gatunek dokumentalny | Wystawa na ekranie
reżyseria David Bickerstaff
język polskie napisy
rok produkcji 2021
bilet 25 zł norm./ 20 zł ulg.

Film na podstawie wystawy w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

 „Słoneczniki" Vincenta van Gogha to dzieło należące do tych, które rozpoznaje każdy. Należą do najsłynniejszych dzieł Van Gogha i są jednym z najbardziej ikonicznych obrazów na świecie; przeszły też do popkultury.  Pamiętać tu także należy, że „Słoneczniki" to nie jeden obraz, ale seria. Van Gogh namalował te kwiaty 11 razy. Na niezwykłej wystawie w Muzeum Van Gogha, przyjrzano się na nowo  pięciu wersjom słoneczników w wazonie.

Co zawsze dziwi oglądających „Słoneczniki" na żywo, to krzykliwość niektórych ich barw, której nie są w stanie oddać reprodukcje. Twórcy filmy jednak spróbują przekazać tę kolorystykę. Ponadto opowiedzą historię każdego z obrazów.

Film zadaje  wiele pytań i próbuje zgłębić tajemnice, które otaczają te dzieła. Na przykład dlaczego Van Gogh wybrał egzotyczny słonecznik z długą łodygą i złotą koroną? Kiedy ten kwiat pojawił się w Europie i jak zareagowali na niego inni artyści? Co próbował przekazać malarz tworząc "Słoneczniki" i czy różni się to w każdej kolejnej ich wersji? Wreszcie,  jakie tajemnice odkryli naukowcy, analizując szczegółowo poszczególne obrazy? 


Każdy z pieciu obrazów jest inny i ma swoją własną, niepowtarzalną historię, obejmującą jeden z najsłynniejszych i najbardziej burzliwych okresów w historii sztuki. Wszystkie są obecnie w takim stanie, że mało prawdopodobne jest, by kiedykolwiek pokazano je ponownie obok siebie. Będzie to jednak możliwe na ekranie, a dzięki temu filmowi widzowie odkryją wiele nowych poziomów interpretacji zarówno obrazów, jak i całej twórczości Vincenta van Gogha.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS


 

WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl