gatunek dokument
bilet 25 zł norm. / 20 zł ulg.

"Wielka sztuka na ekranie" to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

 

17.10 godz.16:30  Słoneczniki. Tajemnica Van Gogha | WYSTAWA NA EKRANIE
Wielka Brytania 2020, 87 min., reż. David Bickerstaff

Słoneczniki Vincenta van Gogha należą do jego najsłynniejszych dzieł i są jednym z najbardziej ikonicznych obrazów na świecie. Na niezwykłej wystawie Muzeum Van Gogha przyjrzało się na nowo pięciu publicznie posiadanym wersjom słoneczników w wazonie.

Film wykracza poza powierzchnię obrazów, by zadać wiele pytań i zgłębić tajemnice, które otaczają te dzieła. Na przykład dlaczego Van Gogh wybrał egzotyczny słonecznik z długą łodygą i złotą koroną? Kiedy ten kwiat pojawił się w Europie i jak zareagowali na niego poprzedni artyści? Co próbował powiedzieć malarz tworząc Słoneczniki i czy różni się to w każdej kolejnej ich wersji? Wreszcie jakie tajemnice odkryli naukowcy, analizując szczegółowo posiadane obrazy? Wszystko to zostanie ujawnione w filmie, który wyruszył poza Amsterdam do Tokio, Filadelfii, Londynu i Monachium, aby sfilmować, w niesamowitej rozdzielczości, wszystkie pięć dzieł.
Każdy obraz jest inny i ma swoją własną, niepowtarzalną historię, obejmującą jeden z najsłynniejszych i najbardziej burzliwych okresów w historii sztuki. Wszystkie są obecnie w tak delikatnym stanie, że mało prawdopodobne jest, by kiedykolwiek pokazano je ponownie obok siebie. Będzie to jednak możliwe na ekranie, a dzięki temu filmowi widzowie odkryją wiele nowych poziomów interpretacji zarówno obrazów, jak i samego Vincenta van Gogha.

  24.10 i 30.10 godz.17:00  Ermitaż: Potęga sztuki | ART BEATS
Włochy 2019, 90 min., reż. Michele Mally

Stworzony we współpracy z Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu film dokumentalny ukazuje historię tego wyjątkowo muzeum i równie wyjątkowego miasta, od czasów cara Piotra I, przez splendor panowania carycy Katarzyny Wielkiej,  triumfalne zwycięstwo Aleksandra I nad Napoleonem i rewolucję 1917 roku, po czasy współczesne.

Nakręcone z rozmachem filmowe dzieło zabierze widzów do wnętrz Ermitażu i Pałacu Zimowego, gdzie podziwiać będą mogli najwybitniejsze dokonania europejskiej sztuki: od dzieł Leonarda da Vinci i Rafaela Santi, po dzieła Rubensa, Tycjana i Rembrandta. Poznamy również sekrety Petersburga, rosyjskiego “okna” na Europę.

Przez miasto carów i białych nocy przeprowadzi nas Toni Servillo (trzykrotny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej).

 

 

  13.11 godz.17:00  Rafael odkryty na nowo| WYSTAWA NA EKRANIE
Wielka Brytania 2020, 93 min., reż. Phil Grabsky

Ponad 200 obrazów i rysunków, w tym ponad 100 niepokazywanych w kinach, będzie tematem nowego filmu Phila Grabsky’ego, który powstał z okazji 500. rocznicy śmierci Rafaela Santi (zm. 6 kwietnia 1520), włoskiego malarza i architekta, najmłodszy z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci.

Film ukaże dzieła zgromadzone m.in. w Luwrze, Uffizi, National Gallery of Art czy Muzeum Prado. Dla widzów będzie to niewątpliwa okazja do poznania kreatywności i umiejętności Rafaela, który często nie jest jeszcze dobrze zrozumiany.

 

 

 

 

  27 i 28.11 godz.17:00  Modigliani. Portret odarty z legendy | ART BEATS
Włochy 2020, 90 min. reż. Valeria Parisi

Zapraszamy na filmową podróż przez życie i dzieła Modiglianiego, uwielbianego na całym świecie, awangardowego twórcy.

Krótkie i burzliwe życie malarza przedstawione zostanie z nietypowej perspektywy jego młodej partnerki i muzy, Jeanne Hébuterne, która popełniła samobójstwo dwa dni po śmierci Modiglianiego. Jeanne, podobnie jak rosyjska poetka Anna Achmatova i brytyjska dziennikarka Beatrice Hastings, jest jedną z kobiet uwiecznionych na obrazach Modiglianiego. Ich posągowe twarze stały się symbolem jego sztuki.

Twórcy zabiorą nas w podróż po największych muzeach i galeriach świata, takich jak galeria Albertina w Wiedniu, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, a także muzea i galerie w Paryżu.

 

 

  22 i 23.01 godz.17:00  Frida: Viva la vida | ART BEATS
Włochy 2019,  93 min. reż.Giovanni Troilo

Dokument bada sztukę Fridy Kahlo, a także jej zdjęcia, ubrania i przedmioty osobiste, które nie zawsze są dostępne dla publiczności. Kim była Frida w prawdziwym życiu? Ile energii i witalności uwalnia się z jej obrazów, nawet gdy przedstawiają ból i cierpienie? Film zabiera nas w  podróż w poszukiwaniu Fridy do serca Meksyku. Wśród kaktusów, małp, jeleni i papug, oglądamy dokumenty z epoki, sugestywne rekonstrukcje i prace samej Kahlo, w tym najsłynniejsze autoportrety.

 

 

 

REPERTUAR

14:15 Lux Æterna

15:30 Wesele

18:00 Furioza

20:30 Narcyz i Złotousty

W REPERTUARZE

14:15 Lux Æterna

15:30 Wesele

18:00 Furioza

20:30 Narcyz i Złotousty

REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD GODZ.12:00

Sprzedaż internetowa :  przycisk KUP BILET w prawym, górnym rogu.

Rezerwacja : tel.34 3444011

MOJEEKINO.PL
WYSZUKIWARKA
WKRÓTCE
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki                     w Częstochowie
Al.NMP 64  42-217 Częstochowa
www.galeria.czest.pl