gatunek dokument
reżyseria Rafał Bryll
kraj produkcji Polska
rok produkcji 2020
bilet 11.06 - obowiazują wejściówki dostępne w kasie kina / 12-13.06 wstęp wolny
11.06 po filmie spotkanie z twórcami

Film dokumentalny, bazujący na rozmowie, jaką przeprowadził z Bogdanem Jastrzębskim reżyser i scenarzysta Rafał Bryll. Dokument opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, która była silniejsza niż wojna. Bohaterem jest zmarły w 2019 częstochowianin Bogdan Jastrzębski - "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", który w czasie wojny uratował swoją późniejszą żonę Krystynę Geisler i jej ojca.

W 1941 r. 17-letni wówczas Bogdan porwał Krystynę z grupy konwojowanych z getta do pracy w fabryce zbrojeniowej i ukrywał ją, ratując przed wywózką do obozu zagłady. U jego rodziny ukrywał się także ojciec dziewczyny, sędzia Arnold Geisler. Za uratowanie Krystyny i jej ojca, Bogdan Jastrzębski i jego matka w 1994 roku zostali uhonorowani medalami "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Zmarły w grudniu 2019 r. Bogdan Jastrzębski pochodził z rodziny znanych ogrodników, gospodarujących na Zawadach - dziś to częstochowska dzielnica Tysiąclecie. Był jednym z pierwszych studentów utworzonej w 1945 r. w Częstochowie Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej, współorganizował stowarzyszenie Bratniej Pomocy i AZS oraz częstochowski oddział Związku Ogrodniczego w Polsce.

Po 1989 r. Jastrzębski znalazł się wśród osób odtwarzających niezależny samorząd - był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy w dwóch pierwszych kadencjach. Należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Zmarł 25 grudnia 2019 roku w wieku 95 lat.

Twórca dokumentu, Rafał Bryll, jest reżyserem i montażystą filmowym. Specjalizuje się w filmie dokumentalnym - współrealizował m.in. serie "Tajemnice Państwa Podziemnego" i "Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL". Przed niespełna dwoma laty zrealizował swój debiut fabularny "Pewnego razu w ogródkach działkowych", który będzie miał premierę w tym roku.

W 1939 r. w Częstochowie mieszkało ok. 28 tys. Żydów. Później do miasta przybyli Żydzi z terenów wcielonych do Rzeszy, przywożono także ludność żydowską z okolicznych miasteczek. Po powstaniu getta Żydzi zostali zmuszeni do przesiedlenia się na jego teren - w sumie w getcie zgromadzono ponad 40 tys. osób. 22 września 1942 r. rozpoczęła się jego likwidacja - Żydów wywożono głównie do obozu w Treblince. Zagładę przeżyło ok. 5 tys. osób.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl