gatunek dramat
reżyseria Philippe Van Leeuw
kraj produkcji Belgia
rok produkcji 2017
obsada Hiam Abbass Oum, Diamand Bou Abboud, Juliette Navis
bilet 16 zł norm./ 14 zł ulg./ 10 zł w poniedziałki

Sensacja 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale i zdobywca nagrody publiczności w sekcji Panorama. Ważny i potrzebny dramat o wojnie domowej w Syrii, wymieniany jednym tchem z głośnym dokumentem „Ostatni w Aleppo".

W roli głównej występuje wybitna aktorka izraelska Hiam Abbass, której międzynarodowy rozgłos zapewniły role w takich filmach jak „Spotkanie" Toma McCarthy'ego, „Monachium" Stevena Spielberga czy „Exodus: Bogowie i królowie" Ridleya Scotta. W 2017 Hiam Abbass można było oglądać w superprodukcji, „Blade Runner 2049" Denisa Villeneuve'a.

Bohaterką filmu jest matka trojga dzieci, uwięziona wraz z rodziną w budynku w Damaszku znajdującym się pod stałą obserwacją snajpera. Zamknięci w klaustrofobicznej przestrzeni niczym w bunkrze, bohaterowie nie mogą opuszczać mieszkania za dnia ani w nocy. Ryzykują nawet wtedy, gdy podchodzą do okien lub głośno rozmawiają. Jak zdobyć jedzenie? Jak przeżyć kolejną dobę? To nie jest wyjątkowa sytuacja, to syryjska codzienność...

NAGRODY:
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie „Berlinale" – Nagroda Publiczności, nagroda Europa Cinemas Label
2017 – CPH PIX Festiwal Filmowy w Kopenhadze – Nagroda Publiczności
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Seattle – nagroda Golden Space Needle (3. miejsce)

BIOGRAM REŻYSERA:
Philippe Van Leeuw – przyszedł na świat w 1954 roku w Brukseli. Ukończył kurs operatorski w szkole teatralno-filmowej INSAS w brukselskiej gminie Ixelles. Następnie studiował w Amerykańskim Instytucie Filmowym w Los Angeles. Po powrocie do Belgii pracował jako operator w branży reklamowej. Tak poznał Bruna Dumonta, z którym zrealizował wiele projektów dla firm i instytucji, by w końcu przypieczętować współpracę zdjęciami do debiutanckiego obrazu Dumonta, „Życia Jezusa" (1997). W 2009 roku Van Leeuw napisał scenariusz i stanął samodzielnie za kamerą dramatu psychologicznego „Le jour où Dieu est parti en voyage" opowiadającego o ludobójstwie w Rwandzie z perspektywy młodej kobiety. Film zebrał bardzo pozytywne recenzje oraz nagrody na festiwalach w Bratysławie, Stambule i Salonikach. Drugie dzieło Van Leeuwa, „W czterech ścianach życia", na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie zdobyło Nagrodę Publiczności i nagrodę europejskiej sieci kinowej Europa Cinemas Label.

 

REPERTUAR

15:00 Smak pho

17:00 Nasz czas

20:30 #tuiteraz

W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD 12:00

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-22-40

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl