gatunek dokumentalny
reżyseria Jan Bluz
kraj produkcji Polska
rok produkcji 2018
bilet 12 zł

Pełnometrażowy film dokumentalny o medycznej marihuanie w Polsce

Obraz w reżyserii Jana Bluza przedstawia historie pierwszych polskich pacjentów leczonych medyczną marihuaną – legalnie i nielegalnie. Niestety, tych drugich w naszym kraju jest znacznie więcej – najprawdopodobniej nawet tysiące. Polska jako kraj z jedną z najsurowszych polityk antynarkotykowych w Unii Europejskiej nie definiuje ściśle możliwości medycznych zastosowań marihuany.
 
Mimo, że w 2017 roku w Polsce oficjalnie zalegalizowano użycie marihuany do celów leczniczych, ta wciąż jest niedostępna w aptekach, a pacjenci zaopatrują się na czarnym rynku, bądź decydują się na nielegalną uprawę. A wtedy przed sądem mogą odpowiadać nie tylko jako zwykli użytkownicy narkotyków, a nawet jako dilerzy i producenci.
 
– W Polsce – w przeciwieństwie do większości krajów w Europie – za posiadanie relatywnie niewielkiej ilości marihuany można trafić do więzienia. Stąd pacjenci chcący wspomagać się tą substancją traktowani są przez prawo jak dilerzy bądź zwyczajnie ćpuni – tłumaczy reżyser i dziennikarz Jan Bluz. – Jeśli nawet po złapaniu mają szczęście i dostaną wyrok w zawieszeniu, wciąż pozbawia się ich lekarstwa i odcina od chociażby wielu dróg kariery zawodowej – dodaje.
 
W ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii jest sprzeczność – marihuana znajduje się w dwóch załącznikach do ustawy – jednym, który zezwala na jej użycie w medycynie i drugim, który tego zabrania. Niejasne prawo i ogromna stygmatyzacja konopi w społeczeństwie sprawiają, że lekarze boją się ją oficjalnie przepisywać i zalecać. Dlatego pacjenci sięgają po nie skrycie – w tajemnicy przed lekarzem i rodziną. Korzystając przy tym z usług dilera – nie apteki.

– Jest luka prawna, która pozwala na legalne sprowadzanie marihuany dla pacjentów zza granicy poprzez procedurę importu docelowego. Ta jednak jest niezwykle skomplikowana, a pozwolenie dostało jedynie kilkunastu pacjentów  – wyjaśnia Jan Bluz. – Lekarze nie wypisują wniosków na import docelowy, nawet gdy wiedzą, że marihuana może pomóc, bo zwyczajnie boją się o swoje kariery – dodaje.
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z lipca 2017 roku dopuszcza możliwość importu marihuany i jej wyciągów z zagranicy jako surowca farmaceutycznego. Procedura jest jednak bardzo skomplikowana, a prawo cały czas pozostaje martwe. Termin dopuszczenia marihuany do sprzedaży w aptekach cały czas się przeciąga.
 
A schorzeń w których marihuana może mieć zastosowanie lecznicze nie brakuje. W krajach gdzie jest legalna do celów medycznych zaleca się ją pacjentom z nowotworami, stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniowskiego-Crohna, zespołem Tourette'a, Parkinsonem, padaczką, fibromialgią, AIDS czy zapaleniem stawów. Bardzo często są to ciężkie nieuleczalne choroby, w przypadku których konwencjonalna medycyna nie daje żadnej nadziei.
 
Doniesień naukowych o zastosowaniu konopi w medycynie z każdym rokiem przybywa. Polscy politycy i urzędnicy państwowi uparcie jednak twierdzą, że tych dowodów jest wciąż za mało, by konopie szerzej udostępnić pacjentom.

– Establishment polityczny boi się, że legalizacja medycznej marihuany jest pierwszym krokiem do legalizacji marihuany w ogóle. Dlatego nie chcą pomóc chorym w cierpieniu i przeciągają regulacje tej sprawy, czy nie pozwalają na uprawy w Polsce. To z kolei ociera się o łamanie praw człowieka. Wciąż zabronione jest uprawianie na własny użytek przez pacjentów i ich rodziny, a ceny legalnych produktów będą najprawdopodobniej tak wysokie, że mało kogo będzie na nie stać – twierdzi reżyser.
Film realizowany był nie tylko w Polsce – twórcy odwiedzili z kamerą Izrael, Hiszpanię i Słowenię, gdzie nie tylko przeprowadzili wywiady z tamtejszymi naukowcami, ale także pacjentami, lekarzami i aktywistami. Podziemie Nadziei to niezależny projekt, współfinansowany przez crowdfunding.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl