu twarz. Policjantom zależy głównie na tym, żeby sprawę zatuszować, zdobyć kartę pamięci z dronu, który przypadkiem nagrał całe wydarzenie. A ranny chłopak? Wyjdzie z tego, ale przygotuje, razem z kumplami, potworną zemstę. Gwałt rodzi gwałt. Wśród nędzy i braku perspektyw pozytywne wartości przestają się liczyć. Ludźmi kierują gniew, pogarda i nienawiść. Tym wszystkim zarażają się już kilkuletnie dzieci. Ly pokazuje jak łatwo biorą do rąk kamień czy płonącą petardę, która może ich przeciwnika zabić. Tu wszyscy są niemal równo zbrukani – pozbawieni empatii, brutalni policjanci, miejscowi gangsterzy, dzieci, które dopiero co odrosły trochę od ziemi. A resztki dobra i sumienia mogą cię narazić na śmiertelne zagrożenie.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl