gatunek dramat, komedia
reżyseria Małgorzata Szumowska
kraj produkcji Niemcy / Polska
rok produkcji 2020
obsada Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Łukasz Simlat
bilet 17 zł norm./ 15 zł ulg./ 12 zł w poniedziałki

Nagrodzony w Wenecji najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, polski kandydat do Oscara.

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od "gorszego" świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

"Tutaj każdy każdemu zagląda w okna i każdy do każdego sztucznie się uśmiecha. W eleganckich posiadłościach nie brakuje pieniędzy, ale życia. Żenia jest lekarstwem, choćby chwilowym. Nie pociesza, daje wrażenie względnego spokoju. Klienci nie mogą wyjść z podziwu dla jego "magicznych" dłoni. A może nie tylko? Tego, czy Żenia rzeczywiście ma nadnaturalną moc Szumowska i Englert nie rozstrzygają. I właśnie to najbardziej pociąga w ich filmie.

"Śniegu już nigdy nie będzie" balansuje na cienkiej granicy przerysowania, szczęśliwie jej nie przekraczając. Nie tylko śmieje się ze swoich bohaterów, ale próbuje ich zrozumieć. Nie poprzestaje na obnażaniu uprzedzeń pseudopostępowej bogatej klasy średniej. Z uwagą przygląda się ich lękom, np. w scenach hipnozy.

Utrzymać balans pomiędzy różnymi charakterami tej opowieści pomagają aktorzy. Błyszczy na pierwszym planie autoironiczna, bardzo zabawna Maja Ostaszewska, która współpracę z Szumowską niezmiennie przekuwa w sukces. Nie zawodzą Andrzej Chyra w roli tajemniczego wojskowego, czy zaklinający lekarską diagnozę Łukasz Simlat.  Poruszające są stylizowana na Andę Rottenberg Agata Kulesza i Weronika Rosati, która jedną, kluczową dla historii swojej bohaterki sceną przypomina, jak wiele ma do zaoferowania na ekranie. Jest również m.in. puszczająca oko do widza Ktarzyna Figura. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w jej infantylnej wielbicielce buldożków scenariusz poszedł o pół karykaturalnego tonu za daleko. Ostatecznie tak wielu świetnych ról, często niewielkich, w polskim kinie dawno nie było."    Dawid Dudko

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl