Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej na swojej oficjalnej stronie internetowej przedstawiła shortlisty do tegorocznych Oscarów w kilku kategoriach.

Zanim 8 lutego poznamy tytuły nominowane do Oscara za rok 2021,  zapraszamy na pokazy filmów znajdujących się na skróconej liście potencjalnych kandydatów. Członkowie Akademii  będą oglądać produkcje umieszczone na shortlistach i na nie głosować. Mają czas do 1 lutego. Tydzień później zostaną ogłoszone nominacje, a zwycięzców poznamy 27 marca 2022 roku. Niestety, polski film Żeby nie było śladów wypadł z oscarowego wyścigu.

 

WIELKA WOLNOŚĆ | PRZEDPREMIERA!
Austria/Niemcy 2021, 116 min., reż. Sebastian Meise
wyk. Franz Rogowski, Georg Friedrich, Anton von Lucke
Film jest austriackim kandydatem do Oscara. Zdobył statuetki na festiwalu w Cannes, Chicago, Atenach, Sarajewie oraz Europejskie Nagrody Filmowe. Hans jest homoseksualistą, a obowiązujący w III Rzeszy paragraf 175 skazuje osoby odmiennej orientacji seksualnej na więzienie. W wyniku tego Hans przez kolejne dekady jest zamykany raz za razem. Jedynym stałym elementem w jego życiu staje się skazany za morderstwo Viktor. Czy to prawda, że od nienawiści do miłości wystarczy jeden krok?

LAMB
Islandia/Szwecja/Polska 2021, 106 min., reż. Valdimar Jóhannsson
wyk. Noomi Rapace, Hilmir Snaer Gudnason
Nastrojowy, niepokojący dramat obyczajowy, w zaskakujący sposób wplatający w codzienność elementy baśni i horroru. Intymny, minimalistyczny film, którego akcja rozgrywa się na odizolowanej farmie, gdzie młode małżeństwo opiekuje się stadem owiec. Ich surowe, wypełnione pracą życie zmienia się gwałtownie, gdy pewnej nocy w zagrodzie przychodzi na świat niezwykła istota. Opowieść, osnuta wokół granicy pomiędzy ludzkim i tym, co nie-ludzkie, stawia pytania o nasze złożone relacje z naturą.

NIE PATRZ W GÓRĘ
USA 2021, 145 min., reż. Adam McKay
wyk. Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett
Studentka astronomii Kate Dibiasky i jej profesor dr Randall Mindy, odkrywają, że po obrzeżach galaktyki krąży kometa. Problem w tym, że znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Jakby tego było mało, nikt się nią nie przejmuje. Okazuje się, że ostrzeganie ludzkości przed zabójczym zagrożeniem wielkości Mount Everestu prowadzi do wielu niezręcznych sytuacji. Do zderzenia komety z Ziemią zostało tylko sześć miesięcy, a przyciągnięcie uwagi opinii publicznej - zanim będzie za późno - okazuje się szokująco komicznym doświadczeniem. Co trzeba zrobić, żeby świat po prostu spojrzał w górę?

SZEF ROKU
Hiszpania 2021, 120 min., reż. Javier Bardem
wyk. Javier Bardem, Manolo Solo, Sonia Almarcha, Fernando Albizu
Hiszpański kandydat do Oscara. Przenikliwe studium charakterów, a równocześnie przesiąknięta kąśliwym humorem satyra społeczna na środowisko pracy. Szef lokalnej fabryki, Blanco, chce otrzymać nagrodę dla najlepszego biznesu. Presja, by wszystko było idealnie, zderza się z nieprzewidzianymi wybrykami ze strony szukającego zemsty, zwolnionego pracownika, cierpiącego na depresję kierownika czy zakochanej stażystki. A to dopiero początek kłopotów!

THE HAND OF GOD
Włochy 2021, 130 min., reż. Paolo Sorrentino
wyk. Filippo Scotti, Toni Servillo, Teresa Saponangelo
Sorrentino wraca do rodzinnego Neapolu, aby opowiedzieć swoją najbardziej osobistą historię, opowieść o losie i rodzinie, sporcie i kinie, miłości oraz stracie. Film podąża śladami Fabietto, niezdarnego nastolatka z Włoch, którego życie z pełną energii, ekscentryczną rodziną nagle przewraca się do góry nogami. Najpierw z powodu elektryzującej wiyty legendy piłki nożnej Diego Maradony, a następnie w wyniku szokującego wypadku, z którego Maradona nieumyślnie ratuje Fabietto, nadając bieg jego przyszłości. Jak to zwykle u Sorrentino bywa, przez ekran przetacza się barwny korowód ekscentryków, świrów oraz typów spod ciemnej gwiazdy

PSIE PAZURY
Wielka Brytania 2020, 127 min., reż. Jane Campion
wyk. Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons
Zrealizowana z rozmachem opowieść o dwóch braciach z Montany, których dzieli niemal wszystko. Pierwszy z nich to człowiek empatyczny i dobroduszny, drugi - to bezwzględny, okrutny i diabelnie niebezpieczny sadysta. Gdy na ich drodze staje młoda samotna matka, George postanawia wziąć ją za żonę. To rozwściecza jego brata, który decyduje się zmienić życie kobiety w piekło. Do czasu gdy ktoś odkrywa jego tajemnicę.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl