gatunek dokument
reżyseria Ramona S. Diaz
kraj produkcji USA/Filipiny
rok produkcji 2020
obsada Amal Clooney, Rodrigo R. Duterte, Samira Gutoc, Maria Ressa
bilet 17 zł norm./ 15 zł ulg./ 12 zł w poniedziałki

Dokument pokazujący prezydenta Filipin Rodrigo Duterte, który używa mediów społecznościowych, aby na korzyść swojego reżimu szerzyć dezinformację w społeczeństwie.

 "Nie można być sędzią i katem równocześnie" - mówi jedna z nielicznych opozycjonistek ubiegających się o miejsce w filipińskim parlamencie. Tymczasem prezydent Rodrigo Duterte, który zaskarbił sobie poparcie społeczne populistycznymi hasłami o walce z narkotykami, zdaje sobie nic nie robić z głosów krytyki. Policyjne oddziały przechodzą przez filipińskie miasta, siejąc terror i zabijając często przypadkowych ludzi. Za to zwolennicy prezydenta startujący w wyborach do parlamentu, śpiewają piosenki i rozdają słodycze na wiecach poparcia. Temu przerażającemu systemowi stawiają czoła nieliczni niezależni dziennikarze, pokazujący światu prawdę o tym, co dzieje się w ich kraju. Nie ma chyba lepszego przykładu na to, jak ważną rolę odgrywają rzetelne media w świecie pełnym informacyjnego chaosu i fake newsów, rozpuszczanych przez populistycznych polityków.

 Na celowniku Duterte znajduje się szczególnie Maria Ressa, założycielka portalu Rappler. Była korespondentka wojenna jest jednak nie do złamania i otrzymuje, wraz z grupą niezależnych dziennikarzy, tytuł Człowieka roku magazynu „Time” w 2018 roku. Równocześnie zostają przeciw niej wysunięte zarzuty o zniesławienie w internecie, chociaż miało ono rzekomo nastąpić jeszcze przed wprowadzeniem odpowiednich przepisów. Zaczyna się pokazowy proces, który ma zmusić dziennikarzy do uległości wobec bezwzględnej administracji.

" Obraz wykreowany przez Diaz, mimo że dotyczy Filipin, tak naprawdę porusza uniwersalny współcześnie problem, jakim jest populizm. Z jednej strony bohaterowie ukazani w filmie wydają się podstawionymi aktorami jak z amerykańskiej parodii, często błaznującymi, próbującymi zaskarbić sobie sympatię społeczeństwa swoją swojskością. Z drugiej – mamy świadomość, że to prawdziwi ludzie, w dodatku zajmujący wysokie stanowiska państwowe i decydujący o życiu lub śmierci. Ich styl wypowiedzi i zachowanie w niektórych momentach wydają się absurdalne i groteskowe, podczas gdy w rzeczywistości trafiają na podatny grunt. Można dojść do wniosku, że historycznie, ale też współcześnie członkowie społeczeństw lubią słuchać osób, które mówią dokładnie to, co chcielibyśmy usłyszeć. Maria Ressa stara się nam z kolei uzmysłowić, czym może skończyć się wybór takich osób na naszych przedstawicieli."    Olga Wanicka "Gazeta Wyborcza"

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE

KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS


 

WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl