gatunek muzyczny, melodramat
reżyseria Alan Crosland
kraj produkcji USA
rok produkcji 1928
obsada Al Jolson, May McAvoy, Warner Oland
bilet 17 zł norm./ 15 zł ulg.

Przełom w historii kina - po raz pierwszy w fabularnym filmie pełnometrażowym dźwięk był integralną częścią fabuły i wpływał na jej rozwój. Według różnych świadków widzowie oszaleli w momencie, gdy Jolson przemówił na ekranie. Film jest tylko częściowo udźwiękowiony i dotyczy to przede wszystkim scen śpiewanych, natomiast reszta filmu jest niema. Otwierający epokę kina dźwiękowego obraz Alana Croslanda to historia chłopaka z szanowanej żydowskiej rodziny, który wbrew woli ojca wybiera wodewilową karierę. Główny bohater jest jedynym dzieckiem pobożnego kantora w synagodze.  Marzeniem ojca jest, by syn poszedł w jego ślady. Jednak Jakie, choć związany ze swoimi żydowskimi korzeniami, pragnie zrobić karierę jako piosenkarz jazzowy. Zbuntowany przeciw tyranii ojca opuszcza dom. W ciągu kilku lat staje się popularnym artystą estradowym, przemalowanym na Murzyna i znanym jako Jack Robin. Wtedy powraca do domu, aby prosić ojca o wybaczenie.

Według Amerykańskiego Instytutu Filmowego Śpiewak Jazzbandu jest jednym ze stu najlepszych amerykańskich filmów wszechczasów, laureatem honorowego Oscara. Mimo upływającego czasu film wciąż wzrusza i trzyma w napięciu, ukazując rozdarcie pomiędzy poszanowaniem tradycji a pasją, między więzami rodzinnymi a własnym szczęściem.

Otwierający epokę kina dźwiękowego film Alana Croslanda to historia chłopaka z szanowanej żydowskiej rodziny, który wbrew woli ojca wybiera wodewilową karierę. Scenariusz powstał na bazie musicalu, lecz odtwarzającego w nim główną rolę George’a Jessela zastąpił tu Al Jolson – gwiazda piosenki określana dziś mianem "Elvisa Presleya epoki jazzu i bluesa". Finałowa piosenka My Mammy stała się pierwszym w historii przebojem muzycznym wylansowanym przez kino, a zaangażowany w walkę z dyskryminacją Jolson doprowadził do otwarcia scen dla takich artystów, jak Louis Armstrong, Duke Ellington, Cab Calloway czy Ethel Waters.


"Śpiewak jazzbandu" jest jednym z tych filmów, których nie wypada nie znać. Zatem tym, którzy go nie widzieli, zachęcamy aby zasiąść przed ekranem i posłuchać, jak kino przemawia.

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl