gatunek Dramat
reżyseria Hlynur Pálmason
kraj produkcji Dania, Islandia
obsada Elliott Todd Crosset Hove, Simon Sears, Victoria Carmen Sonne, Lars Mikkelsen, Peter Plaugborg
bilet 16 zł norm./ 14 zł ulg./ 10 zł w poniedziałki

Weź haust mroźnego powietrza, zaciągnij się śniegiem – i pozwól sobie na najdziwniejszą podróż zimową, jakiej doświadczyłeś w kinie. Surrealistyczny, absurdalny, zostawiający na białym puchu ślady czarnego humoru film Hlynura Pálmasona zabiera nas do górniczej osady położonej w środku lasu. Mieszkają tu, jak przystało na bajkę, dwaj bracia. Jeden z nich, ten młodszy, pędzi bimber, desperacko tęskni za miłością i powtarza, że każdy ma w sobie ciemną stronę. W świecie filmu jej metaforą jest kopalnia, gdzie światła czołówek z trudem rozpraszają mrok, w którym cicho narasta napięcie pomiędzy pracującymi mężczyznami. Wizyjni, zaskakujący, intensywnie oddziałujący poprzez obrazy Zimowi bracia opowiadają właśnie o tym, co ukryte: o rywalizacji, agresji, pragnieniu zemsty, które wydobyte z kopalni ludzkiej duszy ranią i niszczą. Ale także o tym wszystkim, co może powstrzymać ciemność.

 

„Pragniemy przyznać wyróżnienie ambitnemu debiutowi fabularnemu, który zrobił na nas duże wrażenie. Film łączy twardą rzeczywistość z wyobraźnią. Można w nim znaleźć zarówno humor (z kamienną twarzą), jak i inwencję w warstwie wizualnej i dźwiękowej. Dzięki tym zabiegom odkrywamy historię o rozpaczliwym poszukiwaniu miłości” - jury FIPRESCI MFF Nowe Horyzonty (Iryna Gordiichuk, Ruben Demasure, Paweł Mossakowski).

„Gdyby bracia Grimm żyli i tworzyli w XXI wieku, „Zimowi Bracia” mogliby być ich autorską, filmową baśnią. To bowiem film z jednej strony fascynująco ponury i mroczny, z drugiej fantazyjny i fantasmagoryczny, w którym posępna poetyka realizmu magicznego miesza się z czarnym humorem i rodzinnym dramatem zamkniętym w odizolowanej społeczności pracowników fabryki cementu gdzieś we wschodniej Danii. Mieszkają oni w rozklekotanych, małych domkach, a rytm ich egzystencji wyznacza praca i związane z nią powtarzalne, małe rytuały. (…)

Hlynur Pálmason dla swojej opowieści doskonale wykorzystuje środowisko odosobnionej fabryki na mroźnym pustkowiu. W „Zimowych Braciach” ma ona wymiar miejsca niemalże mitycznego, gdzie ciemność wykopanych pod ziemią tuneli złowieszczo kontrastuje ze złudnie spokojnymi, białymi połaciami wapiennych pyłów na powierzchni, zaś izolacja służy uwalnianiu się mroku z ludzkiej duszy. Niezwykła jest też struktura tego filmu, gdzie narracja prowadzona jest w pozornie linearny sposób, a mimo to ma się wrażenie paranoicznie wręcz zagiętej czasoprzestrzeni. Zupełnie jak w surrealistycznych baśniach, gdzie zło i nikczemność nie kryją się wcale w ciemności, ale w nieprzeniknionych ludzkich umysłach.” (Kasia with Love, kasiawithlove.com)

„Przez większość filmu jesteśmy świadkami przesiąkniętej aurą zimowego smutku monotonnej pracy w kopalni, której towarzyszy nieustający huk górniczych maszyn. Dialogi, jeśli się w ogóle pojawiają, są lakoniczne. W warstwie wizualnej filmu dominują ujęcia o ograniczonej palecie wypłowiałych barw oraz zaśnieżone krajobrazy. Kontrastują one z przedstawieniami ciemnej kopalni, w której widać jedynie światła górniczych hełmów oraz iskry kilofów uderzających o skały. Zimowi bracia to (...) film o potrzebie zaspokajania najbardziej podstawowych, instynktownych popędów, takich jak miłość, seks czy akceptacja społeczna, ale także zemsta czy rywalizacja. W dziele Pálmasona na docenienie zasługuje przede wszystkim mistrzowsko uchwycona przemysłowa sceneria mroźnej północy. Towarzyszące obrazowi dźwięki natury i maszyn tworzą mieszankę idealną i decydują o realizmie filmu, który według mnie wart jest zobaczenia.” (Kamil Cybulski, Oficjalny Blog Forum Kina Europejskiego Cinergia)

REPERTUAR
W REPERTUARZE
REZERWACJA

 KASA CZYNNA OD 12:00

rezerwacja biletów:
tel. (34) 324-60-58

kasa@galeria.czest.pl
(rezerwacje mailowe potwierdzamy)

Prosimy o wykupienie rezerwacji
nie później niż pół godziny przed seansem

WYSZUKIWARKA
KONTAKT

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

mapa dojazdu

WSPIERAJĄ NAS
WSPÓŁPRACUJEMY
Instytucja Zarządzająca

Miejska Galeria Sztuki
Al.NMP 64
42-217 Częstochowa

www.galeria.czest.pl